XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 07.11.2013 10:05:26

gavra74
Редови

От: от 01.07. - кореняк варналия
Регистриран: 24.08.2010
Уеб-сайт

Отг: Студенти - военно обучение и оцеляване

windwarrior написа:
GOART написа:
f(x)dx написа:

.......... Винаги ми е било чудно някой като зададе въпроса защо войската ни участва в мисии в Афганистан, Африка, Ирак. За да видят какво е война наистина, ето за това.

Затова ти слагам минус.

А пък аз му слагам плюс. Боен опит се трупа в бойни действия. Да варосваш дръвчета и да боядисваш бордюри - това може и в мирно време да го научиш.

A с какво си мислиш, че се занимават там? Варосват палмите и редят камъчета... Поговори с хора (не с един-двама) били там и ще си изясниш цялостната картина.

Психолозите съветват, когато някой много те е нервирал да броиш до 10 наум... И после да му вкараш един между зъбите - тъкмо ще се е отпуснал и няма да го очаква

Офлайн

0

#32 16.05.2014 22:32:08

BearG
Новодошъл

Регистриран: 13.05.2014

Здравейте!

Понеже съм ученик, бих желал да ви споделя, че подобно военно "обучение" има, но е с извинение е пълна пародия. Служител от армията идва два пъти за двата учебни срока, пускаше ни няколко презентации на различни свързани с различните войски, клипчета за военната история на БГ и т.н. Казвам пародия, защото същевременно всички крещяха, правиха се на маймуни и тем подобни олигофренски истории, от което бях изключително възмутен. Аз подкрепям идеята за възвръщането на казармата и задължителното военно обучение, защото там е създава дисциплина, придобиваш безценни качества, работа в екип, ставаш здрав и завързваш много трайни приятелства.

Офлайн

0

#33 19.05.2014 11:26:05

Tzekov
Редови

Регистриран: 29.10.2012

BearG,  като човек минал през родната казарма съм с две ръце пък да не се връща казармата. Изгубиха ми една година от живота там.Не че съжалявам, точно обратното.Научих се на някои неща но.. ако си лайно си излизаш лайно. Дали ставаш здрав? Един от мойте си тръгна през психиатриата на военна болница, по-хубаво от това здраве му кажи.Чудесни офицери ще те командват- когато не са пияни или не издевателстват над строя/понеже жените им се праскат с половината блок и ги правят на марули, а те милите на кого да си го изкарат? Еми на войниците разбирасе.../. Много бях горд когато лейтенанта ме караше да отговарям на турски в строя Анадъмно-анадък или някаква подобна тъпотия беше....
Истината е че армията би трябвало да е професионална. Там да отиват хора които са мотивирани да служат, а не 18 годишни момченца чието място е в университета. Самата бойна подготовка беше смехотворна. Може би и аз попаднах в период на пълебн вакуум в държавата.... Не зная.

Офлайн

0

#34 19.05.2014 13:20:17

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Tzekov написа:

Изгубиха ми една година от живота там.

А какво да кажат тези, които са били 2+ години (защото почти нямаше набор, който да не е задържан от 1 до 3 мес. отгоре по разни причини; най-интересно беше когато се съберат три набора - киртаци, стари и най-стари wink ).

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#35 19.05.2014 13:20:40

кака МАРА
Редови

Регистриран: 18.05.2014

Скромното ми мнение по темата е беше ли нужно да се прекратява това обучение,та сега да се радваме на добре забравеното старо.Но ние сме царе в това да разрушим и след това да градим наново.

Офлайн

0

#36 19.05.2014 13:27:32

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Единственото, което остава от казармата след няколко гидини са мохабетите и "мемоарите", когато се съберат на чашка мъже, защото в един момент почти винаги се стига до темата "резкази за казармата". big_smile

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#37 19.05.2014 13:49:49

Tzekov
Редови

Регистриран: 29.10.2012

Абсолютно съм съгласен с Блек Улф. От казармата остават само разказите. Колкото до едната година служба- аз бях от първия набор който хвана намалението. По -скоро мисля че би трябвало да учат учениците на нещо от рода как да реагират при бедствия. Помним земетресението в Перник. Който иска да става военен- това е друг въпрос.

Офлайн

0

#38 19.05.2014 15:11:07

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

И аз си мисля, че вместо военно, по-скоро трябва да се наблегне на обучение за действие при кризи - производствени аварии, пожари, природни бедствия, катастрофи, терористични актове или битови инциденти, ако щете и прочие ситуации в които ти трябва някакъв набор от знания за спрявяне със ситуацията. Колко от нас знаят как се прави изкуствено дишане или се помага на задавил се с нещо човек, примерно?
Пък за стреляне и тактика... Аре да се включи това, въпреки, че последните събития в Украйна показаха, че умело изиграните карти поставят в шах дори редовни подразделения камо ли резервисти и че по-скоро трябва да се реформира армията с акцент върху малки спец подразделения от колкото да се разчита на тежки структури.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#39 19.05.2014 15:34:33

f(x)dx
Редови

Регистриран: 21.05.2011

според мен преди казармата трябва да върнат ТНТМ

Офлайн

0

#40 19.05.2014 17:38:38

kozet_76
Клетника

От: Сливен
Регистриран: 19.04.2014

f(x)dx написа:

според мен преди казармата трябва да върнат ТНТМ

Ехе,то бяха години за хубост,ходих на Ракето и Самолетомоделизъм,не съжалявам,от там се запалих по дребните детайли и изработката им. А иначе за връщането на казармата аз давам един ГОЛЯМ ПЛЮС,или поне НВО!!!

Едно е да искаш,друго е да можеш,а трето и четвърто е да го НАПРАВИШ!!! Човешко е да грешиш,просташко е да не питаш...

Офлайн

0

#41 19.05.2014 18:19:10

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Tzekov написа:

... Изгубиха ми една година от живота там...

... ако си лайно си излизаш лайно.

С първото не съм съгласен (за себе си), но с второто да. Разбира се аз бях в такова поделение, в което се учеше повече отколкото се маршируваше, така че моето мнение не може да се вземе за представителна извадка.

След като има такова разделение в мненията за и против, не може ли да става по желание? Примерно, ако службата дава някакви привилегии? Предполагам някои от вас са чели "Звездните рейнджъри" на Робърт Хайнлайн. Дори да не стигаме до крайности като във въпросната книга (службата в армията дава право на глас и гражданство, и всички които не са служили нямат право на глас, и не могат да заемат държавна/изборна служба), може да се измисли някаква привилегия или облекчения за служлите, която да стимулира момчетата и момичетата да изкарат някакъв разумен срок на обучение. Примерно стипендия за български ВУЗ или нещо подобно. Може във всеки по-голям град да се отворят ведомствени клубове, в които да могат да влизат само служилите... абе ако има желание може да се измислят много неща. А колкото до самата служба... очевидно е, че не може да бъде като едно време. Съвременното общество няма нужда от старата армия. Даже бих стигнал по-далеч. Подобно на описаното във вече споменатата книга, трябва да се избират само хора с потенциал, както физичски, така и интелектуален. Няма смисъл да се харчат средства за обучение на посредствени индивиди. По този начин службата ще се превърне в един вид атестация за потенциал и това съчетано със помощта при кандидатстване и стипендия, ще я направи още по-привлекателна.
Спирам. Предполагам че става ясно какво имам предвид.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#42 19.05.2014 18:54:53

kozet_76
Клетника

От: Сливен
Регистриран: 19.04.2014

По принцип съм комуникативна личност,ама в армията доста трудно се разбирах с висшия и по-низшия команден състав...аз ли съм или те...абе имах добра комуникация с част от "наборите" ама други си бяха откровенно тъпи! Имах ситуация в която трябваше да уча един "момък" около 200оки да се подписва преди клетвата...а имаха 200глави добитък... Вярно,армията не е за всеки!!!"Ще бягаш от мен до другото дърво!"-Крилата фраза ама показателна...

Едно е да искаш,друго е да можеш,а трето и четвърто е да го НАПРАВИШ!!! Човешко е да грешиш,просташко е да не питаш...

Офлайн

0

#43 19.05.2014 22:54:16

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

П.П. Съвсем случайно забелязах засилена и упорита "-" активност под постовете на конкретен колега, без да виждам явно основание. Утре ще седна да проверя кой е, и ще искам обяснения свързани с някои точки от Правилата на форума.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#44 07.11.2014 18:28:54

Репичка
Редови

От: София
Регистриран: 18.03.2014
Уеб-сайт

iSHOOTER написа:

Не,  не съм казал такова нещо , просто за пръв път срещам такова нещо да се дели изкуството оцеляване на военно и цивилно, за мене е смешно. Няма да е лошо да обясниш на бъдещите студенти и на хората които четат темата, които ги очаква това обучение разликите и защо военното обучение е с нулева стойност. Интересно ще е да се аргументираш все пак си корифей.

Ами ето по какво се различават.
При военните оцеляването е свързано с изпълнението на някаква задача.
И като тръгнат да я изпълняват ги снабдяват с всичко необходимо.
А цивилното оцеляване е, като ти заседне колата насред виелицата в планината и имаш само една запалка и нож например.
Или се загубиш и трябва да се добереш до цивилизацията ползвайки заобикалящите те ресурси.
Военните в такъв случай просто се обаждат:
" Свършваме патроните/яденето/имаме ранен и т.н."
След което им пращат с авиация каквото е необходимо.
Иначе няма да си изпълнят задачата и цялото занимание става безмислено.
Освен това те гледат да останат незабелязани, докато цивилния оцеляващ има точно обратното желание.
Да го намерят и спасят.
........................................
Относно връщането на задължителната военна служба, ако поразмислите малко ще видите че няма как да стане.
Давам пример.
Един полк е около 1000 души.
Почваме да смятаме.
1 сапун на месец х 1000...
Два к-та униформа х 1000.
Самун хляб на ден х 365 дни х 1000.
Кубинки поне 1000 чифта.
Долни гащи къси 4 - 5чифта х 1000.
Чорапи 5 - 6 чифта х 1000.
3 пъти хранене на ден х 365 дни х 1000.
Лечение...
Ток, вода, отопление.
Сгради, пддръжка.
Гориво за бойните машини и транспорта.
Полигон, боеприпаси за бойна подготовка.
Заплати на офицерите, жилища за тях...
Мога да изпиша цяла страница с жизнено необходимите неща без които едно армейско поделение не може да съществува.
А сега се запитайте: Откъде пари за всичко това?
И давам за пример само един полк.
Ами ако са 10  ?
Откъде такива пари?
И то за непрофесионална армия, където войника брои дните до уволнението и му е през кепето за всичко останало....
Това което беше по време на соца, въобще не беше боеспособна армия.
Уви.
Занимавахме се с какво ли не, само не и с това за което една армия е предназначена, да се научи да воюва.
За две години имам изстреляни 15тина патрона.
Друго.
Как мислите, при преспективата да загубят една или две години, колко от младежите ще стоят тука?
Ще си вдигнат партакешите и ще заминат.
...................
Да се възстановели строителни войски...
Да бе!
Строителните фирми и работещите в тях направо ще скачат от възторг.
Да не говорим, че наборниците направо ще тичат....
Ама към границата.
Лесно е да се каже, ама като се размисли човек, " как"....
Поздрав!

Последно редактиран от Репичка (07.11.2014 18:35:27)

"Ученико, как звучи пляскането на една ръка?"
Запитал Мъдрия Учител.
"Ето така Учителю." отвърнал ученика и му отвъртял един шамар....

Офлайн

0

#45 07.11.2014 18:45:30

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Държава без армия не бива. Това го няма по света. А за две години и три месеца съм истрелял има няма 15-тина ТОНА боеприпаси. Не това е критерия за или против казармата. Същите майки който ревяха против казармата, сега обратно реват за да я върнат. Защото виждат какви изроди растът синовете и внуците им.
пп Ако сметнеш моя порцион от едно време пък хептен няма да ти излязат сметките.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff