XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 04.07.2014 22:45:28

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Легален ли е ловът с лък в България.

В тази тема отделям мненията (от темата с нутриите), които хвърлят светлина по въпроса.

GoldenRatio написа:

Внимавайте за лова с лъкове, че и това е забранено у нас!

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#2 24.06.2014 15:25:06

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Отг: Легален ли е ловът с лък в България.

GoldenRatio написа:

Тц.

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#3 24.06.2014 15:53:37

Репичка
Редови

От: София
Регистриран: 18.03.2014
Уеб-сайт

GoldenRatio написа:

При четенето на тези редове фелдкурат Ото Кац се смя с глас....
*INLOVE*

"Ученико, как звучи пляскането на една ръка?"
Запитал Мъдрия Учител.
"Ето така Учителю." отвърнал ученика и му отвъртял един шамар....

Офлайн

0

#4 01.07.2014 14:48:25

GoldenRatio
Редови

Регистриран: 20.06.2013

Black Wolf написа:
GoldenRatio написа:

Тц.

Беше ми го казал един приятел настоящ огнестрелен ловджия. Сега се разрових из интернет и май се оказва, че не е забранен. Но такъв като мен, който не налита много на месото, явно изостава с материала и се извинявам за дезинформацията :[

Офлайн

0

#5 01.07.2014 15:36:28

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

То е интересен казус, защото реално просто НЕ Е забранен в закона. Но това не значи, че е и разрешен дефакто! smile Има си закон, в който е указано как се оргранизира лова и ловните мероприятия, и всичко останало се води бракониерство по дефолт. smile Но за едни потенциално опасни за средата привнесени животинки, може пък и да си затворят очите. smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#6 01.07.2014 18:37:02

Kent
Wee Willie Winkie

От: Варна
Регистриран: 17.02.2010

аз съм лаик, но лова с лък май не е упоменат като забрана, ако - да . къде?
съмнявам се някой да трепе нутрии за кеф, както се съмнявам, че ако умирам от глад няма да си наклада огън от червената книга и да изпека някой лебед или пеликан на шиш / въй мирише/

я easy момци, лято е. плаж, момичетата без сютюени, ко се чепкате *CRAZY*

77. Морските кончета винаги пътуват заедно - хванати опашка за опашка.

Офлайн

0

#7 02.07.2014 08:12:16

rossko
Редови

Регистриран: 06.12.2009

Член 56 (1) Ловуването се извършва с гладкоцевно или нарезно огнестрелно ловно оръжие.
(2) Ловно огнестрелно оръжие е това оръжие, което конструктивно е пригодено за тази цел и отговаря на техническите изисквания за безопасност.

Това казва закона.
Лъковете не са огнестрелно ловно оръжие

Офлайн

1

#8 02.07.2014 08:20:41

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Абе някой някъде из форума беше цитирал по-конкретни пасажи. Бяха упоменати арбалетите, но лъкове - не. Трябва да се опитам да го открия.
[merge_posts_bbcode]Добавено: 02.07.2014 08:20:41[/merge_posts_bbcode]

Намерих:

Чл. 65. При ловуване се забранява използването на следните средства и методи:

1. (изм. - ДВ, бр. 6 от 2009 г.) огнестрелни оръжия, неотговарящи на изискванията на чл. 56, ал. 1 и 2 и арбалети;
Чл. 56. (1) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 6 от 2009 г.) Ловуването се извършва с гладкоцевно или нарезно огнестрелно ловно оръжие. Когато оръжието е полуавтоматично, то не може да бъде заредено с повече от един плюс два патрона в магазина. Ловните оръжия не могат да бъдат автоматични.

(2) Ловно огнестрелно оръжие е това оръжие, което конструктивно е пригодено за тази цел и отговаря на техническите изисквания за безопасност.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#9 02.07.2014 08:31:28

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Извадки от закона за лова и опазване на дивеча - ЗЛОД
Чл. 22. (1) (Изм. - ДВ, бр. 79 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 64 от 2007 г.) Право на лов имат пълнолетни български граждани, положили успешно теоретичен и практически изпит по темите дивечознание; ловно законодателство; дивечоразвъждане, стопанисване, ползване и опазване на дивеча; начини, методи и средства за ловуване; оръжезнание и ловна стрелба; ловна кинология; болести по дивеча; оказване на първа медицинска помощ. Изпитът се полага пред комисия, назначена със заповед на председателя на Държавната агенция по горите или на упълномощено от него длъжностно лице.
Чл. 23. (1) За упражняване правото на лов се издава документ - билет за лов, който е личен и правата по него не могат да се преотстъпват.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 79 от 2002 г.) Ловуване е убиване, улавяне, преследване и нараняване на дивеч, както и вземане, пренасяне, укриване, съхраняване, обработване, превозване на намерен, ранен и убит дивеч или на разпознаваеми части от него, събиране и вземане на яйца от птици - обект на лов.
Чл. 56. (1) Ловуването се извършва с гладкоцевно или нарезно огнестрелно ловно оръжие.
Чл. 65. При ловуване се забранява използването на следните средства и методи:
1. огнестрелни оръжия, неотговарящи на изискванията на чл. 56, ал. 1 и 2, лъкове и арбалети;
2. капани, примки и мрежи, лепила и ями (трапове), ако се прилагат за неизбирателен лов или за убиване;
3. отровни или упойващи вещества, както и стръв с такива вещества;
4. (изм. - ДВ, бр. 79 от 2002 г.) електрически звуковъзпроизвеждащи устройства и изкуствени източници на светлина, както и приспособления за осветяване на целта;
5. огледала и други заслепяващи предмети;
6. електрически уреди, способни да убиват или да зашеметяват;
7. живи животни, използвани като примамка, които са слепи или осакатени;
8. експлозиви, обгазяване или опушване;
9. приспособления за нощна стрелба, съдържащи електронен преобразувател или увеличител на образа;
10. моторни превозни средства;
11. летателни средства;
12. ловни соколи и други грабливи птици, независимо от вида и произхода им, както и ловни хрътки;
12. ловни хрътки;
13. (нова - ДВ, бр. 79 от 2002 г.) моторни плавателни съдове, които се движат със скорост над 5 км/час, а в Черно море - над 18 км/час.
14. огнестрелни оръжия с монтирани заглушители

Това казва закона за опазване на дивеча. А закона за опазване на живота мисля го обсъждахме вече.  *DRINK*

По причини известни на всички някои членове от този закон не се спазват и не се преследва неспазването им. На пример масово се използват звуковъзпроизвеждащи устройства с които ловците задържат ятата пъдпъдъци в територията на дружинката и ловът на птици с мрежи.
Аз бих искал да отпадне забраната за лов с хищни птици.

Последно редактиран от Кольо (02.07.2014 08:37:48)

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#10 02.07.2014 08:38:54

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Ми значи аз лично губя правото да ловувам още на чл.чл. 22,23, щото нито съм положил изпит нито имам издаден документ. Начи каквото и да използвам вече съм в нарушение. Предполагам че с редки изключения това се отнася за по-голямата част от форумното общество. Така че за чий чембер се дърлите не мога да ви разбера.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#11 02.07.2014 08:39:41

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

А! Това "лъкове" кога са го добавили?!

Офлайн

0

#12 02.07.2014 08:41:40

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Галимунди написа:

Ми значи аз лично губя правото да ловувам още на чл.чл. 22,23, щото нито съм положил изпит нито имам издаден документ. Начи каквото и да използвам вече съм в нарушение. Предполагам че с редки изключения това се отнася за по-голямата част от форумното общество. Така че за чий чембер се дърлите не мога да ви разбера.

Е то аз още по-горе казах, че всички знаем как е организиран лова в България, и кои могат. Всичко останало си влиза в графата "нарушение".

Офлайн

0

#13 02.07.2014 08:53:55

bgpanev
Редови

Регистриран: 18.08.2012

Тъкмо чета и аз закона в член 65 е описан само арбалета като забрана за лов,никъде не пише лък.
Може и аз да съм в грешка *PARDON*

Офлайн

0

#14 03.07.2014 10:29:57

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

xenos написа:

А! Това "лъкове" кога са го добавили?!

Бай Кольо ползва стара редакция на закона. С изменението от 2009г думата "лъкове" е заличена.
"Чл. 65. При ловуване се забранява използването на следните средства и методи:
1. (изм. - ДВ, бр. 6 от 2009 г.) огнестрелни оръжия, неотговарящи на изискванията на чл. 56, ал. 1 и 2 и арбалети;"
Използването на лъкове за ловуване не е забранено от закона, но и никъде в него не е уредено.
Отпадането на лъка от забранените средства и невлючването му в разрешените е поредното правно-творческо безумие на родните ни законотворци, които променят закони на парче.
Много ще ми е интересно, ако горските хванат някой ловец с редовни ловни документи и разрешителни, да ловува с лък, как ще реагират?

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#15 03.07.2014 10:31:39

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Ами според сегашният текст, би трябвало да не могат да му кажат нищо! smile

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff