XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 12.08.2014 23:47:24

Fat_Jim
Редови

Регистриран: 21.05.2013

Момиченце оцеля само 11 дни в якутската тайга

Това просто кърти:
3-годишната Карина Чикитова била спасена от кученцето си.
Момиченце на 3 години и половина оцеля по чудо, след като се изгуби в гората в Сибир и остана там 11 денонощия преди да я открият. Малката Карина Чикитова тръгнала на 29 юли от с. Олом, където живее с майка си и баба си, да търси баща си, който бил поел към друго село, за да посети свои роднини. Майката помислила, че детето е с бащата и разбрала, че то се е изгубило, чак когато той се върнал в Олом на 2 август.
В селото живеят само осем души, практически там няма никаква връзка с външния свят, няма телефонна връзка и пътища и се намира на 110 км от районния център – град Олекминск.

Близо сто души издирвали момиченцето. Спасителите задействали два безпилотни самолета, но в гъстата тайга те се оказали безполезни. В Олом довели специално обучено куче, но то не открило следа. Никакви вести нямало за Карина до 8 август – до този момент тя била прекарала в гората вече повече от седмица, а там температурата през нощта пада практически до нула градуса.

Надежда, че момиченцето може да бъде спасено, дало любимото й куче, което изчезнало заедно с нея – на 8 август изгладнялото куче се появило от гората. Спасителите определели сравнително откъде е дошло то и започнали щателно претърсване на района. На брега на река Бирюк те открили следа от детско краче, а близо до реката била намерена и самата Карина – премръзнала и гладна, но жива.

Тя била забелязана от 21-годишния доброволец Артьом Борисов. „Вече бях подминал мястото, но нещо ме накара да се обърна. Видях момиченцето. То седеше в гъстата трева“, разказа младият мъж пред „Российская газета“.

Карина била облечена само с тениска и чорапогащник, който се бил изпокъсал (детето било изгубило обувките си). Краката й били изподрани, телцето й било изпохапано от комари. Спасителите предполагат, че детето не е замръзнало благодарение на кученцето, което спяло до него и така го топлело. Освен това Карина си била направила легло в тревата, което също я защитавало, но пък усложнило работата по издирването й.

Оцеляването на Карина след подобни приключения е чудо, смятат спасителите, пише "Якутия-24". Тя се е спасила не само благодарение на волята си, но и защото не се страхува от гората. През цялото време в тайгата момиченцето се е хранело с боровинки, касис и трева и е много отслабнало.

http://www.blitz.bg/news/article/284582

На 3 години дете - а вече познава ядливите горски плодове, умее да бивакува и не се бои от гората. Освен това - определено съм подценявал кучетата!

Кортежът минава! Кортежът минава!
фанфари победни го в хор поздравяват,
лъщят доспехи и мечове, покрити със слава!
В желязо и злато, паладини в кортеж преминават!

Офлайн

0

#2 13.08.2014 00:01:54

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Отг: Момиченце оцеля само 11 дни в якутската тайга

Сори ма това девойче е на поне пет- шест години. Говоря за това от снимката. От близо двадесет години работя с деца, научил съм се кое е истина и кое Джурналистическа афера. Мисля, че познавам градските деца. Но тези в тайгата или тундрата са друго нещо. А и историята със търсенето на таткото малко куца.  ]:->

Офлайн

0

#3 13.08.2014 00:07:48

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Бе и на осем да е - колко осемгодишни фърфалци познаваш, дето могат да оцелеят 10 дена в тайгата. Аз съм на трийсе и осем, и подозирам че ще дам фира некъде на 3-4 ден, и то ако съм късметлия. Респект за детето.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#4 13.08.2014 00:19:33

kozet_76
Клетника

От: Сливен
Регистриран: 19.04.2014

windwarrior написа:

Бе и на осем да е - колко осемгодишни фърфалци познаваш, дето могат да оцелеят 10 дена в тайгата. Аз съм на трийсе и осем, и подозирам че ще дам фира некъде на 3-4 ден, и то ако съм късметлия. Респект за детето.

Ей,наборе нема са даваш толкоз лесно,детето е оцеляло заради кученцето,аз винаги съм разчитал на мойта ягтериерка,преди мен усеща и прасето и сърната....пък аз съм за гъби... big_smile

Едно е да искаш,друго е да можеш,а трето и четвърто е да го НАПРАВИШ!!! Човешко е да грешиш,просташко е да не питаш...

Офлайн

0

#5 13.08.2014 00:20:41

Okdalf
Сръчко

Ми познавам шест годишни дето могат да си запалят огин, верно с кибрит но е нещо. Па ти щом мислиш, че ще оцелеещ 3-4 дни си щастливец.  *THUMBSUP*

Офлайн

0

#6 13.08.2014 00:30:45

kozet_76
Клетника

Okdalf написа:

Ми познавам шест годишни дето могат да си запалят огин, верно с кибрит но е нещо. Па ти щом мислиш, че ще оцелеещ 3-4 дни си щастливец.  *THUMBSUP*

Не съм се пробвал по тези географски ширини ама тук се справям добре и декември само с найлонови чували...верно че не е като детето без нищо... :[

Едно е да искаш,друго е да можеш,а трето и четвърто е да го НАПРАВИШ!!! Човешко е да грешиш,просташко е да не питаш...

Офлайн

0

#7 13.08.2014 19:05:50

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Преди време ми попадна една много интересна книга, "Shadows on the Koyukuk" - автобиография на един човек от Аляска.
http://www.amazon.com/Shadows-Koyukuk-A … 088240427X
Та той с братчето и сестричето си (съответно на 7, 4 и 2 год.) остават сами в гората, тъй като майка им умира. Три месеца оцеляват сами - през това време си намират храна, ловят животни, защитават се от мечки...

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#8 13.08.2014 21:02:21

Fat_Jim
Редови

kozet_76 написа:
Okdalf написа:

Не съм се пробвал по тези географски ширини... :[

Аз съм бивал по тези ширини - е, не точно в Ольокмински район, но надали разликата е голяма. Кал, блата, мечкарници... комарите са като истински вампири, а много от растенията са отровни. Това дете определено е родено с късмет, но не само късметът си е казал думата.

Офлайн

0

#9 14.08.2014 10:25:46

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Късметът няма нищо общо.

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#10 14.08.2014 20:20:56

Fat_Jim
Редови

Black Wolf написа:

Късметът няма нищо общо.

А, в Далечния Изток има. Тук например бабите баят да не те срещне само мечка, а там трябва да си имат мантри и срещу рисове, росомахи, вълчи глутници, а като гледам картата - май и срещу амурски тигри. smile

Офлайн

0

#11 14.08.2014 20:27:27

kozet_76
Клетника

Fat_Jim написа:
Black Wolf написа:

Късметът няма нищо общо.

А, в Далечния Изток има. Тук например бабите баят да не те срещне само мечка, а там трябва да си имат мантри и срещу рисове, росомахи, вълчи глутници, а като гледам картата - май и срещу амурски тигри. smile

Аз си имам техника с/у тигрите....пускам кучето по следата....настига тигъра...и той умира от смях като види какво го преследва...аз само дера,един гардероб кожи съм събрал...голям разход за НАФТАЛИН *ROFL* А сега сериозно,росомахата си е много сериозен противник,трепе по две-три кучета и си заминава...а смрадта след нея е :! Не си спомням автора ама който се интересува да намери книжката "На лов в тайгата",мисля че беше или поляк или чех... Дадох я на някой и...фира... sad

Последно редактиран от kozet_76 (14.08.2014 20:36:32)

Офлайн

0

#12 14.08.2014 20:33:39

Okdalf
Сръчко

Градски на всякъде извън големото село е так.  :[ Алпинистите си викат местните шамани за  молитва преди качване по Хималайте. Четат мантри опъват знаменца и т.н. Ма май закрачваме към друг раздел  *ROFL*
Майката Природа си знае работата, кому то е писано да оцелее оцелява.

Офлайн

0

#13 14.08.2014 20:38:13

kozet_76
Клетника

Okdalf написа:

Градски на всякъде извън големото село е так.  :[ Алпинистите си викат местните шамани за  молитва преди качване по Хималайте. Четат мантри опъват знаменца и т.н. Ма май закрачваме към друг раздел  *ROFL*
Майката Природа си знае работата, кому то е писано да оцелее оцелява.

Ма то така е и в градски условия...на пешеходна пътека! *YES*

Офлайн

0

#14 14.08.2014 23:16:53

AleX_86
Редови

Регистриран: 14.05.2010

Малко полу-офтопик: Автора на книгата дето я споменава колегата kozet_76 в поста си е Ян Козак. Търсих един час по книгите си, ама я намерих, имам бая оръфано издание от 82ра. Действително доста добро четиво.

"...And united in this void of purpose, fear or duty, we shall at long last be free!
    Blood for the Blood God! Skulls for the Skull Throne!"

Офлайн

0

#15 17.08.2014 23:47:57

efond
Редови

Регистриран: 29.04.2010

Black Wolf написа:

Късметът няма нищо общо.

А кое има?  На тази възраст, логическото им мислене е на доста примитивно ниво. Природата ни е създала така,  че да не можем да се грижим за себе си първите години.  Детето е извадило страшен късмет, че е яло и пило каквото трябва, а това е било първото му паднало с хубав мирис и вкус.  Все пак са 11дни, а не 1 месец,  да не го възвеличаваме  толкова много smile
Всичко в такива ситуации е инстинкт и късмет.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff