XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 11.03.2016 13:57:27

slu4ajna
Редови

От: Русе
Регистриран: 26.12.2009
Уеб-сайт

Забрана на къмпингуването - да реагираме навреме.

"ВИЖТЕ КАК МИНИСТЕРСТВО НА ТУРИЗМА ПРЕДЛАГА ДА СЕ РАЗВИВА ТУРИЗМЪТ В БЪЛГАРИЯ.
Пълна тотална забрана за къмпингуването/бивакуването/ поставянето на палатка/кемпер/каравана извън категоризираните къмпинги за цялата страна.

Пишете вашите коментари по промените предложени в Закона за туризма
Адресът на Министерството е: tourism@tourism.government.bg

Наказание за обособяване на места за бивакуване, извън регулацията за къмпинг по ЗТ.
Кметът ще отговаря за контрола.
Пипат и нещо и по ски пистите - обърнете внимание.
§ 103.
Създава се чл. 207а :
„Чл. 207а.
(1) За къмпингуване или разполагане на палатка, каравана или кемпер
извън категоризираните по този закон къмпингисе наказва с глоба 200 лв.
(2) В случаите по ал. 1, когато от къпмингуването e на стъпило увреждане на пясъчните дюни, флората и/или фауната, замърсяване на околната среда, пожар и/или други вредни последици за природата, наказанието е глоба в размер на 1000 лв., освен ако деянието не подлежи на по-тежко наказание. Лицето носи и имуществена отговорност за причинените вреди.
(3) Който предоставя обособени терени за къмпингуване в нарушение на разпоредбата на чл. 128, т. 1, б. „л”се наказва с глоба в размер на 3000 лв. или имуществена санкция в размер на 5
000 лв.”.

Това е от страницата на "За да остане природа". Положението явно става сериозно, защото законодателите решиха да си вържат гащите и преди да е пукнал сезонът, да насипят закони и наредби с които спокойно да могат да глобяват и преследват. Става незаконно да се спи под звездите, приятели. Освен в къмпинги, с лампи, кебапчета, муизка и ТАКСА.
Аз не съм добър организатор, затова ще предложа на тези, дето се справят по-добре с тези неща да се включим в протести, подписки и всичко останало. Аз лично мисля засега да пиша на мейла на министерството.

Офлайн

1

#2 11.03.2016 14:20:19

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Отг: Забрана на къмпингуването - да реагираме навреме.

Ех, ако имаше начин да се съберем поне половината потърпевши на жълтите павета, и да начупим още един-два бели автобуса!!!

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#3 11.03.2016 14:23:07

slu4ajna
Редови

От: Русе
Регистриран: 26.12.2009
Уеб-сайт

Аз засега писах на мейла им. Мисля на протеста в понеделник да отида.

Офлайн

0

#4 11.03.2016 14:25:44

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

тъй като моите лагери включват типита,коне,кучета и тн...тва което мога да направя аз е да изсипя един самосвал фъшкии пред министерство,за да им покажа какво би станало с един регламентиран къмпинг ако отида там big_smile

шегата на страна,тая година мислих да натовара коня,кучето,типито и семейството и да отидем на арапя но в горичката южно от плажа, и да маам кичари в галоп по плажа рано сутрин. сега като гледам май... sad

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#5 11.03.2016 15:23:02

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Понеже си направих труда да чета почти целия документ (http://www.tourism.government.bg/sites/ … _na_zt.pdf), нещо ме кара да се усъмня, че вадим всичко от контекста. В този документ се посочват само допълнителните точки и измененията в съществуващите, но трябва да се види и оригиналния и пълен текст на закона, където тези промени се правят. Четейки някои уточнения (дюни, каравани, кемпери), започвам да си мисля, че тези рестрикции са предвидени основно за къмпингуващите по Черноморието, и че вероятно не се споменава изрично цялата територия на страната. Пак казвам - такива съмнения имам, затова е добре да се види и целия закон как е формулиран, при това е добре да го види адвокат.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#6 11.03.2016 16:58:06

Miro
НещоНамирач

Регистриран: 04.12.2009

xenos написа:

Понеже си направих труда да чета почти целия документ (http://www.tourism.government.bg/sites/ … _na_zt.pdf), нещо ме кара да се усъмня, че вадим всичко от контекста. В този документ се посочват само допълнителните точки и измененията в съществуващите, но трябва да се види и оригиналния и пълен текст на закона, където тези промени се правят. Четейки някои уточнения (дюни, каравани, кемпери), започвам да си мисля, че тези рестрикции са предвидени основно за къмпингуващите по Черноморието, и че вероятно не се споменава изрично цялата територия на страната. Пак казвам - такива съмнения имам, затова е добре да се види и целия закон как е формулиран, при това е добре да го види адвокат.

Защо тогава този чл. 207а е в ЗАКОН ЗА ТУРИЗМА (Глава седемнадесета. АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ), а не в ЗАКОН ЗА УСТРОЙСТВОТО НА ЧЕРНОМОРСКОТО КРАЙБРЕЖИЕ. sad

Създава се чл. 207а :
„Чл. 207а.
(1) За къмпингуване или разполагане на палатка, каравана или кемпер
извън категоризираните по този закон къмпингисе наказва с глоба 200 лв.
(2) В случаите по ал. 1, когато от къпмингуването e на стъпило увреждане на пясъчните дюни, флората и/или фауната, замърсяване на околната среда, пожар и/или други вредни последици за природата, наказанието е глоба в размер на 1000 лв., освен ако деянието не подлежи на по-тежко наказание. Лицето носи и имуществена отговорност за причинените вреди.
(3) Който предоставя обособени терени за къмпингуване в нарушение на разпоредбата на чл. 128, т. 1, б. „л”се наказва с глоба в размер на 3000 лв. или имуществена санкция в размер на 5
000 лв.”.

§ 97. В чл. 179 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
(1) Кметовете на общините извършват контрол:
...
...
3. за недопускане къмпингуване с палатка, каравана или кемпер извън обектите по
чл. 128, т. 1, б. „л”;

От така формулираният текст излиза, че и до язовира за риба не може да отидеш, с преспиване на палатка ... примерно. В тази връзка, засегнати са всички имащи палатка, каравана или кемпер. hmm

Офлайн

0

#7 11.03.2016 17:13:06

Miro
НещоНамирач

Регистриран: 04.12.2009

bobber написа:

тъй като моите лагери включват типита ... sad

За типита нищо не пише ... явно са ги пропуснали big_smile ... все още има време ... tongue

Офлайн

0

#8 11.03.2016 17:22:25

Vassilev
Редови

От: Дупница
Регистриран: 04.03.2016

За типита нищо не пише ... явно са ги пропуснали

Сигурно защото ако бяха споменали временни постройки щеше да важи и за незаконните вили и хотели.

Офлайн

0

#9 11.03.2016 17:40:33

Niki
Редови

От: Перник, но живее в София
Регистриран: 29.06.2015
Уеб-сайт

Вече има подобна тема няколко сантиметра надолу под тази.

Работа ли е, не ми го хвали...

Офлайн

0

#10 11.03.2016 18:10:16

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Жу, ще ме зарадваш много ако ми звъннеш като додеш! Може и да се видим на протестта но нека се чуем. Ники нека се чуем и с тебе.

Последно редактиран от Кольо (11.03.2016 18:11:06)

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#11 11.03.2016 21:46:48

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Не можем ли от името на форума да съчиним някакъв вид писмо (отворено, или каквото там се прави), да го подпишем всички (виртуално), и да им го пратим?! Или още по- хубаво - да го изпрати всеки персонално! Ама да има и някакви въпросчета, ако може, че да са длъжни да ни отговорят писмено! smile
Пък може и двете неща едновременно! И да искаме името/имената на предложителите!

Офлайн

4

#12 11.03.2016 22:55:14

Niki
Редови

От: Перник, но живее в София
Регистриран: 29.06.2015
Уеб-сайт

xenos написа:

Не можем ли от името на форума да съчиним някакъв вид писмо (отворено, или каквото там се прави), да го подпишем всички (виртуално), и да им го пратим?! Или още по- хубаво - да го изпрати всеки персонално! Ама да има и някакви въпросчета, ако може, че да са длъжни да ни отговорят писмено! smile
Пък може и двете неща едновременно! И да искаме името/имената на предложителите!

Добра идея. Ще участвам във всякакви подобни инициативи. Свободното време ми е кът, но мога да отделя малко от него да разнасям разни подписки и т.н. по София, примерно днес в един район на София, утре в друг и т.н. Мога и да отделя някакви средства за материали ако трябва.

Аз се чудя дали вече някъде има онлайн петиция по въпроса? Не пречи да участваме и в такава петиция, и в отворено писмо от името на форума. Колкото повече, толкова повече.

Кольо, този път задължително ще ти се обадя.

xenos, дали може да се слеят двете теми?

Една молба към хората с Фейсбук. Моля когато разберете, че се насрочва протест драснете един ред тук. Ние простосмъртните, които нямаме и не искаме да имаме Фейсбук понякога разбираме твърде късно roll

От Шуменската група сте много. Защо не се съберете и да блокирате някое кръстовище в Шумен? В същия ден и час когато това се случва в София. Ясно е, че е трудно или в повечето случаи невъзможно да идвате до София за всеки протест.

Последно редактиран от Niki (11.03.2016 22:58:22)

Работа ли е, не ми го хвали...

Офлайн

1

#13 12.03.2016 02:02:19

П.Петков
Редови

Регистриран: 29.11.2013

Ники това с блокирането на кръстовище,малко трудно.Има доста ши.ани правила относно уредбата по организация на протести и подобни събития,и само лека вратичка ако не се лъжа в спонтанните такива.
Още в понеделник протеста трябва да продължи на -Орлов мост.Час за момента не знам.Знам следното първоначално ставаше въпрос за  Закона за устройството на Черноморското крайбрежие,вече се готвят и поправки в закона за туризма.Няма обаче в никой закон(това е много важно)ясна дефиниция какво аджеба е къмпингуване.В закона за защитените територии  ( национални паркове и защитени местности)се споменава следното..,по памет цитирам.В национални паркове се забранява къмпингуването,в защитени местности бивакуването.Абсурда е че и за двете понятия няма дефиниция.Демек забранява се нещо,което по закон не се знае какво е.Още повече съставителите на текста приложен към законите,
явно идея са си нямали от степенуване и въобще значение на понятията.

В другата тема изложих и следният довод.Пренощуването е антиконституционно да бъде забранено,освен това е и в разрез с хартата за правата на човека.Наще пипат ама незнам каква камара адвокати след тях ще трябва да кърпят тоз закон.Докато няма дефиниция какво е къмпингуване оставаме с пръст в гъ.а и се чудим каква е тази виртуална забрана.

Аз за себе си съм го решил така.Ще спя в защитени местности ,без да паля огън и без да разпъвам палатка.Ще използвам тента и хамак,двете за момента е трудно да бъдат дефинирани какво са аджеба.Ще тегля и също една майна на закон който ограничава правата ми по вишестоящ такъв.Въобще следващата година(тази баш) на планина и море с адвокат братле.

Между- другото,това с отметката важна малко обиждащо- при положение че има подобна тема от няколко дена!

Офлайн

0

#14 12.03.2016 08:25:22

svnn74
Редови

Регистриран: 29.02.2016

По отношение на легалната дефиниция на "къмпингуване" - за съжаление не е точно така. "Къмпингуване" е производна от "къмпинг", горе-долу като така модерното преди няколко месеца "ваканцуване", а "къмпинг" има подробна дефиниция в Допълнителната разпоредба към същия Закон за туризма, на който сега посягат - §1 т.31 гласи: „Къмпинг" е охраняван терен със съответната инфраструктура и с необходимите условия за пребиваване на туристи със собствена или наета палатка или каравана, както и за паркиране на автомобили и предлагане на туристически услуги. На територията на къмпинга може да се разполагат бунгала, каравани (временно стационарно подвижно (колесно) място за настаняване без задължително изискване за кухненски бокс и санитарен възел), други места за настаняване, хранене и търговия."
Изобщо, никак не са добри перспективите.

Офлайн

0

#15 12.03.2016 09:31:34

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

П.Петков написа:

Между- другото,това с отметката важна малко обиждащо- при положение че има подобна тема от няколко дена!

Коя, дето има заглавие "Къмпингуването и паркирането на плажа ще е незаконно!" ли?! Нали се сещаш, че тук става вече дума за генерализиране!

Колкото до това, че шуменската група е голяма - хич даже не е, и определено ще ни трябват още доста членове, че да не изядем пердаха, ако решим да се кльоцнем на някое от кръстовищата тук! Честно казано предпочитам с полицаи да се бия, отколкото с разни имбецили и "тарикати"! smile

Офлайн

1
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff