XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 16.10.2013 09:16:31

mchervenkov
Редови

Регистриран: 18.12.2009

Как да изберем раница?

Статия на магазин Стената за избора на раница с крако описание на моделите по предназначение http://www.stenata.com/bg/blog/post/ranici

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#2 17.10.2013 15:41:04

homedreamer
Редови

Регистриран: 11.12.2011

Отг: Как да изберем раница?

Освен пари за бъдещата раница, пригответе и 5-6 лв за обикновена войнишка мешка. С нея без жал ще си ходите през трънаците до изворче за вода. Естествено може и направо с празната бутилка от мин. вода, но дървото е голямо, когато се скъса "дръжката" и безценната течност падне в дерето...

Офлайн

0

#3 17.10.2013 17:34:22

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Прав си homedreamer. Една мешка или сухарна торба в раницата никога не пречи. Аз нося тоалетната си хартия в сухарна торба през рамо именно по същите причини.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#4 17.10.2013 18:42:18

Kent
Wee Willie Winkie

От: Варна
Регистриран: 17.02.2010

10 литра smile  нося на рамо бикната. ся на чернелка така носихме. но мешка в раницата хич не е лошава идея, благодаря за което. не знам дали са промазани, но може да се ползва сигурно и за водоспирна торба /вместо найлонов чувал/, примерно да не ми се разкашкват бисквитите в основната раница както стана на пирин последния път. big_smile
п.п. 10 литра smile  вода естествено big_smile
хоумдриймър *DRINK* имаш плюс.

77. Морските кончета винаги пътуват заедно - хванати опашка за опашка.

Офлайн

0

#5 17.10.2013 20:32:24

mchervenkov
Редови

Ходил съм дълго време с мешка но сега с малка раничка ми е по-добре защото и да си набера билки или гъби не ме убиват толкова презрамките. Лятно време обикновено това правя като има какво да бера.

Офлайн

0

#6 18.10.2013 11:01:45

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Не ти ли се спарват билките и гъбите в раницата? За продукти мешката (и въобще всякаква торба от естествен материал) е незаменима. Примерно за хляб раниците не стават.

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#7 18.10.2013 12:42:45

mchervenkov
Редови

Black Wolf, все ми е тая аз и без това живея до балкана за няколко часа няма какво да им стане толкова а и винаги бера на връщане е гъбите има ли по цял ден мога да бера.

Офлайн

0

#8 18.10.2013 15:38:16

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Даже и аз съм съгласен с някой неща от статията.  *THUMBSUP*
Коле а като забравиш мешката в шубрака, кво става.  *CRAZY*
Док пък от кога носи вода.  *WALL*
Шегата на страна, но дали може човек да се спазари за пробно носене на избраната раница. Това е проблема на търговците.  :[

Офлайн

0

#9 18.10.2013 16:09:44

Неандерталец
Редови

Регистриран: 14.11.2012

Okdalf написа:

... Шегата на страна, но дали може човек да се спазари за пробно носене на избраната раница. Това е проблема на търговците.  :[

Да бе, ако си търговец точно това ще искаш - някой да ти вземе стоката и да хване гората.  big_smile

Офлайн

1

#10 18.10.2013 16:17:28

Black Wolf
Бял индианец

Уеб-сайт

Чакам някой да започне да внася frame packs... Сложно ми е в e-bay и пр.

Офлайн

0

#11 18.10.2013 18:22:57

mchervenkov
Редови

Всъщност Вълчане не ти разбрах въпроса тъй като повечето раници са с рамка и те биват външна и вътрешна рамка. Ти раница със вътрешна или външна рамка търсиш? Тези който са по нашия пазар са  с вътрешна рамка ето ти един цитата от раница на Ташев "П-образна дуралуминиева рамка".

Офлайн

0

#12 18.10.2013 18:44:11

Black Wolf
Бял индианец

Уеб-сайт

Аз търся frame pack (на руски "грузовая платформа/рама"), което не е раница. Въобще даже не трябва да има раница на нея, макар че някои модели имат.
Това са модули, към които може да се закачва разнообразен това, най-вече с нестандартни габарити - неща, които не влизат в раница.
Има едни шведски армейски пластмасови, има едни Yukon frame и разбира се известните Alice, ама скъпи пущините всичките. От 150 зелени нагоре вървят, а тия Юкон са просто не за нашия джоб...

Офлайн

0

#13 18.10.2013 20:25:12

GOART
Редови

От: БГ/SE
Регистриран: 05.01.2011

Black Wolf написа:

Аз търся frame pack (на руски "грузовая платформа/рама"), което не е раница. Въобще даже не трябва да има раница на нея, макар че някои модели имат. .....
Има едни шведски армейски пластмасови, има едни Yukon frame и разбира се известните Alice, ама скъпи пущините всичките....

Какви са тези шведски армейски, какво е това раница ли?

Tри неща никога не се връщат обратно: време, дума, възможност.
Три неща никога не трябва да се губят: спокойствие, надежда, чест.
Три неща са най-ценни в живота: любов, убеждения, приятелство!

Офлайн

0

#14 18.10.2013 20:43:23

mchervenkov
Редови

Вълчо, по нашия край на това му се вика самар за мулета! Тук ще разсиквам темата в стил аз разбирам но смисъла не е да се товариш а да направиш така че да ти е лесен и удобен живота. Недостатъка на тези раници е в случай на падане се удряш на твърдо. Не те разубеждавам и не знам за какво ще я ползваш но погледни болшинството какво ползват и сигурно има защо. Друг е момента ако искаш да си различен но еволюцията на раниците е от такива със самар към вътрешна рамка. Ако искаш да си носиш дърва на гърба или гардероби виж хамалския форум.

Офлайн

0

#15 18.10.2013 21:21:56

bubachco
Редови

Регистриран: 16.08.2010

не знам до колко съвременните раници са по- удобни от т.н. самар. мога само да споделя мой опит. обикновено, когато съм сам, ми стига една раница /независимо каква, дори и с мешка съм бил/. на последните срещи бях с жената, а на най-последната даже и с брат ми. и се сблъсках с проблема - как да събера 2 или 3 шалтета, 2 или три спални чувала, палатка, платнище, /на последната среща носих 5 шалтета/.  и преоткрих самара. по-точно алуминиевата рамка от руски самар. на нея бях вързал 5 шалтета, 3 спални чувала, палатка, 2 къмпинг стола и едно чувалче от къмпинг стол, пълно с "играчки" /няколко ножа, 3 хамака, въжета с различна дебелина и метраж, сгъваем трион, 3 железни карабинера, за това се сещам сега/. получи се обемист пакет, който стоеше учудващо удобно на гърба ми и не затрудняваше ходенето по никакъв начин. та моето скромно мнение е, че не бива да зачеркваме стария самар. все още има хляб в него.
п.п. спомням си, че като ученик, на една бригада за прокопаване на канал за кабел за ски влека на малката писта на х. плевен, точно с такива рамки от самари, само че български, качихме инструментите, предимно кирки и лопати. кофата не работеше.

това е от мен - не отричам новото и удобното, но ми се струва, че разбирам черният вълк.

Онлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff