XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 29.01.2014 15:10:33

Неандерталец
Редови

Регистриран: 14.11.2012

Отг: Теория за "Разширяващата се Земя"

Понеже ми свърши времето за редакция, пускам като отделен пост:

Добре де, признавам си - не съм специалист във всички области - който е, да хвърли първия камък!
Зададох конкретни въпроси, а получавам уклончиви отговори от рода на " 'Земи прОчети нЕкоя книга!" и  цитати от мемоарите на учения, с вероятно най-много телевизионно време в света.

Това не ми изглежда като дискусия.

Основния аргумент на отсрещната страна е:

"Ама, така са ни учили в училище!" smile

П.П. Книгата на Хокинг съм я чел, както и тази на Азимов (не-фантастичната), пък и други на темата (Мисля, че дори и една на Карл Свйгън, но не съм сигурен). Запознат съм с теориите и за Големия Взрив и за Черните дупки и теорията на относителността (макар, че последната на мога да твърдя, че я разбрах на 100%). Запознат съм със стринговата теория. Ровил съм се и в квантова физика, макар, че там бързо се отказах... въобще, представете си за момент, че имам над основните познания по тези теми и нямам нужда от поучения, а от отговори на въпросите ми.

Обще взето - запознат съм с модерните в момента теории на официалната наука (без да съм на експертно ниво в никоя област, освен в мойта - собствена), но просто не съм убеден, че са истина, понеже ми изглеждат пълни с пробойни и кръпки.

Ако някой, с повече знания, желае да отговори на поставените от мен въпроси - ще се радвам. Ако някой просто желае да ми се присмива, задето задавам въпроси - пожелавам му приятно забавление! smile

Офлайн

0

#32 29.01.2014 15:18:24

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

А тва пък за динозаврите и двойно по-малкото земно притегляне ме хвърли в оркестъра направо! Като човек, който поне като подрастващ му бяха много интересни... Та какво значи гравитацията да е два пъти по-малка? Ми например, че с дадено телесно тегло ще са ти достатъчни и двойно по-слаби кости. Иначе си е мъртво тегло, което пречи, а природата знаем, има склонността да се освобождава от ненужните неща. Да, обаче костната структура си е напълно в нормата! Ще кажеш - ми откъде да знаем колко са били големи точно, меките тъкани не се запазват. Е да, ама работата е там, че има поне един фосилизиран динозавър, който е запазил външната си форма до там, че се виждат и гънките на кожата и люспите. И всичко си е както трябва. Ама откъде да го знаем това, то не го пише в "теория на конспирацията".

Еволюция, естествен отбор, все Дарвиновски работи - приспособяване към условията на средата - много ресурси, големи размери, големи хищници, още по-големи размери, още по-големи хищници... Докато нещо не сложи край. А термина "мегафауна на плейстоцена" да ти говори нещо? И не се знае пак какви размери са щели да достигнат тези животни, ако на сцената не беше се появил нов лимитиращ фактор - човека, който със сигурност е помогнал, заедно с вероятни епидемии и климатични промени.
Такива ми ти работи...

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#33 29.01.2014 15:42:26

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Голям кеф. Само чета и слагам плюсчета. И на едната и на другата страна в спора. Ама третата страна хич я няма нещо.
Абе има нещо във въпросите зададени от Неандерталеца. Харесва ми критичното отношение към общоизвестните истини. Да не забравяме коко много теории бяха оборени през миналия век. Ако го нямаше критичното отношение към познанието, още щяхме да сме вързани за евклидовата гоеметрия.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#34 29.01.2014 15:46:15

Неандерталец
Редови

@sistervancho:

Ето ти линк към историята на тази теория (вероятно нама да го прочетеш, ама карай) - ако скролнеш надолу, ще видиш списък на най-отявлените привърженици на тази теория.

http://www.dinox.org/eehistory.html

Това, обаче, сигурно не се вписва в дефиницията ти за "нормален източник или учен", понеже нормален, според теб, вероятно = придържащ се към официалните версии в науката.

Дефинирай "нормален", моля те, щото ако наистина е "признат от официалната наука", то това ще е проблем за всяка нова теория - не само за тая - откачената. smile

Никой една дума не каза за картата, с възрастта на плочите, която взех от

http://earthquake.usgs.gov/research/str … t/maps.php

Това не е ли "нормален" източник?

...

Така, досега аргументите ви, синтезирано, са:

1. Това е смешно!
2. Това не може да бъде!
3. Ти си глупак и нищо не разбираш.
4. Уважавай тези, които знаят повече!
5. Тука се обсъжда само официалната наука.
6. Всеки, който изказва теория, противоречаща на официалната наука е ненормален.

Пропуснах ли нещо?

Според градацията на реакциите към непознатото:

Изненада -> недоверие -> отричане -> осмиване -> агресия,

очаквам второ предупреждение и бан.

Това, което не очаквам, но много би ми се искало да получа е смислено обяснение на гореспоменатата геологична карта...

Офлайн

0

#35 29.01.2014 16:02:35

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Ако имахме геолог тука, вероятно би го направил...

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#36 29.01.2014 16:12:43

Неандерталец
Редови

xenos написа:

Ако имахме геолог тука, вероятно би го направил...

Ами то и аз не съм геолог, но не ми пречи да питам. Всъщност - точно ЗАТОВА питам - понеже не съм геолог. smile

На мен - като на не-геолог, нещата ми изглеждат така, както обясних.

На някой друг не-геолог, да му изглеждат по друг начин?...  Като се абстрахира, разбира се, от това, че това не може да бъде, че аз съм глупак и нищо не разбирам и прочее ... ?

Приемам отговори и от не-геолози - то като няма риба... smile

age2.jpg

Е?

Още едно видео - човекът е геолог и е малко дълго и суховато - да го гледа само който се интересува и не се страхува да задава въпроси:

[video][/video]

За хора с по-малко време и по-комикс ориентирани big_smile :

[video][/video]

Гледайте и другите клипчета!

Последно редактиран от Неандерталец (29.01.2014 16:23:14)

Офлайн

0

#37 29.01.2014 16:47:36

f(x)dx
Редови

Регистриран: 21.05.2011

Неандерталец написа:

Така, досега аргументите ви, синтезирано, са:

1. Това е смешно!
2. Това не може да бъде!
3. Ти си глупак и нищо не разбираш.
4. Уважавай тези, които знаят повече!
5. Тука се обсъжда само официалната наука.
6. Всеки, който изказва теория, противоречаща на официалната наука е ненормален.

Следя дискусията с интерес защото обичам да чета такива работи. Алтернативните теории освен всичко друго са и забавни.

Обаче човек, точно с това си изказване не си справедлив!
Гигантските пра-исторически растения бяха обяснени с повечето въглероден двуокис, а точно две мнения преди това твое xenos е обяснил за гигантските динозаври.
Не твърдя, че тези аргументи са верни, но поне звучат логично и не се включват в т. 1-6 по-горе

Ако може и един въпрос от моя страна - а защо, според теб, раздалечаването на континентите да говори, че земята е била по-малко кълбо отколкото сега? Не го разбирам. Според мен си е много логично кълбото да е било (приблизително) колкото сега, просто континентите да са се раздалечили.

М/у другото най-високата планина на Земята са Хималаите/Еверест

Офлайн

0

#38 29.01.2014 17:10:28

OXYGEN
Редови

От: София
Регистриран: 04.12.2009

Колегата sirstevancho ви каза истината още в началото, ама кой да чете big_smile

Аз бих добавил и това за колегата Неандерталец:

— Знаете ли — проговори Артър замислено, — всичко това обяснява доста неща. През целия си живот съм имал това странно и неприятно чувство, че нещо става със света, нещо голямо, дори зловещо, но никой не казваше какво е то.
— Не — каза старецът, — това си е напълно нормална параноя. Всички във Вселената страдат от нея.
— Всички ли? — каза Артър. — Ами щом всички страдат от нея, навярно това означава нещо. Навярно някъде извън познатата ни Вселена…
— Може би. Но кой го е грижа? — каза Слартибартфаст, преди Артър да е успял да се разпали. — Може би вече съм стар и уморен — продължи той, — но винаги съм вярвал, че шансовете да разберем какво наистина става, са толкова абсурдно нищожни, че е най-разумно да кажем майната му на всичко и постоянно да си намираме работа. Ето, вижте мен — аз проектирам крайбрежия. Получих награда за Норвегия.

Офлайн

0

#39 29.01.2014 17:17:07

Неандерталец
Редови

Мхм, както и най-голямата континентална плоча е азиатската, освен ако не бъркам. И да - съгласен съм - преекспонирах малко аргументите. big_smile

Ако континентите пасват от всички страни, то как точно са се раздалечили при еднаква квадратура на повърхността?

Аз нямам отговори, имам въпроси. И едниния от възможните отговори е в тези филмчета, които линкнах (вероятно, сега - от работа, не много хора могат да ги гледат)

Другият възможен отговор, в общи линии е "Вярвай на тези, които знаят повече от теб!"

Вярно - да вземем да помолим модераторите, да преместят дискусията за теорията за растящата Земя с друга тема - например "Неандерталецът е тъп" smile

П.П. За мнението на OXYGEN по-горе:

бла-бла-бла... 

(между другото, и Пътеводителя съм го чел)

Последно редактиран от Неандерталец (29.01.2014 17:21:34)

Офлайн

0

#40 29.01.2014 17:21:19

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Абе що се занимавате с безмислени неща? Ако тук някой може да потвърди, че в генетиката е на нивото на Сванте Паабо ще го изслушам с интерес. Обаче ако само си чеше езика - нямам нито време, нито настроение за някакви "алтернативни" теории.

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#41 29.01.2014 17:40:54

petergaitan
Редови

Регистриран: 27.02.2012

Не успях да прочета абсолютно всичко, написано по-горе, но въпреки това ми позволете един коментар.
Т. нар. "официална наука" не е константа и непрекъснато се променя, пренаписва и се откриват нови доказателства на считани за еретични теории. Самите учени никога не говорят за факти, а за хипотези и теории.

Има обаче две константи, внесени сред населението. Едната са настроенията в подкрепа на "традиционното" и отрицание на "алтернативното", които стигат до тенденциозно осмиване на всичко, което излиза извън удобните рамки. Най-простите и неоспорими факти са в медицината. Считаната за традиционна медицина в момента е функция на фармацията, а дори "алтернативната" медицина наистина да лекува, тя бива профанизирана, осмивана и потулвана. Самият термин "алтернативен" се приема за нещо несериозно и недобре функциониращо.

Другата константа е агресивното унищожаване на разработки и хипотези, които излизат извън съдържанието на "дебелите книги" и "учените, които цял живот са специализирали в тази област."
Позволете само един пример в тази област - в енергетиката. От край време се унищожават учени и трудовете им, които работят в ущърб на търговията с изкопаемите горива - Никола Тесла, Виктор Шаубергер, Стефан Маринов. В конкретния случай алтернативата на тези горива се счита за вятърна, слънчева, геотермална и други енергии и тенденциозно се премълчава, осмива и унищожава електромагнетизма като изтояник на безкрайна енергия. Във физиката и практически във всички науки се толерират понякога зависими разработки и награди, в частност Нобеловата.

Има нещо, което пречи на нормалната критична мисъл у човека и това е имплантирането на общоприети "истини". Така се заличава способността за преценка и автоматично се приемат рамките на удобната наука. Има отдели за осмиване на теоретиците, посмели да изкажат различно мнение, има и маса народ, които безплатно, но предано атакуват и осмиват всяка различна мисъл. Разбира се, като противовес на традиционното, в обществото се създават  и алтернативни групировки, неясни полови принадлежности, секти, школи и вярвания, за да се дестабилизира, децентрализира и размие морала и трезвата мисъл.

Далеч съм от теорията и на креационизма, и на дарвинизма. Но противопоставянето им е много удобно, за да спорят хората и да не могат да открият други истини. Също не вярвам да сме лабораторен експеримент на банда извънземни, на които им трябват миньори за добиване на злато или да сме просто плод на космическа любов.

Значи трябва да има нещо друго. Така нареченото "липсващо звено" в еволюционизма. Но докато сляпата вяра в "дебелите книги" царува, истината няма да бъде открита. Или пък непоколебимата вяра в тънки книжки с нарисувани добри дългокоси хора с красиви очи на кориците.

В този смисъл не кликвам на бутона под някои коментари, а пиша това в подкрепа на Неандерталец, защото е обоснован, не спори, а извежда доводи и търси.

Както се казва, историята се пише от победителите. А сега си помислете дали приложните, хуманитарните, а защо не и природните науки, се пишат (или поне някои полета от тях се заличават) от търговците. Просто хипотеза. А някои хипотези имат неоспорими доказателства.

Офлайн

1

#42 29.01.2014 17:47:36

sirstevancho
Редови

Регистриран: 25.09.2013

Точно тезата на Xenos и на Black Wolf (макар малко крайно изказана) се опитвах да пробутам и аз. Ако сега имахме геолог, палеонтолог, физик и океанолог сред нас и имаха нерви да обясняват - работата щеше да е друга.

В същото време ние буквално си чешем езиците да се оборваме с абсолютно абстрактни познания - някой някъде попрочел. Някой прочел книга или статия из нета за "необяснимите от науката загадки". Станало му интересно, прочел за "черните дупки", за "теория на относителността" и "теорията на Дарвин". Тръгнал и за "квантова физика", ама станало сложно и се поотказал, защото - не е физик и е по-смилаемо да се чете за пътуване във времето, изкривяване на пространството и как земетресенията се създават изкуствено от HAARP. След това се почва тропане по масата с искане също неексперти да му дадат отговори на въпроси, с които науката (моля те, няма да ти давам определение за "сериозен учен", това е празно леене на слово - разбрах мнението ти за конвенционалната наука, ясно).
Чел си за стопаджията - хубаво, книгата на Хокинс - хубаво. Ама тоя Хокинс преди да я напише тая книга е прочел и едни n-на брой тухлета от по 800 страници скучни книги, които после са му дали правото да е приеман като велик физик. Ваденето на карти и искането неспециалист да вземе едва ли не да те закотви е безумно начинание, дай сега аз да ти дам линк към учебник за геоложката структура и история на континентите, да го прочетеш и после да го обориш. И не, аз не съм чел тоя учебник. Обаче - във всяка наука има нещо такова, наречено "студии", "научни трудове" и пр. и пр. Не е ли малко странно обаче, че всяка неконвенционална теория може да се опише сбито в около 3 страници макс?  Драсва някой "динозаврите са били твърде големи, за да живеят на земята" - и тия, написали томчетата по палеонтология да го духат, да им се чуди човек що изобщо са се занимавали...
Най-смешното е, че провокираш реакция точно от мен, който съм адски отворен към всякакви "неконвенционални" теории, кеф си ми е да чета за загадки, необясними факти и "пукнатини" в ортодоксалната наука и въпреки това - не съм на твоето мнение... Надявам се ме разбираш - най-малко искам да се дъвчеме или дразним.

Every man dies, not every man really lives.

Офлайн

0

#43 29.01.2014 17:52:33

Tzekov
Редови

Регистриран: 29.10.2012

Според мен се отдалечихте безкрайно от темата. Всъшност става дума за съвсем прости генетични принципи,които сме учили в 9 ти клас. Макар и малко поусложнени от теориите на популационната генетика. Тука набъркахте геология, галактики и какви ли не странности.И алтернативна наука.....

Офлайн

0

#44 29.01.2014 18:00:31

sirstevancho
Редови

Регистриран: 25.09.2013

petergaitan написа:

Просто хипотеза. А някои хипотези имат неоспорими доказателства.

Колега, мнението ти е много хубаво и с удоволствие го прочетох, но краят му - позволи ми - е малко бъгав. Когато една "хипотеза" има "неиспорими доказателства" - тя не е хипотеза. Има хипотеза, че динозаврите са измрели заради генетични промени в структурата на черупката на яйцата им, поради открита такава аномалия - не помня вече къде. Има хипотеза, че са измрели заради аномалия, предзвикала излюпването на повече мъжки екземпляри, отколкото на женски. Има и хипотеза, че са започнали да ядат яйцата си сами и така са се "стопили". Хипотеза с неоспорими доказателства - такова жувотно нема smile

Every man dies, not every man really lives.

Офлайн

0

#45 29.01.2014 18:27:22

petergaitan
Редови

Регистриран: 27.02.2012

sirstevancho написа:
petergaitan написа:

Просто хипотеза. А някои хипотези имат неоспорими доказателства.

Колега, мнението ти е много хубаво и с удоволствие го прочетох, но краят му - позволи ми - е малко бъгав. Когато една "хипотеза" има "неиспорими доказателства" - тя не е хипотеза. Има хипотеза, че динозаврите са измрели заради генетични промени в структурата на черупката на яйцата им, поради открита такава аномалия - не помня вече къде. Има хипотеза, че са измрели заради аномалия, предзвикала излюпването на повече мъжки екземпляри, отколкото на женски. Има и хипотеза, че са започнали да ядат яйцата си сами и така са се "стопили". Хипотеза с неоспорими доказателства - такова жувотно нема smile

Прав си - когато една хипотеза получи доказателство, тя се превръща във факт. Това по принцип е тъждеството. Прикриването на някои от хипотезите може да е достатъчно доказателство за значителността им. Но не доказва твърденията им.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff