XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 10.02.2014 00:17:44

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Отг: Хранилка за птици

Здравей! Трябва да имаш място където да качиш снимките като това: http://postimage.org/ . След като качиш снимките, кликваш с десен бутон върху снимката и копираш УРЛ на снимката. Копираният  линк  го  пейстнеш в този таг  кликваш върху бутона ВЪВЕДИ и снимките ще излязат във форума. Не се притеснявай да сбъркаш  - всички сме го правили. модераторите ще пометат акитата  smile

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#32 10.02.2014 12:29:53

Горски Здрач
Новодошъл

Регистриран: 09.02.2014

Ето я и моята хранилка

2014_02_09_495_1.jpg

2014_02_09_498_1.jpg

2014_02_09_499_1.jpg

Но не съм сигурен дали така трябва да бъде. За два дни никой не е ял от нея. имаше две гугутки които стояха на 1,5м от нея и нищо. Няколко врабчета идваха на дървото но и те стояха на около 2-3м.
Дали да я вдигна по високо ??? или да я завъртя от южната страна на дървото ??? Много ми се иска да видя птички на хранилката си. Има ли някакъв трик за привличане. До сега никога не е имало храна и предполагам че е нещо необичайно за тях.

Офлайн

0

#33 10.02.2014 12:50:45

Кольо
КорифееЦ

Ако позволиш ще продължа със съветите.
Височината няма нужда да я променяш. Проблемът е, че така както е направена птиците трябва да влязат вътре за да се хранят а това няма да го направят защото противоречи на инстинкта им за само съхранение. Въпреки това, след няколко дни врабчетата ще почнат да влизат - не се притеснявай. Ако искаш повече видове да се хранят в хранилката замени бутилката с мрежа в която постави хляб и я закачи поне на половин метър по-ниско. Това е възможно най-простичкия начин. Махни и тези шарени работи, които си поставил вероятно за улеснение на птиците.
Някъде по-напред в темата РЕЛАКС беше снимал неговата. Виж и я направи същата.  ПРочети темата и ще почерпиш доста идеи.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#34 03.01.2015 15:02:54

Кольо
КорифееЦ

Ресторанта "При бай Кольо" отвори врати!
Понеже тези дни зимата дойде с пълна сила и снегът затрудни изхранването на птичките, дойде времето на хранилките. Макар и вече да съм в града, предвидливо си бях взел хранилките със себе си и сега тутакси ги заредих. Използвах две от любимите си хранилки, вече, уви, много стари - шишарка от средиземноморски бор (защото е огромна) и къщичка от брезово дърво.

Picture_017_Small.jpg Picture_024_Medium.jpg

Picture_018_Small.jpg Picture_018_Small.jpg

Шишарката заредих с обезсолена свинска мас и микс от семена, булгур и царевичен грис, а къщичката с любимите на чинките натрошени орехи. Като дойдат вътре става какфония и ровене страшно. Тези дни ще ида до птичия пазар да им взема слънчоглед, овес и просо.
Закачени са на едни тръби ползвани за простор от предишния собственик. Наблизо има дърво и птиците първо кацат на него и от там идват. Явно така се честват по-сигурни. Буквално на втория ден се разчу за "ресторанта" и вече си имам постоянна клиентела. Сини и големи синигери и няколко чинки. От високопротеиновата диета скоро ще станат дебели и охранени и както обикновено ще почнат да ми се карат като не е заредена хранилката. Като видите синигери и ченки дебели като бройлери да знаете, че са "моите". wink
Насърчавам онези дето се колебаят, да направят някакви хранилчици и дори в градовете да ги окачат по терасите. Шишарките са най-лесния начин и са достатъчно ефективни. Могат да се използват и шишарки от бял и черен бор. Смърчовите също ще станат, въпреки, че са по-меки. Дойде ми наум, че като семена могат да се ползват и ресите на брезите, които са много хранителни.
Снощи говорихме с Релакса и той яко рани.

Ръдиард Киплинг

Офлайн

8

#35 03.01.2015 18:21:00

ilianlp
Балканджия

От: Троян
Регистриран: 18.04.2010

И аз храня яко smile
Мин. год. бях направил хранилка като на RELAX, ама кьораво птиче не кацна на нея и сега изсипвам храната направо на подпрозоречните камъни. Оцвъкаха всичко, ама на жената не й пречи... за сега wink

Memento mori

Офлайн

0

#36 04.01.2015 00:21:43

Кольо
КорифееЦ

Илиянка, пробвай със шишарки. Лесно и удобно - все едно за това са правени. smile

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#37 04.01.2015 08:25:34

ilianlp
Балканджия

От: Троян
Регистриран: 18.04.2010

Коле, ако знаеш къде чак трябва да ходя за шишаркиии big_smile
Пък и прасе ще трябва да коля wink

Memento mori

Офлайн

0

#38 04.01.2015 12:40:42

Д.Димитров
Редови

От: Г.Оряховица
Регистриран: 21.11.2012

От 4-5 години насам и аз храня птиците всяка зима.Обикновено започвам към края на ноември и подхранването продължава около 4 месеца(тази година понеже рано падна сняг,заредих хранилката още в края на октомври).Слагам царевица,слънчоглед,жито и обезсолена сланинка..Миналата зима изразходих около 140-150кг. фураж общо.Така като гледам тази зима ще отиде повече,но съм се запасил с около 200кг.,така че има да хапват хвъркатите.
Хранилката ми е изключително просто направена.
Една стара тепсия,закована с два пирона в която слагам фуража и едно покривче отгоре колкото да не натрупва сняг в/у храната.
хранилка
На село къщата ми е накрая и имам яко посещение.

Последно редактиран от Д.Димитров (04.01.2015 12:41:32)

Мъдрият се учи да може,умният-да знае.Само на глупака всичко му е ясно!

Офлайн

6

#39 11.01.2016 21:12:05

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Да се отчетем и за тази зима...

Реших да направя хранилки за птици по почина на бай Кольо от шишарки, но с лека модификация.

Ето стъпка по стъпка как се прави (в картинки ...)  wink

Необходими са:
буркан свинска мас

IMG_0290.JPG

няколко шишарки

IMG_0291.JPG

няколко винта за дърво

IMG_0293.JPG

навити по този начин на всяка шишарка

IMG_0292.JPG

здраво въженце

IMG_0296.JPG

микс семена за дребни птици

IMG_0297.JPG

Размекваме свинската мас на водна баня и добавяме семената

IMG_0299.JPG

Обилно обмазваме шишарките с получената смес

IMG_0301.JPG

IMG_0304.JPG

Резултата след охлаждане

IMG_0316.JPG

IMG_0311.JPG

На "терен"

IMG_0321.JPG

IMG_0320.JPG

И ето инсталацията как "работи" ...

wink

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

11

#40 11.01.2016 22:38:13

gavra74
Редови

От: от 01.07. - кореняк варналия
Регистриран: 24.08.2010
Уеб-сайт

Д.Димитров написа:

.....Слагам .... и обезсолена сланинка......

Ако туриш и кана с червено винце и аз ще дофъркам funny.gif

Майтапа настрана - супер е. За мой срам още нищо не съм направил по въпроса.

Психолозите съветват, когато някой много те е нервирал да броиш до 10 наум... И после да му вкараш един между зъбите - тъкмо ще се е отпуснал и няма да го очаква

Офлайн

0

#41 12.01.2016 15:51:20

Кольо
КорифееЦ

Ха-ха...Оригинална идея.  Не съм се сетил за този пиниз. Ще е интересно да се наблюдава дали доминиращите мъжки ще се хранят от най-горната или ще се хранят по избор а ще гонят останалите. Моля те обърни внимание и сподели. Аз съм приготвил хранилките но не съм ги заредил.

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#42 17.01.2016 19:33:43

Петър
Редови

От: София
Регистриран: 29.05.2012

Горски зидарки и синигери на моята хранилка smile .

Последно редактиран от Петър (17.01.2016 19:34:29)

"Stepping forward from where ordinary survival training ends, wilderness bushcraft is the detailed knowledge that can enable us to experience nature in a more indigenous way: a way that demands we open our eyes and other senses, and pay the closest attention to the world around us" - Ray Mears

Офлайн

4

#43 17.01.2016 20:37:46

Кольо
КорифееЦ

Добре е да се поставят повече от една хранилка или да се направят повече достъпи до храната за да могат повече птици да се хранят едновременно. Иначе доминантните мъжки няма да позволят на другите да се хранят и ще се бият за храната а няма да имат време да се хранят. Това е много важно. Пепи, слагай им повече протеини в храната - мас, сланина, ларви на мухи (от рибарските магазини ). Сингерите много ги обичат пък са и по- близо до естествената им храна. На зидарките също.

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#44 17.01.2016 23:44:21

Петър
Редови

От: София
Регистриран: 29.05.2012

Благодаря за съветите! Определно ще въведа подобрения значи!

"Stepping forward from where ordinary survival training ends, wilderness bushcraft is the detailed knowledge that can enable us to experience nature in a more indigenous way: a way that demands we open our eyes and other senses, and pay the closest attention to the world around us" - Ray Mears

Офлайн

0

#45 18.01.2016 02:54:36

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Евалла Пепи - все пак хранилката "работи" като моята, а дървото на което си я заложил според мен е дрян ? жилав и с достатъчно удобни разклонения за по-добър достъп до уреда.

Аз бих допълнил бай Кольо по-конкретно - стари джумерки, гранясала свинска мас или друга вехта мазнина - примерно от фритюрник, смесена с микс от семена за птици направо ги влудява хайванчетата ... wink

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff