XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 09.10.2013 13:09:21

slaf40
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 15.08.2010

Отг: "Преносим комплект за оцеляване" - BOB, Preppers, Survivalists

И ся кво? Детето остана без маслени пастели !   :[  :'(

Защо не си спомняме бъдещето ?

Офлайн

0

#32 09.10.2013 13:18:27

The Mechanic
Редови

Регистриран: 01.12.2012

Вие сериозно ли ще горите пастели???

Произходът на инстинкта няма отношение към употребата му.
Въпрос на избор е, колко да ти е трудно.

Офлайн

0

#33 09.10.2013 13:46:31

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Мхм, мисля към кило и нещо да сложа в аварийната раница, да има поне за една нощ топлене. big_smile

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#34 09.10.2013 14:26:47

sirstevancho
Редови

Регистриран: 25.09.2013

Yavor написа:

Мхм, мисля към кило и нещо да сложа в аварийната раница, да има поне за една нощ топлене. big_smile

big_smile

Като цяло е добре да се знае като идея, но аз лично намирам доста повече приложение в използването им за писане smile Според мен това им е готиното - пишат върху почти всичко, трайни, водоустойчиви. Чак за горене не знам... За горене аз препоръчвам свещ от пчелен восък. Има и една хватка с фолио и свещ, предполагам знаете - доста добре е за стопляне и пчелният восък гори дълго без да те умори от изпарения.

Every man dies, not every man really lives.

Офлайн

0

#35 09.10.2013 14:57:47

Yavor
Редови

Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Ясно за писането- спор няма. Ама сме длъжни да поспамим, както си му е редът. big_smile

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#36 09.10.2013 16:01:16

f(x)dx
Редови

Регистриран: 21.05.2011

На мен тая концепция за "торба за бягство" ми е леко една такава ... никаква.

ОК, наблъскваш една раница, постарал си се да обхванеш всичко необходимо, слагаш я на удобно място в гардероба/килера и ... бедствието те заварва докато си печеш задника на морето. Кво прайш?

Пък да се ходи абсолютно навсякъде с 10-15 кила раница не уйдисва.

От друга страна аз така или иначе държа туристическата си раница в гардероба, а в нея по джобовете има практически един доста пълен комплект за оцеляване - нож, въжета няколко вида, бинт, лейкопласт, аналгин, аспирин и лопедиум, сухи и мокри салфетки, фенер с резервни батерийки, 3-4 средства за палене на огън, игли, карфици, конци за шиене, тефтер и химикалка и други такива. Ще взема да мушна едно шише 1.5 литра вода, няколко сникерса и копие на нотариалния акт за апартамента и ще се пиша и аз барбар Петко с мъжете.

Според мен във всичките списъци със съдържание на такива торби има няколко съществени пропуска.
Първо, хубаво нож, ама мушнете и някакво джобно точилце. Не тежи, а е излишно да казвам каква е ползата.
Второ, тоалетна хартия. Едно от най-многофункционалните неща в багажа на туриста и оцеляващия. Става и за подпалки, и за писане, за превръзки ако щеш. За основното предназначение е ясно
Трето, раницата си е раница. Но е добре да инструктирате всеки в семейството какво се прави в критична ситуация. Щото сега докато пиша аз съм на единия край на София, жената на другия, едното дете на училище, другото на градина. Става потоп, жи си емите не работят, транспортът колабира. Кой при кого отива, как се намираме, къде ще се търсим? А през всичкото това време раницата си седи кротко в гардероба вкъщи.

Офлайн

0

#37 09.10.2013 16:13:38

sirstevancho
Редови

Напълно съгласен.

Аз това засегнах и в предишен пост - предварителната потготовка и знания са от съществено значение, ако щеш уговорки с жената и детето и тн. Иначе фактът, че имаш турустическа раница с въпросните приготовления, но не я наричаш BOB - не променя наличието на такава раница в гардероба ти.

Второ - не всеки говори за 15 кила раници. Аз споменах, че имам малък вариант с основни елементарни неща, много хора разчитат и на само EDC, както някой колега във форума спомена - Eevery Day Care - сиреч - каквото ти е из джобовете. А раницата в пълен вариант ми е 9-10 кила. Ако тръгна на море не ми е болка да я метна в колата, а елементарните неща, които правят 2 кила - още по-малко.

Трето - това със "всичките списъци" е малко не на място и силно. Кои всички списъци? 90% от въпросните Bug Out Bags включват някакъв вид точила и тоалетна хартия, мокри кърпички и тн. Моето точило е в канията ми, а другите неща - в чантичката с лекарствата - поради което не съм ги упоменал изрично.

Офлайн

0

#38 09.10.2013 16:34:10

Ийон Тихи
Редови

От: под Шуменското плато
Регистриран: 02.02.2011

Аз държа една мешка в колата. Имам тва-нва в нея - разни повтарящи се или по-рядко употребявани туристически и буш неща. Иначе мойта и на жена ми раници са си винаги в някаква степен на пълнота.
А пък, когато свирне тръбата, ако ситуацията изглежда сериозна и по-дългосрочна, най-добре отивайте към най-близкия супермаркет, бийте един шут на витрината (ако друг не го е направил вече преди вас) и пълнете торби и раници. Ако бедствието ще е дългосрочно, най-добре е да сте си заплюли някое по-диво местенце в близката до вас гора или планина, та да се изнесете там със семейството. Тези които останат в големите (и не само) градове, ще имат сериозни проблеми от различно естество. И да не тръгнете да спасявате цялата родА. Децата и жената под ръка и газ.

Последно редактиран от Ийон Тихи (09.10.2013 16:43:51)

В основата на бушкрафта стои изучаването на Природата и на нещата, които тя може да ни даде.

С нарастването на знанията и уменията ти в бушкрафта, ти ще се нуждаеш от все по-малко и по-малко екипировка. Не от все повече и повече.

Офлайн

0

#39 09.10.2013 22:42:42

petergaitan
Редови

Регистриран: 27.02.2012

Винаги съм се чудил какво може да стане и как е най-добре да се действа. Шут на витрината е малко рисковано, защото от една страна в случай на бедствие армията трябва да охранява домовете и собствеността, от друга страна, ако няма контрол, в кофти ситуации хората са се избивали помежду си за един хляб.

Чудя се и на психопатите по Нешънъл Джиографик, които се въоръжават до зъби и провеждат стрелкови тренировки на жените и децата си по предполагаемия враг. А ако "врагът" просто иска да им съобщи, че вече има ток?
Затова в "големия" комплект за оцеляване за кофти ситуации трябва да има и бяло знаме, да го развееш, ако от някой хълм засвистят камъни и дръвье. (или да си напишеш TV на бяла фанелка, ако някакви чуждестранни пехотинци те питат какви са тези камуфлажи - за който ходи с камуфлаж. А, и разговорник.)
За мен наистина лошо е, когато хората се озлобят и мислят, че ситуацията е апокалиптична, защото тогава границата на морала се размива. Всичко може да стане с мир, но си прав Ийон Тихи, по-добре да си по-далече от многото хора. И тогава задължително с радио, за да разбереш, ако всичко е наред. Или ако не е.

По темата: След земетресението, като гледах керемидите по тротоарите, приготвих и скиорските каски на семейството до вратата. При наводнението мислех да държа малката надуваема лодка под ръка, ако язовира е застрашен. При тихи води до кръста да тегля дете и коте' . Но така за всяко предполагаемо бедствие трябва цял арсенал.

Наистина най-доброто е подготовката и се радвам, че съм се занимавал и с индианстване в горите като малък, и с алпинизъм после, и сега с мирни и кротки взаимоотношения с хората.

Та мисля да се оборудвам и с радио с динамо.
Тук съм вадил снимки с описания на необходими неща, ето:

Офлайн

0

#40 10.10.2013 00:23:06

sirstevancho
Редови

Хубав пост +

Има обаче някои нюанси в това как трябва да процедира човек. В момент на кризи, в зависимост от мащаба - избиват определени човешки "качества". Всеки, минавал през някаква военна подготовка (различна от мъкнене на камъни от единия край на плаца до другия) е ясно, че в моменти на кризисна ситуация е по-вероятно да избие лошитията и егоизма у хората, отколкото човешккия стремеж за помощ на ближните. Не казвам, че и това го няма, но обичайният случай когато някой, както казваш - има ток, е да го пази за себе си и близките си, да си трае и да не си вдига главата. В подобни ситуации престъпността се увеличава неимоверно и в пъти - случаят с ритник и нахлуване в магазина е показателен - когато ти се сетиш да бягаш към магазина, там отдавна вече има всякакви хора, озверели от идеята да награбят каквото могат. Живеем във времена, в които ако закачиш някого с количката в супермаркета или му вземеш реда - може да се сбие с теб на опашката. Всеки, имал режим на водата или неочаквано спиране - знае - отиваш в маркета и вода просто няма, или е много малко.
Идеята да си позитивно настроен към околните е хубава, но най-вече като идея. Както казва един познат: "Хубаво, имаш си раница с много неща, имаш ножове, неща за палене на огън, одеяла, чували и консумативи... Първият с крак от градинска пейка, не дай си боже оръжие - ще ти ги вземе и си дотам."
Поради това идеята за добро познаване на околността и евентуални начини за процедиране е важна. Срам - не срам - аз съм си взел една карта на Витоша, ламинирах си я и си я държа в раницата. На 27 съм, от 15 годишен ходя из тая планина и я познавам доста добре - ако стане нещо трайно - идеята ми е да се махам натам big_smile

По филмите е хубаво като гледаме как си помагат хората. Но в реална ситуация е по-добре да си имаме много наум за всеки срещу нас. Всеки защитава нещо, всеки го е страх за нещо и много хора нямат никаква идея какво да правят дори ако се загубят измежду 20 екопътеки на 30 минути път от някоя станция в планината - какво остава за паникьосан човек в града.

Някой тук спомена за чанта с противогази за цялото семейство smile Ами аз имам познат, който за съжаление е преживявал ситуация, в която е нужно да го имаш. Естествено, че е хахаво всеки да се юрне да взима противогази - тогава нека вземем и бронежилетки и тн. Но ще ви кажа едно - след разказа на това момче - как са лазели с жена му с мокри кърпи и някакви от гражданска защита са раздавали по 5 противогаза измежду 15 човека и не са знаели какво къде как и защо - еми - смейте се, ама си взех две ГП1 - по 15 кинта са с филтрите. Седят си ми до раничката, па нека никога не ги барам!

Казах го и ще потретя - масово хората нямат никакви познания за каквото и да е било, близо до природата или простия начин на живот. Семействата не знаят ако им спре нета и тока вечер - какво аджеба да правят. Има много хора, по-оправни от мен, които може би ще станат Рамбовци във всякакви ситуации. Аз - за съжаление - не съм такъв, заради това си мисля нещата така smile

Офлайн

1

#41 10.10.2013 02:03:23

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

В този сайт има обобщена информация за различните кризистни ситуации и природни бедствия, както и начините да се предпазим или справим с тях.
http://disasters.comeze.com/index.htm

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#42 10.10.2013 02:41:56

Кольо
КорифееЦ

Според мен, лекинко се бъркат онези неща, които всеки носи със себе си в природата или ежедневно в раницата си и bug-out bag-а, който по дефолт съдържа необходими неща за физическо оцеляване в кризистна ситуация за 72 часа. Аз както казах и по-рано нямам такава раница, но ежедневно мъкна една кутия от черен STR8 с най-различни необходими джунджурии в нея: конци, игли, безопасни, импрегниран кибрит, шлаух, лупичка, моливче, бинт, лепенки, памучни тампони, таблетки за прочистване на вода и други такива. Сега ще го допълня и с пастел, който наистина има потенциал да е много полезна вещ. Много се радвам, че откраднах тая полезност. smile

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#43 10.10.2013 09:42:47

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

Лично на мен винаги ми е била странна тази мания да се готвим за апокалипсиса. Е, има вероятност да се случи, ама едва ли е по-голяма от вероятността да ни падне някоя саксия или керемида на главата докато кротко си вървим по тротоара. Ама не си носим постоянно строителни каски на главата.
Иначе моят "комплект за оцеляване" е пълно мазе със зимнина, бидона с виното, както и известно количество домашно приготвено високоградусова напитка, няколко кубика дърва, храна за добитъка и т.н. И да дойде кризата, не три денонощия, ами три месеца си изкарваме с жената без проблеми.

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#44 10.10.2013 10:07:13

Кольо
КорифееЦ

031730718.jpg?r=0

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#45 10.10.2013 11:29:04

OXYGEN
Редови

Регистриран: 04.12.2009

samotniq valk написа:

Иначе моят "комплект за оцеляване" е пълно мазе със зимнина, бидона с виното, както и известно количество домашно приготвено високоградусова напитка, няколко кубика дърва, храна за добитъка и т.н. И да дойде кризата, не три денонощия, ами три месеца си изкарваме с жената без проблеми.

Ти хубаво имаш заредено мазе, ама замисляш ли се, как в момента в който по градовете спреда работи водоснабдяването и канализацията, като се опскат супермаркетите, тълпите ще се насочат към селата. Ще се групират в банди и ще тръгнат наред да преслушват селските къщи. Ще удържиш ли на въоръжена атака на 20-ина гладни и безскрупулни нападателя?
Според мен по-добре е да се търси локация колкото се може по-непривлекателна и непозната за мнозинството.

Изобщо тази тема е толкова комплексна и всеобхватна, че може да се дискутира безкрайно.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff