XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 19.01.2013 23:51:28

valenti
Редови

Регистриран: 30.12.2010

КАК се готви ... със СПИРТНИК ?

Здравейте приятели! От доста време се занимавам с направата на спиртници, даже това се превърна в едно от любимите ми хобита. Но наред с това, започна да ми харесва и да готвя с тях. Като казах- готвя, да не си помислите че имам завършен курс за готвач.  big_smile  Не! Просто много ми харесва да ,,експериментирам", с тази наука, наречена готварство(в къщи никога не смея, да се меся на жената, в приготвянето на каквото и да било  big_smile ). ДА, наука си е готвенето. Но мисля че ми идва ,,от вътре" wink , така че повечето ,,специалитети"  *YAHOO*  ми се получават, почти от раз!

Вярно е че във форума има подобна тема за мъжкото готвене, но тук ще показваме как, и какво  можем да си приготвяме
с това мъничко ,,бижу" наречено Спиртник!

Ето и моето предложение за начало:

ПИЦА- как се прави?    smile
Продукти за блата:

1.   брашно  1ч. чаша (200гр.)
2.    сол-       1/2 ч.л
3.     захар   1/2ч.л.
4.     мая за хляб 1/2
5. вода  1/2 чаена чаша

за плънката:

1. 2-3 малки гъбки, нарязани на филийки
2. салам или шунка( във видеото използвах шунка)
3 кашкавал
4. една две лъжици доматено пюре( използувам дом. лютеница)
5 малка глава лук или праз

Ето и видео за онагледяване на цялата кондика  big_smile  :  Тука готвя в домашна обстановка,   big_smile   но успешно съм правил тази пица и в гората (показвал съм снимки)  Галимунди, използувам случая да ти благодаря за невероятният подарък! Работи безупречно!  *THUMBSUP*

[video][/video]

...и да споделя с Вас,едно малко парченце от вкусната ,,Бушкрафт Пица"  big_smile  big_smile  big_smile   *DRINK*

[video][/video]

Последно редактиран от valenti (19.01.2013 23:57:42)

Офлайн

0

#2 20.01.2013 00:48:09

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Отг: КАК се готви ... със СПИРТНИК ?

Много добра работа... Браво на Валката за ястието и представянето на това "ноу хау" ...+++ от мене. Дай Боже повече такива колеги с практически представени ревюта !  *THUMBSUP*

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#3 20.01.2013 16:40:14

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Валка, знаех си, че ще ти хареса. Като ги мернах веднага се сетих за теб. Обаче по стечение на обстоятелствата май при теб дойде последно.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#4 20.01.2013 20:04:26

valenti
Редови

Галимунди написа:

Валка, знаех си, че ще ти хареса. Като ги мернах веднага се сетих за теб. Обаче по стечение на обстоятелствата май при теб дойде последно.

По добре късно,отколкото никога!  big_smile  Тъкмо през новият сезон ще му скъсам г..зЪ от употреба! Само пици ще си правя!  *YAHOO*  Още веднъж, сърдечно - БЛАГОДАРЯ!  *DRINK*

Офлайн

0

#5 21.01.2013 20:42:19

valenti
Редови

Една идея за правене на чеснови питки или както му се вика по западно tortilas!  big_smile
Няма нищо сложно във правенето на тестото( ако сте забелязали в предният ми клип за пицата, имаше три топки тесто) Та, Вие избирате дали ще си направите 3 бр. пица, или три чеснови питки с една чаена чаша брашно!  *YES*

Както ще видите от краткото видео, чесновите питки си стават доста бързо.  И ако в раничката си носите чисто масълце или свинска мас, малко червено пиперче, направо ще си оближете пръсчетата от тази вкуснотия!  big_smile
Но стига приказки, да преминем към действието. Ето:

[video][/video]

...Забелязва ли се как ,,майсторски" им правя салто мортале на горките питчици? big_smile  big_smile  big_smile

П.П.   Сега прегледах предишният си пост, забравил съм да запиша и чесън на прах в брашното. Количеството чесън е по вкус, аз сложих 1ч. лъжичка чесън на прах за чаена чаша брашно. *YES*

Последно редактиран от valenti (21.01.2013 20:45:46)

Офлайн

0

#6 21.01.2013 22:22:31

RELAX
Модератор

Валка, много добро ревю на кукинг с-мата и приготвянето на чесновите питки +++

Но в мен напират два въпроса...

1. Този ветробран как се представя в природата, примерно в една ветровита обстановка? Тази есен ми се наложи да правя всекидневно такива дейности при минус няколко градуса и силен вятър на открито, и доста голям зор (и време) ми костваше да запаря 2 л. вода за чай.

2. Тестото за чесновите хлебчета с мая ли го приготвяш или само със сода ?

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

Офлайн

0

#7 21.01.2013 22:44:56

valenti
Редови

RELAX написа:

Валка, много добро ревю на кукинг с-мата и приготвянето на чесновите питки +++

Но в мен напират два въпроса...

1. Този ветробран как се представя в природата, примерно в една ветровита обстановка? Тази есен ми се наложи да правя всекидневно такива дейности при минус няколко градуса и силен вятър на открито, и доста голям зор (и време) ми костваше да запаря 2 л. вода за чай.

2. Тестото за чесновите хлебчета с мая ли го приготвяш или само със сода ?

Веднага отговарям на въпросите:   smile
1.Това ми е най-любимият ветробран, използуван многократно сред природата. На много силен вятър не съм изпробвал.Не знам как ще се справи? Но, мисля че ако се разпъне едно фолио(но не плътно около него, ще работи безотказно,дори и в ,,буря")

2. тестото приготвям с мая на прах.  1/2 пакетче разтварям в 1/2 чаша топла вода, във водата аз слагам захар и сол по половин лъжичка. След като се разтвори всичко, сипвам в брашното в което разбира се слагам предварително чесънче на прах(на вкус),  прави се тестото. По принцип самото тесто трябва да втаса поне 30мин.завито с найлон. Може и да не втасва(ако разбира се няма време)

Дано да съм обяснил разбираемо, всичко това,което написах!  big_smile

Последно редактиран от valenti (21.01.2013 22:47:45)

Офлайн

0

#8 21.01.2013 23:55:20

mastodont
Редови

От: София
Регистриран: 09.05.2011

пфф, напрао ме връщаш в детството с тази тема:) майка ми на морето редовно ми правеше и пържени филии, и кус-кус, и спагети(със все сос) на спиртник smile едно доста яко комплектче,  'дето и го приватизирах, но не съм ползвал до сега smile))

Аз съм шут, на служба при Съдбата.
What we are is the sum of everything we've ever said, done and felt. All wrapped up in one unique tread which is constantly being revised and remembered. So to be yourself, you have to constantly remember yourself. It's full time job.It's how it works...

Офлайн

0

#9 22.01.2013 00:46:41

RELAX
Модератор

mastodont написа:

... на спиртник smile едно доста яко комплектче,  'дето и го приватизирах, но не съм ползвал до сега smile))

Ми слончо, що не си нараил ревю още ...? Това явно е арте факт, дето ще е интересен за назе ...

Офлайн

0

#10 22.01.2013 00:49:09

valenti
Редови

RELAX написа:
mastodont написа:

... на спиртник smile едно доста яко комплектче,  'дето и го приватизирах, но не съм ползвал до сега smile))

Ми слончо, що не си нараил ревю още ...? Това явно е арте факт, дето ще е интересен за назе ...

Даже ако сготвиш нещо и със видео да представиш, много ще се радвам! Това е темата!

Офлайн

0

#11 22.01.2013 00:53:30

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

mastodont написа:

пфф, напрао ме връщаш в детството с тази тема:) майка ми на морето редовно ми правеше и пържени филии, и кус-кус, и спагети(със все сос) на спиртник smile едно доста яко комплектче,  'дето и го приватизирах, но не съм ползвал до сега smile))

Ми върни и го на жената, може да реши пак да иде на палатка на морето.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#12 22.01.2013 01:31:45

mastodont
Редови

От: София
Регистриран: 09.05.2011

офтопик:
http://mastodont.snimka.bg/reports/spir … 5.29529557
ето го коплектчето, аз имам повече шансове да го ползвам от нея ;-) най-малкото си мъкна вече спиртника ;-)

Последно редактиран от mastodont (22.01.2013 01:38:10)

Аз съм шут, на служба при Съдбата.
What we are is the sum of everything we've ever said, done and felt. All wrapped up in one unique tread which is constantly being revised and remembered. So to be yourself, you have to constantly remember yourself. It's full time job.It's how it works...

Офлайн

0

#13 22.01.2013 11:49:14

valenti
Редови

Това което си показал... нямам думи ! Това е едно ГОЛЯМО ... БИЖУ ! И ако не покажеш поне едно кратко, видео как работи....
просто сън няма да ме лови,докато не задоволиш, любопитството ми! smile big_smile

Офлайн

0

#14 22.01.2013 19:26:17

tirex
Редови

От: Хасково
Регистриран: 05.12.2009

В интерес на истината аз още го ползвам този спиртник имам го от 80год. и за нищо не бих го заменил. Има снимки на примуса в един мой фото разказ от преди време. Само замених тенджерките защото са алуминиеви с такива от неръждавейка . Ето и фоторазказ-   19:46:07

tirex
Запален
OnlineОт: Хасково
Регистриран: 05-12-2009
Благодарности: 0 Тема: Есенна разходка до Шарапаните планина Мечковец.Късната есен тази година ни изненада с топло и слънчево време затова със сина ми решихме да си направим една разходка до Шарапаните. Това е стара тракийска виноделна като самите съдове са изкопани в скалите обявени са за паметник на културата.Намират се над с. Минерални бани на 20км. от Хасково в посока към хижа Аида.Местноста е слабо посещавана затова е идеално място за отмора след натоварената работна седмица.Нарамихме леко оборудване като спазихме максимата ( Лете абичка зимата торбичка)и се отправихме към планината останалото във фото разказ- http://tirex.snimka.bg/mountain/esen-v-planinata.544685

Офлайн

0

#15 22.01.2013 21:23:38

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Много, ама много на времето баща ми беше донесъл от съюза едно съоражиние със скъчени съдове. Твърдеше че работи с газ. Ама сме го пробвали и със спирт. Работеше. Не мой съ сетим друго освен външен вид. Ма май ще сътворя нещо подобно за проба.

Последно редактиран от Okdalf (22.01.2013 21:24:27)

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff