XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 09.02.2013 14:11:46

Flint
Редови

Регистриран: 27.07.2012

Rocket mass heater - зидана печка

Това дали е за Енергия или за Дом... *DONT_KNOW*

През 2006 г. Янто Евънс от Cob Cottage Company използва принципите на добре познатата ни rocket stove и създава зидана печка за отопление на жилище.

rocket-mass-heater-diagram.png
wood-burning-stoves-8.jpg

Някои от плюсовете на печката... Тя използва 80%-90% по-малко дърва от обикновените за отопление на единица обем. Вместо пушек, от комина излиза слаба, почти чиста пара (при определени ситуации, това може да се окаже много съществен плюс). Подобно на руската печка, върху нея можем да спим, седим... и други работи да правим. Зидарията акумулира топлина, която после отдава постепенно. Построяването ѝ не е сложно и скъпо.

cobmob_rocket-500x375.jpg
rocket-stove-@-CIDEP-from-John-S.jpg

Като минус на печката западняците сочат сравнително малкия размер на цепениците, които могат да се използват. При отвор 17-20 см, действително не може да хвърлиш вътре един голям пън и да забравиш за печката до вечерта. Но пък който е свикнал със старите родни "Вулкан"-и на дърва, няма да му направи впечатление.

Ето и книгата на Янто Евънс и Лесли Джаксън (PDF). Освен нормалната rocket mass heater, е показан и вариант за стопляне на вода във вана, както и някои други по-известни варианти - Pocket Rocket, Estufa Rocky, the Bengali Pit Stove и др.

http://lockiemartin.wikispaces.com/file … eaters.pdf

Enjoy, дет се вика smile

П.П. Търсих в блога и във форума и не открих нещо за тия печки. Ако вече е писано, моля модераторите за дел на темата или в Кошчето, както преценят.

Офлайн

0

#2 09.02.2013 14:33:15

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Отг: Rocket mass heater - зидана печка

Много ми напомня на Корейското подово отопление...
Печката в кухнята е на дървета Изгорелите газове се отвеждат по тунелчета под отопляваното помещение и излизат през кумин на отсрещната му страна.
За целта обаче кухнята трябва да бъде на по-ниско ниво от отопляваното помещение.
Имах го в някаква детска енциклопедия за която не съм сигурен, че ще мога да намеря.

На същият принцип са отоплявани и баните в големите дворци (Плиска и Преслав).

Офлайн

0

#3 09.02.2013 14:52:11

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Верно не могат да се сложат големи цепеници, ама може да се автоматизира пълненето, с дребни дървени частици като пелетите. Много хубав модел. А и книгата е страхотна. Прегледах я само на картинки, ама ще се зачета по-сериозно. Не знам само дали няма да пуши много при паленето. Ще трябва да има доста дълъг комин, за да осигури тягата при толкова дълъг и разнопосочен път на димните газове. В Направисам.бг коментирахме печки с удължен димоотвод и там възникна идеята да се прави шунт на отоплителната част на комина при запалване. Може в книгата да е обяснено как се справят с проблема. Като се запозная по-подробно ще видим.

П.П. Флинт, няма да излиза пара от комина. smile Просто поради удължения път на дима, се получава по-пълно изгаряне на въглерода и няма да има толкова сажди.

Последно редактиран от Галимунди (09.02.2013 14:56:10)

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#4 09.02.2013 15:12:39

BPetrov
Хун

По-скоро саждите остават в тунелчетата под пода... smile Те са тежки частици, ако не се лъжа... Дългият хоризонтален път ги принуждава да си останат там. Докато стигнат до кумина са изгубили инерцията и не могат да преодолеят гравитацията. Може и да бъркам.

Офлайн

0

#5 09.02.2013 15:19:14

Галимунди

И това също.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#6 09.02.2013 16:05:08

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Не е същото. Защото саждите при достатъчно висока температура изгорят.
П.П. Флинт, няма да излиза пара от комина. ab Просто поради удължения път на дима, се получава по-пълно изгаряне на въглерода и няма да има толкова сажди.

Офлайн

0

#7 09.02.2013 17:17:16

Flint
Редови

Регистриран: 27.07.2012

Засега нямам преки впечатления от работата на тази печка и не знам колко от саждите изгарят, колко се натрупват вътре и колко излизат като пушек. Напролет ще помагам на един приятел да направим една такава и ще стане по-ясно. Това, че от комина излиза само слаба и почти чиста пара, съм го чел по щатските форуми.

Там 2 типа хора се възползват конкретно от този ефект. Първите (и по-многобройни) са сървайвълистите, които искат убежището им не само да е извън системата, но и да е възможно най-трудно забележимо от неканени гости. Вторите са жители на големите градове, където печките на твърдо гориво са забранени. Те твърдят, че от години се отопляват по този начин, с клони, събирани по парковете. А благодарение на слабия пушек/пара никой не подозира, че използват дърва за горене.
Поживём, увидим smile

Офлайн

0

#8 09.02.2013 18:07:00

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Кноцептуално системата на тази печка не е нова, а възраждане на нещо много старо, ефективно и полезно.
Още старите римски бани са били проектирани на този принцип. Горещият пушек от огнището, където се затоплят котлите с вода преминава през кухи отвори на пода и стените на банята и чак тогава влиза в димоотвода. По този начин едновременно се затопля и водата за къпане, както и самото помещение. С това условие, както казва и Борката, че огнището трябва да се намира на половин или едно ниво по-ниско от основното отопляемо помещение ...

По-късно този метод е краднат и от Турската империя и масово започват да се изграждат така баните им, като от нагряването на пода и стените от горещият дим се получава и сауна ефект.

През Средновековието в Европа по същият начин са били отоплявани и важните части на замъците - чрез възуховоди започващи от огнище на приземният етаж горещият дим преминава в кухи участъци на пода и стените, които са представлявали именно димоотвод, който затопля помещението ...

По ирония на съдбата миналата година в съседски имот, ми се наложи да участвам в разрушаването именно на такава домашна турска баня, която беше около 6 кв.м. Пода и стените бяха покрити с кухи керамични тухлички, почернели от вътре от дима който е преминавал през тях. Огнището беше в предверие на ниво около 60-70 см. по-ниско от пода на банята. Като келепир ми останаха именно тези тухлички за изграждане на зидано BBQ...

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#9 09.02.2013 18:21:02

Kent
Wee Willie Winkie

От: Варна
Регистриран: 17.02.2010

По подобен начин мисля, че се отоплява, хижа Мазалат.

77. Морските кончета винаги пътуват заедно - хванати опашка за опашка.

Офлайн

0

#10 09.02.2013 19:39:33

Галимунди

Не съм се интересувал от древните методи за отопление (стигат ми проблемите около съвременните). На мен най-голямо впечатление ми направи не това, че дима се шматка насам-натам и отоплява де що свари, а по-скоро хитрия начин за подаване на горивото. Заради тягата огъня отива навътре  и може да се сложат много дълги клони, които полека си слизат надолу под собствената си тежест. Ако върху отвора се постави някаква фуния пълна със пелети може да се поддържа огъня цяла нощ, като само се досипват пелети във фунията. Не знам само дали няма да се наложи да се предвиди допълнителен отвор, щото през ситните пелети , може да не преминава достатъчно въздух.

Офлайн

0

#11 09.02.2013 20:00:02

BPetrov
Хун

Ама то въздух само от горе ли идва?...
Там където е пепелника не дърпа ли?

пп. Има пепелник и след ракетното отделение...

Офлайн

0

#12 09.02.2013 23:10:53

Галимунди

Най-добре е да дърпа въздух отгоре през отвора за горивото. Така се предпазва от връщане на пламъка нагоре, което може да доведе до големи неприятности. А пепелници могат да се направят на няколко места. На всяка чупка  може да се сложи един пепелоуловител.

П.П. Флинт, разбрах защо говориш за пара. То си е написано на схемата. Вярно че има известно количество пара, но то е минимално и зависи от влажността на горивото. Толкова е малко, че не си заслужава да се споменава. Обаче парата не е най-характерното което излиза от комина на печката. Вероятно автора е искал да каже, че от комина излиза само СО2 и пара, макар че чак толкова пълно изгаряне малко ми се вижда нереално. Но може и да става. Ако е така, нищо чудно да има толкова голямо КПД тази печка.

Офлайн

0

#13 09.02.2013 23:34:34

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

За излизане само на бяла пара от димоотвода е необходимо наличието на пиролизно горене, т.е. пълно изгаряне на горивото във вид - извличане и пълно изгаряне на дървесния газ в отделна горивна камера - това е вариант на газ генератор, подобни са първите пара-мобили, а сега са намерили приложение тези методи в пиролизните отоплителни котли за парно отопление, каквато е и моята домашна отоплителна система - чешка система за пиролизно отопление - ATMOS...

(П.П. Пиролиза ----> Цък)

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#14 10.02.2013 00:04:10

freako
Редови

От: Видин
Регистриран: 13.01.2013

Един приятел си направи подобна печка преди няколко години. Неговата се води някъв румънски вариант 1,6 широка на почти 2.20 висока на 60-70 санта, даже си вика майстор от Румъния да му я прави. Та туй чудо грее МНОГО! В апартамента се ходеше по къси гащи зимата.
Друга подобна съм виждал още през комунизма в една тогавашна "пицария". Тя беше пещ за пиците в едното помещение и в другото продължаваше като зидана печка за седене отгоре
Блага работа smile

Офлайн

0

#15 10.02.2013 00:15:19

Bones
Редови

Регистриран: 25.03.2012

Преди време се бях наканил сериозно да правя подобна конструкция, но с една навита от външната страна на изолацията във варела медна серпентина за подгряване на вода. Няма невъзможни неща, но се изисква внимателно проектиране и поне една, две грешки в процеса на работа за да се изчистят напълно нещата. Ето и малко опити от тръбата.

[video][/video]

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff