XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 14.02.2013 10:16:52

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Отг: Идеята "Off-grid"

Разбира се, че при Off-the-Grid се цели изключване от зависимости, като за целта се използват всякакви налични технологии. Ако съвсем ще се откъсваме от всичко, то ще трябва да си правим колиби, и да ходим с препаски от ръчно обработена животинска кожа. smile Всеки сам за себе си си преценява колко точно "примитив" може да отиде, колко ще му понесе, и т.н.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#32 14.02.2013 10:31:10

The Mechanic
Редови

Регистриран: 01.12.2012

Темата май пак се "вие по тесни планински пътища" smile Понеже отчасти се чувствам отговорен за създаването на раздела, ще вметна едно две неща.
Комуна не се създава, тя се оформя по необходимост. Когато аз, ти и още няколко други живеем "извън системата", нито ти, нито аз нито останалите, можем да се справим самостоятелно със всички необходими,наложителни и в частност специализирани дейности - позволяващи ни да се държим извън въпросната система. Логично, аз имам кокошки, ти кози, а той е по-добър дърводелец. Какво се случва? Аз ти помагам за козите, ти на мен за кокошките, а той за сечивата и ремонтите. После всички заедно цепим дърва. Комуната се е самосъздала. По необходимост. Така че не ми се струва логично да се смята че трябва да се подхожда по веригата - Сега ще създадем една комуна. Ако има нуда от нея, тя ще възникне сама. Ако си/съм достатъчно способен и сръчен, и се справяш на задоволително ниво със всекидневните си задачи, комуна няма да е нужна и да възникне, ще има само форми на натурална размяна или продажба на неоползотворен от теб самия продукт.
Друго. Из постовете имаше и неща за "плевенето", "кофите с колорадски бръмбари" и т.н. Ами за да съществуваш "извън системата", трябва да иградиш устойчив комплекс от добив и оползотворяване на ресурс. Саденето на култури с много естествени неприятели за дадения район, въобще не е устойчиво. Местните растения/култури, са адаптирани към местните вредители и неприятели. Отглеждай тях.

Офф-топик: Имам компостер, гъбарник зареден с мицел от полска печурка - който съм си произвел сам, система за улавяне и пречистване на дъждовна вода, кокошарник и зайчарник. Малка зеленчукова градина. Мисля за слънчеви панели. Моето място ми позволява тези неща, и аз съм направил само тях без значение че ми се иска да гледам пчели примерно. Ако се подведа по това на мен какво ми се иска, а не какво ми позволява мястото, вече отново съм част от системата. За мен това е идеята. Да оплозотвориш възобновяемия ресурс на конкретното място в максималните граници.

Произходът на инстинкта няма отношение към употребата му.
Въпрос на избор е, колко да ти е трудно.

Офлайн

0

#33 14.02.2013 15:42:59

88
Редови

Регистриран: 16.07.2010

Поне една четвърт от населението на света живее off the grit,без електричество и течаща вода,не са започнали да живеят в комуни,не вярвам и да започнат,в България до преди 70-80 години почти всички са живели off the grit и комуни не е имало,не мисля че този начин на живот създава предпоставки за възникване на комуни,така че единствения начин да възникнат е по изкуствен път,без реална необходимост от тях,изкуствено създадените комуни, ми приличат на някакви секти.

Последно редактиран от 88 (14.02.2013 15:47:40)

Офлайн

0

#34 14.02.2013 15:53:49

The Mechanic
Редови

Регистриран: 01.12.2012

Споделянето на общ ресусрс, интереси и понякога обща собственост, е дефиниция за комуна. Off the grid не значи нито живот без течаща вода, нито такъв без електричество. Хайде да четем темите FFS

Произходът на инстинкта няма отношение към употребата му.
Въпрос на избор е, колко да ти е трудно.

Офлайн

0

#35 14.02.2013 16:03:59

88
Редови

Регистриран: 16.07.2010

Живота без течаща вода и електричество със сигурност е off the grit.Дефиницията на комуна не съм я чел в речника,но от това което виждам повечето комуни са вид секти,или поне място за хора със екстремистки или сектантски наклонности.

Офлайн

0

#36 14.02.2013 18:43:13

anasazi
Редови

Регистриран: 16.05.2012

По нашите земи е имало комуни, само комуни и нищо друго, "off the grid", в продължение на над 3000 години. А общество от заклети индивидуалисти, които не вярват в нищо, като повечето от нашего брата, не може да просъществува дори и 3-4 поколения.
Между другото, днес прочетох една мисъл, която ми хареса: " Или си коригираш грешките сам, или те те коригират."

Офлайн

0

#37 15.02.2013 00:18:45

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

smile Интересно как думите могат да вкарат някой в лудница...
На български - Комуна
На английски - Къмюнити

На български - Социум\Общество
На английски - Съсайъти

На български - Социален
На английски - Соушъл

smile Извън не означава изобщо да нямаш електричество и изобщо да нямаш вода, изобщо да нямаш нищо... Извън системата означава да успееш да си ги самоосигуриш. Да не разчиташ на обществено предоставяните от държавата услуги. Тоест - възможността ако им спре тока на всички останали ти да не страдаш от това и да имаш автономно захранване, автономен източник до питейна вода и ресурси като цяло които да ти гарантират оцеляването.

Само че проблема е че не можеш да работиш докато живееш извън системата... тогава работата която извършваш се състои в това да си осигуряваш всичко нужно... и го правиш не за пари, а за да живееш по-различно отколкото си живял до момента.

Да ишаш чист въздух, да се храниш с чиста храна произведена от теб самия, да ползваш козметика и продукти които сам произвеждаш за себе си и семейството си, да живееш в средата която те кефи, без да зависиш генерално и централизирано от държавата или разни корпорации които имат нуждата да имат зависими от продуктите (стоките и услугите) им.

Ако имаш достатъчно ресурс, ще можеш да имаш и излишък който да продаваш, за да си позволяваш глезотиите които ти липсват. Ако нямаш - ще се бориш С природата за насъщния. Обаче природата колкото и да е сурова може винаги да ни нахрани, да те стопли... Бетона не може... Петрола и въглеводородките могат... ама до кога?

Града си остава един балон - илюзия...

Офлайн

0

#38 15.02.2013 00:38:51

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Знаети ли какво е Балон?
Първия отговорил печели моя хонорар в бира. *DRINK*
А сега философи, да ви видя. 8)

Последно редактиран от Okdalf (15.02.2013 00:39:16)

Офлайн

0

#39 15.02.2013 02:26:13

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

Аз си го представям малко по иначе .
Постигаш независимост или поне не пълна зависимост от въпросните доставчици-монополисти-рекетьори и бачкаш нещо което ти носи СТАБИЛНИ доходи . Идеята да се блъскаш за едното оцеляване не ми допада .

Офлайн

0

#40 15.02.2013 03:05:20

BPetrov
Хун

И какво ги правиш тея стабилни доходи (пари)? Ако си сред природата и природата ти дава всичко от което може да има нужда човек...

Офлайн

0

#41 15.02.2013 10:17:24

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

По-скоро въпроса е от какво ги правиш тия доходи ? Трябва да си майстор,занаятчия , животновъд,растениевъд и т.н. Най-вече се иска яко бачкане и не всеки е навит да прави това постоянно , не всеки издържа физически и психически . Другия момент е продажбата - в момента при разтурено селско стопанство май не са добри изкупните цени . Трябва да питаме съществуващите в момента подобни комуни как се справят ... вероятно има статии,предавания .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#42 15.02.2013 10:50:04

GOGO
Новодошъл

Регистриран: 18.07.2010

кочевой написа:

Аз си го представям малко по иначе .
Постигаш независимост или поне не пълна зависимост от въпросните доставчици-монополисти-рекетьори и бачкаш нещо което ти носи СТАБИЛНИ доходи . Идеята да се блъскаш за едното оцеляване не ми допада .

Борка, едно е да си пишем във форума, от топлата стая, друго е да направиш, дори и една десета от това за което говорим. Иначе всичко си остава едно голямо дрънкане. Това да се отделиш и да си независим не е толкова лесно, особено за градски човек. wink

Офлайн

0

#43 15.02.2013 10:59:38

BPetrov
Хун

Мисля, че още в самото начало писах, че съм наясно с това, че ще бъде трудно...
Смисълът на на такъв форум е да се споделят конкретните проблеми с които може да се сблъска човек и добри практики за преодоляването им.

Офлайн

0

#44 15.02.2013 11:13:33

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

BPetrov написа:

И какво ги правиш тея стабилни доходи (пари)? Ако си сред природата и природата ти дава всичко от което може да има нужда човек...

Ама природата не може да ти даде всичко, от което имаш нужда. Някога е можело, но днес реалността е малко по-различна.
Ще ти трябват да си плащаш комуникациите - интернет, телефон. Освен, ако не смяташ да живееш като отшелник.
Стана дума за автономно ел.захранване. Дизеловия генератор струва пари, дизелът също. В бензиностанцията не може да направиш бартер за продукция.
Наскоро гледах оферти за комбинирани ветро-соларни генератори. Ми най-евтиния е около 3000 и мощността му е да си светиш с една крушка и да си пуснеш компютъра. За друго не стига. Тези, които вършат работа са значително по-скъпи. Като сложим и облекло, обувки... то разходи винаги си има.

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#45 15.02.2013 15:57:03

BPetrov
Хун

Това заедно с цената на земята, запаса от семена, корени, грутки, насаждения, сградите да бъдат подготвени за живот и да има предвидени складови помещения - всичко това... заедно с автономното захранване и източник на вода - са задължителни предварителни разходи без които няма как да започнеш... То, когато започнеш и поживееш ще изкачат разходи, но се предполага, че всичко е предвидено така, че за Храна, Вода и Ток да не плащаш... Единствено разни допълнителни ЕКСТРИ или неща изникнали от недоглеждане при планирането...

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff