XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 18.07.2015 22:52:17

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Малко бягство от града

Отдавна се каним с Петя да направим традиция бягането от града още от петък. Специално ходихме няколко пъти около София да търсим отделени и слабо посещавани места подходящи за разходка и нощувания на открито. Намерихме няколко такива и този петък притиснати от летните жеги, взехме това - онова и изчезнахме в дебрите на Лозенска планина. По много лош и разровен пат стигнахме до мястото. Направихме бивак в стара дъбова гора с рядък подлес и прекарахме една много приятна нощ в дивото, приятно сгушени край огъня. През нощта излезе вятър а в непосредствена близост минаваха сърни. Днес целият ден си бяхме на хладни сенки и сладки приказки. Семейство малки ястреби хранеха малките си в гората и младежите пищяха лакомо. Гледахме и кълвачи, хралупари и гривяци.
Наблюдавахме и атака на оса над зелен скакалец, която се разви страшно бързо и не успяхме да снимаме. Осата нападна скакалеца, отхапа краката му и го нажили няколко пъти. Изяде главата и отлетя. Цялата работа трая секунди.
Често с Петя прекарваме отпуските си по пущинаците, но сега мислим да направим и едни ежепетъчно –съботни бивакувания.

Вечерният огън
IMG_20150717_215914.jpg

Бивакът
IMG_20150718_085706.jpgIMG_20150718_112728.jpg

Нетърпеливото кафе… / специални благодарности за Вальо/
IMG_20150718_092023.jpg

Гората
IMG_20150718_092108.jpgIMG_20150718_092116.jpgIMG_20150718_092134.jpg

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

10

#2 19.07.2015 11:26:31

goldsmith
Новодошъл

Регистриран: 21.04.2014

Отг: Малко бягство от града

Браво, все едно прочетох част от приказка,
аз от давна си мечтая за това но, първо—жената за нищо на света неби спала на палатка, за детето не знам още:lol: и второ — с тази моята работа нямам и ден почивка.

Офлайн

0

#3 19.07.2015 14:57:01

Niki
Редови

От: Перник, но живее в София
Регистриран: 29.06.2015
Уеб-сайт

Супер бягство от града сте си направили smile

Най-вероятно сте наблюдавали някакъв вид паразитна оса. Те използват други насекоми(най-вече ларви) за да снесат яйцата си в тях. Големи гадове са...

Работа ли е, не ми го хвали...

Офлайн

0

#4 19.07.2015 16:57:22

пацо
Редови

От: София
Регистриран: 08.03.2015

Страшен релакс , няма нищо по хубаво от излет с любимите хора БРАВООО!

Офлайн

1

#5 19.07.2015 17:44:18

Кольо
КорифееЦ

Прав си! Любимите хора осмислят преживяното.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

2

#6 26.07.2015 22:36:32

Кольо
КорифееЦ

Впечатлен от краткия ми репортаж от предишния път, Ванката (Голдъна) се обади през седмицата и предложи да се присъедини към нас и заедно да направим едно бивакуване някъде из Лозенска. Разбира се, че приехме с радост и в петък вечер се отправихме към планината. Въпреки, че той позннава добре планината, решихме да бивакуваме на старото място. По пътя се полюбувахме на гледката от Големи гарван камък. Lozenska_Planina_20150724_3.jpg

Ванката
Lozenska_Planina_20150724_4.jpg

Поклонихме се на мястото на избитите през Османското робство монаси от манастира св. Петка
Lozenska_Planina_20150724_8.jpg
и се отправихме към бивака.
За разлика от нас, Голдъна заложи на подслон от баша и килим от сухи листа покрити с одеало. Проверихме от къде духа вятъра и той си спретна заслона.
Lozenska_Planina_20150724_23.jpg

Ванката използва вече доста ниското слънце за експерименти по алтернативно добиване на огън, но то залязвае и това ни принуди да  заложим на сигурното и с помощта на по-традиционни средства, спретнахме прекрасен малък огън за готвене.
Lozenska_Planina_20150724_25.jpg

Lozenska_Planina_20150724_27.jpg

Аз реших да проверя новият си комарник и тук Ванката ме е хванал в работен режим… Открих и разни неща за доизкусуряване. 
Lozenska_Planina_20150724_36.jpg

Голдъна беше решил да вечеря с ресурси от гората, но мястото предлагаше изключително дъбови жълъди и той като виден хуманист реши да не подяжда местните прасета smile и тури да вари боб в канче, което стана едва на другия ден и добре, че носеше една лютеница, та не си легна гладен.
Lozenska_Planina_20150724_63.jpg

Ние с Петя хапнахме по едно филе от скумрия на скара, пихме тримцата и по ракийка и вечерта завърши доста късно с чай от ягодови листа и с дълги и сладки приказки за ходене по баири и какво ли не.
Lozenska_Planina_20150724_49.jpg

Топли и пази – що е то? Белкаа…
Lozenska_Planina_20150724_65.jpg

На другия ден сутринта станахме малко след изгрев, радвахме се на спокойствието на сутрешната гора, пихме кафенце под пеенето на гривяци и хралупари и аз потънах в дебрите на византийската философия от 7 век и в компанията на свети Максим Изповедник и Жан Клод Ларше, а Ванката, Петя и Белка ходиха на дълга разходка в гората и гледали сръндаци.

По някое време Ванката и Белка си тръгнаха, а ние с Петя след още няколко часа престой, отидохме в друга част на планината, където отново търсихме места за биваци. Намерихме не лошо такова и ако е рекъл Господ, ще има репортаж и от новото място.

Найс, а?!

Снимките са на Ванката и нека и той, ако желае, разбира се, да сподели впечатленията си.

Ръдиард Киплинг

Офлайн

12

#7 26.07.2015 23:02:28

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Много добре сте си изкарали. Страхотно разказче... Дано има повече такива споделени емоции !

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#8 27.07.2015 10:59:05

GoldenRatio
Редови

Регистриран: 20.06.2013

Колето така добре и живописно разказа хубавите впечатления от преживяването, че аз не намирам какво повече да добавя към тях. За това ще разкажа за бушкрафта от приключението. Наистина, както каза Колето планината е изключително красива в този район. Уж познавам Лозенската планина, но тази част от нея ми е напълно непозната и благодарение на това бивакуване, ми се разкри повече за специфичните особености и на този регион.
В последно време се старая престоят ми сред природата да е все повече бушкрафт. Опитвам се да нося само малко походна храна, за да не превръщам приятното преживяване от събиране на опит в бедстване. За това в самото начало споделих на Колето, че мисля да разчитам на храна от околността. Но той като добре познаващ ресурсите на района ме предупреди, че е добре да разчитам и на друго освен храната, която ще намеря. Познавам Колето не от скоро и знам, че има опит и премисля и планира добре нещата. За това се подсигурих, взех си малко ориз, боб и лютеница с хляб преди да тръгнем. Но все пак се надявах, че ще успея да намеря все нещо и да стане, както преди се е случвало и да си върна обратно храната. Пристигнахме и на място заварих една прелестна гора и приказна природа с гледки. Но е факт, гората е твърде гъста и нямаше дори стрък растителност, който да разпознавам, че е годен за ядене. Дори някой билки, които срещнах бяха прецъфтели и вече негодни. Около бивака имаше малко листа от диви ягоди (без плодове), които понабрах за чай и овкусяване на варивата. Подготвихме с Колето лагера и след като стана заслона, реших да пробвам да запаля огън с остатъка слънчева светлина. Понякога се получава, но в сегашния случай топлината беше твърде недостатъчна. Когато слънцето слиза зад хоризонта, буквално за броени минути се изплъзва възможността да се запали огън с лупа. След това остава просто светлината нищо, че слънцето все още се вижда. И както каза Колето, заложихме на други по-традиционни методи с искри. Препитанието на което разчитах за периода беше варен боб и ориз, а вечерта си изядох лютеницата smile Колето и Петя искаха на вечеря да ме нахранят по-пищно, но не им позволих. Останах верен на философията си за препитание с наличното или това от околната среда. На другия ден разходката беше превъзходна. Имаше доста животинки в околността. Вечерта нещо се натъкваше на лагера и кучето ставаше няколко пъти да обхожда периметъра и ръмжеше, така и не разбрахме каква животинка беше. На следващия ден, видяхме един сръндак, а две други животинки пребягаха през гъсталака и не успяхме да ги видим. Може би, защото Белка ги гонеше :-D По-нагоре намерихме добри "плантации" от папрат, къпини, боровинки (бяха пообрани), борови и букови масиви, имаше също и жълъди, а гъбите в околността за съжаление ми бяха непознати. Позапълних запасите си от прахан за палене на примитивен огън, които държа към екипировката си. За съжаление повечето от тези ресурси не бяха много близо, а буковите листа не бяха млади и не ставаха вече за салата.

За моя приятна изненада се оказа, че Колето има различен подход в някой неща сред природата от мен. Това много ме обогати, а също и научих интересни факти за птиците и други животни в района. Успях чрез негови умения да намеря начин да усъвършенствам и стягането на башата. Това ще ми осигури по-бързо разпъване и "настройка" на заслона. Сигурен съм, че и в бъдеще има още с какво да ме изненада. Слава Богу, че всички приятели, които съм намерил тук чрез форума са прекрасни хора и с доста опит. Коле, още веднъж благодаря, че споделихте прекрасното изживяване с мен!

Споделям и няколко снимки:

img

img

img

img

img

Последно редактиран от GoldenRatio (27.07.2015 11:04:44)

Офлайн

5

#9 27.07.2015 11:08:14

Кольо
КорифееЦ

Ей, Ванка... Радвам се, че благодарение на този форум можем да обменяме опит и да се обогатяваме взаимно. Следващия път ще пробваме да филтрираме вода по капилярният способ. wink
Белка беше незаменима!

Ръдиард Киплинг

Офлайн

1

#10 27.07.2015 11:59:50

bubachco
Редови

Регистриран: 16.08.2010

напълнихте ми душата! по въпроса с изхранване от ресурсите на мястото - заповядайте средата на септември на р. чернелка, до плевен. ще се радвам да се видим! а екипировката на ванката направо +1! и въпреки, че и найлоновото платнище и спалния чувал сигурно ще са по-леки от войнишкия брезент и вълненото одеяло, излъчването и усещането не са същите!
п.п. коле, я с какви дебели въжета си си вързал хамачето, а мен ме караш с някакви връзки за обувки да го  връзвай моя, да ми се смеят хората!

Офлайн

1

#11 27.07.2015 12:38:07

Кольо
КорифееЦ

Бачеее... Шъ маана с манарчето та ще прекъснъ! big_smile
Синьото въженце е 5 мм (440 кг.) - твойто беше 7мм (780кг)... А това бялото е тунелна лента, от която съм ти приготвил и на теб от преди две години и не можеш да се домъкнеш да си я вземеш. Заради тебе внесох и 6мм Динеема въже от Чехия. Сто пъти ти го казах и до София идва и пак не мина да го вземеш.  Казах ти и у Плевен къде да идеш  да вземеш въжета - не рачи!
Ти си за напиванье и пребиванье, да гее...
И едно пиле ми каза, че си бил развързал стопиращите възли на твоя хамак за да си си го правил на платнище... А? wink

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#12 27.07.2015 19:23:04

пацо
Редови

От: София
Регистриран: 08.03.2015

Браво приятели ! Възхитен съм от Вашата тема.Много ми е приятно да чета написаното и гледам снимките с интерес.Радвам се да видя толкова позитивни хора,които се отнасят към природата с нужното уважение.Надявам се някой път да мога да получа съвети лично от Вас  на някое такова приключение и още веднъж Благодаря ВИ!:)

Последно редактиран от пацо (27.07.2015 19:24:43)

Офлайн

0

#13 05.05.2016 02:15:08

toreadoro
Новодошъл

Регистриран: 05.05.2016

Това е истината. Доста зареждащи са тези разходки, когато съм отпуска трябва и аз да си направя една такава.

Офлайн

0

#14 05.05.2016 14:32:44

Кольо
КорифееЦ

Добре дошъл, Теодоро! Съвсем скоро ще подновим бивакуванията. Форматът е отворен - всички са добре дошли.

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#15 05.05.2016 14:39:29

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

... Теодоро! big_smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff