XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 09.12.2010 14:26:42

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Отг: За бушкрафта, природата и лова

Вероятно има и друго ловци тука, да не обидим никой! Аз лично нямам нищо против хобитата на останалите, стига да не размахват пръст срещу моето!

Подкрепям напълно Xenos, и аз като ловец искам да внеса малко яснота. Въре във всяка ловна дружинка се знаем кой от кои е. Та общо взето категориите са две - на първата лично ние им казваме "Месари". Именно те са ловджиите описани по-горе и излизат в гората или полето само и единствено да се сдобият с някой килограм дивечово месо на каквато и да е цена. За съжаление през последните години все повече се навъждат от тази категория.

Втората категория /към която се причислявам/са от хората които обичат гората, полето и изобщо природата като цяло. За мен е важно след напрегната седмица да изключа "шалтера" - да изляза в гората, да повървя доволно, да се изпотя няколко пъти и така да отпочивам. След това край огъня да чуя някоя лакардия, да се посмеем и това е. Доволен съм и на "македонката" в раницата изпечена на огъня.

Няма нищо по хубаво в гората или в полето да видиш диво животно свободно разхождащо се на своята територия- многократно съм им се наслъждавал без дори да си помисля да дръпна спусъка. /Някой от колегите ако прочете това ще ме обяви за .... луд, но това е истината/

И знайте, че и в дружинките "месарите" никой не ги обича.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#17 09.12.2010 14:43:07

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

ilianlp написа:

Напълно подкрепям Black Wolf относно ловците и ловджиите. Кой ли щеше да пази равновесието в природата ако не бяха те?! Не ми се мисли какво бихме правили без тях - ми той животът на планетата отдавна да е изчезнал  big_smile А доколкото съм гледал NG и Discovery, не си спомням животно да е убило друго животно за удоволствие - или за храна или за защита...

Лично аз съм виждал повече от 40 пилета удушени от белка и само едно изядено. Виждал съм и пет млади заека, също убити и само един от тях е разкъсан и е ядено от него. Хайде да не идеализираме чак толкова дивите животни. Телевизията не винаги дава точна представа

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#18 09.12.2010 14:46:27

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

ilianlp написа:

Напълно подкрепям Black Wolf относно ловците и ловджиите. Кой ли щеше да пази равновесието в природата ако не бяха те?! Не ми се мисли какво бихме правили без тях - ми той животът на планетата отдавна да е изчезнал  big_smile А доколкото съм гледал NG и Discovery, не си спомням животно да е убило друго животно за удоволствие - или за храна или за защита...

Прирадата може сама да се грижи за себе си. Но когато се налага да си цивилизация и природа да си взаимодействат, се налага и изкуствено да се регулират отношенията и да се пази някакво равновесие. Храната не расте в склада на супермаркета. Някъде е произведена, някъде пасат стада, за да я има в супера и тези стада също имат нужда от жизнено пространство и защита.

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#19 09.12.2010 14:59:02

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

@88, ти си човек начетен и знаеш, че това при хищниците е инстинкт. Убиват колкото може повече, защото в природата рядко им се случва да убият нещо и по принцип едва ок. 10% от атаките завършват с успех (усреднена цифра, която е валидна за повечето хищници).

При овцете е така, но ако убият диви животни често излишъка го крият и се връщат за него понякога когато е  доста разложен, ама като са гладни...

Иначе хищниците се избиват помежду си - лъвавете ако гяпат гепард, леопард, хиена и пр. не им прощават. Конкуренция... cool както и те стават често, когато са вече стари и болни, жертва прим. на хиените или хиеновите кучета...

Така че домашните животни отключват инстинкта за запасяване при повечето хищници.

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#20 09.12.2010 15:03:05

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

@88, знам, че доскоро си бил ловец. Нали си приказвахме и преди на нашия форум по въпроса. cool Надявам се ловец, а не ловджия... tongue
Освен това всяко нещо си има изключение.  wink Но чувствата ми към ловджиите остават непроменени...

Освен това за ловците според мен е характерно не само причината за лова (необходимост, начин за съществуване), но и отношението към животното преди и след като бъде убито...

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#21 10.12.2010 10:15:09

mchervenkov
Редови

Регистриран: 18.12.2009

С две думи аз да ви просветна в нещо което ако разпитате по вашия край ловците искрено се надявам да не  е така ЗАЙЦИ НЯМА!!! Нощно време като се  прибирам от работа виждах много зайци и от 2-3 години все по малко а тази година само 1 заек. Разпитах всички ловджий дето познавам и те потвърдиха че почти не са виждали или трепали заек. Та ако разчитате на примки за зайци по-този край и бат Беар Грилс няма да ви помогне само БЧК може  big_smile

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#22 10.12.2010 10:25:18

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Странно.. и в полето, и в гората виждам доволно често! wink Мога да ви разведа да огледате барабонките по поляните сутрин. wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#23 10.12.2010 10:42:32

88
Редови

Регистриран: 16.07.2010

По моя край,зайци има,и то доста!

Офлайн

0

#24 10.12.2010 10:52:10

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Явно в някои краища на България ловците много са "регулирали"! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#25 10.12.2010 11:20:48

88
Редови

Регистриран: 16.07.2010

Тук също има много "фараджии",а и доста лисици и чакали,според мен, ловът не е основен фактор за размера на популацита им.Мисля ,че по-голямо влияние оказват различни вирусни заболявания,които в даден район могат да се превърнат в епидемии,а също и хранителната база и климатичните условия през годината .

Офлайн

0

#26 10.12.2010 11:22:19

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

И аз за това си мислех. ... или че много бушкрафтъри са се появили там! Шегувам се! big_smile

Офлайн

0

#27 10.12.2010 11:22:50

zoso
Гъба отровна

Регистриран: 08.06.2010

xenos написа:

Явно в някои краища на България ловците много са "регулирали"! wink

Чакали, мамицата им! Миналата година четирима души от дружинката убихме общо 80! В съседна дружинка преди две години един човек предаде 198 чифта уши и лапи! И все още е пълно. Голяма напаст. На село, комшията чиято къща е в края на селото ми каза, че сутрин в 5.30 когато става ги вижда по поляната на 50 метра от къщата.
Изключително трудно за убиване е това животно. Освен, че излиза от дупките си само нощем не ти дава да припариш до него на по-малко от 50-60 метра.
Хвъряш мърша някъде в полето, качиш се на някое дърво по-наблизо и още по светло, и започва голямото чакане. Излязат към полунощ гадинките. А ти ги чакаш да се съберат повече. Като се насъберат десетина животни, стреляш два пъти и каквото падне - това е. От десетина животни, я убиеш две-три, я нито едно.
Един-единствен път ми се е случвало да видя чакали по светло. Привечер се прибирах от прасешки лов и два песа ми пресякоха пътя пред колата. Докато отворя прозореца, докато сглобя пушката, докато заредя... отидоха през полето та се не  видяха. Това чудо бяга през изорано поле с поне 70км/ч.
Прав е mchervenkov - не зайци, не фазани - лисиците избягаха от тая сган.

Офлайн

0

#28 10.12.2010 11:34:46

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Мда... има ги... Чакали съм виждал на здрачаване на около 50-60 метра от мен, но нощем, и особено малко преди да се съмне (през лятото около 4 часа) си устройват хорове. Все едно малки деца реват някъде из гората. smile Да чукна на дърво обаче, все още при нас не са се нароили толкова много.

Офлайн

0

#29 10.12.2010 11:58:42

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Както писа по-горе Zoso, че в техният край са се навъдили много чакали - това означава, че нещо в екосистемата се е объркало. Това го учихме в университета по "Екология". Беше нещо от рода, че един вид е трайно свързан с дуг от хранителната верига и когато има добри условия за съществуване даденият вид се въди много повече. Така беше навремето с големият брой полски мишки, които за едно - две лета бяха жива напаст за селското стопанство. Тогава в катедрата по Екология бяха получили запитване по някакъв "научен" начин може ли този бум в популацията да се регулира. Спомням си, че имаше такъв начин - да се изолират мъжките или женските в даден район и така да се ограничи раждаемостта. Тогава на селските стопани им се видя много скъпо това "мероприятие" - цената беше около 5 000 лв. и се отказаха от проекта. След това започнаха с пръскачки за лозе да бъркат и пръскат във всяка миша дупка по полето с отрова и измориха сумати мишоци. От там умрелите мишки станаха храна на врани идруги подобни птици. Те измирайки от своя страна бяха лесна храна за лисици и подобни хищници и така с едно недомислие действително се наруши нормалното регулиране на една екосистема.

Сигурен съм, че и Xenos го е учил и то по-подробно и може да внесе допълнителна яснота, закото аз вече доста неща съм позабравил.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#30 10.12.2010 12:09:20

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Ще се отплеснем прекалено много RELAX! wink Но да - когато има идеални условия за живот за дадена популация организми - те се увеличават до момент, в който или изчерпват ресурсите, или се намесват неща като ограничена територия, болести, увеличаването на популациите на хищници (ако организмите не са върха на хранителната верига), и т.н. В крайна сметка броят им пак намалява, понякога драстично. Естествен отбор. Много вероятно е в дадените територии чакалите в момента да са в пика на разпространението си, което може от самосебе си да се обърне след известно време. Стига да не са си намерили някакъв сигурен източник на храна де (сметища, кланици и т.н.)!

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff