XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 03.05.2013 15:30:17

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Конкурс "24 Bushcraft"

Българският форум за Бушкрафт „Xenos Bushcraft” обявява конкурс за демонстрация на умения под надслов „24 Bushcraft”.

Идеята, която се крие зад надслова е, всеки участник да документира един свой 24 часов (най-малко) престой сред природата, по време на който да демонстрира възможно най-много основни и специални бушкрафт умения, като междувременно използва възможно най-малко екипировка и инструменти.

plateau-08-09-08-4.jpg

Какво се има предвид под основни и специални бушкрафт умения?

Основни умения са например паленето, организиране и поддържане на огън; устройване на подслон и лагерни съоръжения; намиране и третиране на вода за пиене; намиране и приготвяне на дива храна; ориентиране и др.

Специални умения може да са паленето на огън с триене, направата на воден филтър от подръчни материали, флинтнапинг, изработка на оръжие (атлатъл, лък…), плетене на въжета, въобще всяко по-конкретно умение с повишена трудност, което ви помага са се справите по-лесно с по-горе изброените като основни умения задачи.

orlova_chuka-13-shelter.jpg

Документирането може да се извърши по два начина – със снимков и/или с видео материал. Колкото по-подробно е то – толкова по-голям е шансът ви да спечелите журито, и да достигнете до финал!

Видео документирането може например да бъде компилация от кратки клипчета, в които са запечатани основните моменти от престоя ви на открито, естествено акцентиращи върху едно демонстрирано умение. Клипчето може да бъде с времетраене средно някъде между 20 и 40 минути. Естествено това е само ориентировъчно, но гледайте да не е нито прекалено кратко (недостатъчно откъм информация), нито прекалено дълго (прекалено подробно и отегчително за зрителя). Важното е да уловите есенцията на цялото ви пребиваване навън!

Като пример за подобно документиране мога да ви дам краткото клипче, което направих при приблизително толкова (24 часа) продължилият ми престой на един дунавски остров (ех, младост… забавно ми е да го гледам сега smile ):

[video][/video]

Ако документирането е чрез снимков материал, то може отделните снимки също да се компилират в клипче, като по възможност се вмъкнат и субтитри за пояснение.

Естествено, ако видео или фото документирането ви не е достатъчно изчерпателно на информация, е добре да напишете и кратък разказ за всичко в този ден. Това ще бъде оценено положително от журито!

Конкурсът ще е активен от днес, до края на летните месеци (т.е. до края на август)! Надявам се времето да е достатъчно, за да могат всички желаещи да осъществят идеите си!

Материалите за разлика от предния път, няма да бъдат публикувани моментално във форума, а ще бъдат предавани на Администратора (моя милост). Това може да стане чрез линк към онлайн хранилище, линк към сайт за видео споделяне (YouTube, Vimeo, Vbox7 и др.), онлайн галерии и др. Можете както да използвате Лични Съобщения във форума (ако сте регистриран), така и директно нa е-мейл адрес sr.stoyanoff@gmail.com

След приключването на първият етап на конкурса – събирането на материалите – те ще бъдат публикувани едновременно в специална тема във форума, където ще могат да бъдат разгледани от всички.

Към момента в наградния фонд на конкурса са включени:

Нож ESEE-5, осигурен от Жоро (windwarrior):
5P-OG%5Blarge%5D.jpg

Бушкрафт версия на томахок, ръчно изработена и осигурена от The Mechanic (все още недовършена, но скоро! wink ).

И книга „Беър Грилс – Оцеляване в дивата природа“ – от мен.
bear_grylls-living_wild-bulgarian-01.jpg

Допълнение от 5 май 2013 г.: В наградния фонд влиза и фенерче SupBeam L10 120lm, осигурено от OLIGHT Bulgaria
orange-3.jpg

Въпреки това обаче, мисля, че както и в останалите конкурси, които сме обявявали досега, не наградата е била най-важният стимул за участие! Да го докажем и сега!

Успех на кандидатите!

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#2 03.05.2013 15:40:24

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

Отг: Конкурс "24 Bushcraft"

почна се big_smile
нека се включат колкото се може повече хора да стане по-интересно wink

а имаме ли право на оператор smile ако някой те снима отстрани се печели време

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#3 03.05.2013 15:42:20

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Може, то не е казано "alone" ...макар да е за предпочитане! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#4 03.05.2013 20:27:12

The Dark Owl
Редови

Регистриран: 12.02.2013

Аз се записвам big_smile утре и вдруги ден ''няма да ме има'' (само снимки от мен...с не много високо качество)
6149080u.jpg

Във всяко умение и изкуство има ритъм.
Има ритъм също така и в нещата, които нямат външна форма.

Офлайн

0

#5 03.05.2013 22:19:32

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Забравихме да уточним, че всеки участник може да участва с колкото си клипа или разкази в снимки пожелае, но при условие, че са от различни негови престои на открито, разбира се! wink

Офлайн

0

#6 04.05.2013 00:08:30

Zagy
Редови

От: София
Регистриран: 12.03.2013

И аз да се запиша smile

Снимка 1 е от един излет край Искъра преди няколко години (снимах с телефона):
402152_334282263330097_409510517_n.jpg
Особено се гордея с осветлението - направих го от един голям 15-ватов CREE диод, който плеснах на един радиатор от процесор (много грее пущината). Работи на 12В - за акумулатор ползвам батерия от винтоверт. Огъня естествено беше запален с помощта на ферород smile

Снимка 2 е на моя милост при едно качване до Рилските езера:
391353_335010293257294_1484307961_n.jpg

Последно редактиран от Zagy (04.05.2013 00:13:03)

С добра дума и с пистолет в ръка се постига много повече, отколкото само с добра дума. - Ал Капоне

Офлайн

0

#7 04.05.2013 10:09:43

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Явно трябва да уточня, и че материалите трябва да са от това лято (без стари преживявания), и че тази тема няма да се използва за тяхното публикуване! Материалите се изпращат (по описаните по-горе начини) лично на мен! Тук ще давам само отчет от кого какво съм получил, за се вижда, че по конкурса има активност!

Офлайн

0

#8 04.05.2013 11:25:52

bobber
Редови

аз до колкото разбрах идеята е да отделим едно денонощие и кой каквото може да направи за това време да се документира и изпрати на лични на стоян.
понякога да се дава ъп на темата и стоян както каза да дава отчети че е получил материали за да се вижда че има активност.

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#9 04.05.2013 16:04:34

bobber
Редови

аз пък не мисля че е редно да се участва с много клипове.в смисъл не от един ден.
щом идеята е 24ч значи трябва да се покаже за толкова време какво може да се направи.ако се покажат 3 клипа,вече отиваме на 72ч което бяга от регламента.разбирам че има някои техники и умения които отнемат повече време...примерно за обработка на кожа ти трябва прим. седмица.....значи ли че мога да пусна 2 клипа,в началото и в края и да важи....май не.аз конкурса го разбирам като....какво бихме направили през първите 24ч от престоя си в необитаема местност.

пуснах го в блога,да го пусна и тук

Офлайн

0

#10 04.05.2013 18:12:17

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

bobber написа:

...значи ли че мога да пусна 2 клипа

Ти си съдия бе какви клипове ще пускаш.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#11 04.05.2013 20:46:17

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

bobber, ето ми го отговора от блога:

Добре, нека тогава доуточним уточняването:
Всеки участник може да участва с колкото клипа пожелае, но те да не са направени в поредни дни, което предполага използването на готови съоръжения и предмети от предходния ден! Ходили сте в събота да речем - снимате - това е един материал. На следващата събота пак може да идете, но може да е на друго място - друг материал. Ако е на същото място, и ползвате вече готови неща от предходния път - те няма да се отчитат от журито!
Така по-добре ли е?

Офлайн

0

#12 04.05.2013 21:08:39

bobber
Редови

не аз съм човека който може да каже кое как ще е в конкурса smile
ама така не разбирам как ще се влезне в регламента "24 часа"
освен ако не засичаме всяко нещо колко часа отнема,и да сумираме накрая  big_smile

май се оказа че мнението ми в блога не е излезнало  *SCRATCH*  ....нормално за мен  big_smile

варианта с няколкото клипа аз го виждам като няколко 24часови клипа от които да се избира
ама си мисля че от няколкото клипа трябва да си избира участника с кой да участва
щото се получава нещо от рода на..."не мога да направя 3 трудни работи за 24часа,за това ще направя 3 клипа с по едно трудно нещо си...

съвсем не се заяждам,просто искам регламента да е ясен за всеки wink защото конкурса е маалко по-специфичен

Офлайн

0

#13 04.05.2013 22:56:16

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Ми виж сега... аз не случайно 100 пъти подпитвах в скритата тема за мнението на всеки, че като обявим конкурса да няма "ама това, ама онова..."! Назландисвахте са, сега да има да бистрим... Квото съм го писал - това ше е!  ]:->

А и какъв е проблема човек да участва с няколко клипа?! Всъщност ще се оценява клипа, и той ще донесе наградата на собственика си! И в предния конкурс беше така - предложения бол (ти да не си участвал само с едно?!), и накрая това, което спечели донесе и наградата на автора си! wink Нали така?!

Офлайн

0

#14 05.05.2013 19:32:30

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Допълнение от 5 май 2013 г.: В наградния фонд влиза и фенерче SupBeam L10 120lm, осигурено от OLIGHT Bulgaria
orange-3.jpg

Офлайн

0

#15 11.06.2013 11:55:25

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Понеже снощи коментирахме малко с колеги, напомням за съществуването на темата! wink

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff