XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#946 20.07.2017 07:00:25

Razorblade
Редови

Регистриран: 16.02.2011

Отг: Обсъждане на предложения, модификации и уточнения за форумния нож

Ако до един месец Vek0 не си потърси острието го пускам за продажба.

Офлайн

0

#947 20.07.2017 07:58:52

пацо
Редови

От: София
Регистриран: 08.03.2015

Ако се е отказал бих го взел , само да каже!

Офлайн

0

#948 09.08.2017 16:25:35

Неандерталец
Редови

Регистриран: 14.11.2012

Най-после и аз си видях ножа (прибрахме се до България). Много елегантен и същевременно - масивен! Нямам търпение, да го извадя на разходка!

Въпрос към Ясен: Дръжката олекотявана ли е, или шината е цяла?

Офлайн

0

#949 09.08.2017 16:34:08

biolander
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 09.11.2011
Уеб-сайт

Олекотен е - ето скиците, някъде имаше и снимки:
41d48c3b6bd62134824186b0628a93b0.jpg

Ти си длъжен да правиш добро от злото,защото то няма от какво друго да се прави - Робърт Пен Уорън
http://tzilkovi.wordpress.com

Офлайн

1

#950 29.08.2017 13:33:30

Неандерталец
Редови

Така - моите първи впечатления за ножа и канията:

Ножът създава много солидно впечатление. Единственото нещо, с което ще ми се наложи, да свикна е малко нестандартния (за моите разбирания) баланс - равновесната му точка, при прав хват е върху средния пръст а не върху показалеца, както съм свикнал.

Гърбът е с хубав остър ръб и хвърля чудесни искри от ферород, без по остието, да остават трайни следи. Спокойно мога, да пенсионирам драскалката на феророда, който ще зачисля към ножа.

Ножът, обаче, НЕ Е вълшебен - успях да му подвия съвсем леко режещия ръб, докато подострях със сечащи удари един сух прът. Беше прав, да ни предупреди за малкия ъгъл на скосяване.

Като плюс, трябва, да отбележа, че няма отчупване или нащърбване и, на практика ножът остана толкова остър, колкото и преди издевателствата ми върху него. Дефектът е по-скоро козметичен и ще се изглади при бъдещи заточвания.

В общи линии съм доволен - ножът оцеля след, вероятно - най-тежния режим в който някога ще го ползвам (Не съм фен на батонинга). По мое мнение, малко по-силно изразен вторичен скос няма да му навреди, но това, вероятно, ще се случи от само себе си, понеже съм пълен некадърник, що се отнася до заточване на ножове. smile

Канията е много добра, стилна и удобна. (За първи път нося нож с кания на подвеска и чак сега разбрах каква благинка е.) Можеше, да е една идея по-стегната, но като за кания правена без ножа, е идеална. Не знам, как ще е, като се наморки - дали ще се отпусне или стегне, дали ще пуска боя... но това ще се види някой път, като ме навали дъжд. Форородът ми пасва прекрасно в канията, което също беше приятна изненада.

В заключение:

Голямо благодаря и на двамата майстори - и на ножа и на канията!

Горд съм, че имам този нож.

Последно редактиран от Неандерталец (29.08.2017 13:36:31)

Офлайн

5

#951 29.08.2017 18:19:17

пацо
Редови

Аз на моя направих минимален вторичен скос  и от тогава не съм забелязал да има деформации по режещия ръб , дори и с батонинг.
Също така не съм загубил първоначалната острота с която пристигна.
Мога да добавя , и че е доста по устойчив на ръжда от колкото мислех.
Като цяло е  Много добър нож.

Последно редактиран от пацо (29.08.2017 18:21:02)

Офлайн

1

#952 29.08.2017 23:05:08

osobso
Сталкер

Регистриран: 27.05.2016
Уеб-сайт

Неандерталец написа:

Така - моите първи впечатления за ножа и канията:

Ножът създава много солидно впечатление. Единственото нещо, с което ще ми се наложи, да свикна е малко нестандартния (за моите разбирания) баланс - равновесната му точка, при прав хват е върху средния пръст а не върху показалеца, както съм свикнал.

Гърбът е с хубав остър ръб и хвърля чудесни искри от ферород, без по остието, да остават трайни следи. Спокойно мога, да пенсионирам драскалката на феророда, който ще зачисля към ножа.

Ножът, обаче, НЕ Е вълшебен - успях да му подвия съвсем леко режещия ръб, докато подострях със сечащи удари един сух прът. Беше прав, да ни предупреди за малкия ъгъл на скосяване.

Като плюс, трябва, да отбележа, че няма отчупване или нащърбване и, на практика ножът остана толкова остър, колкото и преди издевателствата ми върху него. Дефектът е по-скоро козметичен и ще се изглади при бъдещи заточвания.

В общи линии съм доволен - ножът оцеля след, вероятно - най-тежния режим в който някога ще го ползвам (Не съм фен на батонинга). По мое мнение, малко по-силно изразен вторичен скос няма да му навреди, но това, вероятно, ще се случи от само себе си, понеже съм пълен некадърник, що се отнася до заточване на ножове. smile

Канията е много добра, стилна и удобна. (За първи път нося нож с кания на подвеска и чак сега разбрах каква благинка е.) Можеше, да е една идея по-стегната, но като за кания правена без ножа, е идеална. Не знам, как ще е, като се наморки - дали ще се отпусне или стегне, дали ще пуска боя... но това ще се види някой път, като ме навали дъжд. Форородът ми пасва прекрасно в канията, което също беше приятна изненада.

В заключение:

Голямо благодаря и на двамата майстори - и на ножа и на канията!

Горд съм, че имам този нож.

Това, че си горд е хубаво. Но едно не мога да разбера. Поръчахте си нож мезелия. Очаквате от него чудеса. Няма как да стане. Човека се постара и изпълни всичките ви глупави изисквания. При това свеждане няма как да издържа на грубости. Да бяхте си поръчали Лесовик. Това е бушкрафт нож. С ПРЪДНЯ - БОЯ НЕ СТАВА !

In vino veritas, in aqua sanitas.

Принципите нямат никаква сила, ако не си добре нахранен.
Марк Твен

Офлайн

0

#953 29.08.2017 23:19:56

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Ошо-бошо, не със лошо! smile

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

1

#954 29.08.2017 23:24:05

osobso
Сталкер

Уеб-сайт

Кольо написа:

Ошо-бошо, не със лошо! smile

В случая даже се въздържам wink

Марк Твен

Офлайн

0

#955 29.08.2017 23:36:27

osobso
Сталкер

Уеб-сайт

Тъй, като съм ножар повече от бушкрафтър - казвал съм го неведнъж. Ножа е инструмент, като гаечен ключ. Не може да очакваш с ключ 10 да отвиеш 22 !!!!  Е ако си олигофрен - нищо не ти пречи да се пробваш big_smile

Последно редактиран от osobso (29.08.2017 23:40:05)

Марк Твен

Офлайн

0

#956 30.08.2017 07:15:11

Razorblade
Редови

Регистриран: 16.02.2011

Пичове, и аз научих много от тази поръчка. Да речем, че не всеки вниква в геометрията и твърдостта на ножа и че комбинацията от двете правят ножа. На абсолютна нула скос на какъвто и да е ъгъл ножа не става за удари и сечене. Даже морите са минати на полиршайба поради това и са оставени меки. За кости даже и ножове с вторичен скос се предават, камо ли това скосче. Скандито ви го описах, като не-универсален скос и ви предложих конвекс, ама вие сканди та сканди. big_smile Тук в България съм виждал поне 4 ножа на Ханкала без връх и с липсващ поне 3мм ръб в широчина. Защо ли? Сигурно дедо Юка не прави хубави ножове....... Следващите ми модели ще са предимно конвексни.

Офлайн

2

#957 30.08.2017 08:51:06

пацо
Редови

Ножа си се справя прекрасно със задачите за които е създазен !Не виждам причина да продължаваме да дръгнем едно и също нещо !
С

Офлайн

2

#958 02.09.2017 18:12:56

Неандерталец
Редови

osobso, ножът не е с формата, която исках аз (аз бях за несмук-а), но какъвто се реши, да бъде - такъв стана.

Ножът е дебел и тежък, ако не можеш, да подостиш колче с него чрез сечене (или дори да батонираш с него, ако искаш), не виждам за какво му е да е повече от двойно по-тежък от mora companion-а който ползвам в момента за "мезеджийски" и за леки дейности.

Освен това се води за бушкрафт нож - трябва да може, да носи на бой. Ако в този си вид (с тази геометрия) не може, ще се намери друга, с която да може. Или ще бъде пенсиониран.

Ако ще мъкна 200 грама желязо с мен в гората, и то като основен нож, искам да знам какво може и какво не може. А, за това кой как си тества ножовете и за какво ги ползва - ти кой точно си, че да ми даваш наклон на чурката? Нито си го правил тоя нож, нито си го плащал. Ако реша, пирони ще режа с него.

Хайде - със здраве!

Офлайн

6

#959 02.09.2017 19:36:43

osobso
Сталкер

Уеб-сайт

Неандерталец написа:

osobso, ножът не е с формата, която исках аз (аз бях за несмук-а), но какъвто се реши, да бъде - такъв стана.

Ножът е дебел и тежък, ако не можеш, да подостиш колче с него чрез сечене (или дори да батонираш с него, ако искаш), не виждам за какво му е да е повече от двойно по-тежък от mora companion-а който ползвам в момента за "мезеджийски" и за леки дейности.

Освен това се води за бушкрафт нож - трябва да може, да носи на бой. Ако в този си вид (с тази геометрия) не може, ще се намери друга, с която да може. Или ще бъде пенсиониран.

Ако ще мъкна 200 грама желязо с мен в гората, и то като основен нож, искам да знам какво може и какво не може. А, за това кой как си тества ножовете и за какво ги ползва - ти кой точно си, че да ми даваш наклон на чурката? Нито си го правил тоя нож, нито си го плащал. Ако реша, пирони ще режа с него.

Хайде - със здраве!

Прав си. Ножа си е твой и си го ползвай със здраве smile

Марк Твен

Офлайн

2

#960 03.09.2017 16:17:33

svilen
Редови

Регистриран: 29.08.2010

Razorblade написа:

Ако до един месец Vek0 не си потърси острието го пускам за продажба.

Бих купил, ако има останала бройка или някой иска да се раздели с неговата (каквато и да е причината).

Пропуснал съм общата поръчка, за което много съжалявам.

Форумният нож изглежда супер за outdoor нуждите ми. smile

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff