XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 08.10.2013 19:32:30

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Отг: "Преносим комплект за оцеляване" - BOB, Preppers, Survivalists

бай Кольо написа:

Тяна, ако бях изредил някакви други причини да нямам БОБ раница би ли реагирал?

Ако са сериозни - не...

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#17 08.10.2013 20:00:57

Maledictus
Див Балкански Субект

От: София
Регистриран: 19.08.2013

Аз БОБ раница конкретно си нямам, никога не съм се замислял да си приготвям.

Обаче като се замисля.... раницата, с която ходя на работа и като цяло навсякъде. Естеството й се наложи поради това, че съм социално животно и често се случва да не зная къде ще спя - я в нас, я в девойката, я в приятел я Господ знае къде. Вътре винаги имам мини хигиенен комплект с "тестър" продуктите на ДМ - дезодорант, афтършейв, четка, пастичка, бръсначка - всичките по 1лв. Винаги имам храна за една вечер, в случай, че ме шибне сачмата и хвана на някъде, резервен чифт бельо, сървайвъл комплектчето (кутиика от ментови бонбони, която ми влиза в джоба на дънките), едно ножле, таблета и електронния четец, чадър и разни дпруги дейли неща.

В нас имам един пътен сак 35 литра със консерви, ориз, спагети и други "вековечни" храни, който държа за моментите, в които не си преценя силите и изведнъж остана със  "100 лв до заплата". Случвало ми се е два - три пъти и не беше приятно.

Изведнъж се оказва, че без да съм го търсил всъщност имам почти готов БОБ кит. И пак съм съгласен до известна степен с бай Кольо, че колкото и да е полезен такъв комплект не е и чак толкова задължителен. Първо - не се знае в паниката в някоя ситуация дали рационално ще прибегнеш до него или до някоя сантиментална вещ или нещо друго.  Ако пък няма такава паника - съвсем спокойно можеш да спретнеш раницата, ако ти се наложи да изоставиш кораба. Докато "познанието не тежи", а същото се отнася и за трезвото мислене и адекватната реакция в миг на криза. Виж над такъв "комплект" си струва да се работи.

...нищо повече от генетична мутация, инцидент. Животите ви се измерват в десетилетия и години, повяхвате и умирате...

Офлайн

0

#18 08.10.2013 20:29:51

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Що си мисля, че имаше подобна дискусия.

Офлайн

0

#19 08.10.2013 20:54:35

88
Редови

Регистриран: 16.07.2010

Доколкото разбирам, целта на тъй наречения BOB е човек да има неща, необходими за 72 часа оцеляване при евакуация поради бедствие. Според мен, при това положение, най-важните предмети за такъв комплект са, зимен спален чувал, палатка и шалте, таблетки за пречистване на вода. За толкова кратък период, спокойно може да се изкара без храна, но все пак може да съдържа и компактна, високо калорична, трайна храна, която не се нуждае от термична обработка за да се консумира, вероятно, овесени ядки е добра идея или шоколад. Аз лично бих се чуствал по-комфортно ако комплека съдържа и някакво средство за самозащита. Нямам BOB , но мисля, че като цяло е добра идея.

Офлайн

0

#20 08.10.2013 21:43:07

Aloo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 18.03.2011
Уеб-сайт

Това не сме ли го бистрели в тази тема: http://forum.xenos-bushcraft.com/viewto … ?id=40&p=2
Даже съм показал какво си возя аз в багажника. Разбира се лятото комплекта е малко по - различен,  не е в сак а в раница но пак съм го правил да покрива същите нужди.

Последно редактиран от Aloo (08.10.2013 21:46:14)

[url]http://photo-cult.com/author.php?aut=aloo[/url]

Офлайн

0

#21 08.10.2013 21:57:42

sirstevancho
Редови

Регистриран: 25.09.2013

За нещата със сантиментална стойност съм съгласен - именно заради това според мен логиката е в полза на предварителната подготовка - да помислиш трезво какво би ти трябвало ако нещо стане. Аз бих си взел някакви снимки, любимите ми дънки и бутилката ракия за подарък като бях кум smile, но няма да са ми особено нужни при подобна ситуация.

За познанията за околната природа съм абсолютно съгласен, като цяло за околностите. Не смятам обаче, че са по-важни от раничката, да речем - всичко зависи от ситуацията. Таблетките за пречистване на вода са наложителни във всякакви ситуации, но аз съм обграден от 50 соц блока - много реки нямам тук smile. Така или иначе в подобни случаи всичко е от значение - елементарни (и нагоре) познания, реална потготовка (като BOB), психическа устойчивост, всичко заедно е от значение. Така или иначе и от хавлия и вафла да знаем как се пали огън - ако на някой ненормалник не му издържат нервите и те гръмне с бреникето - все тая. Всичко е от значение, съгласен съм и за самозащитата. Не говорим дори са огнестрелно оръжие - боен нож, ако щете - лък, спрейове, всякакво нещо според възможностите и желанието.

За храната също - и аз в мазето имам бурканчета и консерви и в близкото минало ми се е случвало и аз да оставам с малко до заплата - в тия моменти един миш маш без яйце, един хляб и заешко месо са ми връщали чувството на нормален човек smile Какво остава, ако нещо стане.

Както и да е, засега храна не събирам целенасочено, вода - също (което е далеч по-важното). Приготвил съм си обаче чантата, и да ми се посмеете - ще споделя какво имам в нея wink Ако на някой дам идеи - хубаво, ако пък на друг - повод да се посмее, пак съм на плюс smile

Чантата е брезентова, водоустойчива, не е мега здрава - но е надеждна. Има 3 главни отделения, голямо и две средни и няколко малки джоба. В нея:

1 бр. малка чантичка (идеята взех от един пич из нета и според мен е доста добра - в случай на прецакване с голямата раница - да имаш неин по-малък вариант. Идеята е презрамката и да е извадена и вързана за мен, та ако потурча раницата - малката е лесна за спасяване smile )

В нея:
1 бр. фолио
залепващ се плик с лекарства, бинтове и тн - сам съм си я събрал, предпочитам го пред купешките комплекти
1 бр. магнезиева запалка
2 бр. пастели
1 бр. тефтерче
1 бр. дъждобран
1 бр. сгъваем нож
връзки за обувки
таблетки за пречистване на вода

Самата раница има:
1 бр непромокаема чантичка с чорапи,
1 бр. също такава - с тениска, панталон и блуза
1 бр обикновен найлонов дъждобран
1 бр. дебел дъждобран
1 бр. дебел найлон 2х2 м.
1 здрав брезентов колан
20 метра паракорд
няколко запалки из джобовете
1 бр. кибритени клечки против вятър и дъжд
1 бр. мачете
1 бр. мултитул
10на рибарски кукички, малко корда и тежести
1 бр. спален чувал
1 бр. компас
1 бр. фенер/радио/зарядно/с динамо
1 бр. нож, който е а колана ми
5-6 сникерса и кит кат с фъстъчено масло - много трайни и калорични
1.5 лв. вода

Като цяло е това, с времето ще си я пренаглясам.

Поздрави smile

Every man dies, not every man really lives.

Офлайн

0

#22 08.10.2013 23:00:44

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Пастелите са хитрина. Не бях се сещал. + от мен

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#23 08.10.2013 23:35:48

sirstevancho
Редови

Галимунди написа:

Пастелите са хитрина. Не бях се сещал. + от мен

Благодаря, пастели и аз досега не съм срещал като идея и си ми е малка гордост smile В малкото чанте нося тъмен и светъл, в голямата - 10-на всякакви.

Офлайн

0

#24 09.10.2013 02:05:37

Галимунди

Ми тебешира пише добре, ама не е водоустойчив за разлика от пастела. А ако трябва да напишеш голяааама стрелка - с молив не става. Наистина е добро попадение.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#25 09.10.2013 09:18:06

Yavor
Редови

Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Пастелите ги има и на други места, ама са към комплекта за огън обикновено wink

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#26 09.10.2013 09:32:24

Галимунди

Yavor написа:

Пастелите ги има и на други места, ама са към комплекта за огън обикновено wink

Тая хитрина съм я изтървал. Явка, дай малко повече инфо. Те май ще се окажат доста полезно нещо.

Офлайн

0

#27 09.10.2013 10:47:45

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

Само за протокола
3.1. Официалният език на форума е БЪЛГАРСКИ. Забранява се изписването на заглавията на темите и съобщения, на друг език или латиница с изключение на цитати, и извадки от литература по темата.

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#28 09.10.2013 11:11:16

sirstevancho
Редови

samotniq valk написа:

Само за протокола
3.1. Официалният език на форума е БЪЛГАРСКИ. Забранява се изписването на заглавията на темите и съобщения, на друг език или латиница с изключение на цитати, и извадки от литература по темата.

Към заглавието на темата ли е насочено..? Щото ако да - няма особен смисъл.

Офлайн

0

#29 09.10.2013 12:20:53

Yavor
Редови

Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Ванка, ми нали пастелите са маслени и горят нелошо. Стават за свещ, за разпалване... Е това са снимки на Дуви, малко никакви, ама се вижда как пастелът гори добре:
557722_10201069652238196_1836282683_n.jpg
1234659_10201069653038216_1922662446_n.jpg
1234529_10201069654278247_999420362_n.jpg

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#30 09.10.2013 12:41:16

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Благодарско, Яворе! Не бих се сетил! Чудесна идея.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff