XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 15.10.2014 23:02:25

sirstevancho
Редови

От: София
Регистриран: 25.09.2013

"Оцеляване", или как да не се налага наистина да оцеляваме

Колеги,

Не знам дали това точния раздел да споделя тази история, ако не е - моля някой модератор да я премести.

Днес научих една история, за съжаление - косвено свързана с мен, която сериозно ме притесни. Ще ми се да обърна сериозно внимание на всеки, който е решил да маа гащи из природата, в това число включвам най-вече новите отребители във форума, които имат мерак да оцеляват и да убиват катерици, елени и мечки.

Преди седмица едно момче ме помоли да го науча на основни неща - палене на огън с всякакви неща, дялканета, сечене на дървета и сроене на подслони и тн. Обяснявам го с неговите думи.

Оказа се, че паленето на огън се е баш толкова лесно, колкото изглежда, гледайки Беър Грилс и слушайки бате ти Стефан как се използва ферородна запалка. И едно необмислено решение да излезнеш в планината, да осъмнеш в гората, да си направиш огън, да си подготвиш подслон, да тръгнеш да оставаш по нощите в гората - можеше да се превърне в играчка-плачка - и то - съвсем леко казано. След като нударих един шамар на въпросното момче, което вдига 140 от лежанка, но някакси това не му помага да се стопли в гората, наистина ми се ще да обърна внимание на следното.

Това, че си гледал клип в ютуб как някой пали огън някъде си и как си чул от някой си нещо си и че имаш раница за 300 лв. и нож за 400 - не ти дава правото да рискуваш живота си и този на други хора около теб с решения, които просто нямаш капацитета да вземеш. Защото, приятели, това момче не е могло да запали огън в продължение на часове и с няколко човека, изгубени с него - е било достатъчно лекомислено да ги поведе към някакви си места, само защото "знае какво се прави". Добре, че е имало хора с него, които са разполагали с невероятното изобретение - "запалка за лев и двайсе" и са го игнорирали на фона на ножа, панталоните, тактическия колан и молле раницата и са се оправили някакси, докарвайки ситуацията до там, че да не става като с тримата баламурници преди известно време на хижа "Рай".

Имам само 3 съвета към всички, които имат мерак да "оцеляват".

- ако имаш запалка - не се натискай с други глупости
- ако не знаеш какво правиш - не го прави
- ако не си УБЕДЕН ЛИЧНО, че нещото, което правиш - върши работа - НЕ. ГО. ПРАВИ.

Извинявам се за хаотичния пост, но много ми дойде.

Поздрави,
Стефан

Every man dies, not every man really lives.

Офлайн

0

#2 15.10.2014 23:49:01

Kent
Wee Willie Winkie

От: Варна
Регистриран: 17.02.2010

Отг: "Оцеляване", или как да не се налага наистина да оцеляваме

sirstevancho написа:

Колеги,

Не знам дали това точния раздел да споделя тази история, ако не е - моля някой модератор да я премести.

Днес научих една история, за съжаление - косвено свързана с мен, която сериозно ме притесни. Ще ми се да обърна сериозно внимание на всеки, който е решил да маа гащи из природата, в това число включвам най-вече новите отребители във форума, които имат мерак да оцеляват и да убиват катерици, елени и мечки.

Преди седмица едно момче ме помоли да го науча на основни неща - палене на огън с всякакви неща, дялканета, сечене на дървета и сроене на подслони и тн. Обяснявам го с неговите думи.

Оказа се, че паленето на огън се е баш толкова лесно, колкото изглежда, гледайки Беър Грилс и слушайки бате ти Стефан как се използва ферородна запалка. И едно необмислено решение да излезнеш в планината, да осъмнеш в гората, да си направиш огън, да си подготвиш подслон, да тръгнеш да оставаш по нощите в гората - можеше да се превърне в играчка-плачка - и то - съвсем леко казано. След като нударих един шамар на въпросното момче, което вдига 140 от лежанка, но някакси това не му помага да се стопли в гората, наистина ми се ще да обърна внимание на следното.

Това, че си гледал клип в ютуб как някой пали огън някъде си и как си чул от някой си нещо си и че имаш раница за 300 лв. и нож за 400 - не ти дава правото да рискуваш живота си и този на други хора около теб с решения, които просто нямаш капацитета да вземеш. Защото, приятели, това момче не е могло да запали огън в продължение на часове и с няколко човека, изгубени с него - е било достатъчно лекомислено да ги поведе към някакви си места, само защото "знае какво се прави". Добре, че е имало хора с него, които са разполагали с невероятното изобретение - "запалка за лев и двайсе" и са го игнорирали на фона на ножа, панталоните, тактическия колан и молле раницата и са се оправили някакси, докарвайки ситуацията до там, че да не става като с тримата баламурници преди известно време на хижа "Рай".

Имам само 3 съвета към всички, които имат мерак да "оцеляват".

- ако имаш запалка - не се натискай с други глупости
- ако не знаеш какво правиш - не го прави
- ако не си УБЕДЕН ЛИЧНО, че нещото, което правиш - върши работа - НЕ. ГО. ПРАВИ.

Извинявам се за хаотичния пост, но много ми дойде.

Поздрави,
Стефан

добре ще е модераторите да го оставят това в закованите теми. благодаря че го споделихте.

77. Морските кончета винаги пътуват заедно - хванати опашка за опашка.

Офлайн

0

#3 16.10.2014 09:35:18

Неандерталец
Редови

Регистриран: 14.11.2012

Нещо не можах да разбера какво е станало - изгубили са се, не са могли да заплят огън, и какво?

В днешно време, с GPS-модул във всеки смартфон, си е цяло чудо, да се изгубиш...

Офлайн

0

#4 16.10.2014 09:39:00

Петър
Редови

Регистриран: 29.05.2012

Неандерталец написа:

В днешно време, с GPS-модул във всеки смартфон, си е цяло чудо, да се изгубиш...

Абе... все още има и хора без смартфони wink ..

"Stepping forward from where ordinary survival training ends, wilderness bushcraft is the detailed knowledge that can enable us to experience nature in a more indigenous way: a way that demands we open our eyes and other senses, and pay the closest attention to the world around us" - Ray Mears

Офлайн

0

#5 16.10.2014 09:44:00

Неандерталец
Редови

Регистриран: 14.11.2012

Аз си мислех, че съм последния, който се опъва на новите технологии... (ама и аз се предадох)

Офлайн

0

#6 16.10.2014 09:48:38

Yavor
Редови

Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Доколкото разбирам, нищо не е станало. Или по- скоро е станало това, дето стана с мен и Уинд веднъж: след упорито чаткане с чакмаци, феророди и кво ли не, накрая си запалихме огън със запалка.
Идеята е ясна де, спор няма, че самонадеяността може да ти скрои много кофти номер.

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#7 16.10.2014 10:43:00

sirstevancho
Редови

Yavor написа:

Доколкото разбирам, нищо не е станало. Или по- скоро е станало това, дето стана с мен и Уинд веднъж: след упорито чаткане с чакмаци, феророди и кво ли не, накрая си запалихме огън със запалка.
Идеята е ясна де, спор няма, че самонадеяността може да ти скрои много кофти номер.

Хората живеят в САЩ, в Мейн. Завел ги момъкът да оцеляват из разни гори, нарочно ги изгубил уж да имитира някаква си там ситуация, вярно се загубили, момиче от компанията паднала в някаква вода и подгизнала, времето се скофтило чувствително, момчето 3 часа не могло да запали огън, защото "не стана нещо, излиза искра, ама нищо не се пали и гори", с 300% намелили някаква запалка да я постоплят, накрая някакви там горски рейнджъри ли са, какви са - ги увивали с одеяла и момата от месец не може да се оправи. Акълът на оцеляващия стигнал до там с ножа си за 300 долара да отсече някакви мокри клони, да я "завие".

Офлайн

0

#8 16.10.2014 12:07:49

Yavor
Редови

Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Сега разбирам защо си бесен. Но това допълнение е важно, а го нямаше в първия ти пост, съответно не приех случилото се за нещо кой знае какво.
smile

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#9 16.10.2014 18:06:44

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

тва си е често срещан логичен завършек на виртуални "оцеляващи"
колкото и по едно време да се смееха на хората които тренират в домашна или в контролирана среда
това си е важно и задължително да се прави като знаеш че може, или искаш да ти се наложи wink

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#10 16.10.2014 19:33:48

gavra74
Редови

От: от 01.07. - кореняк варналия
Регистриран: 24.08.2010
Уеб-сайт

"ако имаш запалка не се натискай с други глупости"
С това баш не съм съгласен в неговия случай. Щом е решил да носи чакмак, феродо и незнам си още какви там глупости, той трябва да може да работи с тях дет се вика със завързани очи, което се постига с постоянна употреба. Запалката да е резервен вариант, да не разчита само на модерните средства.

Психолозите съветват, когато някой много те е нервирал да броиш до 10 наум... И после да му вкараш един между зъбите - тъкмо ще се е отпуснал и няма да го очаква

Офлайн

0

#11 16.10.2014 20:27:30

sirstevancho
Редови

gavra74 написа:

С това баш не съм съгласен в неговия случай. Щом е решил да носи чакмак, феродо и незнам си още какви там глупости, той трябва да може да работи с тях дет се вика със завързани очи, което се постига с постоянна употреба. Запалката да е резервен вариант, да не разчита само на модерните средства.

Не си съгласен в неговия случай? Неговият случай е да запали огън за да се стопли някой от групата и да не премръзне. Баш па в неговия случай е меко казано безотговорно и чисто глупаво да си играе с чакмаци, не мислиш ли? Палил съм огън доста пъти с разни чакмаци и магнезиеви запалки, но мога да ти кажа едно - ако трябва да си забаля бързо огън - ще си използвам зипото или бик-чето, от което си нося 5-6 екземпляра в раницата. Ферородът ще си остане кротко у джеба.

А за моженето съм напълно съгласен, това е изключително важно - първото ти палене на огън, първото ти строене на подслон и тн - не трябва да са когато се налага.

Последно редактиран от sirstevancho (16.10.2014 20:29:59)

Офлайн

0

#12 16.10.2014 20:51:07

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

sirstevancho написа:

А за моженето съм напълно съгласен, това е изключително важно - първото ти палене на огън, първото ти строене на подслон и тн - не трябва да са когато се налага.

Абсолютно! Слава Богу, че не се е стигнало да нечия смърт или тежък инцидент. Как се носи такава тежест цял живот? А гъзарията много свят е затрила! Ако някой си мисли, че ножът за 300 Д сам ще направи федер стик в необходимият момент е в сериозна грешка. Друг е въпросът, че ако боравиш добре с инструмента нож, с нож за 300 Д ще направиш федър стик за по-кратко време, със значително по-добра форма, ще отсечеш и необходимите разпалки за огъня и след това ще имаш все така добре наострен и вършещ работа нож от друг такъв за 10 Д.

Последно редактиран от Кольо (16.10.2014 20:53:28)

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#13 16.10.2014 21:15:07

gavra74
Редови

От: от 01.07. - кореняк варналия
Регистриран: 24.08.2010
Уеб-сайт

sirstevancho написа:
gavra74 написа:

Не си съгласен в неговия случай? Неговият случай е да запали огън за да се стопли някой от групата и да не премръзне. Баш па в неговия случай е меко казано безотговорно и чисто глупаво да си играе с чакмаци, не мислиш ли? Палил съм огън доста пъти с разни чакмаци и магнезиеви запалки, но мога да ти кажа едно - ако трябва да си забаля бързо огън - ще си използвам зипото или бик-чето, от което си нося 5-6 екземпляра в раницата. Ферородът ще си остане кротко у джеба.

В неговия случай, че е решил да ползва чакмак по принцип, а не за конкретния случай, че е оставил хората да студуват. "Тяжело в учении - легко в бою". Абе за едно и също нещо говорим, ама не можем да се разберем  *DRINK*

Психолозите съветват, когато някой много те е нервирал да броиш до 10 наум... И после да му вкараш един между зъбите - тъкмо ще се е отпуснал и няма да го очаква

Офлайн

0

#14 16.10.2014 21:16:40

sirstevancho
Редови

gavra74 написа:

"Тяжело в учении - легко в бою". Абе за едно и също нещо говорим, ама не можем да се разберем  *DRINK*

*DRINK*

Офлайн

0

#15 23.10.2014 10:00:26

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

Нямам чакмак, ферород и т.н. и не мисля да имам. Всъщност имам чакмак, ама стои закачен на един пирон като декорация в работилницата. Като страстен пушач никога не оставам без запалка в джоба. За палене на огън винаги разчитам на кибрит или запалка. Доказано и работещо средство. Дори сме водили доста спорове тук с колеги по темата.

Неандерталец написа:

Аз си мислех, че съм последния, който се опъва на новите технологии... (ама и аз се предадох)

Аз още не съм се предал и си карам със стар телефон и не мисля да си вземам смартфон.

Неандерталец написа:

Нещо не можах да разбера какво е станало - изгубили са се, не са могли да заплят огън, и какво?

В тази връзка се сещам за един братовчед, който винаги разчита на джипиеса в телефона.
Миналото лято се прибираме с две коли от Троян към Монтана. Той и семейството му тръгнаха преди нас и аз през цялото време си мислех, че карам зад тях. Спирам да заредя някъде по пътя и той звъни. Току що ни били подминали, докато съм бил на колонката. Разчитайки на джипиеса нещо се замотали из Троян и били зад нас.
Разбираме се да се чакаме при пещерата Съева дупка.
Хубаво, ние с жената пием кафе на бензиностанцията и тръгваме. Стигаме при пещерата, от тях няма и следа. Звъня по телефона. "А сега идваме. Ама се объркахме по пътя и ходихме до Златна панега".
Та все го бъзикам, че когато му говорят на все се губи по пътя smile
Та те така те...

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff