XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 25.02.2013 18:16:01

slaf40
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 15.08.2010

Отг: Ковано желязо

стефан чаков написа:

Закалката се прави когато стоманата е нагрята до светловишнево и не се прави отпуск.

Брех , ама ти си бил жив бе човек ?!
Тва светловишнево , ще рече към 800-830  градуса по спомени ?

Защо не си спомняме бъдещето ?

Офлайн

0

#32 25.02.2013 18:43:35

стефан чаков
Редови

Регистриран: 23.12.2010

Ами имам сравнителни таблици, някъде съм ги бутнал ,ама кой да ги гледа.Карам си я така както ме учеха старите-следя цветовете не градусите.Другото е опит и усет който се развива с времето.

Който разбира,разбира и от свиренето на комара,който не разбира и от магарешки рев няма да разбере.

Офлайн

0

#33 25.02.2013 19:34:30

slaf40
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 15.08.2010

Ето , изрових една такава примерна таблица
за домашни условия :

1250-1300°С -- ярко бял
1150-1205°С -- светло жълт
1050-1150°С -- тъмно жълт
900-1050°С --- оранжев
830-900°С ---- светло червен
800-830°С ---- светло вишнево червен
770-800°С ---- вишнево червен
730-770°С ---- тъмно вишнево червен
650-730°С ---- тъмно червен
580-650°С ---- кафяво червен
550-580°С ---- тъмно кафяв

ПП. таблицата е примерна- съществуват различни нюанси при различния хим.състав на сплавите. За точност в преценката се използува специален уред-спектрометър.

Защо не си спомняме бъдещето ?

Офлайн

0

#34 25.02.2013 22:22:10

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Колеги, поредни адмирации към бачо Стефан Чаков, за това което казва, за майсторският усет към цвета на метала при закаляването ... *THUMBSUP* Наистина това се постига с много практика и човек се научава от опита при работата си.

Пък самото каляване, ако знаете колко е елементарно, но трябва да си го видял поне веднъж и така ... Аз първом го видях при един шуменски майстор-ковач (налбант) и така и закалих този мой първи чакмак. Сега ще го обясня с думи, а скоро може и със снимки.

След като се завърши изковаването на чакмака и той е добил желаната форма е необходимо той да бъде нагрят докато метала придобие посоченият от мастер Стефан цвят, но не е необходимо целият къс метал да придобил този светло-вишнев цвят... Достатъчно е само предната (работна) част да е с този цвят. Следва закалката... , но е противопоказно целият къс метал (изделието) да се потопи в студена вода (масло), а е достатъчно само предната (работна) част да се подложи на закаляване!!!

Аз го правя, като изсипвам на циментовият под чаша-две вода и поставям вече нагретият чакмак в локвичката (челно) с работната му част надолу в "тънката"  вода. Така водата отдолу завира и температурата на чакмака започва постепенно за се "гаси". Това продължава около 1-2 мин. и така закалката е осъществена. Така закалих и този чакмак, който по-горе представих и резултата, считам че е на лице...

Ако някъде греша моля бачо Стефан да ме поправи, но аз така съм виждал, така го направих и се получи много задоволителен резултата. Според мене е грешно целият продукт да се "цопне" шоково в студена вода, защото именно тогава се получават нежелателни напуквания и други дефекти по метала...

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#35 25.02.2013 22:30:45

стефан чаков
Редови

Напълно си прав RELAX, (аз забравих да го спомена) но не е било нарочно. След придаване на окончателната форма се нагрява само РАБОТНАТА ЧАСТ, НО ако чакмака е с по-сложна форма и е от по-тънък материал може да се изметне при закалката. За това аз го потапям целия във вода, когато е по тънък. Досега проблеми не съм имал и никой не се е оплакал че му се е счупил чакмака...

Който разбира,разбира и от свиренето на комара,който не разбира и от магарешки рев няма да разбере.

Офлайн

0

#36 25.02.2013 22:32:11

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

slaf40 написа:

...
580-650°С ---- кафяво червен

Ужас!!! имам една купчина желязо зад бараката с инструменти на ранчото с точно същия цвят. Де да знам, че е с такава температура да я заливам с вода да изстине. Макар че, от друга страна, вече с години си поддържа температурата и не е мръднала... big_smile  tongue  *DRINK*

Последно редактиран от Галимунди (25.02.2013 22:32:59)

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#37 25.02.2013 22:41:56

стефан чаков
Редови

Ако някой иска нещо да научи ,нека се счита поканен само да се обади предварително.Нямам място за преспиване но мога да отделя един ден за показно и лаф-моабет.

Офлайн

0

#38 25.02.2013 22:45:21

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

стефан чаков написа:

Ако някой иска нещо да научи ,нека се счита поканен само да се обади предварително.Нямам място за преспиване но мога да отделя един ден за показно и лаф-моабет.

А може ли да си носим по едно парче желязо за експерименти и помощ? И за къде точно става въпрос, щото на нас не ни трябва кой знае какво място за преспиване. Една полянка с малко дърва наоколо и сме като прасе в локва.

Сетих се, става въпрос за Шумен или близките околности. Нали?

Последно редактиран от Галимунди (25.02.2013 22:47:58)

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#39 25.02.2013 22:49:19

стефан чаков
Редови

Става въпрос за с.Крън-5км северно от Казанлък посока Шипка.А който има желание нека си носи парче меко желязо,пила или каквото има.

Офлайн

0

#40 14.07.2013 17:29:31

стефан чаков
Редови

[video][/video]
Това не е ли коване на цев за пушка.Ако някой може да преведе ще е добре.

Офлайн

0

#41 14.07.2013 23:10:40

RELAX
Модератор

Бачо Стефане, уникално видео. От къде го изрови ?

Точно цеви изработват, и понеже съм ловец съм слушал много истории за пушки от дамаска стомана, а за сабите дамаскини няма да споменавам, както и за ножове такива ....  Там стоманата се кове от много листи (ивици) стомана и се гъне многократно и така с ковашка заварка става (ти знаеш) - това е бил начина да се направи формата на тръба, още когато е нямало шевни или безшевни тръби ... Така са ги правили.

Да видиш пушка от дамаска стомана е привилегия, а да я притежаваш е богатство .... Аз като ловец само съм чувал легенди за такива пушки, но за съжаление даже и не съм виждал образец на живо ...

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

Офлайн

0

#42 15.07.2013 08:54:22

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Хм... почесвам се, почесвам по тила... и не мога да се сетя, какво аджеба толкоз различно ще прави цев от дамаска, и от обикновена стомана?! Че и легенди! smile Тва сабя да е, нож да е... Като ти е направена идеално права, и като удържа на изстрела, какво повече ти остава от това да си добър стрелец?! Ма аз не съм стрелец де (с огнестрелно оръжие)... и не се заяждам! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#43 15.07.2013 09:24:25

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Е все пак обърни внимание на ключовите думи "ловци" и "легенди". Тези две думи са неразривно свързани и обясняват много неща.  big_smile

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#44 15.07.2013 14:21:40

RELAX
Модератор

Сега ... да обясня за какво иде реч, въпреки че в поста след видеото съм го казал ясно... Говоря за времето, когато не е имало друга позната технология за издърпване, валцоване или  друг процес за изработване на тръби които да бъдат ползвани за цеви на оръжия. Именно тогава започва изработването на такива цеви от дамаска стомана - оформяни, чрез ковашка заварка... Цевта се е изработвала от много ивици стомана и чрез тази "ковашка заварка" тръбата става без шевна и много здрава. Има ли нужда да обяснявам какви са легендите за тези пушки?  За това че са ръчна майсторска изработка, издържат на много високо вътрешно налягане - породено от възпламеняването на заряда и са много по-надеждни с/у износване от техните по-съвременни събратя ... Та ... от там идват именно легендите.

Надявам се че го обясних по-разбираемо, за да спре чуденето  wink
Все пак, който се е сблъсквал с коване на желязо и с огнестрелни оръжия би разбрал ясно възхищението ми.

Офлайн

0

#45 15.07.2013 21:20:30

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

По същия начин са правени и първите стоманени оръдия -чрез изковаване върху дорник . Бронзовите са ги отливали . Цевите от дамаска стомана почват да излизат от употреба с навлизането на вътрешното нарязване.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff