XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 08.10.2013 15:09:01

sirstevancho
Редови

От: София
Регистриран: 25.09.2013

"Преносим комплект за оцеляване" - BOB, Preppers, Survivalists

Колеги,

Интересно ми е, някой от вас интересува ли се, занимава ли се, има ли си БОБче? smile

Гледам бая се разраства из САЩ, много хора яко се филмират, яко препъру навсякъде. Масово реднеци, нали, ама все пак smile... Аз не чакам точно земетръс, цунами, комети или зомбита smile и не купувам 40 кг ориз за в мазето, но си признавам, че имам една Bug Out Bag. Напоследък изгледах доста филмчета, четох бая и ми стана любопитна темата. Не дотам, че да си купя 6 бойни карабини, но ме заинтригува.

Та - интересно ми е - какво Ви е мнението? Трудно ще е да е сериозна тема, но не пречи да опитам smile

Поздрави

Every man dies, not every man really lives.

Офлайн

0

#2 08.10.2013 15:12:36

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Отг: "Преносим комплект за оцеляване" - BOB, Preppers, Survivalists

Принципно, ако е в рамките на разумното и рационалното - има смисъл! Обществото и в мирно време балансира на ръба на острието, кво остана при някакво бедствие по-мащабно. Добре е да се има едно "на ум" и едно "в мазето"... wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#3 08.10.2013 15:17:51

The Fox
Редови

От: Русе
Регистриран: 03.10.2012

За непросветените какво е БОБче?

Enjoy life. There's plenty of time to be dead.

Офлайн

0

#4 08.10.2013 15:18:47

mastodont
Редови

Регистриран: 09.05.2011

bug out bag

Аз съм шут, на служба при Съдбата.
What we are is the sum of everything we've ever said, done and felt. All wrapped up in one unique tread which is constantly being revised and remembered. So to be yourself, you have to constantly remember yourself. It's full time job.It's how it works...

Офлайн

0

#5 08.10.2013 15:20:21

Maledictus
Див Балкански Субект

Регистриран: 19.08.2013

Bug Out Bag - просто казано сървайвъл комплект в случай, че нещо по-глобално сполети града ти, държавата и прочее - война, природно бедствие и трябва бързо да се изнесеш от там... Може да е запас в мазето, просто една раница съществени неща или домашен бункер... В америка е бръмнало страшно много. Иронично - готвят се за зомби апокалипсис. big_smile

Последно редактиран от Maledictus (08.10.2013 15:21:08)

...нищо повече от генетична мутация, инцидент. Животите ви се измерват в десетилетия и години, повяхвате и умирате...

Офлайн

0

#6 08.10.2013 15:30:52

sirstevancho
Редови

Като цяло и според мен не пречи и не е нелогично. Сега, има ги и другите, нали - някакъв пич гледах по NatGeo си построил замък  big_smile Бетонен, метър стени, под него - бункер и тн. При доста хора "рационалното" е с доста размити граници, имат гараж с оръжия, два - с храна, раниците им за "оцеляване" са с по 9 комбат ножа и тн.

Но си струва човек да се замисли за някои неща. Аз примерно съм от София, замислих се ако стане нещо - къде да стоя, как да процедирам изобщо. Имам ли някакъв бункер в квартала, бомбоубежище. Ако се скапе Била-та - имаме ли с жената и кучето какво да ядем 5-6 дни. Имаме ли вода. Ако се махна от вкъщи и трябва да седя някъде да чакам нещо си и някой си и е -5 - имаме ли с какво да се стоплим. Ако ми се разклати сградата и ми падне мазилка на възглавницата - имам ли какво да хвана до 1 минута за да знам, че съм обезпечен за до 3-4-5 дни. Ако се проточи - мога ли за повече? Ако в друга страна властите могат да реагират "не добре" на случващотот се - то тук е България. В София ще се блокират 10 възлови кръстовища, ще се отрежат главните пътни артерии от паникьосани хора и масово няма да има готовност за нищо, всичко ще си *** мамата. Преди гоидна при земетресението аз излезнах на балкона да пуша, защото не можех да заспя от трусовете и честно казано ми беше бая достадно, но градинките пред блока бяха пълни с хора, хванали куфарчета (с някакви документи", един си мъкнеше плазмата... big_smile Та има за какво да се замисли човек. smile

Офлайн

0

#7 08.10.2013 17:26:37

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

В основата на всичките тези приготовления стои страха от смъртта. Цялото ни съвремие е изтъкано от стремеж към земното и материалното. Ценностите са подменени и власттва стремежът към "живота" в най-консуматорският му аспект.
Ако човек живее според Евангелските истини и се стреми към единение и лични взаимоотношения с Христа, за него смъртта не е акт на несправедливост а врата през която минава от земното към Оня за Който е копнял през земния си живот.
Тогава раничка не ти е нужна, защото милостта Божия е по-добра от живота  smile

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

1

#8 08.10.2013 17:33:19

sirstevancho
Редови

бай Кольо написа:

В основата на всичките тези приготовления стои страха от смъртта. Цялото ни съвремие е изтъкано от стремеж към земното и материалното. Ценностите са подменени и власттва стремежът към "живота" в най-консуматорският му аспект.
Ако човек живее според Евангелските истини и се стреми към единение и лични взаимоотношения с Христа, за него смъртта не е акт на несправедливост а врата през която минава от земното към Оня за Който е копнял през земния си живот.
Тогава раничка не ти е нужна, защото милостта Божия е по-добра от живота  smile

Разбира се, че си прав в голяма степен smile Уважавам хора, които имат мисленето и вярата ти, но разбира се - не пречи тук там човек сам да си помага smile Ако огладнея - ще гледам да хапна, че само на милостта на Всевишния ще взема да си отида, пък досега картофи от небето не са ми падали wink Шегувам се, разбира се, но с написаното по-горе не целях да засягам вярата, просто малко човешки разум.

Така или иначе живеем във време, в което хората ги е страх да си окалят обувките и не могат да си напълнят едни чушки. Камо ли да запалят огън, да се превържат и да си стъкмят елементарен подслон.

Офлайн

0

#9 08.10.2013 17:41:40

Кольо
КорифееЦ

sirstevancho написа:

просто малко човешки разум.

И двамата за това говорим ама в различни аспекти.  smile
Иначе излиза, че шансът ти за оцеляване е реципрочен на големината на раницата, която си приготвил, пък примерите за оцеляване в екстремални ситуации говорят друго. И защо ли всички преживели някакъв катаклизъм в един глас повтарят едно и също: "много се молих"?

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#10 08.10.2013 17:57:11

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Бай Кольо, аз обаче не съм съгласен с теб! Човешкият вид, поне според моите (и не само) разбирания, не е оцелял защото се е молил и вярвал в предначертаността и задгробния живот, а защото се е научил да осмисля сигналите, идващи от заобикалящия го свят, да намира закономерности, да прави прогнози, и да се подготвя предварително за несгодите. Т.е. вместо едно същество, оставило се на милостта на стихиите, се е превърнал в разумен човек, опитващ се да оцелее въпреки тях!
А сериозни заплахи за вида е имало, при това не една. Едната даже е била доста критична...
[merge_posts_bbcode]Добавено: 08.10.2013 17:57:11[/merge_posts_bbcode]

Въобще, дайте да не намесваме религиозното, че не е това тематиката на форума. Има го даже в Правилата, ако не се лъжа...

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#11 08.10.2013 18:07:14

Kent
Wee Willie Winkie

От: Варна
Регистриран: 17.02.2010

имаме раница с манджа , люкарства, гориво и осветление у дома. от там насетне квото стане smile

77. Морските кончета винаги пътуват заедно - хванати опашка за опашка.

Офлайн

0

#12 08.10.2013 18:13:35

Кольо
КорифееЦ

Тяна, ако бях изредил някакви други причини да нямам БОБ раница би ли реагирал?

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#13 08.10.2013 18:42:03

mastodont
Редови

Регистриран: 09.05.2011

Ся ако заредите и  в колата малко неща от първа необходимост, хем ще си ги имате по планините, хем и ако падне блока ;-)

Аз съм шут, на служба при Съдбата.
What we are is the sum of everything we've ever said, done and felt. All wrapped up in one unique tread which is constantly being revised and remembered. So to be yourself, you have to constantly remember yourself. It's full time job.It's how it works...

Офлайн

0

#14 08.10.2013 18:46:53

petergaitan
Редови

Регистриран: 27.02.2012

БОБ комплекти от всякакви размери и съдържание са много полезни. Покрай децата (а и преди това) свикнах да имам приготвени неща къде ли не - в джоба, в раницата, в колата, у нас, при наште и в мазетата и таваните. Полезно е всичко- от едни прости кърпички да му избършеш ръцете, когато иска да яде фафла, а ръцете са му били в пясъчника, през ножче за клечка, с която да го теглиш с колелото, кучегон, дрехи, ако заспи на гости, до сечива, вода, въже и т.н.

Аз приготвям БОБ-ове от 100 гр. до раници 15 кг. Правя ги конкретно за всяко излизане или излет. Но раница с противогази за цялото семейство не глася, има си разумни мании и не дотам. По време на земетресението миналата година имахме дрехи до вратата и знаех къде са ми ключовете от колата, това ми стига.
Важни са познанията за природата наоколо, а не раница, която е по-добре да хвърлиш, за да стигнеш по-бързо до близките, вода или подслон.

Офлайн

0

#15 08.10.2013 19:29:58

Kent
Wee Willie Winkie

От: Варна
Регистриран: 17.02.2010

mastodont написа:

Ся ако заредите и  в колата малко неща от първа необходимост, хем ще си ги имате по планините, хем и ако падне блока ;-)

в колата има, не да няма...два литра спирт, кутия с презервативи, лопатка и три армейски платнища. а между тях копърки консерви smile
[merge_posts_bbcode]Добавено: 08.10.2013 18:29:58[/merge_posts_bbcode]

иначе ежедневно и с мене
май EDC му викаха

малко и много надежно ножче
запалка, осветление
/осветлението е също малко и архинадежно/.
тези неща покрай сървайвалистиката се зарибих да ги нося
и с радост установих, че ми облегчават доста живота,
че и на околните. а заемат мястото на цигарената кутия.
то мойта е лесна, аз не пуша вече smile

77. Морските кончета винаги пътуват заедно - хванати опашка за опашка.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff