XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 07.02.2013 20:26:08

88
Редови

Регистриран: 16.07.2010

Отг: Морални аспекти на лова с капани (дребни вредители, домашни животни)

Не мога да разбера,защо лисици и чакали,трябва да се ловят с примки за крайниците!Тези животни и без това се врат по тръби и дупки,много по лесно и ефикасно е да се постави примка която да се затегне на врата,а не на крайника!

Офлайн

0

#17 07.02.2013 23:03:20

88
Редови

bobber,а това че гледаш четири котки,според теб оказва ли някакво негативно влияние върху дивата природа?Има многобройни изследвания,подкрепени с факти за вредата нанасяна от домашните котки.Те са буквално машини за убиване,но котките може,а хората не,не е ли лицемерно?Освен че нансят вреда на дивата фауна,при това най-често без да ядат убитите животни,котките се кръстосват с дивата котка която е застрашен вид в червената книга.За бездомнте кучета,дори не ми се говори,много хора пострадаха,някои се разминават само с уплаха,но често е по сериозно.Да не говорим за кучешка тения и други паразити пренасяни от тях.Аз съм твърдо,котки и кучета без чипове и паспорт,да може да се ловуват с капани целогодишно.Който има домашни животни да ги държи под контрол.

Последно редактиран от 88 (07.02.2013 23:04:54)

Офлайн

0

#18 07.02.2013 23:12:28

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

88 написа:

bobber,а това че гледаш четири котки,според теб оказва ли някакво негативно влияние върху дивата природа?Има многобройни изследвания,подкрепени с факти за вредата нанасяна от домашните котки.Те са буквално машини за убиване,но котките може,а хората не,не е ли лицемерно?Освен че нансят вреда на дивата фауна,при това най-често без да ядат убитите животни,котките се кръстосват с дивата котка която е застрашен вид в червената книга.За бездомнте кучета,дори не ми се говори,много хора пострадаха,някои се разминават само с уплаха,но често е по сериозно.Да не говорим за кучешка тения и други паразити пренасяни от тях.Аз съм твърдо,котки и кучета без чипове и паспорт,да може да се ловуват с капани целогодишно.

- Котките ако са машини за убиване - да спрем да караме коли... Мене скоро котка не ме е убивала... Ама много дървета умират от изгорели газове... (също така и диви животни)
- Кучетата и Котките ли са виновни или некъдърните им стопани?
- Хората които се разминават само с уплаха са си уплашени от кучетата по принцип. В София може... Там нещата са джунгла... Ама в по-нормалните градове кучетата са кротки и нападат само страхливите, щото страхливите хора по презумция са с агресивни мисли към кучето - животното това много добре го усеща. Познавам мъже като скали, ама ги е страх от кучета. И винаги мислят как да ударят и изгонят кучето, без то дори да им е в обсега...
- Ми и прасетата разнасят свинска тения ама си ги ядем нали? Викаш - Мощно примки за кучета и да унищожим кучешката тения с ядене...
- Котки и кучета без чипове и паспорт са нормални същества, а не киборзи! И имат същото право на живот каквото имаш и ти!
Ти чип имаш ли? - Да опъна една мощна примка пред вас? Как ти се струва? Щото нямаш чип такова... и вървиш по улицата.

Бъди директен - кажи че ти е кеф да убиваш. И, че ти е кеф да гледаш как се мъчат животни. Няма смисъл да търсиш оправдания за това си желание вродено... Просто го имаш - искаш да убиваш и ти е все тая кое нещо как ще умре, ако си замесен... smile много по-честно е спрямо теб самия и спрямо останалите...
Ама да ми изкачаш с егологични и природосъобразни решения във вид на примка - извинявай... няма нищо природно в това...

Edit administration: @B.Petrov, личните нападки съгласно т. 3.2 от Правилата на този форум не се кредитират и попадат в графата "Забранени"!
Предупреждение за корекция на тона преди да е последвал отрезвителен БАН !!!

From moderator RELAX

Последно редактиран от RELAX (08.02.2013 00:16:11)

Офлайн

0

#19 07.02.2013 23:24:21

88
Редови

BPetrov написа:

- Котките ако са машини за убиване - да спрем да караме коли... Мене скоро котка не ме е убивала... Ама много дървета умират от изгорели газове... (също така и диви животни)
- Кучетата и Котките ли са виновни или некъдърните им стопани?
- Хората които се разминават само с уплаха са си уплашени от кучетата по принцип. В София може... Там нещата са джунгла... Ама в по-нормалните градове кучетата са кротки и нападат само страхливите, щото страхливите хора по презумция са с агресивни мисли към кучето - животното това много добре го усеща. Познавам мъже като скали, ама ги е страх от кучета. И винаги мислят как да ударят и изгонят кучето, без то дори да им е в обсега...
- Ми и прасетата разнасят свинска тения ама си ги ядем нали? Викаш - Мощно примки за кучета и да унищожим кучешката тения с ядене...
- Котки и кучета без чипове и паспорт са нормални същества, а не киборзи! И имат същото право на живот каквото имаш и ти!
Ти чип имаш ли? - Да опъна една мощна примка пред вас? Как ти се струва? Щото нямаш чип такова... и вървиш по улицата.

Бъди директен - кажи че ти е кеф да убиваш. И, че ти е кеф да гледаш как се мъчат животни. Няма смисъл да търсиш оправдания за това си желание вродено... Просто го имаш - искаш да убиваш и ти е все тая кое нещо как ще умре, ако си замесен... smile много по-честно е спрямо теб самия и спрямо останалите...
Ама да ми изкачаш с егологични и природосъобразни решения във вид на примка - извинявай... няма нищо природно в това...

Не ми се спори.Има различни мнения.Това е нормално.Самата тема за капаните е противоречива и никога няма да има консенсус в общественото мнение.В много европейски страни,а също и в Канада  САЩ са легални и лова с тях е законово регулиран.

Офлайн

0

#20 07.02.2013 23:50:48

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

би ли ми посочил моля ти се с проучванията и фактите колко много вреди котката на света..и аз ще ти посоча колко вреди човека...говорим за света като ПРИРОДА защото за съвременния средностатистически глупак,света... е центъра на града с многото лампички по стълбовете по коледа.е,то тогава на "света" пречат и нощните пеперуди защото засенчват въпросните лампички...

и да питам..на теб не ти са приятни уличните кучета и котки и трябва да ги избием,на мен примерно ааааако не са ми приятни уличните хора(клошарите) да ги избием и тях а?!? кво ше каеш,от тях полза никва..най-много да си изсмучем неква си вредичка там на глобално ниво.
или както казваше жоро в странджа..на някой може и къдравите хора да не му харесват,на друг русите,на трети синеоките...е кажи ся кой ше оставим жив че не схванах  o_O

пс. моите уважения..знам че се интересуваш от индианци,ама да ти кажа...ако са били с твоето мислене да се изтребва всичко без причина,да са изчезнали векове преди белите да идат там wink

Последно редактиран от bobber (07.02.2013 23:52:31)

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#21 07.02.2013 23:58:39

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

В тоя късен час не знам кой на какъв промил го е докарал, ма ми се струва, че ше се изпокарате! Нещо много лично преминахте, а и сте доста оффтопик. Удрям ключа, че утрото е по-мъдро от вечерта!

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#22 08.02.2013 10:59:21

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

По мое мнение ловът с капани и примки е неизбежна част от живота в пустошта. Поне аз не знам да има някои от така наречените "диви" народи, който да не го практикува. Капаните, наред с лъковете са част от примитивните умения за живот сред природата. Защото най-важното е да можем да си набавяме храна. Затова да се практикува лъкоправството, като примитивна технология, а да се отричат капаните, за мен е лицемерие. Защото да си направи човек лък и с него да си стреля по мишени, като се кефи, че си играе на индианец, примерно, пък капана или примката без улов са си просто една връвчица или купчинка дървета, които хич не са интересни. Ама и лъкът и капанът са на първо място средство за убиване.
Човек като се е намесил в природата, е променил естествения ход на нещата и е негова отговорност да бъде и регулатор. Факт е, че има бум на популацията на лисици и чакали, вследствие на човешката дейност. Но тази дейност няма как да бъде ограничена, защото е част от прогреса и цивилизацията. Все едно дали ни харесва или не.
Не съм съгласен с 88, че трябва да се разреши целогодишно избиване на хищници с капани, без никаква регулация, защото така ще се иде в една нежелана крайност. Но той се каза мнението и не е причина да бъде нападан.
Борка, лично аз съм хващал котки и белки с капани, за да защитя домашните си животни. В същото време съм клал всякакъв добитък. Това прави ли ме убиец? Кеф ли ми е да убивам и мъча животните? Или е просто необходимост? Работа, която трябва да се свърши. А желанието за убиване е вродено на всеки от нас. То е част от еволюционния процес за оцеляване, за набавяне на храна, за оцеляване на най-пригодените екземпляри. Само че в хода на развитие на цивилизация е закърняло. Сега не се налага да убиваме, за да се снабдяваме с храна. Само че за да стигне месото в магазина, някой преди това е убил животното.
Бобре, ти имаш три котки, аз имам три окотили се зайкини. И ако твоите котки случайно се научат да ми отмъкват зайчетата, може да си сигурен, че ще взема мерки. Включително и чрез залагане на капани. Както казах, вече съм го правил и няма да се поколебая пак да го направя. И ако някой смята, че капанът е прекалено жесток, трябва да види ранено от стрела животно. Защото аз съм виждал и гледката не е приятна.
Не слагай толкова автоматично знак за равенство между бездомни кучета и бездомни хора. Вярно, че и двете са проблем на съвременната цивилизация, но бездомниците все пак си остават човешки същества, които обитават градовете, местата на хората. Докато кучетата са животни, изкуствено пренесени на непривични за тях местообитания. Привнесени от човека и негова отговорност е да се отърве от тях. А няма по сигурен метод от избиването им. Междудругото, откакто се преселих да живея на село преди около година, ми прави впечатление, че тям няма бездомни кучето, които скитат на глутници, както е по градовете. Замислих се за причината и ... установих, че по селата няма псевдоеколози и псевдозащитници на животните.

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#23 08.02.2013 11:31:06

88
Редови

Не съм привърженик на убиването за удоволствие и без причина,на няколко пъти се е налагало да взимам мерки срещу хищници вкл. и срещу котки и кучета,това е мръсна работаи няма никакво удоволствие,напротив,но ми се наложи и ако се наложи пак бих го направил,без да се поколебая.Живея на място където са проблем,както чакалите,така и кучетата и котките.Всеки гледа от собствената си перспектива.

Последно редактиран от 88 (08.02.2013 11:37:23)

Офлайн

0

#24 08.02.2013 11:49:41

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Аз също не съм привърженик на убиването на животни, и нямам нищо против бездомните кучета в градовете (стига да не са агресивни, разбира се, или в огромни количества). Но що се отнася до естествената природна среда - аз съм силно против присъствието им там! Ето тук мнението ми е като това на 88 и самотния вълк - домашните кучета и котки са плод на човешката селекция и цивилизация. Нормалната им среда е около човека. Горите и полята не са тяхната среда, и там (поради някои свои особености) те често правят повече проблеми, отколкото ползи. Т.е. проблемът е създаден от хора, и трябва да се реши от хора!

Всички се страхуват от чакали, вълци, мечки... аз мисля, че полу-дивите кучета са много по-голяма заплаха за сам човек в гората. Както и за дивеча в нея, предполагам. Ето защо подкрепям елиминирането им в естествената природна среда. В градовете и селата - да си седят. Там има (уж) кой да мисли за тях.
[merge_posts_bbcode]Добавено: 08.02.2013 10:49:41[/merge_posts_bbcode]

П.П. Проблема с чакалите и лисиците също е плод на човешка дейност, както казахме - премахването на основният им "контролен орган" - вълка!

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#25 08.02.2013 11:55:31

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Ако може да се размине без убиване - добре, ако не....

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#26 08.02.2013 12:20:26

88
Редови

xenos написа:

Нормалната им среда е около човека. Горите и полята не са тяхната среда, и там (поради някои свои особености) те често правят повече проблеми, отколкото ползи. Т.е. проблемът е създаден от хора, и трябва да се реши от хора!

Всички се страхуват от чакали, вълци, мечки... аз мисля, че полу-дивите кучета са много по-голяма заплаха за сам човек в гората. Както и за дивеча в нея, предполагам. Ето защо подкрепям елиминирането им в естествената природна среда. В градовете и селата - да си седят. Там има (уж) кой да мисли за тях.
[merge_posts_bbcode]Добавено: 08.02.2013 10:49:41[/merge_posts_bbcode]

П.П. Проблема с чакалите и лисиците също е плод на човешка дейност, както казахме - премахването на основният им "контролен орган" - вълка!

Напълно със съгласен.Искам само да допълня,че държавата очевидно е наясно с проблема и ловът на скитащи кучета и котки,а също и на чакали и лисици е разрешен и се практикува целогодишно,но не с капани.В ловните дружинки се избират определени ловци,и те ловуват  хищник целогодишно,скитащите котки и кучета са в това число.Но е очевидно,че на този етап,това не е достатъчно за регулиране на популацията.

Последно редактиран от 88 (08.02.2013 12:26:26)

Офлайн

0

#27 08.02.2013 14:09:34

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

88 написа:

...Напълно със съгласен.Искам само да допълня,че държавата очевидно е наясно с проблема и ловът на скитащи кучета и котки,а също и на чакали и лисици е разрешен и се практикува целогодишно,но не с капани.В ловните дружинки се избират определени ловци,и те ловуват  хищник целогодишно,скитащите котки и кучета са в това число.Но е очевидно,че на този етап,това не е достатъчно за регулиране на популацията.

Мдаа, това е уредено в чл. 73 от
ПРАВИЛНИКA ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ЛОВА И ОПАЗВАНЕ НА ДИВЕЧА:

Чл. 73. (1) Индивидуално ловуване на хищници се извършва във всички дни на седмицата.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 15 от 2009 г.)
(3) (Доп. - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) Унищожаването на подивели и скитащи кучета и котки, както и на кучета, придружаващи стада от домашен добитък, без поставени спъвачки с дължина 30 см на нивото на лакътната става, в ловностопанските райони се извършва във всички дни на седмицата.
(4) На нивото на лакетната става на кучетата, придружаващи стадата от домашен добитък, се поставя спъвачка с дължина 30 см.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#28 08.02.2013 14:28:57

Ийон Тихи
Редови

От: под Шуменското плато
Регистриран: 02.02.2011

Интересно, дали има легално определение за подивяло куче, или за скитащо куче  big_smile
Примерни легални определения:
1. Скитащо куче е всяко куче, което е видяно повече от три пъти, за период не по-дълъг от една седмица, да се движи непридружено от стопанин;
2. Подивяло куче е всяко куче, чийто хабитат се намира извън населено място и/или което е видяно повече от три пъти, за период не по-дълъг от един месец, да се озъбва на човек, без видима причина  smile

Последно редактиран от Ийон Тихи (08.02.2013 14:31:11)

В основата на бушкрафта стои изучаването на Природата и на нещата, които тя може да ни даде.

С нарастването на знанията и уменията ти в бушкрафта, ти ще се нуждаеш от все по-малко и по-малко екипировка. Не от все повече и повече.

Офлайн

0

#29 08.02.2013 14:39:52

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Всяко куче, което се намира на повече от 500 м. от населено място се счита за скитащо ... Ако е пастирско, трябва да е със спъвачка.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#30 08.02.2013 18:06:18

ilianlp
Балканджия

От: Троян
Регистриран: 18.04.2010

RELAX написа:

Всяко куче, което се намира на повече от 500 м. от населено място се счита за скитащо ... Ако е пастирско, трябва да е със спъвачка.

А бе то хубаво, ама аз колкото пастирски кучета съм видял до сега (а те не са малко) т.нар. спъвачка не съм виждал, ама никога...

Memento mori

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff