XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 29.03.2013 15:45:19

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Проект за бърза превръзка с една ръка

След претърпеният инциент с почти отсечения пръст, ви бях споделил, че се замислям за превръзка, която да може да се направи с една ръка. Оказа се, че евреите са го направили вече, така наречената „израелска превръзка”, но нищо не може да се опре на самобитния български гений и ако трябва ще измислим още веднъж колелото, но наЩо ще си е най-добро...
Искам да ви представя проект за превръзка. Направих го с първите попаднали парцали у дома, така, че моля естетите да го имат в предвид. Това не е превръзката, която ще ползвам при нужда, да не дава Господ, а проект за нея, схема, идея само.
Много бих искал да чуя колкото се може повече отзиви, но за идеята. Не се съмнявам, че може да се доразвие още.
Направих я от:

1.    Бинт ластичен 8 см;
2.    Дамска превръзка – някаква... Дече, прощавай мила, за нуждите на форума е....
3.    Две марлички;
4.    Безопастна игла.
5.    Парче от латексова ръкавица,. Може да се замени с презерватив или балонче или кой знае какво. Идеята е да не влизат прах и мърсотия.

image-A714_515580F9.jpg

По-натам.
Първо слагаме безопастната игла в края на бинта, който ще дойде най-отгоре на готовата превръзка. С нея ще фиксираме бинта когато завършим превръзката. Ще можем да го направим с една ръка и няма да има нужда да се прави „лястовича опашка”, за което ще са ни нужни две ръце.
image-4BA7_515580F9.jpg
Слагаме двете марлички върху дамската превръзка.

image-22F8_515580F9.jpg

Поставяме дамската превръзка с марличките върху бинта, така, че марлите да се между бинта и дамската превръзка. Става нещо като "сандвич".  Поставяме ги с абсорбиращия слой на превръзката на вън, така, че при нужда просто поставяме превръзката върху раната и веднага ще можем да започнем кръвоспирането.
Аз фиксирах „сандвича” с телбод към бинта. Идеята е да е фиксиран за да не изпадне докато се поставя на труднодостъпно място. Вероятно е по-добре да бъде зашит с един-два бода с игла и конец.
image-050F_515580F9.jpg

Поставяме го в калъфчето и воала! Готово.
При нужда няма да го развръзвам а ще го скъсам със зъби. За това искам марлите и превръзката да са фиксирани с нещо за бинта за да не се пръснат и изпопадат на земята още преди да съм го поставил.

image-C365_515580F9.jpg

Това пакетче ще го нося на кръста си в отделна чантичка тип „ кенгуру”. Ще го нося на кръста си. Щом се окажа на сред буша, ще си го слагам и ще си стои там.

Та това е. Дано да не става нужда да го ползвам за мен или някой друг, но е по-добре да си го имам.

Очаквам отзиви особено от Кент, Айшутъра, Вятъра и други сблъсквали се често с подобни ситуации в които да се налага прилагането на подобна превръзка.
Интересуваме примерно дали можем да я напръскаме с антибиотик или йодасепт преди поставянето й в калъфчето от латекс?

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#2 29.03.2013 16:25:32

homedreamer
Редови

Регистриран: 11.12.2011

Отг: Проект за бърза превръзка с една ръка

В Испания съвсем нормално е да се намерят дамски превръзки в аптечките по предприятията. Винаги съм се чудил с каква цел, но явно са имали И това за идея - бързата превръзка.

Офлайн

0

#3 29.03.2013 18:32:44

kalokalo
Редови

От: София
Регистриран: 15.02.2012

Е заповядайте:

http://prodavalnik.com/izraelska-prevrz … -i20109833

http://prodavalnik.com/izraelska-prevrzka-i18591929

*CRAZY*

ако някой от вас си купи да каже какво е качеството на опаковката

Последно редактиран от kalokalo (29.03.2013 18:34:17)

Офлайн

0

#4 01.04.2013 11:23:00

Yavor
Редови

Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Аз си имам един индивидуален превързочен пакет, от тия цилиндрично навитите дето са в гумирана опаковка, само че граждански, а не армейски(малко по- малък е, няма други разлики). Мисля, че те си бяха напоени с нещо по подразбиране. Само я няма безопасната игла за бързо фиксиране, но като цяло идеята ти е същата май smile
Е те такъв, ама български:
251104_html_689b2c60.png

Последно редактиран от Yavor (01.04.2013 11:23:28)

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#5 01.04.2013 13:26:15

Кольо
КорифееЦ

Идеята е същата. Изпущих патенто, начи...  big_smile  От къде я взе? Виждал ли си пакета отворен? Интересуваме какво е отбелязано като № 3 и 2?

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#6 01.04.2013 13:55:16

Yavor
Редови

Уеб-сайт

В казармата съм ги виждал отворени по време на обучението. Помня че имаше някакво антисептично в-во на превръзката. Задължително носехме по едно такова в сумката при пълнителите. Предполагам, че всеки ходил в казармата е имал такова или ние сме били изключение? Това на снимката е руско, а нашите, доколкото си спомням са по- опростени и представляваха на практика твоята идея. На това руското едното е тампон, другото нещо като възглавничка, която да притиска тампона и да спира кръвоизливите, поне така пише на по- подробните снимки, но аз избрах тази, защото се вижда вида на опаковката. Моето превързочно пакетче го докопах от бачкането по случайност. Ние сме под наем в един стар шивашки завод и всичко е изкорубено, и превърнато в офиси и складове. В един от складовете имаше останали противогази и санитарни чанти от времето, когато в заводите е имало отговорници по ГО. Взехме противогаз, че ни трябва за влизане в Лукойл Нефтохим и една чанта, за да я направим на офисна аптечка. Та в чантата освен шишенца и спринцовки, имаше и такъв ЛПП, който аз си прибрах най- официално. После собствениците избушиха и този склад и вече няма нищо за плячкосване big_smile
Пиши гугъл "личный перевязочный пакет" или "пакет перевязочный индивидуальный" и ще се нагледаш на снимки и упътвания.

Последно редактиран от Yavor (01.04.2013 13:56:07)

Офлайн

0

#7 01.04.2013 16:33:26

Кольо
КорифееЦ

Това за тампон притискаш раната го спомена и Кент. В БП използвали допълнителен бинт. Ако сложа такъв във пакета ще стане два пъти по-голям... Ще загубя компактността. Дамската превръзка в моя пък компенсира номинално по-голямата абсорбираща повърхност на бинта.
Този тампон само за компресия на раната ли се използва или и за абсорбация на кръвта?
Кент, кажи си приказката?  *DONT_KNOW*

Последно редактиран от Кольо (01.04.2013 16:34:21)

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#8 01.04.2013 17:00:12

Yavor
Редови

Уеб-сайт

Е на този ЛПП  на снимката специално, едното е тампон за попиване на кръвта, а другото е подвижна "възглавничка" и се наглася да притиска силно раната. А на размери е бая малко. Някой ден ще снимам моя, но и тия от казармата не бяха големи. Те са много яко компресирани в този гумиран брезент. Представи си 3 ролки бинт една върху друга като куличка- ей толкова е на дебелина и височина. Пусни все пак търсене на тези думи, дето написах горе и виж снимките. smile
При всички положения, идеята ти е актуална, защото такива ЛПП явно не се намират лесно, а това си е пълен аналог направо и то за без пари smile

Опа, една снимка. Не знам евреите какво са измислили, ама ние го имаме отдавна, същото е и мойто, само че не толкова антично:
pic8812.jpg

Последно редактиран от Yavor (01.04.2013 17:09:20)

Офлайн

0

#9 01.04.2013 17:10:11

Кольо
КорифееЦ

Абе, и израелската е евтина - десетина лева е тази в продавалника. Не зная дали може да се направи с една ръка, обаче. Това ми е акцента. Да може да се прави с една ръка. Цената е второстепенна.
Ееееее... От къде го изкара това, бе?! Велико! *HI*

Последно редактиран от Кольо (01.04.2013 17:11:51)

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#10 01.04.2013 17:13:29

mastodont
Редови

Регистриран: 09.05.2011

http://www.techeblog.com/index.php/tech … -instantly
за сега само ще си мечтаем за този вариант.. но.. ша доди време и ша си разнасяме таквоз ;-)

Аз съм шут, на служба при Съдбата.
What we are is the sum of everything we've ever said, done and felt. All wrapped up in one unique tread which is constantly being revised and remembered. So to be yourself, you have to constantly remember yourself. It's full time job.It's how it works...

Офлайн

0

#11 01.04.2013 17:16:44

Yavor
Редови

Уеб-сайт

Ееее ми гледай малко екшън фиУми де: със зъби и здравата ръка късаш опаковката и омотаваш ранената big_smile Просто няма безопасна игла. Американските пакети май имат една мъничка пластмасова щипка, на която се закача края на бинта след омотаване, едно като шнола-щъркелче за коса, ама не баш.
Това твойто произведение, ако успееш да го вакуумираш в едно малко пликче на тия домакинските машинки, сигурно ще стане още  по- компактно и удобно за носене?

А това го изкарах от сайта на магазин "уепънс трейдинг" и струва тамън 250лв. защото е антика от първата световна май smile

Последно редактиран от Yavor (01.04.2013 17:17:56)

Офлайн

0

#12 01.04.2013 17:54:24

Кольо
КорифееЦ

Мръсник!!! Сега трябва да търся такава машинка...  big_smile
Две идеи ми даваш! Евала! Едната е за шнолата, другата е вакумирането. Това е отговор на много въпроси.
Прав си древни слоне. Вероятно, след време, това ще е стандрат, като сега лепенките. Въпреки, че шишенце Каноконлит Е или М или ер малък беше, вероятно ще свърши същата работа.

Последно редактиран от Кольо (01.04.2013 17:58:07)

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#13 01.04.2013 18:00:18

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

бай Кольо дай адрес и кажи колко бройки те устройват от вариянта на Явката. Пък ши почерпя едно шкембе на Шведа. Дано да са под сто.  *ROFL*
пп Някой са с колекционерска стойнаст 16 юни 1948 г
забравих размери: 9/ 6.5/ 3.5 см

Последно редактиран от Okdalf (01.04.2013 18:01:54)

Офлайн

0

#14 01.04.2013 18:51:55

Кольо
КорифееЦ

Okdalf, ти сериозно ли?! За кой вариант говориш? Първия, този със схемата или втория от снимката на пакета с античния шрифт? Два-три пакета ми трябват. А паричките?

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#15 01.04.2013 20:01:15

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Бе кой ти говори за пари. Мисла и от двата мога да ти партя.
пп Някой са с колекционерска стойнаст 16 юни 1948 г
Ми то шрифта си е архайчен.  *ROFL*

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff