XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 02.02.2011 12:54:40

zoso
Гъба отровна

Регистриран: 08.06.2010

Отг: Neckknives

webe написа:

Стоманата нещо чета не била хубава на изулата май беше въглерод 1095, ако не се лъжа.

Стоманата си е повече от хубава. 0,9-1,0% въглерод, мъничко хром, мъничко манган... е, има малко фосфор, силиций и сяра,но не е чак толкоз фатално. В сравнение с други ръждаеми стомани тази ръждясва доста по-трудно. Къде си чел, че тая стомана не била хубава? Всички карбонки на Мора са от 1095.

Офлайн

0

#17 03.02.2011 01:12:33

webe
Редови

Регистриран: 07.11.2010

Не помня къде съм чел , защото не влизам само в този форум.Имам регистрация в още 3 или 4 нз и чета от време на време, но точно за изулата помня, че стоманта няколко човека се оплакаха не била хубава.А може би и в един руски форум беше не знам не помня  big_smile .

Yesterday is history.Today is a gift.Tomorrow is a mistery.
По малко , ама с хляб !

Офлайн

0

#18 03.02.2011 15:43:06

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Wind бъди жив и здрав със здраве да си го носиш по сладкарниците.Щото знаеш ли кви тъпи ножки дават за пастите. А околните ще помоля да обсъждат физико-механическите качества в друг фарум.Не сме ножарски форум както се разбра. Извинете ако съм накърнил интересите на някого. М/у другото Wind все още само се радвам на подаръчето. Не съм го тествал.

Офлайн

0

#19 03.02.2011 16:19:47

zoso
Гъба отровна

Okdalf написа:

... А околните ще помоля да обсъждат физико-механическите качества в друг фарум.Не сме ножарски форум както се разбра. Извинете ако съм накърнил интересите на някого. ...

Приемам извиненията, но ми е интересно какво да обсъждаме в тема наречена "Остриета". Пасти от сладкарниците ли?

Офлайн

0

#20 03.02.2011 17:05:35

iivetsa
Редови

Регистриран: 30.12.2010

Okdalf написа:

Wind бъди жив и здрав със здраве да си го носиш по сладкарниците.Щото знаеш ли кви тъпи ножки дават за пастите. А околните ще помоля да обсъждат физико-механическите качества в друг фарум.Не сме ножарски форум както се разбра. Извинете ако съм накърнил интересите на някого. М/у другото Wind все още само се радвам на подаръчето. Не съм го тествал.

Колега,това че тук не е ножарски форум е пределно ясно на всички,на теб обаче изглежда не ти е ясно че тук има доста хора запалени по ножовете,и имат право да си коментират в темата  колкото им е кеф!От тези коментари,може да научиш нещо полезно,пък ако не ти е интересно,просто ти не коментирай в ножарските теми wink !И по темата за "Изулата" мога да кажа,че си е екстра ножчето,но като цяло идеята за нек найф не ми допада!

[url]http://iivetsa.blogspot.com/[/url]
[url]http://www.youtube.com/user/iivetsa?feature=guide[/url]

Офлайн

1

#21 03.02.2011 17:55:49

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Тя всъщност темата малко се измести от обсъждането на некнайфовете като цяло, към коментиране на Изулата в частност, което не беше целта. Искаше ми се повече хора да споделят плюсове и минуси от реалното ползване на некнайфове, това което са чували от познате, които ползват некнайфове и т.н.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#22 03.02.2011 18:47:02

zoso
Гъба отровна

Ами да ти кажа аз моето мнение за "вратните ножове".
Не знам от къде се появи тая мода, но определено съм на акъла на Ивеца и на Бобъра. Нож на шията си няма да сложа. Повечето некнайфс ги правят фиксирано острие с дължина до 80мм. Олекотени, за да не ти тежат... Специално това чудо на ножарското изкуство е с обща дължина 158мм и дължина на острието 68мм. ИМХО това е чикийка, а не нож. Предпочитам да си нося викс или някое друго сгъваемо ножче в джоба вместо туй чудо да ми се таралянка на шията.  Който не верва да си отреже една пръчка 15 сантиметра, да си я провеси на шията и да походи един ден с нея, да види колко е "удобно" и "практично". wink
Та да обобщя - не виждам никакво предимство да носиш това на врата си. Въобще не виждам никакво предимство да носиш толкова малък фикс със себе си, когато излизаш на разходка в гората. То не е и нож, то е нещо като извинение, че нямаш по-ячко желязо на кръста си. Да тръгнеш да си режеш салам, и филия хляб - само ше се ядосваш, че не си носиш хубав нож.  Дето е рекъл anjsan - става за бране на гъби smile.

Офлайн

0

#23 03.02.2011 18:47:46

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Сори ако сте ме разбрали грешно smile Ама и за пастите се треа нофчи. roll

Офлайн

0

#24 03.02.2011 18:55:28

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

За хора, които се смятат за запалени и знаещи ножари, ме учудва некомпетентността ви относно "ножовете за врата", тяхната практичност, приложение, история и т.н. Ще е срамно аз да ви ги обяснявам тия неща! wink Само мога да ви дам насоката - търсете нещо за северни народи, инуити, горски индианци и т.н. wink

Но пък всеки е свободен сам за себе си да решава! Само да кажа, че ако лично не приемате дадено нещо, то не значи, че то е безполезно, непрактично, и глупаво! Освен ако не сте "последна инстанция"!  cool

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Онлайн

0

#25 03.02.2011 19:06:06

zoso
Гъба отровна

xenos написа:

Само мога да ви дам насоката - търсете нещо за северни народи, инуити, горски индианци и т.н. wink

big_smile Аз също мога да ти дам насока. Питай старите хора от Дивдядово какви ножове са си носели (и носят) с тях. Като се разхождаш по гората, разпитай и туристите - какви ножове носят и как си ги носят. Събери данни, направи една статистика. После можеш да публикуваш резултатите от "анкетата" и да видим кое е по-добре. Така ще сме безпристрастни и обективни.
Северните народи си носят финки и якутски ножове на кръста или в ботуша - Специално в Сибир се наричат "засапожные ножи".
Не казвам, че идеята да си носиш нож на врата е глупава или непрактична, но твърдя, че е безполезно да носиш фикс с такива размери у себе си, особено окачен на врата. wink

Офлайн

0

#26 03.02.2011 19:07:04

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

@zoso - в интерес на истината, аз самият съм доста скептично настроен към възможностите на чекията и комфорта на носене. Първото си е константа, така че каквото дойде - такова ще е , но точно за да се застраховам от второто си поръчах целия комплект, поне дава няколко допълнителни опции за носене (карабинер, МОЛИ лок и т.н.).

П.С. Жалко че не съм гъбар smile

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#27 03.02.2011 19:26:04

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Ами старите хора в дивдядова не са живели практически цял живот в условия, които сега наричаме "оцеляване", "бушкрафт" и пр.
В Сибир "засапожники" носят със сигурност избягалите затворници cool , а може и някой друг. Виж, коренните народи не си ги носят в ботуша.

Между другото,  носенето на врата е вероятно най-стария начин за носене на нож.

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#28 03.02.2011 19:29:20

webe
Редови

Регистриран: 07.11.2010

Моето мнение за вратните ножове е различно от на Ивеца.На мен ми е удобно мора-та си я нося на врата и си ми е удобно, а пък и е по-скрито  smile .

Yesterday is history.Today is a gift.Tomorrow is a mistery.
По малко , ама с хляб !

Офлайн

0

#29 03.02.2011 20:02:06

iivetsa
Редови

Регистриран: 30.12.2010

Аз мисля,че е напълно излишно да се водят спорове на тема за и против този модел ножове!Който го кефи,нека си го носи на врата,мен лично не ме кефи и не нося big_smile !Мога да ви кажа,че повечето хора които познавам в ножарските среди,не одобряват този начин на носене и не го практикуват!Не че не съм виждал и така да ги носят някои хора,но това са частни случаи!Така че кво ми дреме,че индианците или някой друг народ е решил,че това е правилният начин,като на мен не ми е удобен big_smile !

[url]http://iivetsa.blogspot.com/[/url]
[url]http://www.youtube.com/user/iivetsa?feature=guide[/url]

Офлайн

0

#30 03.02.2011 20:35:54

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

iivetsa написа:

Така че кво ми дреме,че индианците или някой друг народ е решил,че това е правилният начин,като на мен не ми е удобен big_smile !

Ако сменим една-две думи и нещата се обръщат на 180 градуса, при което остават също толкова вярни:

Така че кво ми дреме,че ножарите, или някои други среди са решили,че това не е правилният начин,като на мен ми е удобен? big_smile

Всъщност така като гледам (съдейки по коментарите), май тук аз съм от хората, които най-дълго време са носили нож на врата, така че не знам как стои въпроса с тежестта на мнението. Не че се заяждам де!  tongue Ама просто според също едни такива среди аз "ментално деградирал", защото чат-пат ползвам ножа си за батонинг, пък сякаш съм си що-годе добре, ама... smile

Абе глупости са това! Кой както го кефи, стига да не обижда другиго! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Онлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff