XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#46 04.01.2012 22:25:10

mchervenkov
Редови

Регистриран: 18.12.2009

Отг: Работа с карта и компас

Някой особености при използването на руска военна топо карта. KartaKompasSilva%2B%25288%2Bof%2B9%2529.jpg
Свалих си някой карти за моя район от руските военни карти от plovdiv.uni  изрязах участъка който ме интересуваше с Acdsee като за размер ползвах данните от Уйкипедия за размер на хартията А3 и dpi 250  (с толкова е сканирана картата). Принтраха ми ги копията и има разлика в мащаба-0,5мм тоест  измервателната скала в полето за разяснение  2см са 1,95см измерени със скалата на компаса ми.  Ако се питате за какво го пиша това  то е заради последствията от цялата работа smile. При една разходка с цел изпробване на работата с карта и компас както и малко фотография разбрах какво е да не ти е вярна картата. След като се мотах цял следобед из Балкана по един познат за мен маршрут и работих с компаса и картата като през цялото време зяпах на север и гледах кой връх и дере къде и как изглеждат на картата се обърнах на юг. Слънцето вече беше ниско между Витоша и Рила а да се върна по същия път значеше пак да се прибера поне към 19 часа и да се спускам по тъмно към селото. Че тогава за какво ми е тази карта се замислих и се зазяпах в нея ако слеза на долу къде излизам че съм над с. Буново. Гледам връх, дере и път от върха към селото и през дерето пак път към селото. Хайде леко по леко на долу по баира към съседния връх и от там да хвана пътя който е даден на картата. Същия път съм го виждал долу от полето но не знаех къде излиза. Стигнах до върха хванах някаква пътека дето ме изкара на една полянка и там вече трябваше да се спусна почти право на долу а въобще не беше добра идея. Извадих картата да си определя позицията по два съседни върха ами изкарваше ме поне 300 метра по-надолу. Пак зяпам пак засичам азимути и н есе получава. Видях че нещата не са как трябва теглих му една майна и ай лека по лека на долу. Прибрах се пак към 19 часа на челник но поне вече вървях само равно не пробирах пътя и коловози както щях да правя ако се смъквах от Балкана.
След два дена излезнах с картата и компаса и започнах мерене, азимути и зяпане на картата. Застанах последователно на две точки/кота която е обозначена на място и на картата. Пробвах с деклинация 4градуса но пак не се получаваше не засичах местото на което се намирам,по карта ме изкарваше около 100-300 метра от местонахождението ми. Взех азимут по картата към един от върховете и като вдигнах компаса да погледна към върха е че то разликата е 7 градуса братче. После а към този връх а към другия а на другата кота по същия начин и корекцията от +7 градуса излезе съвсем точна.
    За какво беше това цялото описание? Нагледно и като за пример посочвам какво се получава ако не знаеш отклонението (деклинацията) на картата и в частния случай когато е принтирана. Принципно ~300m не са проблем но не и когато става въпрос за ходене по силно пресечен терен или гъсталак или трябва да отидеш до водоизточник. Препоръчвам ако използвате карта и компас за ориентация да намерите някоя кота или ясно изразено място на картата като остър връх например че реката е дълга (освен ако не сте на остър завой) и да проверите какво е отклонението на картата спрямо терена.
Това е съвет от начинаещ в ползването на карта и компас за начинаещи такива.  До колкото съм забелязал доста от вас ползват GPS  и пак се губят а това е за ползващите традиционни методи smile.

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#47 04.01.2012 22:40:05

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Супер, много добро ревю. Това ни връща към темата за деклинацията, и в частност точноста на компаса (използването на бутонни компаси). И това което отдавна се опитвам да обясня - в равното +/- няколко градуса не са проблем, не си кьорав, все ще се оправиш някак. Ама в силно пресечена местност, това означава че може да си през 2 дерета от това, което наистина търсиш и тогава вече имаш сериозен проблем.

П.С. За нашите ширини деклинацията си е 4, максимум 4,5 градуса. Останалото го отдавам на неточности в принтиране на картата/замерване на азимута.

Още веднъж - браво от мен и + 1.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#48 05.01.2012 04:36:18

Momchil
Редови

Регистриран: 19.08.2010

Срамота че едни туристически карти като хората няма на тази малката България и трябва да се занимаваме с руски военни карти...

Офлайн

0

#49 05.01.2012 08:57:53

mchervenkov
Редови

За Стара планина положението е много зле. Има само една карта на централен Балкан и това е.

Офлайн

0

#50 05.01.2012 10:34:57

windwarrior
Зла Гад

Има доста прилична нова карта на Централен Балкан - аз си я купих преди Нова Година от Троян. Довечера като се прибера ще пусна подробностите.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#51 05.01.2012 10:53:28

mchervenkov
Редови

Имам нейно електронно копие но не ме устройва защото западния край на картата е  на 18км от моята територия.

Офлайн

0

#52 05.01.2012 13:37:59

windwarrior
Зла Гад

Да, по спомени - картата започва от Златишкия проход и е до Шипка.

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#53 05.01.2012 17:45:00

zdr_spasov
Редови

От: гр. Свищов
Регистриран: 17.12.2010

На картния лист от Руските топографски карти в долния ляв ъгъл има векторна  диаграма на магнитната деклинация.
Тя дава връзката между меридианните линии от картата, географския ( истински ) север и магниятния север ( това, което показва компаса ).

Освен е написано с колко се мени годишно деклинацията и в каква посока.

В горния десен ъгъл на картата пише кога е съставена ( обикновено през 80-те години на миналия век ).

С тези дании може да изчислите реалната магнитна деклинация към настоящия момент.

Към тази деклинация трябва да се прибави или извади ( в зависимост от посоката ) отклонението на меридианите спрямо истинския север.
Така получавате разликата в градуси между вертикалните линии ( меридианите от картата ) и магнитния север ( това което показва компаса ) за местността, изобразена на картата.

Този ъгъл винаги трябва да се взема предвид при вземане на азимут от картата и прилагането му на терен и обратно - при измерен азимут от терена и нанасянято му на картата.

За да си спестите постоянните сметки, е по-лесно да начертаете на картата свои вертикални линии, които сключват с оригиналните ъгъл, равен на изчисления. Всъщност тези нови линии показват магнитния север. Така ще работите директно с картата и компаса без  да се налага да преизчислявате и без да се налага да задавате на компаса  чрез скалата деклинацията за района.

Дано това, което написах е ясно поне принципно.
Ако ми остане време ще го обясня по-подробно.

Последно редактиран от zdr_spasov (05.01.2012 17:45:53)

Офлайн

0

#54 05.01.2012 20:12:34

windwarrior
Зла Гад

Ето това е картата за която говорих:

products_7311134_14911307992.jpg

Издание е на КартПроект, Троян, цена 7 лева. Мащаба е 1:70 000 (достатъчно), и обхваща Централен Балкан от х. Бенковски, до х. Мазалат. Картата е изключително добре изработена, и доколкото мога да преценя от районите, които познавам - точна и актуална.

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#55 06.09.2012 02:16:20

mchervenkov
Редови

Имам един въпрос към знаещите и можещите да работят с карти в този форум. Става въпрос за следното: Как мога да се ориентирам колко е наклона на терена според линиите (изолиниите, хоризонталните линии) на топографската карта и съответно колко ориентировъчно е пътя в метри? Става въпрос за картите на Домино http://shop.domino.bg/index.php?page=sh … =1&lang=bg http://shop.domino.bg/index.php?page=sh … =1&lang=bg за тези карти става въпрос . Разстояние между хоризонталите за Рила 50м. а за Стара планина 20метра. На картата няма никъде отбелязан наклона както е на руските топо карти нито пък деклинацията. Въпроса ми е породен от това че като се подготвях за 7-те езера->х. Иван Вазов->Мальовица се ориентирах само по карта заради проблем с компютъра или по скоро липса на такъв. Знаех че е стръмно на Мальовица но не чак толкова много то на места е около 45-60градуса може и по-стръмно да  е. Знам че има начин ориентировъчно да се сметне разстоянието в метри според наклона (четох го в книга) но как да сметна наклона???
Ще се радвам ако някой може да помогне с това чудене!!!

Офлайн

0

#56 06.09.2012 06:02:43

1zabludena
Редови

Регистриран: 16.02.2012

Вижте страница 21 - изчисляване на наклона

http://www.scribd.com/doc/61290461/GeoM … 1%82%D1%80

Офлайн

0

#57 06.09.2012 09:33:12

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Питагорова теорема wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#58 06.09.2012 11:43:45

mchervenkov
Редови

и аз си мислех че  епитагоровата теорема
Определяне на наклони

Чрез изчисление:

Наклонът между т.

А

и т.

В

на фиг. 10.9 е различен между всеки два съседни хоризонтала.

Фиг. 10.9

Затова за определяне на наклона разстояниетомежду т.

А

и т.

В

се разделя на участъци отхоризонтал до хоризонтал. Наклонът

i

между дветочки, лежащи на два съседни хоризонтала може дасе определи като се изрази ъгълът на наклона

γ

(фиг.10.10) чрез превишението между двете точки

h

изаложението

а

(10.8)arctg

γ =

ha

tg

= γ =

hia

.Освен чрез ъгъла на наклона

γ

, наклонът

i

може да се изрази и в проценти(10.9)

% 100tg 100

= γ =

i i

.

Пример:

Височината на сечението на релефа е

h

= 2 m, заложението

а

= 6.7m. Тогава:

g

2tg0.2985076.718.4675.

= γ = = =γ =

hia

В проценти наклонът е

% 100tg 29.85%

= γ =

i

.Определянето на наклона между два съседни хоризонтала освен чрез изчисление може да се извършиоще по два начина:

Чрез построение:

Измерва се заложението

а

и чрез него и известната стойност на височината на сечението

h

сепостроява триъгълника на наклона (фиг. 10.10), от която графически може да се отчете ъгъла на наклона

γ

.

Чрез скала на заложението:

Скалата на заложението се построява в мащаба на картатакато на определено заложение при определена височина насечението на релефа отговаря определен ъгъл на наклона – (фиг.10.11).Ако върху картата релефът е изобразен с различни височини насечението, то за всяка височина на сечението се построява скала

Фиг. 10.10Фиг. 10.11

Офлайн

0

#59 06.09.2012 12:02:33

velio
Bushman

Регистриран: 17.02.2011

Миро - само си погледни добре картата на Домино дали наистина разстоянието между хоризонталите е 50м, защото и на картата им на Пирин пише, че са през 50, но като ги преброиш, илиза че са през 40 smile
За по-лесно вместо да смяташ, просто гледай къде има скупчени хоризонтали   \m/

Офлайн

0

#60 06.09.2012 19:39:11

mchervenkov
Редови

Знам за скупчените хоризонтали,  но колко точно или поне ориентировъчно е наклона smile? На картата на Стара планина хоризонталите са през 20 метра.
1zabludena благодаря за отговора! В тези учебници не се бях сетил да търся.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff