XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 31.12.2015 15:43:41

plamenvolodiev
Редови

Регистриран: 21.12.2015

Палене на огън с магнезиева запалка

Здравейте.
Нов абонат съм , опитах се през търсачката да намеря нещо за палене на огън с магнезиева запалка, но не ми се получи.Вамярно бъркам нещо, защото нямам начин да няма такава тема.Но въпреки това ще се радвам да видите моя клип с моя опит.
Преди предпочитах заплаката или кибрита при палене на всякакви огневе, но сега наистина е удоволствие да паля с по примитевни средства огън. smile
Весели празници

Последно редактиран от plamenvolodiev (31.12.2015 15:44:27)

Don't panic be prepared
ВИДЕО КАНАЛ - https://www.youtube.com/channel/UCmCdly2pZ_6qIHQ2I3KMUUg
ФЕЙСБУК СТРАНИЦА - https://www.facebook.com/BgAdventureTime/

Офлайн

6

#2 30.04.2016 23:02:29

Звяра
Редови

Регистриран: 24.09.2014
Уеб-сайт

Отг: Палене на огън с магнезиева запалка

Flash required

Flash required

Последно редактиран от Звяра (30.04.2016 23:03:58)

Офлайн

2

#3 01.09.2016 20:31:00

Звяра
Редови

Уеб-сайт

Магнезиева запалка ментак, която макар да може да се запали огън, това не става по класическия начина характерен за този вид огнива.

Flash required

Офлайн

0

#4 01.09.2016 20:59:11

Velislav
Редови

От: гр.Етрополе
Регистриран: 08.08.2013

Браво, но когато палиш с магнезиева трябва да я опреш  до праханта и я дръж неподвино, и да търкаш. Така искрите отиват право в праханта и се пали по-бързо и ефикасно.

Офлайн

0

#5 02.09.2016 01:09:41

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Дзверо, в тази тема сме се чепкали по въпроса за магнезиевите блокчета ---> http://forum.xenos-bushcraft.com/viewtopic.php?id=251

Явно всичко друго, което не е с бранд "Doan Machinery And Equipment Company" е пошла имитация ...

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#6 02.09.2016 16:34:50

Звяра
Редови

Уеб-сайт

RELAX написа:

Дзверо, в тази тема сме се чепкали по въпроса за магнезиевите блокчета ---> http://forum.xenos-bushcraft.com/viewtopic.php?id=251

Явно всичко друго, което не е с бранд "Doan Machinery And Equipment Company" е пошла имитация ...

Явно, ама нали съм роден на Балканите, и все промоцията търся. big_smile И чат-пат от промоции гриза дръцето  roll
То се видя, че ще се скача на Doan Machinery, ама малко време да мине да ми се махне горчивия вкус в устата, че в момента съм изпълнен с негативизъм и няма да съм обективен. cool

Офлайн

0

#7 02.09.2016 19:25:31

O'neel
Редови

Регистриран: 01.09.2016

Здравейте Фсички мене ме познавате под друг ник-нейм... ама се позатриха паролите.... Та за запалване и магне-В6 запалката,правел съм си ножче с улей на дръжчицата и съм залепял редичка камъчета за запалка,ми за зор-заман пак пали с подходящото ноХче :-)

Офлайн

0

#8 08.09.2016 09:09:31

survival91
Редови

От: София
Регистриран: 13.01.2014

Правил съм доста опити за палене на огън с магнезиева запалка, повечето неуспешни. Един ден отидох на риба и не кълвеше, започнах да се оглеждам наоколо дали няма слука само при мен или при всички е така и тогава видях папур отчупих това кафявото на върха на папура, разкъсах го и се пказа мека сърцевина (подобна на памук). И тогава стана чудо от първия път , от първата искра папура пламна. Това беше най-добрия ми опит за огън с естествени разпалки

България над всичко

Офлайн

1

#9 08.09.2016 11:37:59

GoldenRatio
Редови

Регистриран: 20.06.2013

Паленето с магнезия при мен беше изключително полезна подготовка за преминаването към по-примитивни начини за добиване на огън. Преди години да си призная, като се учех да паля с феророда, много често нещата ми изглеждаха точно така, както са описвани тук. Излизали са ми мазоли и ми е падала кожата от правене на искри, разпилявал съм праханта от желание да направя по-добра искра, отчайвал съм се и на инат съм продължавал, похабил съм не една ферородна запалка smile Това ме е научило, че успеха не е в бутането с груба сила на инат в определената посока, дойде ли това, трябва да спрем и да помислим, кое не е в ред и защо няма полза от този усилен труд?

Иначе използването на ферородната запалка не е сложна работа, както Стоян и други вече писаха, там успеха е скрит предимно в подготовката на праханта. Аз от доста време изоставих магнезия и ползвам чакмак с кремък или лупата, и се опитвам да усвоя с увереност и добре паленето на огън с триене. Но да отворя скоба, че магнезиевата запалка все още винаги присъства във всеки един мой комплект за бушкрафт. Към момента паленето с магнезиева запалка ми изглежда, като да се пали сух вестник с кибрит. Защото праханта необходима за запалване с чакамк, трябва да е много по-добре подбрана от тази за палене с магнезий, а като се свикне с нея, доста по-лесно се осигурява тази за феророда. Добре е да се прочетат внимателно публикациите в блога и да се придобие практически опит. Да се проучват материалите за прахан, различните видове и на различните места на които се добива, както и подготви за целта. Между другото феророда може да се класира, като надежден инструмент за палене на огън, защото сноп с множество високотемпературни искри излитат и обилно се стоварват върху подходящата прахан и това е силно ефективно. Този лукс с по-примитивните средства не можем да си го позволим. За това с времето се натрупва опит не толко в самото палене, то е под 50% от успеха, а в подбирането на материали и подготовката на праханта.

Споделям няколко снимки от мой опит в подкрепа на написаното по темата:

Чакмак, въглени от гнилъч (в случайа гнилоч от бук се овъглява на огън в металната кутийка, за да не изгаря, може да прихване искра и замени при нужда прахановата гъба) и прахан от околността (в случая лишей и папрат):
Fire_01.jpg

Разпалване на въгленче от чакмак в лишеев-прахан:
Fire_02.jpg

Лупа:
Fire_03.jpg

Изсъхнала фашкия от тревопасно, още едно силно запалимо и прекрасно средство:
Fire_05.jpg

Последно редактиран от GoldenRatio (08.09.2016 11:42:20)

Офлайн

9

#10 08.09.2016 15:57:31

O'neel
Редови

Регистриран: 01.09.2016

Благодаря за това невероятно добро ревю,нееднократно са ми показвали и Галин и Владо,ама така и не можах да се науча на това с чакмака...най добре се справям с феророда или боудрила,е,всеки си има "силна страна". Пак благодаря за инфото и вс. И лупата е за ревю-представяне,сподели де :-)

Последно редактиран от O'neel (08.09.2016 16:07:57)

Офлайн

0

#11 08.09.2016 17:23:33

GoldenRatio
Редови

Регистриран: 20.06.2013

За лупата и нейното приложение, с риск да направим офтопик, ще опиша опита си много на кратко.
Една гъвкава лупа от полиестерен материал (PVC) с формат: А5 е високо ефективна, нечуплива и при добро съхранение на практика вечна. Като цяло стратегията ми е да се ориентирам към средства и умения за паленен на огън и не само, които могат да ме задържат в пустощта максимално време без да се налага да се връщам в цивилизация. За това развивам уменията и с дивата храна и др. По тази причина считам лупата за много полезна и присъства в комплекта ми за бушкрафт.

Предимство:
Стига да има слънце, лупа с такъв размер събира значителна топлина и може да подпали дори суха дървена цепеница. Ако е малка, ще е необходимо да се върнем на въпроса за подходящия прахан. Друго предимство е, че пести останалите средства за палене на огън, каквито и да са те. Може да се използва също за писане и рисуване, оставяне на трайни знаци и съобщения.

Недостатък:
Необходимо е достатъчно слънчева светлина. Колко е "достатъчно", идва с практиката и размера на лупата. За този метод, както и за други си трябва планиране. Ако използваме деня за преход, може да запалим огън на подходящите места и да го пренасяме за по-късно на такива, на които ще ни трябва. Това съм го опитвал, работи и отново е добре да се проучват различните материали за целта. Например: намерена праханова гъба може да е от полза за целта. Ако напълним канче, контейнер или кутия от консерва с фашкии, може да тлеят доста дълго време и да се пренася огън на разстояния и др. подобни...

Последно редактиран от GoldenRatio (08.09.2016 17:26:20)

Офлайн

2

#12 08.09.2016 18:13:47

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Изненадан съм от много колеги с негативен опит при паленето на огън с ферород. Никога не съм имал проблем с ваденето на искра въпреки, че аз лично не спазвам съвсем точно технологията. Винаги използвам памук за основа върху която изтъргвам стружки. Никога не стържа много и с няколко постъпателни движения без паузи между тях изваждам искри, които палят памука. Никога не ми отнема много време. Буквално секунди.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#13 08.09.2016 18:51:02

Niki
Редови

От: Перник, но живее в София
Регистриран: 29.06.2015
Уеб-сайт

Не, че съм пробвал кой знае колко пъти, но с феророда нямам неуспешен опит. За жалост обаче с чакмака имам само 2-3 успешни опита и двойно повече изтървани въгленчета sad Явно си трябва повече тренировка...

Работа ли е, не ми го хвали...

Офлайн

0

#14 08.09.2016 22:44:09

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Нинам дали не се повтаря, но гнила вътрешност на брезата. Е страхотна прахан. Дали прахообразна или твърда и нещо невероятно. Твърдата може успешно да се ползва за пренос на огъня.
пп GoldenRatio Исланския лишей които показваш на снимката е по полезен при стомашни растройства. До него май е Дяволската брада добре растрита се пали много лесно. За конката фъшкия нямам думи, освен всичко гони комари и папатаци. Малко намирисва ма нямаш досадници покрай огъня.

Офлайн

1
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff