XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 02.04.2013 18:44:09

Ясен
Редови

От: София
Регистриран: 13.07.2012

Палене на огън със сух спирт

1- кубче Сух Спирт се настъргва на домакинско ренде за зеленчуци - на финната му страна с елепсовидна форма.
получава се мн фин прах-идеален за разпалване с магнезиежа запалка *YES*  и не заема обемно място за сахранение използвам шишенце от есенция ванилия.Благодаря за вниманието дано сам бил малко полезен:)

Последно редактиран от Ясен (02.04.2013 18:53:43)

Офлайн

0

#2 03.04.2013 12:08:31

Flint
Редови

Регистриран: 27.07.2012

Отг: Палене на огън със сух спирт

Към стърготините може да добавиш стружки от магнезиево блокче (истинско, не от алуминиевите ментета) за по-мокро и/или ветровито време.

Офлайн

0

#3 03.04.2013 12:33:49

Ясен
Редови

Добре благодаря ще го имам на предвид

Офлайн

0

#4 03.04.2013 13:19:30

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

+ Флинт, идеята ти е добра. Това ще гори здраво.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#5 06.04.2013 18:26:55

Bones
Редови

Регистриран: 25.03.2012

Съществуват два (три, като броим триоксана) видове сух спирт на пазара. В БГ се намират основно петролния и много по-рядко (в магазините за къмпинг истории) този на базата на хексамина (уротропина). Предполагам, че колегата ползва този на петролна основа, който е лесно разпознаваем по неговата характерна миризма. Да отбележа - за разпалване е ок, но за готвене по подобие на хексаминовите таблетки е абсолютно неприложим.

За схемата с настъргването. В ролята на разпалка ще е най-добре да се използва цяла таблетка/къс поради факта, че по-голямата и компактна маса дава по-висока температура в зоната на горене.

Предварителното настъргване на магнезия е погрешна стъпка. С времето получаваме оксидно покритие, което освен, че консумира от общата маса, значително затруднява и самото запалване. Затова магнезия се настъргва непосредствено преди употреба.

Офлайн

0

#6 07.04.2013 21:03:05

Ясен
Редови

Благодаря колега - Bones  за цените савети  и на мен ми направи впечатление че не мойе да се готви с него..а само за оган да се стоплиш или нещо от сорта :)иначе спирта е от практикер за 3 лв. 32 кубчета и сам си оставил и цели за по продалжително горене:)

Офлайн

0

#7 07.04.2013 23:31:59

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Bones написа:

Предварителното настъргване на магнезия е погрешна стъпка. С времето получаваме оксидно покритие, което освен, че консумира от общата маса, значително затруднява и самото запалване. Затова магнезия се настъргва непосредствено преди употреба.

И аз си мислех, че няма да е добра идея настъргването на "магнезиевото" блокче, точно заради окислението, обаче после ми светна, че ние няма да разчитаме на магнезия да хване искрата. След като се запали натрошения спирт, той би трябвало да запали и магнезиевите стърготини, които ще дадат по-висока температура.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#8 08.04.2013 09:04:46

rossko
Редови

Регистриран: 06.12.2009

А какъв е смисъла от добавяне на магнезий /в каквото и да е състояние/ към достатъчно калоричния сух спирт?

От цялата дискусия, тук и в кошчето, това изречение на Bones ми привлече вниманието

при положение, че сам си приготвям хексаминовите таблетки, които ти купуваш на КОСМИЧЕСКИ цени от магазина.

може ли да споделиш начина на приготвяне и до колко е достъпно за домашно "производство"

Последно редактиран от rossko (08.04.2013 09:05:33)

Офлайн

0

#9 05.02.2014 20:54:05

Svetlio70
Редови

Регистриран: 29.01.2014

Ясен написа:

1- кубче Сух Спирт се настъргва на домакинско ренде за зеленчуци - на финната му страна с елепсовидна форма.
получава се мн фин прах-идеален за разпалване с магнезиежа запалка *YES*  и не заема обемно място за сахранение използвам шишенце от есенция ванилия.Благодаря за вниманието дано сам бил малко полезен:)

Дори не е нуждо са се стърже ако се купи под името "Уротропин" тъй като той е на "прах".Продава се и в аптеките но препоръчвам от някой фирма продаваща химикали и подобни.
Купувах и на таблетки на цена за 90гр. - 3+лв.В аптеката 100-на грама бяха към 5лв.Накрая купих от химическа фирма на скромната цена 5лв. но за 800гр.Химическата формула на всички е една и съща... wink

Bones написа:

Съществуват два (три, като броим триоксана) видове сух спирт на пазара. В БГ се намират основно петролния и много по-рядко (в магазините за къмпинг истории) този на базата на хексамина (уротропина). Предполагам, че колегата ползва този на петролна основа, който е лесно разпознаваем по неговата характерна миризма. Да отбележа - за разпалване е ок, но за готвене по подобие на хексаминовите таблетки е абсолютно неприложим.

За схемата с настъргването. В ролята на разпалка ще е най-добре да се използва цяла таблетка/къс поради факта, че по-голямата и компактна маса дава по-висока температура в зоната на горене.

На петролна основа е отвратителен тъй като мирише ужасно.

Последно редактиран от Svetlio70 (05.02.2014 20:55:31)

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff