XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#181 10.03.2015 14:01:57

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Отг: За бушкрафта, природата и лова

Съгласен съм, че сте офтопик, ама не съм съгласен, че мненията ви са за "извън системата"... По-скоро пак за Ушафа...

Офлайн

0

#182 10.03.2015 14:50:40

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

Всъщност, Борка, има доста общо с "извън системата". Освен ако не искаш да се забиеш в дън гори тилилейски без досег с човешки същества или да го караш през просото. Не визирам теб конкретно, а по принцип

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#183 10.03.2015 19:16:36

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

В момента кравето мляко се изкупува на 47 ст ферми І категория и 43 ст другите . Такава е цената и на Бор Чвор и Верея и Милк груп . И след 15 март се очаква още понижение. Интересно че млякото от фермите с различна категория ги събира една и съща цистерна

Последно редактиран от кочевой (10.03.2015 19:18:42)

Офлайн

0

#184 10.03.2015 19:35:01

gavra74
Редови

От: от 01.07. - кореняк варналия
Регистриран: 24.08.2010
Уеб-сайт

кочевой написа:

Интересно че млякото от фермите с различна категория ги събира една и съща цистерна

Не знам сега как е, ама навремето имаше репортажи за това как една кола събира контейнерите за разделно събиране на отпадъците.
А за промишленото производство - смятате ли, че млякото което се събира от фермите е достатъчно да се направят всичките тея количества млечни продукти дето ги виждаме по магазините? Аналогично стои въпроса с месните продукти. Бил съм на бригада в "Родопа" и съм виждал как се правят както евтините, така и скъпите колбаси (защо няма емотикона за повръщане?!). Мой познат е работил като технолог във фабриката на крупен производител на к.мляко и само каза, че вече не купува мляко от магазина.

Психолозите съветват, когато някой много те е нервирал да броиш до 10 наум... И после да му вкараш един между зъбите - тъкмо ще се е отпуснал и няма да го очаква

Офлайн

0

#185 10.03.2015 19:57:55

BPetrov
Хун

Ако отглеждаш нещо сам, без ветеринар - нищо не ти гарантира, че тва което сам гледаш няма да се разболее от няква болест... Колкото и добре и здраво да изглежда животното... Така, че пак опираме до цивилзацията която да определи с модерната технология и техника - ОК ли е да го ядеш.

Едно време си е за едно време... Едно време сме се хранили с мърша и всичко което намерим... Чакали сме като чакали след по-силните и бързи хищници да убият животно и сме му ядяли остатъците. Докато не се научаваме да действаме като хищници... Па после и отвъд хищници, като водачи на стадо... smile

И при все това... Сме си прецакали еволюцията.
(вече отивам към ушафа)

Ако решим да се храним както са се хранили първите хомо сапиенс... риска да си намалим населението ДО бройката която сме имали преди започването на полу-уседналия начин на живот е доста голяма... Ама няма как да стане, щото дори и най-големия отшелник ще се възползва от знанията и уменията придобити през всичките тези хиляди години развитие и трупане на знание.

Лично аз смятам, че нещата са въпрос на баланс. Не можем да зарежем сегашните цивилизационни модели които сме приели за даденост и част от живота и съществото ни. Ама в следващият момент губим връзка между главния мозък който се стреми към технологично развитие и тялото, което има нужда от стресори и закачки с имунната система за да пази резистивност и да се развива. И резултата е множество алергии и болести които се предават, защото има химия да им лекува симптомите...

Късогледството също, щото четем много книги или висим пред компютри с екран на една ръка разстояние...

А който ловува, спортува на открито - често е далекоглед. (може и да бъркам)

Офлайн

0

#186 10.03.2015 21:33:12

Tzekov
Редови

Регистриран: 29.10.2012

Често съм по реките на риба но за съжаление си имам астигматизъм и леко късогледство....
big_smile

Офлайн

1

#187 10.03.2015 22:47:02

rossko
Редови

Регистриран: 06.12.2009

Преди години у дома се отглеждаха кокошки, прасета, овце .. че и крава.
Не помня нещо от тях да е носено на ветеринар преди да се консумира.
И да излезем от компютрите и книгите... на пазара се продават живи кокошки, купете си една и си я пригответе сами.
Няма да е лов, но пък ще е една подготовка за деня Х

Офлайн

2

#188 10.03.2015 22:59:32

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Имам следния въпрос - ако утре си купите яйца от лелка на пазара, и вземете че се тръшнете от салмонела, кой ще е виновен:

а) вие
б) лелката
в) държавата

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

2

#189 10.03.2015 23:15:58

Tzekov
Редови

Тогава държавата разбира се..." Кой им дава на тея безконтролно да продават яйца, къде е контрола..."   никой няма да си зададе правилните въпроси....като  апример редно ли е някой да продава каквото му скимне.
Има и един друг аспект на проблема- замисляте ли се колко от тези хора продаващи мноого вкусно млекце и сиренце плащат данъци? А вие си плащате. И ако се върнем към фермерските пазари които съм виждал из Европа... Мислите ли че месните хора биха си кипили каквото и да е ако няма ветеринарен контрол.
Изместихме темата. Много. Идеята ми бе кое е безопасно и кое  не. Всичко останало е личен избор. Всеки е свободен да яде каквото и както си иска. Контролните органи са лоши, контролът осъществяван от тях лежи на" предположения" ,както и правилника за движение по пътищата например. Спирате ли настоп ? И защо бе приятели.. Едно време дядовците ни на село се на стоп са спирали.

За мен верни са отговори А и Б....

Последно редактиран от Tzekov (10.03.2015 23:17:01)

Офлайн

1

#190 10.03.2015 23:58:05

BPetrov
Хун

В ситуация на анархия - всеки сам си носи отговорност за живота и здравето.

Офлайн

0

#191 11.03.2015 11:34:33

стефан чаков
Редови

Регистриран: 23.12.2010

Преди време имах(смятам пак да завъдя),крава ,биволица,овце и две кози,кокошки,пуйки .Нищо не съм носил на ветеринар.Ядях си яйца ,месо и мляко на воля и нищо ми няма.И комшиите имаха и те ядяха каквото произвеждаха ,на ветеринар никой нищо не е носил и не помня някой да се е поболял от нещо.Като чета някои от по-горните постове оставам с убеждението че до всеки стопанин трябва да има зачислен ветеринар, и едва ли не трябва да живеем в стерилна обстановка ако искаме да сме здрави и да останем живи.

Който разбира,разбира и от свиренето на комара,който не разбира и от магарешки рев няма да разбере.

Офлайн

4

#192 11.03.2015 12:03:03

Tzekov
Редови

Аз в моите постове нямам изобщо напредвид кой какво си яде в къщи.....Идеята ми е че нещата които се продават за масова консумация трябва да се контролират. Оттам нататък.. всеки е свободен да прави каквото му е на душа. Току няма пък в пресата излизат статии за масово поразени от трихинелоза хора по разни селски сватби. Няма как да не сте попадали на тях.

http://news.ibox.bg/news/id_1118570211

http://bnt.bg/news/obshtestvo/meso-ot-g … v-bolnitsa

И ако вие попаднете в идентична ситуация/дано никога не се случва/, как бихте коментирали?Може да попаднете на чудни домашни консерви с ботулизъм?По-горните статии не са нещо "хипотетично", а реално случили се събития. Не ме разбирайте погрешно, аз също правя домашни колбаси, но си ги ям само аз.И когато ги приготвям си спазвам хигиена, 5 години това съм учил. И ако пострадам, съм си виновен аз. Баба гледаше прасета, кокошки, които ние сме консумирали.

Последно редактиран от Tzekov (11.03.2015 12:14:16)

Офлайн

2

#193 11.03.2015 12:54:01

samotniq valk
Дразнител

Tzekov написа:

.....Идеята ми е че нещата които се продават за масова консумация трябва да се контролират.

Ми контролирайте де, нали затова говорим. Вместо контрол, обаче - забрани. Или неизпълними изисквания.
И само от домашно приготвените храни ли тръгват заразите?
http://www.dnes.bg/stranata/2015/03/07/ … paign=news
Деца със салмонела от пловдивски детски градини. Доставчик на храната една и съща фирма.
Според теб от къде фирмата е доставяла хранителните продукти?
А/ Частен продавач на пазара
Б/ Лицензиран производител
На въпроса на Уинда верния отговор е А и В. Продавачката и държавата.
Първата, защото си позволява да продава некачествена стока, втората, защото не упражнява контрол.
Споменатите фермерски пазари из Европа кой ги създава и контролира. Държавата или стопаните?
Само че у нас вместо ясни и работещи правила се създават изкуствени забрани. Вместо да се преследва нарушителя се забранява на всички. Заради евентуално един несъвестен производител, страдат 10 съвестни. След като сам си произвеждаш колбаси и сам си ги ядеш, смяташ ли, че същите са опасни и за други?

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#194 11.03.2015 13:18:19

Tzekov
Редови

Най-вероятно не са опасни за други, но....всичко става. Аз нося отговорност за себе си. И целия спор започва да става безсмислен. Ти се опитваш да ми донесеш от 10 кладенеца вода аз също. Истината може да е по средата.И между впрочем кои забрани точно ми цитираш?Дай една две.
На запад фермерските пазар се контролират от общината или държавата. Поне така предполагам. И така е логично да е.
Ссъ статията която си ми цитирал доказваш какво? Ми тогава дай да купуваме за децките градини яйца и сирене и салами от бабите по пазарите. Вярвай ми, такива случаи ще бъдат в пъти повече. Защото в случая за пииип е търговеца. Защото не е ясно от къде е купил яйцата. Ми ако са от баба му на село, или от друга баба? Ти знаеш ли? В случая имаме случай с некоректен и нагъл доставчик, който си е пробутал залежалите боклуци. Наистина ми е трудно да схвана каква теза защитаваш вече? Че контрол не трябва да има, или че само домашни неща да ядем?От бабите? Или сме против забраните? Тоест ти би си купил месо от първия багажник на пазара, поне така излиза от твоята логика.Щото е домашно.

Офлайн

0

#195 11.03.2015 13:36:47

samotniq valk
Дразнител

Нали наистина не вярваш, че този търговец е обикалял бабите по селата?
Тезата ми е повече от ясна. Държавата да си влезе в ролята и да създаде ясни и работещи правила. Сега действащата Наредба № 26 от 14 октомври 2010 г. За специфичните изисквания за директни доставки на малки количества суровини и храни от животински произход е неработеща на практика.
Когато се създадат правила, уредят се пазари, тогава няма и да има месо в багажник.
Всъщност от доста време не купувам месо, произвеждам си. Купувах зимата телешко от разфасовано в гараж теле. С моето свинско стана супер наденица.

Офлайн

2
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff