XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 02.06.2014 23:25:08

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Лазерна показалка

Във връзка с търсенето на ония загубеняци и тази статия http://www.vesti.bg/sviat/evropa/osydih … er-6013746 ми дойде на ум да си нося една лазерна показалчица в раничката  за всеки случай. Със сигурност, ако се стигне до там, ще е още един начин за сигнализация. Не се бях сетил до сега за подобно приложение на тази джаджа.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Онлайн

0

#2 02.06.2014 23:54:08

Неандерталец
Редови

Регистриран: 14.11.2012

Отг: Лазерна показалка

В Германия също е забранено да се свети с лазер в небето. Не знам доколко е опасно наистина и то от голямо разстояние, но да рискува човек зрението на спасител, за да сигнализира... струва ми се малко неоправдано.

Лошото на лазера е, че ъгълът на разходимост е много малък и на практика, или ги заслепяваш, или въобще не те виждат.

Офлайн

0

#3 03.06.2014 00:00:12

rob
Редови

Регистриран: 12.02.2013

Мдам, само дето у нас не търсят още по тъмно, пък и да не те окошарят след като те намерят   *DRINK*

Неандерталец написа:

Лошото на лазера е, че ъгълът на разходимост е много малък и на практика, или ги заслепяваш, или въобще не те виждат.

В тоя случай може да се ползват от ония поляризиращи приставки, които правят разни формички, хем намалява силата хем се разширява лъча..  *THUMBSUP*
Далеч по-полезно е предаването на морзови сигнали, ама то кой ли ги владее вече. От 10 тина години го премахнаха и от изпита за радиолюбители.

Последно редактиран от rob (03.06.2014 00:04:43)

Офлайн

0

#4 03.06.2014 00:14:52

Кольо
КорифееЦ

Абе, все си мисля, че с малко повечко акъл, ще може да се прекара лъча на лазера няколко пъти през кабината на хеликоптера без да извадиш очите на пилотите.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Онлайн

0

#5 03.06.2014 18:52:03

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Коле изобщо не си мисли, че ще накараш лъча да направи няколко оборота  в кабината без да засегнеш зрението на хората. И като ги пишете тези работи, мислете си за другите който четат.  *WALL*

Офлайн

0

#6 03.06.2014 19:26:35

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

а бе чесно казано на мен са ми светили с такова фенерче в очите и ми е нямало нищо  *SCRATCH*
може и да има някво заслепяване ама е за няколко секунди и не мисля че е опасно

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#7 03.06.2014 21:22:10

Кольо
КорифееЦ

Okdalf написа:

Коле изобщо не си мисли, че ще накараш лъча да направи няколко оборота  в кабината без да засегнеш зрението на хората. И като ги пишете тези работи, мислете си за другите който четат.  *WALL*

Влади, ще взема да ти подаря такава да видиш за какво си говорим.  tongue
Ще застана на 200 метра от теб и ще играя ръченица. Ти ми освети окото продължително време. Верно требва да се мисли като се пише. Пък и не само...
Дали пък пилотите нямат очила или шлемофони?  *SCRATCH*

Ръдиард Киплинг

Онлайн

0

#8 03.06.2014 21:28:37

TRAMP
Редови

Регистриран: 14.05.2014

Ами и ние като малки и прости, колко сме си светили в очите, щото тъкмо взеха да се продават и кой да ти знае. Никой не предупреждава а тези малки червени надписи няма кой да чете, но никой не ослепя. но не знам с този лазер дали не може да се стресне пилота, като му светнеш, и да се направи на мармалеща по скалите с този феликостер...

Omnia Mea Mecum Porto

Офлайн

0

#9 03.06.2014 21:32:04

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Пичове с лазера шега не бива. Начи не че ще ослепеете, но кохерентната светлина поета от лещата на окото се концентрира в точка много по-силно от разходящите лъчи (Примерно от лампа или друг източник, който може да бъде приет за точка на излъчване).
Не става въпрос за ослепяване, а за намаляване на чувствителността към определен цвят. Питайте Лудия Пипон да ви раскаже, как си е играл с лазери самоделки. Аз имам ярък спомен от един опит да гледам в учебен лазер на упражнения по физика. Видях звезди, щото асистента такъв ми шибна зад врата... След това взе лист и химикал и ми обясни, защо е толкова опасно.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#10 03.06.2014 22:14:37

Кольо
КорифееЦ

За хуманистите уточнявам:
В статията ставаше въпрос за кацащи (всички знаем как кацат) хеликоптери: Зависване със постъпателно движение. В този случай, ако си фронтално пред кабината и злонамерено го имаш за цел – мисля, че е съвсем възможно лъчът на показалката да попадне в очите на пилота и да му причини заслепяване.
Но съм сигурен и че има повече от един начин да светнеш с лазерна показалка в кабината на вертолет, находящ се на ебем ти колко метра от теб, на ебем ти ква височина, под незнайно какъв ъгъл спрямо теб, движещ се с някаква скорост в някакво направление... Айде сега?!? Е, как му уцелваш зеницата на пилота, той ослепява, трепка изпуска щурвала и се размазва...   neutral
На следващата сбирка ще има приложни експерименти ми се струва. Или направо да не пиша на miph bustersqd? Би станало интересен експеримент.

Но за да има мир във форума заявявам, че: се отказвам от лазерните джинджифляшки и ги забранявам категорично за сървайвъл експирънси! Само да видя някой да си носи в специалната кутийка такава - да му мисли!  *DRINK*

Ръдиард Киплинг

Онлайн

0

#11 03.06.2014 22:20:39

Неандерталец
Редови

QtRXKby.jpg

Разширеното обяснение (на англ.):

http://www.microscopyu.com/articles/flu … afety.html

Последно редактиран от Неандерталец (03.06.2014 22:20:57)

Офлайн

0

#12 03.06.2014 22:25:46

TRAMP
Редови

Регистриран: 14.05.2014

Ако е джадайска показалка за самозащита може  big_smile а дали това лазерченце няма да върши някаква работа за нещо друго, освен за трепене на пилоти, което май наистина си е доста малко вероятно в реалния свят, освен ако не си безобразен карък и да си утрепеш спасителите? Едва ли ще се стресне много, все пак точно за някакъв сигнал ще се оглежда който да му се подаде от някъде и би очаквал, да сигнализираш с каквото имаш.

Omnia Mea Mecum Porto

Офлайн

0

#13 03.06.2014 22:27:32

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

бай Кольо написа:

Но съм сигурен и че има повече от един начин да светнеш с лазерна показалка в кабината на вертолет, находящ се на ебем ти колко метра от теб, на ебем ти ква височина, под незнайно какъв ъгъл спрямо теб, движещ се с някаква скорост в някакво направление...

И ти си 100% сигурен, че ще светнеш точно под правилния ъгъл, в кабината на фъртолет, находящ се на ебем ти колко стотин метра, на ебем ти и височината, под ъгъл който е незнаен за теб, и движещ се с незнайна за тебе скорост, в някакво си направление ?

Ако отговора ти е - "да, 100% сигурен съм", моите поздравления, завиждам ти на окомера  big_smile  Требе го покажеш тоя номер някой път  :[

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#14 03.06.2014 22:40:30

Неандерталец
Редови

Друг е въпросът, че да уцелиш кабината на хеликоптер на разстояние километър от теб с лазер, който на един километър разстояние прави петно с диаметър малко под 1.5 метра (ако правилно си спомням от експериментите в училище), си е чудо само по себе си...

Казвам километър, щото, ако не те видят от хеликоптера от разстояние 200 метра, при положение, че те търсят, няма нужда тепърва да ги заслепяваш - те вече са си слепи. smile

Ако игнорираме нездравословните ефекти на лазера върху ретината, основния проблем с лазера при чисто време е, че или нищо не виждаш, понеже е насочен в друга посока, или нищо не виждаш, понеже те заслепява.

В случай, че има мъгла, пушек или прах, та лъча да е видим, съм съгласен, че лазер може да се използва за сигнализация.

Офлайн

0

#15 03.06.2014 22:42:42

Кольо
КорифееЦ

Аре, да не обръщаме нещата. Ти ми докажи, че при тези условия ще попаднеш 100% в отвор с диаметър 5 мм.
При това който не смята, че има смисъл или дори е противопоказно... да не носи и не ползва. Аз пък ще им светя в очичките на пилотите.... tongue До там ме доведохте!  big_smile  big_smile  big_smile
Стига глупости. Заключвай темата! Не мисля да се карам с никой за нищо още по-малко за такава щуротия. Виж и картинката на Бобо и тури ключ.
Ако обичаш, много моля, бъди така любезен и ако си съгласен, разбира се, най-вече... *DRINK*

Ръдиард Киплинг

Онлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff