XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 17.12.2015 11:38:04

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Отг: Форумен нож - предложения за модел

Вариантът на Барк Ривър наистина е много хубав.
На мен ми допада именно модела , по-близък до оригиналния Кепхарт, с по-издължен връх (като на моделите на Барк Ривър и Кондор). С по-заобления връх не ме кефят.
Освен това именно острия връх е характерен за бушкрафт-ножовете (и уудлора, и буштула на бай Морс).

brk_kep3_gcmr_66813_1423856011_1280_1280.jpg kephart_3v_natural_canvas_micarta_279_95.jpg kephart_3v_tan_burlap_309_95_18023_1423870491_1.jpg kephart_3v_white_pearl_kirinite_309_95_55307_14.jpg

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

2

#17 17.12.2015 12:14:45

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Моето предложение, както вече казах, е финка - примерно класическо пуукко. Нещо такова:

puukko1.jpg

Обща дължина - 200-215 мм
Дължина на острието - 100-105 мм
Дължина на дръжката - 100-110 мм
Дебелина на острието при дръжката - 3.5 мм
Ширина на острието - ~25 мм
Както се вижда от снимката, може да бъде както стик, така и фул танг, съответно низана, или дръжка с чирени.
Стомана - предполагам O2.
Скос - по-височко сканди

Предимства: традиционен и изчистен дизайн, доказал се като функционален. Не случайно северните народи го наричат "ежедневен" нож - става за всичко: дърводелство, лов, риболов, приготвяне на храна, както и оръжие! При все, че е сравнително компактен! (бих предложил и дължина на острието 80-90 мм, но се придържам към резултатите от анкета No.2! )
Бюджетен вариант, ако е стик танг.

Недостатъци - пожелавам ви успех в намирането на такива! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

2

#18 17.12.2015 13:14:24

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Моите 5 стинки.
Знаете, че в началото предложих  форма близка до тази на Лесника на Ясен. После се замислих за това, че ножът на форума трябва да е нещо повече от парче желязо с определена форма и промених мнението си. Разсъжденията ми тръгнаха в друга посока.
Аз си мисля, че ножа на форума е нещо като емблема. Той трябва да е символ на онова което ни обединява. Това е нещо, което ни прави различен форум от другите такива - отразява духа и идеята която ни е събрала заедно – бушкрафта или придобиването на умения, които да ни позволят да се чувстваме сред природата като у дома си. За това си мисля, че ножът на легендата Джордж Сиърс е именно онова, което ни трябва – нож емблема и символ в съчетание с практичност и функционалност.
my_nessmuk_knife-07.jpg
Относно функционалността на формата.
Въпреки, че първообраза е бил преназначен за дране, формата предлага и други опции. Подходяща е и за всички онези неща, които престоят сред дивото предполага - дялкане, сечене, батонинг.  Според мен е много подходящ и за събирачество на корени и луковици и дълбаене на земя при нужда – за капан или търсене на вода.
Относно размерите.
Този, който Тяната има е с 14 см. острие с 5 мм дебелина. Форумът гласува за размер около 12 см. и дебелина около 3 мм. Прегледах предлаганите Несмуци в нета и открих такива дори с 11 см острие. Значи нищо не пречи да се направи Несмук с 12 см. острие. Дебелината на острието спокойно може да е в рамките на 3-3.5- 4 мм.
За стоманата нищо не мога да кажа – не разбирам от железа, но виждам, че ножът на Тяната е от 65г, една от обсъжданите алтернативи. Аз имам такъв правен от Бачето и съм доволен въпреки, че изисква отношение и някакви грижи една идея по-големи от неръждавейката.
Ще постна снимките на Несмука на Тяната, за да спазя условията на Уинда.

Имам и друго предложение за формата пак акцентирайки на емблематичната функция на ножа. Това е форма силно повлияна от типично балканският нож тип каракулак. Предполагам, че майсторите биха могли да направят един каракулак с размерите гласувани от форума.

Върху острието на ножа или на гърба на дръжката предлагам да има лого на блога на Стоян, както и върху канията а може и съответно пореден номер (заради ограничената поръчка) и ника на собственика.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

5

#19 17.12.2015 13:17:50

indreal
Редови

От: София
Регистриран: 12.11.2013
Уеб-сайт

И аз искам да споделя една идея, макар чееее... май хич не се връзва с резултатите както от анкетата, така и от коментарите... Но все пак smile
_vyr_173501.jpg
Обща дължина: 225 mm
Дължина на острието: 115 mm
Дебелина: 4 mm
Дължина на дръжката: 100 mm
Стомана: 19 191 - частично закалена

Офлайн

2

#20 17.12.2015 15:56:49

Bradley
cheechako

От: София
Регистриран: 23.06.2011
Уеб-сайт

всички предложения ми харесват

радва ме активността и разнообразните предложения

smile

Life is GOOD!
http://www.youtube.com/user/stefanwolf88

Офлайн

1

#21 17.12.2015 17:24:09

biolander
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 09.11.2011
Уеб-сайт

xenos написа:

Недостатъци - пожелавам ви успех в намирането на такива! wink

Няма спор, пеката е жестока.
Според мен обаче направата на този нож изглежда лесна, но помела и гарда са пипкава работа. Оттам и бюджетността на ножа изчезва. Фултанга е много по-лесен за изработка от низаната дръжка.
Цената на стоманата по принцип не е толкова висока (за пример миналата седмица взех шина 50х760х3,8 мм 80CrV2 за десетина лева от Стефан, от нея могат да излезат 4-5 ножа).
На мен идеята за финка обаче ми харесва много, и за да е в бюджета моето предложение е Maasepän Puukko, като се вземат предвид гласуваните размери.
/* nordiskaknivar е страхотен блог за всички любители на финските ножове */
Пууко
smile И тук за предимствата крадвам част от текста на Стоян:
Предимства: традиционен и изчистен дизайн, доказал се като функционален. Не случайно северните народи го наричат "ежедневен" нож - става за всичко: дърводелство, лов, риболов, приготвяне на храна, както и оръжие! При все, че е сравнително компактен! (бих предложил и дължина на острието 80-90 мм, но се придържам към резултатите от анкета No.2! )

Ти си длъжен да правиш добро от злото,защото то няма от какво друго да се прави - Робърт Пен Уорън
http://tzilkovi.wordpress.com

Офлайн

2

#22 17.12.2015 18:18:09

Razorblade
Редови

Регистриран: 16.02.2011

Кепхарта или Кефърт, ако така се произнася ще е много лесен за изработка нож. С който и да е скос. 3.5-4мм според мен е удачен вариант за дебелина. Бих направил една серия от него с кеф.

Офлайн

3

#23 17.12.2015 18:29:19

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

В първия пост на темата съм обобщил предложенията до момента - моля информирайте ме ако има неточности.

Два въпроса:
@indreal - как да го "кръстим" твоя нож ?
@xenos/biolander - и двамата предлагате пуукко, ако няма огромни различия между двата модела - предлагам да ги обединим в една обща кандидатура (като Кепхарта), ако сте съгласни и двамата разбира се (отново - за да не ви се разпиляват гласовете)?

П.С. Благодаря за активността и страхотните предложения, почти няма нож дето да не ми харесва smile

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#24 17.12.2015 19:22:46

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Аз харесах  Böker Plus Bushcraft, обаче после видях на Стоян предложението и сега съм раздвоен.

Само имам забележка. Малко по-висок скос от този представен на снимката. Ако острието е карбоново, ще издържи и малко по-високо скосяване.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#25 17.12.2015 20:00:20

Jakks
Редови

Регистриран: 08.02.2013

Привет,

Това е моето предложение. Освен, че е класика, този модел е най-функционален (според мен) и много добре балансиран:

Предложение

4mm дебелина и 110mm острие с 108mm режещ ръб. 220mm цялостна дължина.

Ето тук може да се види: http://www.thebushcraftstore.co.uk/the- … 4340-p.asp

Офлайн

3

#26 17.12.2015 20:41:21

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

windwarrior написа:

@xenos/biolander - и двамата предлагате пуукко, ако няма огромни различия между двата модела - предлагам да ги обединим в една обща кандидатура (като Кепхарта), ако сте съгласни и двамата разбира се (отново - за да не ви се разпиляват гласовете)?

Като гледам - май сме с еднакви параметри, поне на външен вид! Ако и Матей е съгласен - можем да минем под една шапка!

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#27 17.12.2015 21:05:07

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Темата се разводни - моля използвайте я само за качване на предложения и въпроси към предложенията.

@Стояне - редактирам вашето предложение като общо предложение - Пуукко smile

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#28 17.12.2015 21:16:21

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Survival "Real Deal"
Survival "Real Deal" 2
Survival "Real Deal" Size

smile
Стомана - каквато изберем
Дръжка - Естествени материали или светъл цвят микарта (пустинено бежов\прозрачно зелен)

Дизайнът е мой smile доколкото има някаква уникалност в такъв тип остриета smile Ако форумът го хареса - Подарявам го за форумен нож! smile

Принципно оригиналът е малко по-къс и е замислен за Буш\Сървайвъл\Утилитарен некнайф или нож който да се носи хоризонтално на кръста. Затова и острието е толкова малко.

За допълнително олекотяване и по-добър баланс, вместо да се бият хилядо дупки по танга - съм го замислил да изтънява от пред гарда към върха и към дупето на ножа.

Тип на заточване - Висок конвекс.
Основен недостатък при изработката - Двете скосявания към върха и към опашката.

Офлайн

0

#29 17.12.2015 21:40:37

Allan
Редови

От: Разград
Регистриран: 31.05.2015

Jakks написа:

Привет,

Това е моето предложение. Освен, че е класика, този модел е най-функционален (според мен) и много добре балансиран:

http://www.thebushcraftstore.co.uk/ekmp … -firesteel-[2]-4340-p.jpg

4mm дебелина и 110mm острие с 108mm режещ ръб. 220mm цялостна дължина.

Ето тук може да се види: http://www.thebushcraftstore.co.uk/the- … 4340-p.asp

На мен този и бокера ми харесаха.

Последно редактиран от Allan (17.12.2015 21:51:10)

Офлайн

0

#30 17.12.2015 22:03:19

biolander
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 09.11.2011
Уеб-сайт

Съгласен съм, разбира се. Само определения бюджет ме притеснява.

Ти си длъжен да правиш добро от злото,защото то няма от какво друго да се прави - Робърт Пен Уорън
http://tzilkovi.wordpress.com

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff