XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 15.01.2011 01:09:51

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Американски кибрит

Някой знае ли нещо за така нареченият "Американски кибрит"? По точно казано за тези кибритени клечки - известни ни от старите американски филми. Дето каубоят вади клечката, драска я в дъската на бара или на джинсите си и тя се пали.

Никога на "живо" не съм виждал такова нещо и ми е много интересно как става, има ли го сега, може ли да се намери към днешна дата и най-вече, че ще е полезно приложението му в буша!!!

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#2 15.01.2011 01:26:23

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

Отг: Американски кибрит

е ми аз съм виждал. имаше в кухата дръжка на един рамбовси нож дето си бях зел преди 15 години big_smile
палят се буквално от всичко

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#3 15.01.2011 01:44:34

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

"Американския кибрит" от каубойските филми, всъщност са кибритите с бял фосфор, употребата на които е забранена още през 19-век със специална конвенция. Именно поради факта че са супер лесно запалими, и често са се подпалвали например в джоба на човека който ги носи. Освен това са изключително опасни при самото производтсво. Белият фосфор сам по себе си е много гадна субстанция  - залепва и прогаря кожа, месо и т.н. Използва се за т.нар. фосфорни гранати, които май също са забранени от някакви международни конвенции.

Накратко:

1. Такива кибрити (легално) не се произвеждат от около 150 години
2. Предвид т. 1, малко вероятно е bobber да е намерил точно такива в ножа, който е купил.

Може би по скоро се касае за нещо от сорта на старите съветски "Спички Охотничьи", при които фосфорната смес е нанесена почти по цялата дължина на клечките:

alabr-ohot-23.jpg

Горят дори напълно потопени във вода - лично пробвано !!!

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#4 15.01.2011 01:54:40

RELAX
Модератор

Значи все пак има реплика на "американският кибрит", но с много "източна" насоченост.

Wind, а тези руските "спички" също ли се палят като американските или...?

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

Офлайн

0

#5 15.01.2011 02:05:19

windwarrior
Зла Гад

Цъ, палят си се като нормален кибрит, но горят с много силен и устойчив пламък - практически е невъзможно да ги загасиш. Както казах - топили сме запалена клечка във вода (цялата клечка). Вадиш я от водата и продължава да си гори. Духали сме като побъркани - гадината не гасне smile

А клечки които да се палят без драскало както казах не се произвеждат от около 100 години smile Ако си спомняте надписа "safety match" на едновремешните кибрити от Костенец - това е наименованието на кибритите с червен фосфор, при които активните съставки са разделени - една част са в главичката на клечката, останалата - в драскалцето на кибрита. Така кибрита няма как да се самозапали.

П.С. Поразрових се - забраната за използване на бял фосфор за производство на кибрит е приета през 1906 година под името "Бернска конвенция"

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#6 15.01.2011 02:13:36

windwarrior
Зла Гад

П.С. Иначе и нормална кибритена клечка можеш да запалиш без особенни усилия от всяка достатъчно гладка повърхност - стъкло, мраморен бар-плот. Навремето печелех сума ти басове по тоя начин smile

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#7 15.01.2011 11:04:47

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

windwarrior, в момента не съм сигурен, че мога да намеря доказателства, но мисля, че все още има такъв тип кибритени клечки, които се палят от драсване върху всякаква повърхност. Принципа е по-различен, и мисля, че беше по-специален състав на върха на главичката на клечката. Скоро го гледах в някакво филмче на някой от инструкторите. Сега обаче не ми идва въобще на ум кой! sad

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#8 15.01.2011 11:06:08

iivetsa
Редови

Регистриран: 30.12.2010

windwarrior написа:

П.С. Иначе и нормална кибритена клечка можеш да запалиш без особенни усилия от всяка достатъчно гладка повърхност - стъкло, мраморен бар-плот. Навремето печелех сума ти басове по тоя начин smile

Навремето и кибритите бяха по читави wink !Аз също съм палил от какво ли не,даже и от крачола на дънките big_smile ,само че сега едва ли ще се получи!Сега ги правят с по тънки клечки,предполагам и в другите съставки са направили икономии,и резултатите са мъчно палене дори и от нов кибрит!

[url]http://iivetsa.blogspot.com/[/url]
[url]http://www.youtube.com/user/iivetsa?feature=guide[/url]

Офлайн

0

#9 15.01.2011 11:07:30

iivetsa
Редови

Регистриран: 30.12.2010

xenos написа:

windwarrior, в момента не съм сигурен, че мога да намеря доказателства, но мисля, че все още има такъв тип кибритени клечки, които се палят от драсване върху всякаква повърхност. Принципа е по-различен, и мисля, че беше по-специален състав на върха на главичката на клечката. Скоро го гледах в някакво филмче на някой от инструкторите. Сега обаче не ми идва въобще на ум кой! sad

Има и такива кибрити,но се купуват от чужбина wink !Може би ако се потърси в нета ще се намерят,ама не си заслужава да поръчваш един кибрит wink

[url]http://iivetsa.blogspot.com/[/url]
[url]http://www.youtube.com/user/iivetsa?feature=guide[/url]

Офлайн

0

#10 15.01.2011 11:24:33

ilianlp
Балканджия

От: Троян
Регистриран: 18.04.2010

Хах, какво стъкло, какъв мрамор...че то сега от самото "драскало" не искат да се запалват  sad  Помня, когато бяхме деца вземахме клечки, намокряхме "драскалото" на кибрита и започвахме внимателно да натриваме главичката на клечката докато покафенее цялата. След това се оставяше да изсъхне и на другия ден бяхме много модерни в училище wink Особено успешно се палеха от крачолите на сините униформени панталони big_smile

Memento mori

Офлайн

0

#11 15.01.2011 14:47:13

windwarrior
Зла Гад

Рекламират някакви "strike anywhere match", при които белия фосфор е заменен с P4S3 (не го знам как се чете това съединение). Според отзивите е нет-а обаче не са баш "strike anywhere" smile

Ако някой има желание да пробва - 7$ (с доставката до България) за кутия от 300 бройки (т.е. 6 кибрита).

make-recycled-strike-anywhere-matchbox-200X200.jpg

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#12 15.01.2011 15:15:33

bobber
Редови

аз не казвам че бяха с бял фосфор щото на ония години баш до фосфор ми е било ама знам че се палиха от всичко
(е то имаше 5-10 клечки де)

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#13 17.01.2011 09:52:27

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Аз във военните магазини съм виждал такива кибрити , дори преди си бях купил , ама не съм пробвал дали от всичко пали .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#14 18.02.2011 19:17:46

bobber
Редови

Заради белия фосфор, при който доза от 0,05-0,15 г. е смъртоносна за
човека, фосфорната некроза станала професионално заболяване в кибритените фабрики. По-малко токсичен бил кибритът, в който белият фосфор е заменен от фосфорен сулфид. Кибрит от бертолетова сол, фосфорен сулфид и прахообразно стъкло с добавки от окиси на желязо и цинк лесно се пали при триене в грапава повърхност. Именно такъв е използван във филмите на Чарли Чаплин.

явно наистина са измислили и по безопасен метод

Офлайн

0

#15 18.02.2011 21:31:58

RELAX
Модератор

@Bob, тази формула не си я научил в механото! wink

И вече сериозно - може ли тази "адска" смес да се забърка в около-лабораторни условия и после да се ползва по предназначение? /Ако знаеш/

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff