XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 16.06.2013 21:18:40

steff_s
Редови

Регистриран: 13.07.2012

Охлювъдство

В Темата за мъжкото готвене прочетох за кюфтета от охлюви та реших да направя тема за използването им като храна за бушкрафтърски цели и целенесоченото им отглеждане като храна.

Като се порових в интернет установих, че има две методики за култивирането им - едната "италианска" нужна е площ която се огражда и засажда с тревна смеска която ядят охлювите и се обират периодически.Другата "френска технология" е по интензивна - гледат се в оранжерия и се хранят с фураж.

Аз никога не съм консумирал охлюви, но проявявам интерес като към храна за критични ситуации.

Офлайн

0

#2 17.06.2013 20:54:10

freako
Редови

От: Видин
Регистриран: 13.01.2013

Отг: Охлювъдство

И трета "българска" техника в която имаш комшии с много трева в двора, а в твоя двор имаш доволно количество момини сълзи. При тази комбинация гадовете се въдят със стотици и ми опоскват и краставиците и тиквичките докато са ниски, а за магданоза и джоджена нема да приказвам!
Имат късмет, че още не съм се прежалил да ги пробвам на вкус.

Офлайн

0

#3 17.06.2013 22:00:07

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

Ми да ти дойдем с Релакса на гости ли ?

Офлайн

0

#4 17.06.2013 22:10:55

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Следващата ми идея на тема "мъжко готвене" и съвсем по темата е да направя шницели от кайма от охлюви - нещата не са кой знае колко по-различни ...
Нормално е да се приготви кайма от месото на охлювите с подходящите подправки и след това - панировка , която трябва да изглежда като гъста каша - приготвена от галета, яйце и бира ...

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#5 17.06.2013 22:56:07

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

RELAX написа:

Следващата ми идея на тема "мъжко готвене" и съвсем по темата е да направя шницели от кайма от охлюви - нещата не са кой знае колко по-различни ...

В по-бедничките ни години, Светла правеше икономичен шницел. Кайма, настъргани на ренде картови, яйце и чубрица. Сипва се с лъжица в тигана с олиото. Мисля че и с кайма от охлюви ще се получи. А и е лесно изпълнимо в горски условия, стига да опазиш яйцето здраво.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#6 18.06.2013 13:24:32

parev
Редови

От: Стара Загора
Регистриран: 27.01.2010

Аз ги ям с разбит чесън.Абе безвкусни са си и е голяма утрепия-половин чувал охлюви,варене чистене.... и накрая две чинии мезе. Те сигурно и затова са толкова скъпи по ресторантите. А първият ми изяден охлю беше жив-голям зор беше да го издебна да се покаже,ама спечелих стек цигари big_smile

Офлайн

0

#7 18.06.2013 14:10:34

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

И ние с Петя много ядем охлюви. Петя ги задушава в масълце и после като им сложи копър, магданоз и чесън в оцет става страшно вкусно нещо дето и за мезенце е перфектно. А пропо, с ядене на суров охлюв я свалих жената! 
Години по-късно ми сподели, че си казала: "Тоя щом голи охлюви яде с всичко ще мога да го храня..." big_smile

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#8 18.06.2013 22:50:05

freako
Редови

Абе яденето лесно ама хамалогията преди яденето - http://forum.kulinar.bg/viewtopic.php?f=19&t=914

Офлайн

0

#9 19.06.2013 09:39:42

Flint
Редови

Регистриран: 27.07.2012

Само да напомня... Добре е да събираме охлювите от чисти места, далеч от обработвани с пестициди и хербициди площи, както и от оживени шосета. Това важи и за гъбите, де. Като пасат замърсената трева, охлювите натрупват всякакви токсични хим. вещества в себе си и после си хапваме отровите в концентриран вид. Иначе са най-любимото ми ястие, както и да са приготвени - задушени, пържени, на каша, на чорба, готвени с ориз... Само по метода на Relax на кайма не съм ги пробвал, но ще попълня тоя пропуск в най-скоро време smile

Офлайн

0

#10 19.06.2013 10:23:46

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Авторът е уточнил в самата рецепта, стига читателят да чете внимателно рецептата... lol
"Когато водата заври, охлювите се изсипват вътре. "
Изсипват се във вряща вода и от хуманна гледна точка, включително, но и практически е установено, че така не се свиват дълбоко в черупката, а точно обратното.
Ако се поставят в студена вода и се нагряват постепенно до завиране, това е садизъм и освен това, естествената им реакция е не да излязат от черупката си, а точно обратното, да се скрият максимално навътре.
Извадката е от горния линк. Това по повод Бобровата рецепта за усмъртяване на плужаците. *ROFL*

Онлайн

0

#11 19.06.2013 10:37:16

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

АБСОЛЮТНО ГРЕШНО!!! Диаметрално противоположно, мога да демонстрирам на който пожелае!

П.П. -> http://en.wikipedia.org/wiki/Boiling_frog

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#12 19.06.2013 10:51:12

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Ни съм кУнтипентен. Земни плужаци проядох едва тази година. До сега съм преяждал само с морски такива. Това го копнах по повод на Бобара за пробождането в сърцито и хуманната смърт. :[
пп. А иначе колкота готвачи, толкова рецепти.  *WRITE*

Онлайн

0

#13 19.06.2013 10:54:34

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Охлювите нямат постоянна телесна температура и система за регулирането й - това първо. Температурата им зависи от околната среда. Въобще няма да усетят бавната й промяна. Ще умрат без никакви признаци някъде около 70-тия градус (даже няма да е вряща водата!), когато се пресичат белтъците. Реално погледнато, по този начин може да свариш и човек, без кой знае какви ужасяващи очаквани ефекти. Като топлинен удар - топло, топло, горещо, горещо, припадаш и... wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#14 19.06.2013 12:03:30

parev
Редови

От: Стара Загора
Регистриран: 27.01.2010

Ако се върнем на темата, охлюви за бушкрафтърски цели, четох на едно място с какво са полезни тия плужеци.Цитирам:
„Експертите потвърждават съдържанието на регенеративни компоненти в екстракта, като алантоин, колаген и еластин, които са доста близки до тези в човешката кожа. Те  проникнат дълбоко в нея и стимулират образуването на нови еластинови, колагенови и пигментни клетки. Секретът на охлюва има специфични антимикробни и анти бактериални свойства. Унищожава бактериите – ешерихия коли, стафилококи и други, които често предизвикват възпаления. Поради наличието на редица пептиди, проявяващи антибактериални свойства, екстрактът от охлюви може успешно да се прилага в комбинация с антибиотична терапия срещу инфекции, причинени от Helicobacter pylori. Той действа като естествен антибиотик, който е по-ефективен от лекарствата, към които често се развива резистентност.

Концентрацията на мед и мед-съдържащи пептиди в екстракта е забележителена. Мед-съдържащите пептиди имат свойството да стимулират колагенообразуването и регенерират тъканите и лигавицата.  Известна е пряката роля на медните йони да улесняват ангиогенезата (растежа на нови кръвоносни съдове), което играе централна роля за заздравяване на раните.“

А от отглеждането им имало и друга полза
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3436811     o_O  big_smile

Последно редактиран от parev (19.06.2013 12:07:00)

Офлайн

0

#15 19.06.2013 20:17:24

freako
Редови

Ай стиг абе! От утре почвам да ги доя мойте  big_smile

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя