XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 15.04.2014 09:15:27

f(x)dx
Редови

Регистриран: 21.05.2011

Цепене на подпалки без брадва

Добър ден,

много е говорено за батонинга, плюсове/минуси, хвалби/критики. Тук ще ви представя един метод, при който ножът се използва съвсем минимално и там, където трябва.

Линкът е от блога на нашето момче Рос Гилмор:
http://woodtrekker.blogspot.com/2010/12 … knife.html

Попаднах и на няколко клипа в ютуб, но линковете ще пусна довечера.

Моля обърнете внимание на заключението на автора на горната тема:
"This was a very energy and time consuming process. I am sure some woods can be split a lot more easily, but while doable, this is not a practical method for splitting significant amounts of wood. If I had to use this method to gather a pile of wood that would last me through a winter night, I would have to spend the whole day splitting."

Кратък превод за неразбиращите английски:
Въпреки, че този метод върши работа, той не е подходящ за цепенето на големи количества дърва. Процесът е много изморителен и дълъг. Ако трябва да нацепя дърва, достатъчни за дълга зимна нощ с този метод, това би ми отнело цял ден.

Офлайн

0

#2 15.04.2014 15:23:47

The Fox
Редови

От: Русе
Регистриран: 03.10.2012

Отг: Цепене на подпалки без брадва

Когата когато нямам брадва,а ми се налага да цепя дърва,работя по подобен начин.Не забивам върха на ножа,а цялата му дължина.За по-дебелите на две места.По-малко се забива ножа.От там нататък  работя с три дървени клина.Първия с дължина около педя,втория около педя и половина,а третия около две педи.Дебелината също е възходяща.За времето не бих казал, че е много.По този метод за около 15 минути разцепих ясен дълъг около 150 см и дебел около 10см.С брадва не съм цепил дълги дърва,но сигурно разликата във времето не е голяма.

Последно редактиран от The Fox (15.04.2014 15:24:05)

Enjoy life. There's plenty of time to be dead.

Офлайн

0

#3 15.04.2014 15:48:07

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

А кое поражда нуждата да се нацепи това дърво?

Офлайн

0

#4 15.04.2014 16:10:16

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

BPetrov написа:

А кое поражда нуждата да напишем подобен пост?!

П.П. Какъвто въпроса - такъв и отговора!

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#5 15.04.2014 16:26:13

Zagy
Редови

От: София
Регистриран: 12.03.2013

Хммм.... само това не съм опитвал да направя, но предполагам, че няма да е особено трудно. Един чудесен начин хем да разцепиш по-дебело дърво, хем да не батонираш с ценния нож smile

С добра дума и с пистолет в ръка се постига много повече, отколкото само с добра дума. - Ал Капоне

Офлайн

0

#6 15.04.2014 16:29:05

Неандерталец
Редови

Регистриран: 14.11.2012

Само едно не ми стана ясно - като клина се набива само в края, за какво прави началния прорез през целия диаметър на трупчето?

Последно редактиран от Неандерталец (15.04.2014 16:30:35)

Офлайн

0

#7 15.04.2014 17:09:47

f(x)dx
Редови

Ето и обещаните клипчета.

Това ми се вижда най-удачното приложение на този метод - не особено голямо трупче, щадящо използване на ножа
[video][/video]

тука според мен леко се залита в крайност:
[video][/video]
и пак
[video][/video]

Офлайн

0

#8 15.04.2014 17:27:52

BPetrov
Хун

big_smile  big_smile  big_smile
РеализЪма налага някак си да запитам...
Ако нямаме брадва... Как ще получим такова перфектно трупче дърво, ако сме тръгнали без брадва? - Хипотетичен отговор - Трион...
Хипотетичен контра въпрос - Какъв е проблема да се направи вдлъбнатина с триона в която да се вкара въпросният чепец... smile

Хипотетичен отговор 2: Ми някой си е забравил перфектното трупче в гората...
Хипотетичен контра въпрос 2: Е като е перфектно що ти е да го разваляш? Що не го хвърлиш така както е в огъня?
Хипотетичен контра отговор 2: Ми нали затова го цепя - да направя огън...
Хипотетичен контра контра въпрос 2: Е нали си в гората - толкова ли не можа да намериш дребни съчки, та цепиш перфектно трупче дето може да ти гори половин час вместо 15 минути?
Хипотетичен отговор 3: Ми нося си го от вкъщи, щот ми е кеф да си ползвам ножа за тая работа... smile Нямам контравъпрос... Щом е за кеф - има няква логика smile

Офлайн

1

#9 15.04.2014 17:59:47

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

а бе и аз съм се чудил винаги защо се ползва батонинг при положение че може да се ползва тоя метод smile

тва с въпросите е интересно,но и за въпросния батонинг с нож пак съм гледал че ползват перфектно одрязани трупчета  *PARDON*

тука идеята е че с такива клинове може да се цепи не само челото но и по дължина на дървото...по тоя начин и fox каза че е цепил...предполагам за лък wink

брадва за него изобщо не ти трябва smile

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#10 15.04.2014 18:03:02

BPetrov
Хун

smile Е да, ама пак е излишно, за да имаш такова парче дърво трябва да си го отрязал или да си го намерил. smile Ако имаш трионче, можеш да направиш спокойно улей на челото на трупчето и от там с клинове да цепиш, а не да си хабиш ножа. Освен опортунизъм и търсене на опции е хубаво да се пази и инструмента. Особено ако ти се наложи да оцеляваш с ножа по-дълго време или как беше... гроздето е кисело и не искаш след всеки излет да купуваш нов.

Офлайн

0

#11 15.04.2014 18:31:09

gavra74
Редови

От: от 01.07. - кореняк варналия
Регистриран: 24.08.2010
Уеб-сайт

BPetrov написа:

Не разбирам много от езици (освен от телешки пане с бяло винце  tongue ) ама съдейки по крайния резултат - шведски огън (индианска свещ, дървен примус или к'вото там ти хареса). Само не казвай, че това може да се направи и от 4 по-малки трупчета, а не да се цепи едно дебело - я си знам бе  *CRAZY*  Гледай и се учи vahidrk1.gif , стига изпада в подробност  tongue

Психолозите съветват, когато някой много те е нервирал да броиш до 10 наум... И после да му вкараш един между зъбите - тъкмо ще се е отпуснал и няма да го очаква

Офлайн

0

#12 15.04.2014 19:10:42

BPetrov
Хун

smile Не подробности, а беъргрилщини... smile Едно нещо може да се направи по-лесно и да си спестиш усилията и времето. (И най-вече да си съхраниш инструмента).

пп. Кочевой - ся разбирам някой работи... Дано не е късно да ми дойде още акъл...

Офлайн

0

#13 15.04.2014 21:55:18

f(x)dx
Редови

BPetrov написа:

РеализЪма налага някак си да запитам...
Ако нямаме брадва... Как ще получим такова перфектно трупче дърво, ако сме тръгнали без брадва?

Ето ти съвсем реална ситуация - мой приятел, отива да празнува Нова Година заедно с други ентусиасти на някаква хижа. Не помня вече подробности, но така или иначе тайфата се оказва навръх новата година с много кубици перфектно нарязани трупчета дърво и нито една брадва.  И понеже повечето са туристи, те големи ножове не носят, а най-много някой викторинокс, та моят приятел с неговата чисто нова Мора 2000 се налага да спасява ситуацията. Разбира се с батонинг. Късмет, че мората е от първите партиди, където сандвикът е що-годе добре термообработен, но най-вече, че знае този метод. Щото два дни да цепиш дърва с един нож и да се надяваш да оцелее си е малко като да се надяваш на шестица от тотото.

Та така, ситуцията е напълно реална и смятам отговаря добре на хипотетичния ти въпрос

BPetrov написа:

Хипотетичен контра въпрос - Какъв е проблема да се направи вдлъбнатина с триона в която да се вкара въпросният чепец... smile

Ся тука малко може и глупост да кажа, щото като ми обясняваше брат ми, който завърши лесотехническия, аз не слушах внимателно, но накратко като се цепи дървено трупче всъщност се разкъсват нишките под действието на сили на опън. Докато с триона нишките ги режеш. Та затова трябва да направиш батонинг, за да дадеш начало на цепенето. С триона ще направиш цепка и ... до там. Бухай с трупчето колкото щеш след това. Освен ако трупчето не е от много по-твърдо дърво, а ти с много яки мускули, нищо няма да стане.

BPetrov написа:

Хипотетичен контра контра въпрос 2: Е нали си в гората - толкова ли не можа да намериш дребни съчки, та цепиш перфектно трупче дето може да ти гори половин час вместо 15 минути?

Ето ти ситуация:
Намираме се в иглолистна гора, наоколо е пълно с дребни съчки, само че който е палил огън с такива, знае, че иглолистните много бързо горят. А за през нощта е хубаво огънят да е от по-солидни трупи. Разполагаме с голям нож и викторинокс форестър. Брадва нямаме, щото сме тръгнали с идеята за кратка разходка, ама плановете са се пообъркали малко. Освен дребните съчки намират се и много повалени дънери, но те са с диаметър доста над възможностите на триона на викториноксчето и дължина повече от метър. Според мен гореописаният метод е един от възможните в случая. Любопитно ми е ти как би подходил в тази хипотетична ситуация. Или пък може би е реална, кой знае  wink

Офлайн

0

#14 15.04.2014 22:37:09

BPetrov
Хун

1. Едно трупче с такива размери може да гори еднакво добре цяло както в печка, така и в открит огън.
2. Съчките са ти нужни за разпалване на огъня в който да бухнеш това пънче.
3. Не си прав за триона. Дървесината слабо носи на компресия. Три пъти по-малко отколкото на опън. Когато с триона направиш улей колкото да вкараш дървен клин - реално клина върши работата. Същото е и с ножа - Ножа само прави малък процеп в който да се вкара клина. Разликата е, че триона е за рязане на дървета и няма да се захаби толкова колкото би се захабил ножа. Който не е направен за цепене на дървета. (При цепенето се използва точно това, че дървесината не издържа на компресия. Масата на брадвата се концентрира в една точка. там се наблюдават сили на компресия отвъд устойчивостта на дървото и се цепи.)

Офлайн

0

#15 15.04.2014 23:00:43

f(x)dx
Редови

BPetrov написа:

1. Едно трупче с такива размери може да гори еднакво добре цяло както в печка, така и в открит огън.
2. Съчките са ти нужни за разпалване на огъня в който да бухнеш това пънче.
3. Не си прав за триона. Дървесината слабо носи на компресия. Три пъти по-малко отколкото на опън. Когато с триона направиш улей колкото да вкараш дървен клин - реално клина върши работата. Същото е и с ножа - Ножа само прави малък процеп в който да се вкара клина. Разликата е, че триона е за рязане на дървета и няма да се захаби толкова колкото би се захабил ножа. Който не е направен за цепене на дървета. (При цепенето се използва точно това, че дървесината не издържа на компресия. Масата на брадвата се концентрира в една точка. там се наблюдават сили на компресия отвъд устойчивостта на дървото и се цепи.)

Абе, нямам нито време, нито нерви, нито файда някаква да ти обяснявам къде грешиш. Да приемем, че ги разбираш повече тези работи и аз просто съм показал алтернативен метод. От там нататък всеки да си преценява какво и как да използва

Между другото покрай търсенето на клиповете, попаднах на един чичка, на който явно му е омръзнало да събира разцепените дръвца и е открил прост, но ефективен начин да повиши КПД-то на цепенето на дърва

[video][/video]

и не е само той
[video][/video]

[video][/video]

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff