XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 26.11.2010 12:58:21

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Отг: Какво да правим, ако ни ухапе отровна змия?

Който разбира , да напише една статия по темата (май доктор трябва да е). Ще е полезно за всички.

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#17 10.04.2011 23:02:22

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

xenos написа:

Противоречиво е, защото човека не "пише", а просто е събрал де що е намерил информация. Затова няма основна теза, и едни части от публикацията противоречат на други. Аз лично мога да намеря много неточни, и неправилни твърдения в нея. wink

А бе кат се знам какъв съм инженер направо ме е страх да отида на доктор smile

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#18 10.04.2011 23:04:20

Галимунди

anjsan написа:

Който разбира , да напише една статия по темата (май доктор трябва да е). Ще е полезно за всички.

Това исках да цитирам. Още не съм ориентиран в управлението на форума.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#19 01.06.2011 15:20:43

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Ето една добра /според мене/ статия за отровните змии в България - практически съвети за движение сред природата и действия при намиране на змии или при евентуално ухапване:

"При ухапване от змия не смучете отровата"

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#20 01.06.2011 15:53:41

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

- Казахте, че е възможно змията да ни е ухапала защитно, т. е., без да е пуснала отрова в кожата ни. Какво е лечението в този случай, доц. Галев?
- Трябва да се приложи противозмийски серум. Това е напълно достатъчно.

И от къв зор? Нещо не схващам...

- Защо ухапаното място не трябва да се стяга с превръзка?
- Преди време се правеше точно така. Но сега разбиранията са други. Отровата не се разнася от кръвоносната система, а от лимфната

А преди това: "Ако има раничка в устата..." е нали не се разнасяла с кръвта?
Изобщо май няма статия за змиите, в която да няма противоречия?

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#21 01.06.2011 16:11:17

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Серум трябва щото не се знае дали е вкарала змията отрова или не - аз така го разбирам .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#22 01.06.2011 16:30:32

Yavor
Редови

Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

А аз доколкото разбрах от всичко прочетено по темата, серум се бие само в краен случай и само в болница. А след като ти го бият е малко вероятно да станеш и да си тръгнеш с превръзка, щото ще си между двата свята. Няма логика да не си подут и да нямаш проблеми и да ти треснат серум за всеки случай. Еб@си, вече никви кратки гащи и само с пустинните обувки в планината! То човек да не знае на какво да вярва вече, а все доценти и доктори...

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#23 01.06.2011 16:56:41

soti
Редови

Регистриран: 21.05.2010

- Казахте, че е възможно змията да ни е ухапала защитно, т. е., без да е пуснала отрова в кожата ни. Какво е лечението в този случай, доц. Галев?
- Трябва да се приложи противозмийски серум. Това е напълно достатъчно.

Ама това изобщо не е вярно .....
Статията нещо не ми се вижда коректна.Мисля че става въпрос за отровни змии по принцип а не конкретно за тези при нас.

Преди ден два снимах ето тая красавица и мога да ви кажа че ако ви ухапе пак може да си имате проблеми нищо че не е отровна
t_1306613524_shvatka.jpg

o_1306604643_zakuska.jpg

Добре ще е един херпетолог ама не само на книга ами човек които се занимава с това на терен да обясни за какво точно става въпрос.
Много плява има в мрежата и хората се объркват.

Потомци, вий напразно ще се ровите,
докрай едва ли ще узнайте вий,
когато се наливаха основите —
какъв живот живяхме ний!

Офлайн

0

#24 01.06.2011 17:19:28

zoso
Гъба отровна

Регистриран: 08.06.2010

Вече не помня в стария форум или в другия форум тая тема я дъвкахме, дъвкахме, дъвкахме... Противозмийски серуми може да има... в Пирогов в София. В селските аптеки и дори в окръжните градове в "Бърза помощ" - едва ли. А дори и да има се съмнявам лекарите да го поставят с лека ръка, че току-виж пациента изпаднал в анафилактичен шок.
Най-отровна се води усойницата. Последния смъртен случай от усойница в Европа е регистриран през 1975г. От 1874г. до днес са регистрирани около 14 смъртни случая от ухапване, при положение, че само в Швеция има около 1300 случая на ухапване годишно. Едва  в 10% от случаите се е наложило хоспитализация.
Всички тези сухи статистически данни ви ги давам, за да може всеки сам да си направи извода. Нашите отровни змии не са безобидни, но не са и смъртоносни.
Съжалявам, че ops изчезна някъде по Германско - той е хапан доста пъти и от усойници, и от пепелянки. Разправяше в чата, че при ухапване е добре да се полежи час-два на сянка и да се приемат много течности. После като се приберете у вас пийвате яко айрянчета и лежете, щото ден-два ще сте на легло.
Бивш колега също е хапан от пепелянка. Каза, че две седмици го е боляло ухапаното място. Нито пил течности, нито лежал. Ама той си е луда глава.

Офлайн

0

#25 01.06.2011 17:34:02

RELAX
Модератор

Аз пък харесах статията, заради описанието на местообитанията им - зада бъдат избягвани срещите с влечугите, както и за подробните предпазни мерки, които се дават, за това как да не срещнем змия и как да не я предизвикаме. Според мене тук това е по-важното.

Също интересното е, че описаните български видове са сравнително малки и пораженията от зъбите им са плитки - за това не се бях замислял.

Пък, ако ни ухапе влечугото, все пак, той човека си го пише, че незабавно трябва да се транспортира пострадалия до най-близкото медицинско заведение и да бъде оставен в ръцете на специалистите.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

Офлайн

0

#26 01.06.2011 19:26:20

silence
Редови

Регистриран: 02.05.2011

Цитат "Тук е мястото пак да подчертая, че отровата, попаднала в организма ни, не бива да се смуче от човек.На пазара ни се предлагат помпички, подобни на тези за кърмата, които вършат точно тази работа. Малко вероятно е, тръгвайки в планината, човек да си вземе подобна вещ, но пък много помага при нещастните случаи."

ето и една такава
http://www.gofastandlight.com/Sawyer-Ex … /H-R-7713/
и видео
[video][/video]

Офлайн

0

#27 01.06.2011 19:30:21

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Миналото лято се задълбах сериозно в темата, и най-общо мненията на хора имали доста взимане-даване със змии са следните:

- най-голямата опасност при ухапване от змия в България е алергичният шок (също, като при ухапване от стършел например). Отровните змии у нас ловуват предимно дребни гризачи, респ. отровата им не е чак толкова силна, че да умори човек в добро здраве и кондиция. Повечето познавачи препоръчват инжекция със силен антиалерген. Аз влачех със себе си Урбазон, който освен всичко друго се бие и мускулно, т.е. инжекция може да направи и неподготвен човек. Освен това - е необходимо минимално движение, за да се забави разпространението на отровата, и обилен прием на течности.

- сериозна, макар и подценявана опасност е инфекцията от самото ухапване. Змиите били известно с това, че не си мият редовно зъбките, и в устата им се въди всякаква гад. Затова раната от ухапването трябва да бъде почистена и дезинфектирана. Комодския варан е изцяло неотровен, но поразява жертвите си именно, чрез заразяване при ухапването.

Искам дебело да подчертая, че горното е изцяло теоретична информация и е просто едно обобщение на материали, които съм срещал в нет-а. Практически опит с ухапвания от змии нямам, ако не се броят 1-2 водни змии.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#28 01.06.2011 21:05:55

Галимунди

silence написа:

Цитат "Тук е мястото пак да подчертая, че отровата, попаднала в организма ни, не бива да се смуче от човек.На пазара ни се предлагат помпички, подобни на тези за кърмата, които вършат точно тази работа. Малко вероятно е, тръгвайки в планината, човек да си вземе подобна вещ, но пък много помага при нещастните случаи."
[/video]

Ако не носим такава помпа, можем ли да използваме нещо като импровизирана вендуза, каквито правеха едно време бабите с чаша и памук?

Офлайн

0

#29 01.06.2011 21:41:51

Kent
Wee Willie Winkie

От: Варна
Регистриран: 17.02.2010

Ако не носим такава помпа, можем ли да използваме нещо като импровизирана вендуза, каквито правеха едно време бабите с чаша и памук?

В казармата /бях военен лекар по време на срочната/ си правих от  спринцовка такава помпичка. Става като се отреже предната час с нослето за иглата /така нареченото дъно/ и после се изшкури внимателно, да прилепва добре към кожата или пръстенче от гума там се залепи.
Прави си хубав вакуум, но за радост или съжаление не се наложи да я ползвам, щото лятото беше студено и нямаша много змиоци по позициите. Тъй че не знам каква е файдата.
Мойте пет стинки са това де smile

77. Морските кончета винаги пътуват заедно - хванати опашка за опашка.

Офлайн

0

#30 01.06.2011 21:45:23

RELAX
Модератор

Без да съм достатъчно сигурен, мисля си, че помпата, респ. всякакъв вид вендузи или други начини за създаване на вакуум биха били полезни, само непосредствено след ухапването. Може би зависи от конкретното влечуго и от отровата, с която поразява. Според мене 5-10 мин. след ухапването, ефекта от "изсмукването" на отровата ще е минимален, предвид поемането й от кръвта или лимфата.

Любопитно е каква е скоростта на разпространението на отровата в даден организъм, от какво зависи тази скорост и кога настъпва некротизиране на тъканите? Тук думата имат токсиколозите.

Wind посочи - ограничаване на движенията на тялото, но може би има и други фактори, които спомагат или забавят разпространението.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff