XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 18.02.2013 21:03:01

The Mechanic
Редови

Регистриран: 01.12.2012

Гъбарник

Така..... ъбарника е реализиран в траншея с размери:
дължина 8 метра
дълбочина 1,3 метра
ширина 2 метра
Има надземна част с височина 1,8 метра. Отвън е облицован с "капаци" от топола. След това има пласт сено с дебелина 40 сантиметра и след него рендосани летви от смърч. Покрива е равен с бордове от четирите страни, които са с височина 40 сантиметра и е покрит със слой чакъл с дебелина 20 сантиметра, около 10 сантиметра пръст над него и съм хвърлил семена от тревна смеска за игрища.
Отвътре има два стелажа по цялата дължина като първия е на 1,5 метра от дъното на окопа на 80 сантиметра над него е другия стелаж. В получената междина между нивото на първия стелаж и нивото на земята има пролука от 20 сантиметра, през която зареждам заешки л@йна омесени със слама за да потдържам температура докато торта угаря. Отделно се получава и пасивна вентилация т там, тъй като топлия възух "увлича" студения от нивото на земята, навътре в гъбарника.
Лицето се затваря с плътни дървени капаци от рендосан смърч. Като капаците са по цялата височина и дължина на гъбарника зза по-лесно ревизиране. Мицела е заложен в перфорирани чували за боклук, отрязани на височина 60 сантиметра. Почвената смес съдържа 50% конски тор,10% процента, 30% градинска тор, 10% остатъци от кафе машина.
Мицела го захванах по следната система:
1 килограм печурки стояха накиснати във 5 литра вода за 24 часа.
После извадих гъбите и във водата сложих за около 8 часа 5 килогрма сварен овес.
След това овеса се прецежда и се разстила на мушама докато изсъхне. Пласта трябва да е доста дебел. Мицела захваща за около месец.
После мицела се залага в гъбарника и след около 2 седмици е първото бране.
Гъбарника е на най усойното място в двора и ми се налага да поливам не повече от 2 пъти седмично. Чакъла и пръстта отгоре минимизират изпарението и влажноста вътре е около 50-60 процента. Темепературата при -3 навън днес, беше +17 вътре.
Снимки като взема пак апарат.
Надявам се да е полезно.
Сега почвам тая ракетна печка, да видим какво ще се получи smile

Произходът на инстинкта няма отношение към употребата му.
Въпрос на избор е, колко да ти е трудно.

Офлайн

0

#2 18.02.2013 21:34:58

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Отг: Гъбарник

Нямам търпение да видя изпълнението и на снимка! Аз, като човек, пазещ топли детски спомени от семейния гъбарник... smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#3 18.02.2013 21:38:07

The Dark Owl
Редови

Регистриран: 12.02.2013

А гъбите от магазина ли бяха или набрани от някъде? :? Стават ли тези печурки дет продават и трябва ли да избера по стари?

Във всяко умение и изкуство има ритъм.
Има ритъм също така и в нещата, които нямат външна форма.

Офлайн

0

#4 18.02.2013 22:02:08

Rado
Редови

Регистриран: 09.06.2012

Благодаря за ценната информация!За мен беше интересно захващането на мицела.Само да добавя,виждал съм гъбарник построен изцяло от бали слами и облицован с полиетилен.И аз чакам снимки с нетърпение!

Офлайн

0

#5 18.02.2013 22:29:31

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Rado написа:

Благодаря за ценната информация!За мен беше интересно захващането на мицела.Само да добавя,виждал съм гъбарник построен изцяло от бали слами и облицован с полиетилен.И аз чакам снимки с нетърпение!

Мдаа, класиката за изграждане на гъбарник е от сламена конструкция + полиетилен за по-добра изолация...

За компоста - правил съм (участвал съм в правенето) - при нас го правят на едни фигури 20 х 1,50 х 2 метра - основният състав е пшеничена слама + конски тор + амониева селитра .... поливане обилно с вода - 2-3 пъти седмично и пребъркване на цялата фигура с вили един път седмично ... Доста трудоемък процес, но все пак става въпрос за гъбарник с полезна площ около 200-300 кв.м.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#6 19.02.2013 15:11:05

The Mechanic
Редови

Регистриран: 01.12.2012

Става и с купешки печурки, обаче им чупиш пънчетата и ако не са кафяви от долу ламелите на гъбата, значи не е узряла и няма да даде мицел.

Произходът на инстинкта няма отношение към употребата му.
Въпрос на избор е, колко да ти е трудно.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff