XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#46 18.12.2015 22:16:13

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Отг: Форумен нож - предложения за модел

Благодаря, Тяна! Прочетох в чата. Нямаше да се сетя.

Неандерталец написа:

Несмука, отпадна ли официално като вариант?

Как така да е отпаднал? Няма ли да гласуваме за отделните форми?!

Последно редактиран от Кольо (18.12.2015 22:22:47)

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#47 18.12.2015 22:42:15

Неандерталец
Редови

Регистриран: 14.11.2012

Кольо написа:

Как така да е отпаднал? Няма ли да гласуваме за отделните форми?!

Нали е над 11 см и т.н. Аз, лично, с удоволствие бих се сдобил с форумен Несмук. Имам едно чекмедже ползвателни ножове с остриета от 10-12 см и вече съм открил моя. Какъвто и форумен нож да се избере, едва ли ще замени мора къмпениъна ми. smile

Вероятно и повечето колеги отдавна са намерили любимия си работен нож.

Несмукът е уникален.

Офлайн

3

#48 18.12.2015 22:48:55

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

indreal написа:

Обаче следейки развитието на темата, моето предложение все повече започва да ми изглежда неподходящо, най-малкото защото в реална продажба тоя нож е с цена от 207 €... С това искам да кажа, че съм готов да си направя самоотвод, ако се прецени, че направата му е неизпълнима.

Не мисля, че цената на оригиналния нож има много общо с това колко би ни излезнал на нас, все пак ние ще правим реплика от друга стомана и т.н. За пример - предложеното от мен Спайдърко е с цена на дребно 350$ smile Или Кепхарта на БР - по принцип е с цена 260$, но Рейзъра каза че ще е сравнително бърз и евтин за правене. Така че не виждам причина твоето предложение да отпада.

Неандерталец написа:

Несмука, отпадна ли официално като вариант?

Нито един от предложените в темата ножове все още не е отпаднал - списъка е в първия пост на тази тема, Несмука си е под номер 7. В нета се намират варианти на Несмук и с по 9 см острие (например ShortNess на Дан Костер)

ShortNessLeatherSheaths3.jpg?i=1583289671

По късно днес ще пусна регламента за окончателния подбор на модела - моля ако някой все още не е изпратил своето предложение, да го направи най-късно до неделя следобед.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

4

#49 18.12.2015 23:49:22

petergaitan
Редови

Регистриран: 27.02.2012

windwarrior написа:

По късно днес ще пусна регламента за окончателния подбор на модела - моля ако някой все още не е изпратил своето предложение, да го направи най-късно до неделя следобед.

Сигурно вече си помислил за това -добре е преди да отворим окончателните кандидатури за гласуване, да направим дискусионни теми за моделите с най-много вариации. В такива теми поддръжниците на различните концепции може да уеднаквим представите си и да излезем с единно предложение и чертеж или скица. Добре е и ако може, да се прогнозира цена, която също е фактор в избора.
Примерно несмука ще е с по-различна цена от кепхарта и това може да доведе до различен брой реални поръчки накрая, затова при гласуването трябва да се знае ориентировъчно.
Всички предложения са толкова хубави, че дори при избор на един модел за форумен нож, да може да се поръча и друг модел без да е брандиран.

А може да избистрим концепциите и на по бира този уикенд в София.

Последно редактиран от petergaitan (18.12.2015 23:52:24)

Офлайн

0

#50 19.12.2015 00:33:03

windwarrior
Зла Гад

petergaitan написа:

Сигурно вече си помислил за това -добре е преди да отворим окончателните кандидатури за гласуване, да направим дискусионни теми за моделите с най-много вариации. В такива теми поддръжниците на различните концепции може да уеднаквим представите си и да излезем с единно предложение и чертеж или скица. Добре е и ако може, да се прогнозира цена, която също е фактор в избора.
Примерно несмука ще е с по-различна цена от кепхарта и това може да доведе до различен брой реални поръчки накрая, затова при гласуването трябва да се знае ориентировъчно.
Всички предложения са толкова хубави, че дори при избор на един модел за форумен нож, да може да се поръча и друг модел без да е брандиран.

А може да избистрим концепциите и на по бира този уикенд в София.

Регламента вече е наличен - ЦЪК.

Направили сме го в два кръга, за да може да са по-реалистични резултатите. Разбира се като се спрем на окончателен модел ще има дискусионна тема за да могат да се уточнят дребните детайли (напр. както имате няколко предложения за Кепхарта). За цената - Рейзъра вече каза че няма как да стане преди да знаем поне приблизително какво искаме.

П.С. Ако може бирата да я запазим за другия уикенд, че този имам лични ангажименти smile

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#51 19.12.2015 01:17:38

f(x)dx
Редови

Регистриран: 21.05.2011

Последно предложение от мен:

Нож на Razorblade, да го наречем условно Кулак (или бушкулак, ако искате)

DSCF8580.jpg

Снимката е само с илюстративна цел, според мен няма проблем да се направи подобен с дължина на острието 10-12 см. и без "уши"

Предимства:
+ Традиционна българска форма
+ С такава геометрия ще си е чудесен работен нож за гората

Недостатъци:
- Голяма част от силните страни на кулака се губят при малкия размер на острието
- Рискуваме да го претоварим със символика - хем форумен, хем бушкрафт, хем традиционен български и накрая може да стане един миш-маш

Офлайн

3

#52 19.12.2015 01:45:20

windwarrior
Зла Гад

Добавен в списъка под №10.

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#53 19.12.2015 03:49:59

Bradley
cheechako

От: София
Регистриран: 23.06.2011
Уеб-сайт

Айде сега да ви скрия шапката с ей таз убавина - смятам че ще събере поне 3 гласа big_smile

под нумеро 11 се включва вашата "любима" ножарска свекърва Bradley с нож под името

bushcraft
utility
scandinavian
knife

А именно

big_smile BUSK big_smile

В името на разнообразието и любовта на много хора към скандинавския тип ножове предлагам нещо, което повечето от вас може би не са виждали
и мога да опиша като full tang puukko изработено от Pekka Tuominen в единични бройки преди бая време вече...

036382627.jpg?r=0

мерки и теглилки

- 5 на 5 инча острие и дръжка - в името на глсуваната вече анкета може да е 12 на 12 сантима, но 5мм отгоре едва ли ще разсърдят някого
- 3 или 4мм дебелина - пак спред гласовете от анкетата и разбира се дебелината на избраната впоследствие стомана (листове или шини)
да кажем че 3.8-4 ще му отива на пропорциите
- в най-широката си част острието е 1 инч - 25мм
- скоса го виждате

като му гледам пропорциите ке излезе към 190-220 грама

стоманата няма чак такова значение дали е о1, о2, сребрянка, хвг, у8а, 1.2379, д3, мога да се направя на ударен и да пиша и BECUT макар че гласуваха повечето за ръждаема tongue

+сове - "скандинавски" скос е - харесва се на множество люде
с токова високо скосяване при 4мм дебелина ще реже прилично
full tang - здрав ке биде
простичка форма за рязане от лист или шина
лесен монтаж на чирените и малко извивки - би трябвало гринденето да не е чак толкоз трудоемко
откъм кании може д аминем с прости кожени от хънтър джорд - но това ще се обсъжда после (м/у др. не видях анкета за вида кания - кожа, кайдекс?)
пропорциите са точно като на голямо tommy на Jukka Hankala

028228096.jpg?r=0

- си - някой ке изохка - нема гард - ке се изпонарежем (има го и този момент ама повечето тук сме свикнали да работим с мори класи - викам си научили сме се вече)
гринденето на скоса изисква умения - трябва ни добър майстор (като Ясен Ников, Razorblade, Тинко, Тошко и прочее Майстори от нож бг)

Последно редактиран от Bradley (19.12.2015 03:57:24)

Life is GOOD!
http://www.youtube.com/user/stefanwolf88

Офлайн

3

#54 19.12.2015 13:45:23

vek0
Редови

Регистриран: 19.10.2010

Най-клоня към вече предложените Spyderco Bushcraft-та ,Böker Plus Bushcraft-та и на Jakks..като ето още един такъв тип:

vDcVvfhbC7ScCQyMJfkQ1wrESv2qPQ7YzbTdahCNf5L7ra9_C3N5v8olPBzCA9NB7MBkRey53VjDkISKTdozU9ADHKzItoZvSaEsST_spirTgZ-VBorUBxAUQasIHUPs_7_ugV6Aubfhka9tvOwsEdTCBGn81o_9MkVZOxL91MCvMdsaaFQ14D2s_UkVAyhdc8-hDtLe9ObG0oTsYKNR6ew_yZ3oZ1AMHD1hkz5AA0lSAykHrJn8J-q_E4vdJtxWAPNyTYrALEfQf1CGMPnd25ZexfzY54xBjSogrJTR8jsJM6JROzjEKbJ5tZDJSQ9cAnF7ycAHGYppoakh828oeq7UzWcNun_6bzBdyz8xMpteLuY0MyaRkbB6FdSMX8JrGW4WQ51iZxUqJUm-LGpx7xpUPUo8zUvgLegHuir6hIpvxPpZSj8XRwo9EtI--4YMYapjzF88Mj54iADE5Zfq5U4GPCV669bNxf8eA-MJRJ2-7p1UEM00ry_AvZDGJQi9FKtw9qzPsTVHSge1LUac1XGGjZNcehb-COZRiK361zRIoR54Mo3GCyo-bnfrRT9iYJ0=w600-h365-no

0d6727caf8858ebf1e3bb030b3cf6d2d.jpg

Плюсове:
-практичен ,удобен ,работен нож. Всички плюсове на full tang сканди скос.

Минуси:
-НЕуникален външен вид (за форумен ако търсим главно уникалност Нескмука ми е главен претендент) и цената незнам дали е реално постижима.

Офлайн

1

#55 19.12.2015 16:28:58

windwarrior
Зла Гад

BUSK-a добавен под №11 в списъка.

@vek0 - за съжаление не излиза снимката (пробвах се да редактирам поста, но пак не излиза). Прати ми на ЛС линк към ножа - аз ще имам грижата да редактирам поста ти, и да го включа в списъка за гласуване.

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#56 20.12.2015 16:39:45

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Браво бре! Моето предложение го няма у списъка... направо ми нокаутирахте егото ахаххаха lol

Офлайн

0

#57 20.12.2015 18:20:20

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Моля, ако не е късно, да включа и ножът на Ларс Фелт. Не съм си променил мнението и ще гласувам на първо място за Несмука, но като гледам алтернативите си мисля, че ножът на чичко Ларс не заслужено не е сред тях.
Трудно ми е да изброя предимства и недостатъци нито мога да коментирам предимствата на различните видове заточвания, защото всичко, което знам за тях е от форумите. За тези неща се доверявам на вас.
Ножът ми харесва страшно заради изчистените си форми. При това Ясен го е правил и си има схемите и размерите. Тези размери, които намерих са оригиналните, доколкото разбрах, а ако форумът реши може да се направи и по тези на Лесника.

P1010198.jpg

08%252020.32.46.jpg

Сърбят ме ръцете за гласуването и с нетърпение чакам резултатите!

Още веднъж благодарности на Тяната, Жоро и Релакса за ангажираността и за това, че този път доведоха нещата до края! Евала! Респект!

Последно редактиран от Кольо (20.12.2015 18:34:34)

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

2

#58 20.12.2015 18:42:48

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Бай Кольо, ако още веднъж кажеш, че ще гласуваш за несмука, защото според теб това е правилният избор - ще ти е за първи път!! tongue
Не виждам някой друг да агитира толкова настойчиво! Всеки си има своя фаворит, но е проява на лош вкус да го навира постоянно под носа на другите. Нека бъдем малко по-тактични!

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#59 20.12.2015 18:53:16

petergaitan
Редови

Регистриран: 27.02.2012

Аз го познавам Колето и знам, че не е с лошо, пичове. Той се радва като всички нас, човека, и го прави без задни мисли. Сигурно и той като мен проверява темата през 5 минути за новини.

Офлайн

0

#60 20.12.2015 18:58:07

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Знам, че е така, и затова му правя само забележка! smile И аз следя доста редовно темата, ама... smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff