XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 03.02.2011 20:43:44

Dakota
Редови

Регистриран: 15.02.2010

Отг: Neckknives

Аз като съм в гората,си нося ножа на кръста/на колана в кания?Като излизам в града пак си нося нож,но на врата под дамската блуза.Че ми е писнало да ме заглеждат от отзад.Еле като си сложа и ножа ептен се залисват!Тъй,че на врата в градкси условия ми е най-удобно!

"Mitakuye Oyasin"

Офлайн

0

#32 03.02.2011 20:57:22

iivetsa
Редови

Регистриран: 30.12.2010

xenos написа:
iivetsa написа:

Така че кво ми дреме,че индианците или някой друг народ е решил,че това е правилният начин,като на мен не ми е удобен big_smile !

Ако сменим една-две думи и нещата се обръщат на 180 градуса, при което остават също толкова вярни:

Така че кво ми дреме,че ножарите, или някои други среди са решили,че това не е правилният начин,като на мен ми е удобен? big_smile

Всъщност така като гледам (съдейки по коментарите), май тук аз съм от хората, които най-дълго време са носили нож на врата, така че не знам как стои въпроса с тежестта на мнението. Не че се заяждам де!  tongue Ама просто според също едни такива среди аз "ментално деградирал", защото чат-пат ползвам ножа си за батонинг, пък сякаш съм си що-годе добре, ама... smile

Абе глупости са това! Кой както го кефи, стига да не обижда другиго! wink

Стояне,кво се разпали толкоз бе човек,носи си го където ти е кеф ножа big_smile !Що се хващаш за дреболии,пък после пишеш,че не се заяждаш!?Никой с нищо не те е обидил,че да реагираш по този начин,освен ако не смяташ че последното мнение по въпроса ти се пада по право wink

[url]http://iivetsa.blogspot.com/[/url]
[url]http://www.youtube.com/user/iivetsa?feature=guide[/url]

Офлайн

0

#33 03.02.2011 21:27:04

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

iivetsa, с грешно впечатление си останал! Въобще не съм се палил! То си личи като стане... smile
Може да се каже даже, че се забавлявах, защото постовете си ги писах с усмивка.  wink Съжалявам, ако съм ви натоварил!

Всъщност можеше и да не се обаждам, но тогава темата нямаше да е обективна, и да си тежи на мястото - щеше да липсва отсрещната страна, другата гледна точка! Исках да покажа, че нещата не са еднозначни!

Наздраве! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#34 03.02.2011 21:57:17

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Колеги, мненията по темата, която Wind пусна изобщо не са изместили основният замисъл и въпросите, които той задава. Ето как Wind започна:

windwarrior написа:

С изключение на Стоян, който съм виждал да си носи една от Морите на връзка около врата, май не съм виждал друг от форума да ползва този тип ножове......
...... та сега се чудя точно за какво мога да го ползвам и доколко функционално е всъщност ?!?

Според мене "дръвченето", противопоставянето и изказването на всякакви крайни мнения не помагат на никой, а и последните постве в насока -  "..... всеки да го носи както му е удобно....." не решават нещата!

Заформилият се спор трябва да го направим по-градивен, като бъдат посочени основните начини /възможности/ за носенето на нож. Специалисти имаме достатъчно, а и личният опит не е за подценяване. Също трябва да се определи за кой тип /вид/ нож става въпрос - основен, допълнителен, спомгателен....

Аз лично се сещам за няколко принципно възможни начини на носене на нож:

а/ в горната част на торса:
   - на врата /под или над дреха/;
   - на гърба /специална кания с бърз достъп зад врата/;
   - под мишниците /специални кании за бърз достъп/.

б/ на колан на кръста /основен или допълнителен/:
    - вертикално разположена кания;
    - хоризонтално разположена кания;
     /отпред, в страни ляво-дясно или отзад също е от значение/.

в/ на бедрата:
    - в специално пригодени странични джобове;
    - в кании с превръзки - обвързани около бедрото;
     /от ляво или от дясно също е от значение/.

г/ на подбедриците:
    - подпъхнати в ботуш или обувка;
    - в специални кании привързани за подбедрицата /над или под дрехата/.

Това е за което се сещам, но съм сигурен че има и други варианти. Вместо да спорим, нека всеки да напише какво знае. Кой начин за какъв нож е удобен и препоръчителен. Така ще научим нещо повече и ще сме си взаимно полезни!

Поздрави!

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#35 03.02.2011 22:04:36

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Всъщност, ако трябва да бъда честен, не бих носил на врата си нещо по-голямо от сегашната ми Мора Класик 2/0. Но то това са некнайфовете - малки ножчета, за дребни дейности. Друг е въпроса дали някой ги приема за нож, или за "извинение за липсата на нещо по-голямо". Всъщност аз и "по-голямото" си нося в същото време. Просто ги ползвам с различно предназначение. Не сме Рамбовци все пак, нищо че някои и за такива ни обвиняват! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#36 03.02.2011 22:28:01

iivetsa
Редови

Регистриран: 30.12.2010

Ножовете с фиксирано острие 10-12 см.,нося на колана вертикално,а сгъваемите на клипс па джобовете!А ако трябва да съм честен,най често ги нося в раницата,като в мен нося само фолдър!Всички други варианти съм ги пробвал(включително и вратния big_smile ),и мисля че не са ми удобни!Особено модерното напоследък носене отзад хоризонтално,смятам че е едно от най неудобните!Малък фикс с острие под 10 см.като "Изула",бих носил хоризонтално отпред на колана!Това са моите предпочитания,формирани от личните ми експерименти,и смятам че всеки трябва сам да открие най добрият за себе си!

[url]http://iivetsa.blogspot.com/[/url]
[url]http://www.youtube.com/user/iivetsa?feature=guide[/url]

Офлайн

0

#37 04.02.2011 00:06:48

mchervenkov
Редови

Регистриран: 18.12.2009

Ако отворите книги със стари снимки на хора от северните народи ще видите че нямат колан. Следователно и по принцип те носят ножа на врата или в ботуша  big_smile  .
Както попитах един колега на хижата от кога ползваме чатмак (ферозапалка) от как гледаме  телевизия или по скоро новите предавания по дискавари. То и с една книга на нешънъл географик  (1-вата) за това  как да снимаме беше донесла на много пари от курсисти по фотография на човека при който и аз ходих   big_smile  . 200 лв преди 9 години не бяха малко а и студент бях smile.  Както каза Жоро така се казва фотографа: след тази книга имам много работа smile

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#38 04.02.2011 09:34:02

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Аз пък не мога да разбера, защо някой като те открехне на нещо хитро и практично, и възбуди интереса ти, трябва веднага да го обвиняваш в комерсиализъм?! Ами ако си бехме останали в соца, и имахме 2 партийни телевизионни канала, а за компютри и интернет само да сме чували, и ако книгите в библиотеките бяха връстници на баба ви, и в повечето случаи трудно откриваеми - да видим тогава щяхме ли да знаем въобще що е ферород и десетки други практични неща! Айде да не намесваме навсякъде маркетинга, че почваме да се изтъркваме!

П.П. Миро, колани винаги е имало! Нищо, че на снимките не се виждат. Как би задържал на кръста си грубо скроени тежки кожени панталони иначе? То впитите си дънки не можем, че това ли! wink Просто не ги носят върху палтата си, затова. Даже препаска да носиш - пак имаш колан.

Офлайн

0

#39 04.02.2011 09:53:03

zoso
Гъба отровна

Регистриран: 08.06.2010

iivetsa написа:

Ножовете с фиксирано острие 10-12 см.,нося на колана вертикално,а сгъваемите на клипс па джобовете!...

Точно това е и моят предпочитан начин да си нося ножовете. Тази идея застъпих и в по-горното си мнение. Нож с дължина на острието 12см според мен е оптималния вариант като дължина. Над 15см острие вече ми става неудобно за носене, а под 10см предпочитам да са сгъваеми, защото са по-компактни. Когато ходя на лов, ножа ми е на кръста. Допълнително в раницата си нося и по-дълъг нож (около 18см острие) за филетиране и обезкостяване на дивеча. Когато ходя на планина, ножа е закачен на презрамките на раницата ми, тъй като "колана" на раницата е на нивото на кръста ми и няма как да си закача ножа на него. Винаги със себе си нося викс. Не помня ден, в който да не съм го ползвал за нещо. smile

Офлайн

0

#40 04.02.2011 11:01:41

bubachco
Редови

Регистриран: 16.08.2010

уин, ти получи ли го ножчето, или още го чакаш? а какво стана с наракулачето? надявам се и двете да ги видя на живо. а иначе, добре си направил, че си поръчал пълния комплект, позволяващ ти различни начини за носене. и както ти казах по-нагоре - "плъхчето" можеш да си го ползваш за всичко, даже и за батонинг tongue  wink  smile

Офлайн

0

#41 04.02.2011 11:03:45

bubachco
Редови

разбира се,че не питам за НАРАКУЛАЧЕ, а за каракулачето от стоян smile

Офлайн

0

#42 04.02.2011 12:08:04

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Каракулачето е готово, сега Вики и Стоян му правят кания. Не искам да ги препирам - когато стане-тогава, то очакването е част от очарованието на процеса smile

А Изулата предполагам ще я получа в рамките на следващата седмица (горе-долу за толкоз идват от щатско). И колкото и да невероятно - в тубата има клипове на доста успешен батонинг с тая въшка, дори и при този малък размер (не мога да ги кача сега, защото ми е отрязан достъпа до тубата от служебния комп.)

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#43 04.02.2011 12:16:48

bubachco
Редови

не се падвеждай по ухилените и изплезени човечета от горния ми пост. сложих ги от завист /благородна/, а иначе изобщо не се шегувах за "плъхчето". и аз гледах клипчета за него в туба и изглеждаше доста добро за размерите си ножче.

Офлайн

0

#44 04.02.2011 12:55:31

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Аз имам вече един нож от тази стомана - Бекер БК-2 (оня туч дето го носих на Кръстец), и го ползвам основно за груба работа - доста прилично държи острие засега. Така че в това отношение нямам притеснения. Виж големината на острието все още леко ме притеснява, но това няма как да го разбера преди да дойде наживо smile

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#45 05.02.2011 10:54:48

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Бре бях на работа и съм пропуснал доста. С ясната представа че отново ще извадя и размахам томахавката на невежеството, добре че, има един полицай да внесе яснота по въпрос. Хи хи Relax-чо не се обиждай. Най-после достигнахте до извобе че, всеки си го носи в удобния крачол. tongue А простете на невежия сапожните нашки имат строго предназначение, от доубиване на дивеча до до решаване на пиянски спор.Който никак не липсва в тези среди.Простете нам грешните. Отивам да изкупя греха си с една греяна ракийка щот ми замразнаа прсчетата. roll

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff