XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 10.12.2010 12:19:18

zoso
Гъба отровна

Регистриран: 08.06.2010

Отг: За бушкрафта, природата и лова

RELAX написа:

Както писа по-горе Zoso, че в техният край са се навъдили много чакали - това означава, че нещо в екосистемата се е объркало.

Пообърка се още от социалистическо време. И за съжаление не е само в нашия край. По полетата на цяла България са. Естественото обитание на чакала е планината Странджа. Видът е дошъл до нас от Африка. А какво точно е обърканото? Ами, това че е в Червената книга на България. Защитен вид. Мисля, че все още е, но не съм сигурен. От времената на "новата демокрация" никой не си е направил труда да оцени популацията му и да предприеме някакви адекватни мерки. Иначе е страшно приспособимо животинче. Това, което го отличава от другите хищници в България е, факта че е предимно мършоядно животно. Яде всичко и почти не му се налага да ловува.
Другото, което лично мен много ме безпокои, е изключително здравата му имунна система. Досега не съм чул за епидемия от бяс по чакалите. Обикновено, когато много индивиди от един вид се съберат на едно място, почти 100% е гаранцията за някаква епидемия. При хищниците и по-конкретно при лисиците това е "бяс". При птиците обикновено пламват епидемии от туларемия. Не ме питайте какво е това, защото само са ми го казвали като "вид болест". Мисля, че е някакъв вид чума. При нас такъв е случая с яребиците. Буквално за две години изчезнаха всички. Но виж - чакалите се оказах много яки гадинки.
Сигурно редовно ходят на имунизация.  roll (а може и здравна каса да си имат)

Офлайн

0

#32 10.12.2010 12:19:51

88
Редови

Регистриран: 16.07.2010

До преди 40-50 години, у нас ,чакалите са се срещали само в района на Странджа,дори са били в Червената книга,като защитен вид.Днес са стигнали до Централна Европа,и експанзията им продължава.

Офлайн

0

#33 10.12.2010 12:20:03

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

Чакалите са мършоядни животни. Сметищата и местата край градовете са идеална среда за тях и затова има и такова увеличение на популацията им. И тук вече идва нуждата от контролирано вмешателство в природата, с цел ограничаване на популацията им.

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#34 10.12.2010 12:20:57

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Единственият естествен регулатор на популацията на чакалите ми се струва, че може да бъде вълкът. wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#35 10.12.2010 12:22:13

zoso
Гъба отровна

big_smile май пишем един през друг

Офлайн

0

#36 10.12.2010 12:23:56

samotniq valk
Дразнител

xenos написа:

Единственият естествен регулатор на популацията на чакалите ми се струва, че може да бъде вълкът. wink

Без да съм специалист, но си мисля, че няма как да стане. Вълкът е ловец, чакалът - мършояд. Т.е чакалът обира мършата след вълка. Освен това вълците отбягват човешките поселища, освен по изключение, докато чакалите се навъртат в околностите на градовете. Просто двата вида имат различно поведение и навици.

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#37 10.12.2010 12:24:57

zoso
Гъба отровна

xenos написа:

Пази Боже! Само това не! Последния вълк по нашите полета го убихме през 1984-та. Ужас! Ако сте виждали оная порода кучета - датски дог на живо. Това, вълка е по-голямо! И тежеше към 90 килограма! Звяр, не ами... абе голям звяр!

Офлайн

0

#38 10.12.2010 12:27:46

Dakota
Редови

Регистриран: 15.02.2010

zoso написа:

А какво точно е обърканото? Ами, това че е в Червената книга на България. Защитен вид.

zoso написа:

Миналата година четирима души от дружинката убихме общо 80

Значи си позволяваш да избиваш ЗАЩИТЕН вид?!!

Странно е да те слуша човек,как един път пламемнно заплашваш нарушителите на  закона ,а в следващия момент самият ти го нарушаваш, както ти е угодно!!!

"Mitakuye Oyasin"

Офлайн

0

#39 10.12.2010 12:27:48

88
Редови

Регистриран: 16.07.2010

Да,с теб сме писали по-едно и също време smile .Искам да добавя,че единствения враг на чакала,освен човека е вълка.Във Гърция са документирани многобройни случаи когато вълци организират засада на чакали край убита плячка.

Офлайн

0

#40 10.12.2010 12:31:08

samotniq valk
Дразнител

Чакалът не е в Червената книга на България. Преди може и да е бил, но сега лесничействата плащат за убит чакал. Съвсем законно.

Офлайн

0

#41 10.12.2010 12:39:44

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Dakota написа:
zoso написа:

А какво точно е обърканото? Ами, това че е в Червената книга на България. Защитен вид.

zoso написа:

Странно е да те слуша човек,как един път пламемнно заплашваш нарушителите на  закона ,а в следващия момент самият ти го нарушаваш, както ти е угодно!!!

Dakota, и аз в началото като тебе помислих, но когато се вгледах внимателно в името има разлика - това е Zoso, а не Zozo, за който може би имаш предвид wink

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#42 10.12.2010 12:40:27

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

samotniq valk написа:

Без да съм специалист, но си мисля, че няма как да стане. Вълкът е ловец, чакалът - мършояд. Т.е чакалът обира мършата след вълка. Освен това вълците отбягват човешките поселища, освен по изключение, докато чакалите се навъртат в околностите на градовете. Просто двата вида имат различно поведение и навици.

Аз пък мисля, че е напълно възможно! Вълкът е по-големият хищник, и няма да търпи увеличен брой по-дребни, които макар да са и мършояди, също могат да ловуват, и респективно - да ограничават неговите източници на храна. Защото вълците не ловуват само едри животни - те могат и мишки да ядат даже. wink

Всъщност то при хищниците си е закономерност това - по-големите контролират популациите на по-дребните. Направо са си като врагове, които в някои случаи си се избиват при първа възможност! wink

zoso, не съм сигурен кое е по-малкото зло - една глутница вълци, или стотици чакали. smile Иначе за зверове - зверове са си! Не са като мършите в зоологическите градини! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#43 10.12.2010 12:41:07

zoso
Гъба отровна

Dakota написа:
zoso написа:

zoso написа:

Не съм сигурен дали още е в Червената книга. Но не можеш да отидеш на лов за чакали ей така самоволно. Бях писал, че затова са необходими разни документи. Понеже няма регулярен лов за чакали - издават се индивидуални бележки за лов от ловното дружество. Подава се молба за лов на чакал. Чака се няколко месеца, понеже молбата се праща чак до София за одобрение. Имено затова се съмнявам, че чакала все още е в Червената книга, иначе нямаше да пращат молбите до Министерството на земеделието. След като ти дойде бележката вече можеш да ходиш за чакал в определеното ти време и място, указано в документа. Води се вид подборен отстрел.

Офлайн

0

#44 10.12.2010 12:50:14

zoso
Гъба отровна

Май, ще се окаже, че все пак не е в Червената книга на България. Поне доколкото може да се вярва на википедията (аз лично не ѝ вярвам) http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0% … 0%B8%D1%8F

Офлайн

0

#45 10.12.2010 12:50:28

samotniq valk
Дразнител

За чакала ето какво казва законът
Чл. 37. За защитени на територията на цялата страна се обявяват дивите животински и растителни видове, посочени в приложение № 3.
Приложение № 3 към чл. 37
...
РАЗРЕД ХИЩНИЦИ     CARNIVORA
Сем. Мечки     Ursidae
Кафява мечка     Ursus arctos (*)
Сем. Порови     Mustelidae
Видра     Lutra lutra (*)
Златка     Martes martes
Невестулка     Mustela nivalis
Степен пор     Mustela eversmanni
Пъстър пор     Vormela peregusna
Сем. Котки     Felidae
Рис     Felis lynx (*)
Европейска дива котка     Felis silvestris
Сем. Същински тюлени     Phocidae
Тюлен монах     Monachus monachus (*)

Чакалът не е включен в списъка на защитените видове.

Стояне, ти говориш за естествена природна регулация на популациите. Но в случая има и външна намеса, породена от сблъсъка между природа и цивилизация. Ако ставаше по естествения начин, досега вълците да се ограничили разпространението на чакали, но факт е, че това не се случва.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff