XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 16.04.2013 21:08:43

88
Редови

Регистриран: 16.07.2010

Отг: "Naked Castaway" - Discovery Channel

Aloo написа:

Дайте точното заглавие на книгата за която говорите? Щото ми се дочете. wink

"Рароя,щастливият остров. " е заглавието!Даже, май можеш да си я поръчаш онлайн,втора ръка естествено- http://knizhen-pazar.net/index.php?opti … 0%BE%D0%B2
[merge_posts_bbcode]Добавено: 16.04.2013 20:08:43[/merge_posts_bbcode]

Yavor написа:

Абе не беше много изолиран, че и денатуриран спиртец попийваха местните wink Иначе книгата кърти, да. smile
А орехите във вида, в който ги гледаме по разни прекрасни клипове от прекрасни местенца, се пият наистина зелени, дори нямат още твърда черупка. Сокът е бистър и вкусен, по стените на ореха има съвсем леко 2-3мм отлагане на зачатъци на "месо", което е полупрозрачно и меко, също не лошо на вкус, но е малко като количество. Под 7-800мл сок не съм видял орех. На мен лично не ми се отрази по никакъв негативен начин, особено както ги вадеха от фризери за сладолед по улиците и на място с едно сатърче ги рязваха леко... ммм...
Между другото в същата книга пише, колко вида орехи в зависимост от сорта и степента на узряване познаваха местните. За тях понятието "кокосов орех" беше абсолютно некоректно и неговорещо нищо. Казваш какъв вид и в коя степен на зреене искаш и те разбират. В случая за пиене се ползваше "Виавиа- Кохеко"- първото е сорта, а второто показва че е още почти зелен в степента, която описах по- горе и с бистър сок. smile
Книгата ми е затрита отдавна и се сетих съвсем  наскоро за нея, гледай какво съвпадение! smile

Хаха,тази книга,за острова ми беше една от любимите в детството,даже я бях откраднал от библиотеката,защото не можах да я намеря никъде да си я купя,а страшно ме кефеше.Като гледах филма с Ед и спонтанно се сетих за нея!Аз също никога не съм имал проблеми причинени от пиене на кокосова вода,макар че максимума ми е около 1.5 литра на ден,предполагам,че за да се активира слабителния ефект е необходимо да се приемат по-големи количества.

Офлайн

0

#17 17.04.2013 01:10:04

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Па може да пие солена вода, като Ален Бомбар. wink

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#18 17.04.2013 10:21:24

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Ми де да знам, аз прасках по 2 на ден, демек там някъде около 1,5л и никакви грижи, това за седмица престой. А и бразилците пердашеха здраво, даже после им ги чупеха на две, за да си оберат отлагането по стените, което пак казвам- не беше лошо, но нищо особено. И не личеше да се присвиват в корема smile

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#19 22.04.2013 20:10:22

88
Редови

Оказа се,че това шоу вече е излъчено във Великобритания под името Naked and Marooned.Общо епизодите са три и ги има в пиратския залив- http://thepiratebay.se/search/Naked%20A … ord/0/99/0 .

Офлайн

0

#20 23.04.2013 09:04:18

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Виж ти! И що тъй пра'ят?!!  *SCRATCH*

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#21 27.04.2013 11:21:28

Gotti
Редови

От: Плевен
Регистриран: 13.09.2011

Адмирации към Ед. Мислех си, че след походът му по Амазонка ще изчезне, а той направо ме закопа. 60 дена са адски много време и то сам, и дори БЕЗ НОЖ! (предмет, който щеше да реши всичко).След всичко изгледано (говоря за Бат Беър, Коуди, Дейв, Лес, Дик и др.) според мен най-голямото оръжие е волята.Всичко се случва в главата.Подредиш ли всичко там - имаш големи шансове за оцеляване.

Спасителят в ръжта.

Офлайн

0

#22 27.04.2013 15:17:09

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Ами ножът е нещо, което (ако умееш) си го правиш за 1 час. Зотова деляньето на кремици е важно...   big_smile

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#23 27.04.2013 17:54:41

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Абе то и аз изгледах епизодите - като цяло ми харесаха, НО... smile Определено имаше грешки и недоексплоатиране на възможностите. Понякога имах чувството, че просто сценария е такъв, че да е трудно. Сякаш се целеше някаква бавна градация, наподобяваща еволюцията на човека - първо гол като пушка, после в пещерата, отначало е само събирач, после ловец, минава към строежи на жилища, че дори и някаква форма на фермерство (там нали си култивираше едни корени). Както и със огъня, Ед много се забави и с оръжията, да не говорим, че не избра най-подходящото - лък. Поне от това, което направи (с изключение на хитрите стабилизатори на стрелата), си личи че не разбира много от лъкове, така че нямаше защо да се пробва. Примерно с един прост атлатъл и съвсем малко тренировки, можеше буквално да размаже козите по острова. smile И тоя козел, дето се беше оплел в треволяка там нещо много подозрително ми изглеждаше, ама...
Евала, че беше в отлична физическа форма, когато отиде, че все пак успя да завърши мисията. То наистина много лесно да съдиш отстрани, ама все си мисля, че можеше и мааалко по-добре. wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#24 27.04.2013 18:22:54

88
Редови

Според мен беше по-нагласено и от колумбииски сериал.Реално Ед можеше да не прави нищо и пак да оцелее,стига да не се срине психически,което за човека извървял амазонка едва ли е толкова вероятно.На медицинските тестове в началото показаха,че има 20% телесни мазнини -горе долу нормата за средния европейски мъж.При такъв процент мазнини,човек може без никакви вредни последствия да не яде 60 дни и да си е съвсем добре накрая на експеримента.Всъщност е по добре нищо да не яде от колкото да се събират 30 миниатюрни лигави охлювчета и разни други гнусни лайна,които сумарно дават 50 калориии и водят до повръщане и диария.Ед просто можеше да отделя два часа на ден за събиране на кокосови орехи за вода и храна, а през останалото време да лежи край огъня и да чака да минат двата месеца.Все пак експеримента беше с ясната цел да изкара там два месеца,а не да колонизира острова,не мисля че задачата му беше чак толкова трудна във физически аспект,единствено в психологически.Приемат средния зрител за идиот,Ед се комерсиализира явно.

Офлайн

0

#25 27.04.2013 18:29:44

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

А, да... и много се тюхка, когато му се проби консервната кутия, в която си вареше храна и чай - с всичките тия огромни мидени черупки и вулканични камъни наоколо, можеше без проблеми да кипва вода, че и да готви в тях даже. Много кофти начин и за прехвърляне на дъждовната вода от мидените черупки във бутилките - изсмукване със сламка в устата, след това "изплюване" в бутилката. Така водата дори да е била чиста, вече се замърсява от бактериите в устата, и ако постои малко повечко така, със сигурност няма да е особено добра за пиене, па току-виж и на стомаха не се отразила добре. Естествено ако се превари няма да е проблем, ама не видях да го прави постоянно. Не знам какъв точно тип са вулканичните скали там (той каза, че са вулканични), но ако има базалти например, те стават за груб напинг, и хванати в добра дръжка можеше да се превърнат в сечиво в пъти по-добро от простата му ръчна брадва или мидена черупка... Ама айде, браво като цяло! smile

Офлайн

0

#26 27.04.2013 19:29:17

Dido
Редови

Регистриран: 25.03.2013

Иначе по кое дискавари ще го дават аз имам 3 big_smile

Офлайн

0

#27 27.04.2013 19:46:25

Bones
Редови

Регистриран: 25.03.2012

Гледах епизодите. Нагласена работа отвсякъде, ама гледам, че стана диалог, та и аз да се включа с двете си стинки.

Първото, което прави впечатление е, че нашия човек е с малко криви кунки, така че цялата история около построяването на подслона беше напълно безсмислена. Още по-малко за периода от време, в който трябваше да "оцелява" и при липсата на дори елементарно острие. Колкото калории вкара от охлюви, десет пъти повече изгори, докато сече ЗЕЛЕНИ подпори за навеса или дриска по плажа. Лъка няма дори да го коментирам, ама явно така е трябвало да се развият нещата по сценарий. Огън, храна, подслон, оръдия на труда.....Класически наръчник по оцеляване. Е, щом хамериканците кльопат подобни изпълнения, кои сме ние, че да ги съдим!

Та с оглед на по-горното, така и не разбрах каква беше тази драма дето вкарваха през цялото време. Имаше достатъчно вода за да не пукне от жажда (плюс кокосовите орехи), а дори не си направи труда да потърси водоизточника на козите. А там освен с вода, щеше да напълни торбичката и с месо. Аз лично бих избрал капан с примка или премазващ такъв. Най-малкото, че няма да ми струват големи усилия по-изработката, нито ще ми се налага да дебна или препускам след дивеча. Морето също беше пълно с риба. Два, три капана нямаше да го озорят, а се видя, че хващат доволно за една манджа.

Абе с две думи, можеше просто да си лежи на сянка (а не да броди по острова в най-големите жеги) и да нагъва кокосови орехи и риба, докато дойде момента за евакуация. Да, ама не. Кръв, пот, сълзи и урина.

Офлайн

0

#28 27.04.2013 19:58:59

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

А да! И за капаните щях да казвам. Всякакъв вид прости и провесващи примки, както и премазващи трупи щяха да свършат чудесна работа. Както и по-сериозен капан-дига за риба, като този дето направи. Абе можеше, можеше...

Офлайн

0

#29 04.05.2013 12:40:24

Mistral
Редови

От: Балкана
Регистриран: 20.11.2012

Според мен идеята бе, че искат да се покаже как човек, който няма знания би успял да оцелее в природата, ако просто не се предаде...

Офлайн

0

#30 04.05.2013 23:32:43

Chronograph
Редови

Регистриран: 14.08.2012

Обаче тоя Ед много бързо взе да откача.
То е ясно че всеки след 60-дневно кукуване ще изкука. Но тоя пич още първите дни имаше хептен налудничав вид.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff