XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 23.10.2014 18:08:53

steff_s
Редови

Регистриран: 13.07.2012

Спешна орнитологична помощ!

Здравейте,

Аз отново съм в ролята на д-р Охболи, намерих млад гълъб очевидно издухан от гнездото по време на бурята. Не може да лети и не иска да кълве храна. Понеже нямам специална храна  му приготвих хранителна смес от масло, хляб и смлян котешки гранулат, във вид на каша.

Въпросите към орнитолозите във форума са :

Какви са шансовете да оцелее, ако го храня със спринцовка ?

С какво се храни такава млада птица?

Надявам се да помогнете,

Благодаря предварително,

С.

Офлайн

0

#2 23.10.2014 18:58:33

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Отг: Спешна орнитологична помощ!

Айде, аз отново пък съм в ролята на разбирача...
Птицата оперена ли е? Има ли пух подаващ се под перата? Има ли признаци по които да се съди, че е болна - сънливост, треперене, обща слабост? Може ли да си стои на краката и ходи?

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#3 23.10.2014 20:55:55

steff_s
Редови

Оперена е съвсем нормално, само под крилцата няма перушина. Стои на крака, маха с криле, ама откак съм я прибрал не търси за ядене, а се опитва да спи. Сега се разшава преди малко ама не знам какво означава - мисля че и е студено, защото перушината и е настръхнала. В стаята при мен температурата е съвсем нормална.

Мисля утре да я заведа на ветеринар да каже, какво да я правя, защото тукашните местни гълъбари, казаха че ако е паднала от гнездото няма шансове да оцелее освен ако не се храни със спринцовка. Със спринцовка съм хранил куче и котка, ама не и гълъб и не знам какво да му давам.

Офлайн

0

#4 23.10.2014 21:02:19

rossko
Редови

Регистриран: 06.12.2009

Аз мисля, че хлебни трохи /от средата на не много мек хляб/ и твърдо сварено яйце /слагай предимно жълтък/ са по-подходяща храна. С такава се захранват малките пиленца

Офлайн

0

#5 23.10.2014 22:20:25

Кольо
КорифееЦ

Това е изтърсачето от последното люпило и най-вероятно не е паднало а е изхвърлено. На тази възраст зърноядните все още се хранят със смесена храна. Смлените в стомасите на възрастните птици семена (така нареченото птиче мляко), които възрастните повръщат в човките на младите както и семена, които младите трябва сами да поемат. Ще ти е трудно да се справиш. Най-добре вземи от магазин за фуражи специализирана храна за домашни птици. Търси така нареченият "стартер". Това е храна за малки пиленца. Смесвай с водичка да стане на рядка кашичка и пъхай душмански в човката.
Виж... Макар и да звучи жестоко но в някои неща в природата не трябва да се месим. В някои можем и трябва но в други не трябва дори да можем. Трябваше да го оставиш там където си го намерил без да го пипаш. От гледна точка на ЖИВОТА, живота на котките да речем е поне толкова ценен колкото и този на гълъбите.

ПС! В никакъв случай не му давай трохи. В гушата и стомаха му ще станат на тесто и има опасност да го умориш за няколко дена и то по особено мъчителен начин. Трохи само след като излети за да може да си кълве гастролити - камъчета, които спомагат смилането на храната и тя няма да се слепва.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#6 26.10.2014 11:32:35

steff_s
Редови

Благодаря на всички! Обаче за съжаление птичето почина, явно не му е било писано sad

Нека темата остане отворена за да се събере информация, какво се прави, защото аз не знаех.

Аз го намерих на паркинга пред голям хранителен магазин, където по скоро можеше да бъде смачкан от автомобил отколкото да стане храна за котките.

За стартера не знаех, живея на високо и на прозореца ми често кацат птици, гълъби, синигери, а през лятото лястовиците са ми редовен гост. Мисля да оборудвам хранилка, ама за това ще пиша в другата тема за хранилките.

Последно редактиран от steff_s (26.10.2014 11:35:10)

Офлайн

0

#7 26.10.2014 14:53:44

Кольо
КорифееЦ

Лястовиците няма да оценят "стартера"... smile  Те са насекомоядни. Сега е момента да правиш хранилки. Съвсем скоро ще се наложи да се зареждат и поддържат. За това имаше отделна тема и скоро ще сканирам и кача разни схеми за къщички и хранилки в нея.

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#8 26.10.2014 17:21:39

kozet_76
Клетника

От: Сливен
Регистриран: 19.04.2014

Давай инфо че се случва по покриви кога развалям да си зарязват челядта добичетата пернати,а е мило...

Едно е да искаш,друго е да можеш,а трето и четвърто е да го НАПРАВИШ!!! Човешко е да грешиш,просташко е да не питаш...

Офлайн

0

#9 26.10.2014 21:13:44

steff_s
Редови

kozet_76 написа:

Давай инфо че се случва по покриви кога развалям да си зарязват челядта добичетата пернати,а е мило...

Темата е в раздел направи си сам, има даже цели книжки публикувани там, ама аз за прозореца искам нещо красиво.

затова ще си поръчам купешка дървена smile Има даже фирма които ги прави, за износ за украса на паркове и градини.

Правените от бутилки не се вписват толкова естествено, миналата есен с на един приятел хлапетата правихме от 10 литрова пластмасова туба, ами грозно виси на дървото sad

Офлайн

0

#10 26.10.2014 21:43:32

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

steff_s написа:

....Правените от бутилки не се вписват толкова естествено, миналата есен с на един приятел хлапетата правихме от 10 литрова пластмасова туба, ами грозно виси на дървото sad

Ай ся колега steff_s, ще ми кажеш че това изглежда грозно (па и работа върши) ?!?   *DRINK*

pvc%2520063.jpg

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#11 26.10.2014 21:55:24

Кольо
КорифееЦ

Какво ни харесва на нас и какво предпочитат птиците са две много различни неща.

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#12 26.10.2014 21:55:43

ilianlp
Балканджия

От: Троян
Регистриран: 18.04.2010

Бе не изглежда лошо, дори само... изглежда sad
Миналата година направих такава - нито едно пиле не кацна на нея. До нея турих от изрязана кутия от натурален сок - ми всяка седмица я зареждах с "фураж".
... и те така wink

Memento mori

Офлайн

0

#13 26.10.2014 23:00:00

Кольо
КорифееЦ

Хранилката на Релакса работи. Гаранция! Спициално за синигери е много добра, защото те не се плашат от движението й.

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#14 26.10.2014 23:05:55

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

бай Кольо написа:

Хранилката на Релакса работи. Гаранция! Спициално за синигери е много добра, защото те не се плашат от движението й.

Наистина работи за синигери и врабци, дори и красивите къдънчета се отбиват, а ако сложа и малко блажничко вътре (джумерки примерно) направо загрява хранилката, 'маа пусто затрил съм видеото дет' се гледа как плющят хайванчетата джумерки и как си трият клюнчетата у клоните - да ги чистят от блажното ...  smile

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#15 27.10.2014 00:49:13

sirstevancho
Редови

От: София
Регистриран: 25.09.2013

steff_s написа:
kozet_76 написа:

Темата е в раздел направи си сам, има даже цели книжки публикувани там, ама аз за прозореца искам нещо красиво.

затова ще си поръчам купешка дървена smile Има даже фирма които ги прави, за износ за украса на паркове и градини.

Правените от бутилки не се вписват толкова естествено, миналата есен с на един приятел хлапетата правихме от 10 литрова пластмасова туба, ами грозно виси на дървото sad

В Практикер има едни саксии за окачване на прозорците - по 100-на лева. Разсипи една шепа просо - па ако щат да ядат пилетата. Ако не ядат, тия дето разбират от красиво - ше ядат.

Every man dies, not every man really lives.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff