XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 17.11.2014 18:04:22

mchervenkov
Редови

Регистриран: 18.12.2009

Отг: защо компасите които купуваме "бият налево/десно"

kozet_76 написа:

Колкото и да лъже,ща лъже еднакво-значе е вярно

от китаец до китаец има разлика така че няма файда да се купуват поне тези неща от китайската промишленост не са чак толкова скъпи компасите на сунто и силва http://www.proles.bg/?page_id=16&record_id=20 че да се дават пари за глупости.

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#17 20.11.2014 18:50:39

rok
Редови

Регистриран: 28.09.2012

kozet_76 написа:

Хубу,сега,губя си раницата и компаса с нея,кво праим?

Освен това компаса винаги го нося в чанта на кръста. smile

Офлайн

0

#18 20.11.2014 20:28:49

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

rok написа:
kozet_76 написа:

Хубу,сега,губя си раницата и компаса с нея,кво праим?

Освен това компаса винаги го нося в чанта на кръста. smile

Колегата имаше в предвид, че освен компас, няма да е лошо да се познават и други методи за ориентиране в природата. Колкото повече - толкова повече, както е казал експертът по оцеляване Беър Пух!  *YES*

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#19 21.11.2014 02:18:27

kozet_76
Клетника

От: Сливен
Регистриран: 19.04.2014

Мдааааааа,мъхът расте от предпочитаната си страна и северната звезда изгрява от....?

Едно е да искаш,друго е да можеш,а трето и четвърто е да го НАПРАВИШ!!! Човешко е да грешиш,просташко е да не питаш...

Офлайн

0

#20 21.11.2014 09:26:29

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Северната (полярната предполагам) звезда ще изгрее на север, само ако си точно на екватора. Но тогава едва ли ще я видиш, освен ако не си в морето, не е новолуние и няма изявена рефракция. smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#21 21.11.2014 09:41:18

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

kozet_76 написа:

Мдааааааа,мъхът расте от предпочитаната си страна и северната звезда изгрява от....?

Да не разправям пак как баща ми се загубил в гората като млад войник и опипвайки в тъмното мъха на едно дърво установил че се намират на южния полюс.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#22 21.11.2014 15:39:12

Неандерталец
Редови

Регистриран: 14.11.2012

Северната звезда не изгрява от никъде, понеже звездното небе "се върти" около нея (грубо около нея, понеже не е точно над полюса)

Северната звезда си стои почти на място - на север, затова се нарича "Северна звезда" smile

Офлайн

0

#23 21.11.2014 16:05:09

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Я пак погледни дали небето се върти около нея, или има малка деклинацийка (която предопределя изгрев и залез на светилото за конкретна географска ширина).  tongue Сори, ма са ми били интересни тия работи навремето, та... smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#24 21.11.2014 16:47:29

Неандерталец
Редови

Нещо пак ще се надцакваме ли? smile

Че кой спори? Не съм ли написал и аз, че не е баш над полюса?

Съгласен съм с теб - за да изгрява и залязва (т.е. за да минава над и под хоризонта), трябва да си около екватора. smile

Офлайн

0

#25 21.11.2014 19:16:41

Неандерталец
Редови

На мен друго ми е чудно, с това вървене по азимут - в крайна сметка, компасът върви с карта, а тя има ориентири - реки, езера, пътища, пътеки, релеф и т.н. Така де - кой у нас върви в пустиня, без ориентир и без релеф?

При 4 градуса магнитна деклинация в България, грешката на извървян километър е 70 метра. Човек от време на време да си поглежда картата и да коригира, все няма да се загуби.

Офлайн

1

#26 21.11.2014 21:08:43

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Неандерталец написа:

На мен друго ми е чудно, с това вървене по азимут - в крайна сметка, компасът върви с карта, а тя има ориентири - реки, езера, пътища, пътеки, релеф и т.н.

Ориентирите имат гадния навик да не се виждат в лошо време - мъгла, силен дъжд, и т.н.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#27 21.11.2014 21:12:23

kozet_76
Клетника

От: Сливен
Регистриран: 19.04.2014

Ми тогава си правиш заслон и чакаш да изгрее Бат'Райчо,ако не ти помогне....звъни на 112,шегувам се само с "нестандартните" въпроси... И на онуй нящо не му ли викаше дядо Зорница???

Последно редактиран от kozet_76 (21.11.2014 21:17:19)

Едно е да искаш,друго е да можеш,а трето и четвърто е да го НАПРАВИШ!!! Човешко е да грешиш,просташко е да не питаш...

Офлайн

0

#28 22.11.2014 01:21:38

Неандерталец
Редови

windwarrior написа:

Ориентирите имат гадния навик да не се виждат в лошо време - мъгла, силен дъжд, и т.н.

По същия начин, както визуалните ориентири за движение по азимут, предполагам... щото, едно време, като ходехме на ориентиране от даскалото, са ни учили, да си избираме визуален ориентир възможно най-далече от нас, който съвпада с посоката, в която искаме да вървим... щото без визуален ориентир накъдето да вървим, ходенето в права линия по азимут е невъзможно. И то не само, защото човек естествено завива в посока на по-слабия си крак, а понеже обикновено трябва да заобикаля препятствия и избирането на поредица от ориентири на късо разстояние, винаги го отклонява от правилната посока.

Разбира се, откак са ме учили това, са минали около 30 години - може ориентирането и навигацията с компас да са напреднали оттогава. smile

@kozet_76: Зорницата не е ли Венера?

Офлайн

0

#29 22.11.2014 02:05:29

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Неандерталец написа:

Разбира се, откак са ме учили това, са минали около 30 години - може ориентирането и навигацията с компас да са напреднали оттогава. smile

Не, не са напреднали особено. Просто теорията понякога се разминава с практиката. Ориентирането по визуални ориентири върши прекрасна работа. В ясен слънчев ден, с видимост 5 километра във всяка посока, и при положение че търсиш обект с размерите на Летище София, язовир Искър или АЕЦ Козлодуй - вършат идеална работа. Та в тоя случай - да, няма нужда да си напрягаш мозъка със сложни сметки, деклинации, меклинации. Плюс/минус 100 метра отклонение нямат значение.

Ся, ако търсиш обект с размерите на хижа/колиба, в гъста гора, при силен снеговалеж.... Мисля, че съм споменавал как с Бачо цяла нощ търсихме една хижа (и то с ГПС). И я намерихме едва когато съмна, и спря да вали сняг. И се оказа, че в лутането си сме минали на няма и 20 метра от нея, без да я забележим.

Та - случки всякакви smile

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#30 22.11.2014 04:03:01

Неандерталец
Редови

Ще задам въпрос, но не искам да си мисиш, че се заяждам - интересът ми е чисто академичен:

От какво разстояние тръгнахте към хижата по азимут та я пропуснахте с едва 20 метра? И какъв компас и карта в какъв мащаб и с каква точност трябва да има човек, че да попадне в кръг с радиус, да речем, 10 метра, при нулева видимост, използвайки само картата и компаса?

Разбира се, че случките биват всякакви. Просто ми е чудно в кой момент повишаване на точността на уредите и сметките става безсмислено на фона на неточността на окото и краката.

Пак казвам - не целя да се заяждам - интересът ми е чисто академичен - по професия съм инженер, че даже и специалността ми е "Измерване" и в практиката нерядко се сблъсквам със ситуацията "С микромер мерим, с тебешир шарим." smile

Просто ми е интересно. А то, за моите цели - разходки с детето (или сам) в горички, в които има алеи на всеки 200-300 метра, ясно, че и едно просто китайско копче-компас върши работа, дори когато се цапа направо през шубраците. big_smile

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff