XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 11.10.2013 15:21:09

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Студенти - военно обучение и оцеляване

3000 студенти искат да са снайперисти

След близо 30-годишно прекъсване задължителната военна подготовка се завръща в училищата. От 1 декември над 120 000 ученици от 9-ти и 10-ти клас започват да осмислят в часа на класния що е то дълг към Родината, как трябва да я защитаваме и кои са били славните битки на войската ни. Във висшите училища стартира военно обучение, което ще е по желание. Още отсега 3000 студенти искат да се запишат в курсовете за стрелба със снайпер "Драгунов", пише в. "Преса". Младежите масово се натискат и за практическите часове по оцеляване. В тях армейските инструктори ще учат мераклиите как да се спасяват като истински рамбовци в екстремни ситуации. Миналият парламент прие закона за резерва, който въведе отново военна подготовка в училищата.

Боже, боже...

А как изглежда обучението в самата армия?

http://www.nvu.bg/node/453
http://www.nvu.bg/node/515

След тази инициатива очаквам доста сакатлъци по гори и планини...

Последно редактиран от Black Wolf (11.10.2013 15:25:19)

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#2 11.10.2013 15:57:47

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Отг: Студенти - военно обучение и оцеляване

Смях се преди време с това: "В подготвителния етап обучаемите изслушват обзорна лекция по „Оцеляване в природата”, прочитат книгите на Джон Уайзман и Питър Дарман „Ръководство по оцеляване”, „Оцеляване в екстремални условия” на Жоро Георгиев и Милен Заков и изглеждане на поредица от филма по оцеляване на Ray Mears."
Като знам преди време каква подготовка са имали подразделенията от ДРГ... Баща ми, Бог да го прости, ми е разказвал за учения провеждани със седмици в планината, с решаване на сериозни казуси без предварително предначертан край, без храна, с големи натоварвания, марш на скок от десетки километри, придвижвали са се нощем, гонели са ги милиционери с кучета... Яли са сурови охлюви и змии. Каквото намерят.
Сега въпреки, че армията е професионална ми се струва, че подготовката е формална и несериозна.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#3 11.10.2013 19:25:44

Black Wolf
Бял индианец

Уеб-сайт

Българската книга, която се споменава, преди време някой я беше пуснал тук в PDF. Преписвана е от някои руски учебници, и картинките са взети от тях.  wink

Офлайн

0

#4 11.10.2013 19:44:27

iSHOOTER
Редови

Регистриран: 27.01.2011

Късметлии ще са тези които няма да идат на обучение в ССО . Повярвайте ми че не е толокова смешно там, както Ви се струва. ССО разполага със най добрият полигон на Балканите за тренировки на каквото се сетите + огромен полигон /територия/ за практикуване на техники по оцеляване.И за капак на всичко оцеляването в плен е едно от най тежките обучения на които може да бъдете подложени.След като даден екип е извървял между 30/50 км нощен преход контра екипите някъде в края на маршрута ги задържат със подготвяне на засада.Всички които са задържани се обличат в дрехи подобни на затворническите и се заключват във един танков хангар.На всеки час се изкарват през ноща произволно избрани хора и се водят на разпити , а през деня копаят камъни на близката река .......това от три до пет дни........без храна , без топлина , с по една калъфка на главата дезорентирани, гладни и мокри.........

Офлайн

0

#5 11.10.2013 19:51:01

Black Wolf
Бял индианец

Уеб-сайт

Военното оцеляване има нулева стойност, ако трябва да изкараш някъде сам с дивото за 3 мес. да кажем.

Офлайн

0

#6 11.10.2013 19:57:12

iSHOOTER
Редови

Не знаех , че оцеляването се дели на военно и друго .............но щом казваш , нека разгледаме разликите на палене на огън с хенддрил например от един цивилен и един военен останали сами в пустоща.......

Офлайн

0

#7 11.10.2013 20:18:13

Black Wolf
Бял индианец

Уеб-сайт

ОК, военните са № 1 щом казваш. Мир да има във форума. big_smile

Офлайн

0

#8 11.10.2013 21:13:54

iSHOOTER
Редови

Не,  не съм казал такова нещо , просто за пръв път срещам такова нещо да се дели изкуството оцеляване на военно и цивилно, за мене е смешно. Няма да е лошо да обясниш на бъдещите студенти и на хората които четат темата, които ги очаква това обучение разликите и защо военното обучение е с нулева стойност. Интересно ще е да се аргументираш все пак си корифей.

Офлайн

0

#9 11.10.2013 22:00:49

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

iSHOOTER, думите ти ми галят ухото! Така се редвам да чуя, че има приемственост и че се полагат усилия да се подържа войската натренирана. голям + от мене

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#10 11.10.2013 22:04:09

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Не се карайте бре. За мен тази новина звучи по-скоро добре отколкото смешно или гротескно. Хубаво е, че млади момчета и момичета ще имат възможност да минат през такова обучение и да решат за себе си дали ги влече гората или не, при това под контрола на възрастни.

Щото сега какво става - седят пред компа и четат, и мечтаят и се надъхват... купуват си разни тактикъл простотии и си мислят, че ако решат още утре ще отидат в гората и ще рамбостват на воля. Само че този ден така и не идва и живота си минава и тактикъл простотийките си ръждясват в някое чекмедже.

Или по-лошия вариант - отиват сами в гората заредени със теория и без нито грам практика, без да предупредят родителите си, щото си знаят че те ще им забранят, а може би вече са го направили. И белята става.

Или другата заблуда - играят от 8 годишни контрастрайк и имат особено отношение към оръжията, живата и смъртта. Докато не хванат истинско оръжие в ръцете си няма как да разберат разликата.

За мен тази новина е по-скоро оптимистична.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#11 11.10.2013 22:20:32

Black Wolf
Бял индианец

Уеб-сайт

iSHOOTER написа:

Интересно ще е да се аргументираш все пак си корифей.

Не съм корифей, но мога да се аргументирам. Няма да го направя, защото нямам желание за препирни. Сигурно и ти можеш да посочиш разликите, стига да поискаш.  wink

Офлайн

0

#12 13.10.2013 14:02:11

Ludipipo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 31.03.2011

Малко офтопик от мен - "пустош" се членува пустоШТа и е изключение в българския език wink

Офлайн

0

#13 13.10.2013 18:09:40

f(x)dx
Редови

Регистриран: 21.05.2011

бай Кольо написа:

iSHOOTER, думите ти ми галят ухото! Така се редвам да чуя, че има приемственост и че се полагат усилия да се подържа войската натренирана. голям + от мене

Не знам откъде произтича това убеждение сред голяма част от обществото, че войската ни е разпасана команда.
Може би хората гледат футбола и какво става с ФК Факс и ФК Панчарево, какво се случва в парламента, неразборията с детските градини и си мислят, че е логично и във войската ни да е така.

Моите бегли наблюдения от разговори с приятели професионални войници и баща ми - полковник от резерва показват друго. Може по върховете в министерството и командният щаб да има някакви политически, икономическо-корупционни и други неразбории (нека си припомним за министъра, чиято фирма доставяше хляб на армията, после го съдиха и го оправдаха, за поръчките за самолети и хеликоптери втора употреба и прочее). Но на средното командно ниво работят професионалисти, които си разбират от работата и я вършат съвестно. Да, армията ни не е като тази на САЩ, Великобритания, Русия, Турция, Израел. Но това не е и нужно, все пак сме съюзници с тях. Но и не е оставена на самотек, има си организация, подготовките и ученията са на ниво, цедката е жестока. В особена степен това важи за елитни подразделения като 68-ма бригада в Пловдив и 61-ва Стрямска бригада.

Като цяло ние българите сме странно племе, носим някакъв ген, който ни прави добри войници.

И вече излизам от темата тотално, ама не мога се сдържа. Винаги ми е било чудно някой като зададе въпроса защо войската ни участва в мисии в Афганистан, Африка, Ирак. За да видят какво е война наистина, ето за това.

Офлайн

0

#14 13.10.2013 20:07:03

GOART
Редови

От: БГ/SE
Регистриран: 05.01.2011

f(x)dx написа:

.......... Винаги ми е било чудно някой като зададе въпроса защо войската ни участва в мисии в Афганистан, Африка, Ирак. За да видят какво е война наистина, ето за това.

Затова ти слагам минус.

Последно редактиран от GOART (13.10.2013 20:08:50)

Tри неща никога не се връщат обратно: време, дума, възможност.
Три неща никога не трябва да се губят: спокойствие, надежда, чест.
Три неща са най-ценни в живота: любов, убеждения, приятелство!

Офлайн

0

#15 13.10.2013 20:32:42

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

GOART написа:
f(x)dx написа:

.......... Винаги ми е било чудно някой като зададе въпроса защо войската ни участва в мисии в Афганистан, Африка, Ирак. За да видят какво е война наистина, ето за това.

Затова ти слагам минус.

А пък аз му слагам плюс. Боен опит се трупа в бойни действия. Да варосваш дръвчета и да боядисваш бордюри - това може и в мирно време да го научиш.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff