XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 04.12.2012 22:15:42

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Кошове, кошници - Изработка и приложение

Здрасти,

Интересно ми е някой може ли да сподели знание относно материали и технологии за изработка на Кошници, Кошове и различни изделия от растителни материали.

За да омилостивя критиците - Такива "Плетива" са използвани за риболов, транспортиране на храна, съхраняване на ресурси и тн. в миналото. Предполагам би било полезно не само за мен да научим как са се изработвали тези приспособления.

[video][/video]

Мен лично ме интересува основно подбора и обработката на дървесен материал, защото смятам, че има донякъде връзка с изработката на лъкове.

Поздрави!
Борката

пп. Ако някой не харесва темата - да не пише.

Последно редактиран от BPetrov (04.12.2012 22:16:06)

Офлайн

0

#2 04.12.2012 22:20:23

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Отг: Кошове, кошници - Изработка и приложение

Хм, много интересна тема. И добър повод за упражнение на форумни срещи - че вече издялкахме лъжици за цялата китайска армия.

Всяка практическа информация от първа ръка по темата ще бъде горещо приветствана !

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#3 04.12.2012 22:30:35

BPetrov
Хун

Много бих искал да разбера каква дървесина се ползва и как точно се разцепва на тънки ленти.
Подобно нещо бях видял при изработката на кану в предаването на Рей Мийърс. Там дървесината беше Кедър.
Когато намеря видеото, ще споделя и него.

Офлайн

0

#4 04.12.2012 22:50:28

BPetrov
Хун

[video][/video]
Тук го прави пича от Бял дъб.

Офлайн

0

#5 04.12.2012 23:04:52

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

Борка не 6 ,100 имаш от мен за тази тема.  Вариантите за материала са много и различни . Но небих казал че има много общо с лъковете , даже напротив материала за кошниците трябва да е мокър . Да има обилно сокотечение . И даже и се накисват във вода допълнително . Добър материал е брястът и червената върба .

Офлайн

0

#6 04.12.2012 23:17:37

BPetrov
Хун

smile  Ами кисненето на материала във вода не е чужд и на лъкоправенето... Но е малко по-различно ниво мислене. Има и момент с изваряване дори.
Ето предаването на Рей Мийърс за изработка на кану от Кедрова основа и Брезова кора.
[video][/video]

Кочевой... Сподели какви дървета се ползват и кога се режат моля! Всяка информация за избор и обработка на дървесината би ми била полезна!

Офлайн

0

#7 04.12.2012 23:29:39

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Борка, изходният класически материал при кошничарството е цепен и варен ратан. Его един утвърден млад буш-колега (блогър) как се справя със
заданието ------>  http://www.jonsbushcraft.com/basketry_courses.htm

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#8 04.12.2012 23:41:46

кочевой
Редови

Аз съм виждал и работил с пръчки а не ленти като от втория клип . Правил съм само пресечен конус без дъно за капан за риба . Сечат се млади клонки до 6-7 мм с кората от бряст , много гъвкави са. Ако сечеш рано напролед може да пропуснеш накисването . Нужни са и по дебели за основата , по тънките са "оплета " . С каква да е връв и две колчета правя импровизиран пергел и чертая на земята окръжност . По дебелите - основата ги забивам по обиколката на окръжноста през около два пръста разтояние . На първата пръчка от основата тази от оплета я поставяш от вътре на втората от вън на третата пак от вътре и така докато ги обиколиш или докъдето стигне оплета . Втората от оплета започва една основа по назад от където е свършила предишната . Ако го правиш правилно при всеки ред оплета трябва да минава ту от вън ту от вътре на основата.Като се "извърти" няколко реда оплет с гърбът на по тежък нож се набиват между всяка основа , да не става рехава плетката .
   Дано да обясних разбираемо ,защото съм малко аматьор в кошничарството

Последно редактиран от кочевой (04.12.2012 23:42:49)

Офлайн

0

#9 05.12.2012 01:02:50

rossko
Редови

Регистриран: 06.12.2009

Дядо ми плетеше кошници, панери и големи кошове от кучешки дрян
В зависимост от големината си избираш дебелина на издънките, много рядко цепеше на половинки

Офлайн

0

#10 05.12.2012 09:10:03

}|{opukc
Редови

От: София
Регистриран: 09.08.2011
Уеб-сайт

Предполагам, че проявяваш интерес към това - а за материала, всичко което може за се разцепи на тънки ленти и да се оформи в мокро състояние. От дървесна кора до тръстика, включително и растението, което се ползва за метли.

[video][/video]

Последно редактиран от }|{opukc (05.12.2012 09:13:55)

Patience my friend!!!
Не се притеснявам от психическите си недостатъци, даже си ги харесвам.

Офлайн

0

#11 05.12.2012 10:02:48

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Когато бях малък дядо ми направи плетен кош за риба от обикновена върба . Хващаше се риба нормално , но с времето естествено се счупи и изгни . Баща ми правеше любителски кошници пак от върба и ставаха даста добри . Аз не съм прихванал и никога не съм правил , само помагах на баща ми в приготвянето на пръчките .
   За материал трябва да се използва гъвкаво и жилаво дърво за да се огъва, да не се чупи . Върбата и ратана , който е също вид върба са идеални за такива цели . Плете се докато е сурово , после като изсъхне не е толкова здрава дървесина , но благодарение на оплитането става леко и здраво . Тънки клонки не се цепят , само по-дебелите , а кората се ползва като въже .
   Някой преди във връзка с някоя статия в блога на Стоян ме беше питал как се плете тоя кош за риба и аз му описах ... мога да потърся описанието , ако ви интересува .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#12 05.12.2012 10:04:16

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Ясена има качеството след накисване и "начукване" да се разделя на годишни слоеве, които от своя страна също могат да се доразцепват на по-тънки ленти. През пролетта даже накисването не е особено належащо. Стават ленти като ония, дето някои кошничари ползват за оплитане на е тоя вид кошници:

14327087-empty-weaved-rustic-wood-basket-with-burlap-liner-isolated-on-white.jpg

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#13 05.12.2012 12:20:13

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

В Америка са правели кошници, в които може да се носи вода и да се вари чорба. wink
http://en.wikipedia.org/wiki/Basket_wea … n_basketry

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#14 06.12.2012 00:54:02

кочевой
Редови

Кората на дебели стволове липа и салкъм се оставя да изсъхне и после се накисва . След накисванета от вътрешната част се вадят едни ленти подобни на тези от кошницата която е показал Стоян .Самите ленти пък могат да се разделят на много тънки пластове ,с дебелината на амбалажна хартия . Докато са мокри са много гъвкави ,след изсъхване стават трошливи като чипс. Може би преплетени да са по здрави.
    Някой знае ли наименованието на растението от което правят оплетките на дамаджаните , тук го наричаме повет.

Офлайн

0

#15 06.12.2012 09:40:36

The Mechanic
Редови

Регистриран: 01.12.2012

На повета му казват бяла лоза. В моето село /в Родопите е/ го наричат скребър.

Произходът на инстинкта няма отношение към употребата му.
Въпрос на избор е, колко да ти е трудно.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff