XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 08.12.2010 18:13:51

Plamen
Редови

От: Veliko Tarnovo
Регистриран: 09.03.2010
Уеб-сайт

Отг: Комплект за извънредни и кризисни ситуации

Не знам, на мен ми се видя доста обобщено, но като бегла информация и представа- бива го  smile

УЖАСЪТ е това, което прави хората ИСТИНСКИ - WHO DARES WINS

Офлайн

0

#17 08.01.2011 16:23:56

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Ако мога да споделя нещо по повот на темата. По-добри и по за предпочитане са новите тип Урко, тези черните с прибраните бузи. Защо? Новите са с по-добри филтри, все пак правихме ги за Израел ако не знаете. По-удобни са ако се завираш в тесни места. И тн. Скромен опит от казармата все пак съм бил на подводниците когато ги имаше.

Офлайн

0

#18 08.01.2011 19:07:09

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Okdaf, навярно говориш за този вид.

022011529-big.jpg?r=0

022011531-big.jpg?r=0

Военното му име е "Антигона" monkey.gif и по мое време се водеха офицерски. Ползваха ги и десантните части. Може би пилоти и моряци също.

Още когато бяха "кът" се говореше, че един екземпляр от този вид противогази бил внесен за ден-два в България за някакво военно изложение, и това било достатъчно време да бъде направено необходимото техническо разузнаване, зада бъдат направени и за нашата армия. Най-трудното било изработването на дихателите, защото са много компактни и се намират в "бузите" на лицевата част. /Но незнам, може това да е било анекдот/  25r30wi.gif

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#19 10.01.2011 11:25:58

RELAX
Модератор

За този вид противогази, пропуснах да кажа, че чантата която е приета на въоражение за тях е много малка и компактна. Има два вида окачване - за рамо и през кръста. Вътре в нея има няколко отделения за различни допълнителни принадлежности. Има резервни стъкла за очите с уплътнения поставени в специални чохълчета и т.н. Другото удобство на самият противогаз, е че няма маркучи, чанти с тежки дихатели и т.н. В предната лицевата част има и разговорно устройство, което е като екстра. Всичко е компактно и по тази причина е много удобен.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

Офлайн

0

#20 10.01.2011 12:02:30

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Мда, на заставата, насред нищото бяхме оборудвани с такива, като не се е налагало никога да ги слагаме. Докато в поделенията в страната, момчетата ги гърчеха да тичат с "хоботите"... Всъщност слагал съм такъв 1 път: Веднъж дойдоха химици от града да пръскат против бълхи и трябваше къщата(заставата) да е затворена поне 12 часа, та когато се наложеше да се влезе вътре за нещо- нахлупвахме по един противогаз  big_smile

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#21 10.01.2011 13:43:26

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

По мое време (95-97 год) "маймунките" (сега разбирам че се е казвал Антигона) вече тотално бяха изместили "слончетата" и ги раздаваха и на редовия аскер (даже имам и снимка с такъв, ама не мога да я изровя нещо).

Наистина много удобен - няма маркучи и тежки филтри, доста по-големи стъкла (респ. поле на видимост), има и разговорно устройство (както каза и RELAX), с малко напън почти се разбира какво ти боботи този отсреща (при слончетата единствения начин за комуникация беше азбуката на глухонемите smile ), доста по-лесно се поставя, и при махането не си епилираш половината теме.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#22 28.01.2011 12:01:54

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Понеже стана дума за дамските превръзки в темата за ветеринарните лекарства: сложи си в комплекта поне 2бр. Преди 3 години като го чух за сефте се изхилих, но се оказа много полезно откритие- пробвано е на практика. Открехна ни един съфорумец в еърсофта, който го беше видял наживо в американската морска пехота. Приложения:
1. При претриване на раменете от кофти презрамки на раница. Лепят се на голо на раменете.
2. При претриване на други части от тялото вследствие на дълго ходене и неподходящи дрехи/изпотяване. Лепи се пак на голо на претритата повърхност. Лятото така спасихме едни пичове, дето бяха много яки и напомпани, ама дългото ходене им се отрази зле на културистките бедра отвътре. Изобщо полезно е за всички, които "търкат кълки".
3. При силно потене на краката. Слагат се в обувките като стелка. Мой приятел го изпробва, защото има такъв проблем, остана очарован.
4 ...
5 ...
Ми до тук се сещам. smile Но аз лично нося винаги в раницата поне 2 бр. наред със свински опашки, изолирбанд и 1-2 презерватива.

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#23 28.01.2011 12:05:29

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Дотук само дамски тампони съм носил - приложения: сигурно се сещате. smile Може пък и превръзки да взема... smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#24 28.01.2011 12:09:48

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

вчера гледах final destination 4 та видях да ползват тампоните и за тапи за уши....ако нещо много ти куткудякат бухалите нощно време в гората  big_smile

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#25 28.01.2011 13:51:51

RELAX
Модератор

Абе някой ако ни слуша или разгледа мъжките ни раници /и не е в час/ ще ни вземе за смахнати - 2-3 презерватива, дамски тампони, дамски превръзки............. а аз си нося и един чифт хирургически латексови ръкавици. Иди обяснявай на Тошко Багатура за какво иде реч. big_smile

Офлайн

0

#26 28.01.2011 14:08:31

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Той вече знае , че сме не съвсем добре ... big_smile

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#27 28.01.2011 14:49:19

vanjo
Редови

Регистриран: 07.12.2009
Уеб-сайт

Ами при мен има и клампи, игли с гудкет за еднократна употреба (атравматични) и някои други нещица. Та не знам какво ще си помислят, ама определено няма да е нещо ласкаво  lol. А в комбинация с Кент сигурно ще мога да отворя аптека.

[url=http://www.bushcraftbg.com/forum/index.php]BushcraftBG[/url]

Офлайн

0

#28 06.02.2011 12:31:34

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

И аз можи да се включа с шиеното влече ме касаплъка.

Офлайн

0

#29 13.02.2011 15:04:18

Bat Sande
Редови

От: Софийска бетонена джунгла
Регистриран: 26.01.2011

Plamen написа:

Здравейте! От няколко дни чета темата за края на света и ми иде на ум една мисъл  smile  Мисля си да си измайсторя един комплект, който да послужи в по сериозни ситуации, като например военно положение, пожари, тайфуни.... абе може да звучи малко лабаво; вие преценете. Основно си мисля като идея, комплекта да не заема много голям обем- колкто малка или средна раница или мешка и да може да се взема когато пътувате с кола или автобус / влак на по- дълъг път или просто да си седи в къщи и да е в готовност. Ами ще се радвам, ако стане така, че в тази тема да намерим най- оптималното съдържание.  smile

Аз от известно време съм спретнал един такъв комплект който седи закачен в раница до вратата. Хубавото е че жената ме разбира и не протестира въпреки че не участва в окомплектовката. Мисля че има достатъчно фактори в съвременния ни живот, които могат да "осмислят" съществуването му (пожар, наводнение, земетресение и др...). Дано не се налага да го използвам никога, но ако се наложи...ще съм много по-подготвен и няма да разчитам на "хуманитарна" помощ.
...то щом в казармата имаше подобен комплект, значи има някакъв смисъл. Моят само че е много по-пълен. А ето и какво включва:

1. Хигиенни материали (сапун, четка за зъби, самобръсначка, тоал.хартия, мокри кърпички, )
    2. Навигационни и информационни пособия (компас, листове хартия, наръчник по оцеляване, молив, химикалка)
    3. Сечива (нож, брадвичка, копач, чук, виктринокс, точило, трион)
    4. Лекарства (аналгин, аулин, спазмалгон, глицерин, калиев перманганат, бинт, витамин С,презерватив, активен въглен, дамски превръзки)
    5. Средства за палене на огън (бензинова запалка, магнезиева запалка, лупа, спирт за горене)
    6. Съдове за храна и вода (посуда, чаши, прибори, манерка, примус, джобна печка)
    7. Средства за сигнализация (огледалце, фенерче, свирка, сигнални ракети)
    8. Ловно-Рибарски пособия (въдица, корда, кукички, тежести, плувки, стръв, тел, сарбакан, стрелички,)
    9. Храна (сухи бульони, захар, шоколад, алкохол)
   10. Допълнителни пособия (игли+конци, безопасни, магнит, ластици, карабинери, паракорд, термофолио, дебел найлон 200х200)
    11.Подслон и нощувка (палатка, спални чували)

Излишно е да споменавам че съм се постарал всичко да е максимално компактно, функционално и леко след като се събира в една раница и остава място за дрехи и храна. Например: химикалката и молива са в едно. Брадвата, копача и чука пак са на едно. Ножа е армейски от АК и реже тел и има пила. LED Фенерчето е комбинирано - самозарежда от слънцето и има и генератор с ръчка + извод за ток и конектори за по-популярните марки телефони (може да ги зарежда и тях). Въже съм го оплел от 3 парчета паракорд - може да се разплита в зависимост от нуждите.

Трудно ми е да опиша всичките пособия, но ако дойда на някое събиране ще ги донеса да ги демонстрирам.

Офлайн

0

#30 13.02.2011 18:21:39

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Bat Sande заинтересува ме как изглежда брадвата с копача и чук в едно. Би ли го показал що за чудо е с някоя снимка .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff