XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 15.11.2012 10:28:06

zdr_spasov
Редови

От: гр. Свищов
Регистриран: 17.12.2010

Отг: Прави ли ни прогресът все по-малко интелигентни?

За да ни има нас сега и да сме това, което сме - значи хората в миналото са били достатъчно умни за времето си.

Няма как да се прескочи епоха от развитието на цивилизацията - всяка такава епоха е надграждала над вече съществуващото.
Вероятно едно от най-ценните качества на ума е самоусъвършенстването - иначе все още щяххме да откриваме колелото и топлата вода отново и отново. И така щяхме да си боксуваме.

Но като цяло намирам за неуместни сравнения от вида "дали сега сме по-малко интелигнетни отпреди 2000 години".
Както са казали по-мъдрите от мен хора - всяко нещо с времемто си.

Офлайн

0

#17 15.11.2012 11:46:22

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Моята гледна точка е, че след като хомосапиенс не си изменя генерално скелетната структура коренно от появяването си... Няма логика мозъка или вътрешностите и изобщо ПОТЕНЦИАЛА да се е изменил особено.

Интелекта и знанието са различни неща. Ние може да сме натрупали и съхранили много знания, но не вярвам, че интелекта ни се е изменил баснословно.

Образовани сме до някаква степен повече от преди. Информирани сме за много повече неща и по-глобално.
Научаваме непрекъснато нови неща (голяма част от тях забравяме, защото така сме устроени, а друга част запомняме).

Но обема информация който мозъка ни може да обработи е константа. Смятам, че обема и преди и сега е бил един и същ.
Въпросът в какво ни е било насочено вниманието е изменено.

Ако преди сме попивали всеки стресов фактор от природата - шавване на клонка, изчуруликване на птичка, сега се оглеждаме за коли и ненапълно осъзнато чуваме клаксоните им.
Ако преди сме изработвали оръжия за да си набавим храна, сега натискаме копчетата по клавиатурата със същата самоувереност с която са го правили дедите ни.
И не си мислете, че всеки е можел да си изработи кремъчни сечива. Не всеки е имал достъп до тях и до качествени залежи.
И с тях също се е осъществявала търговия... Та глупави сме ако си мислим, че са били по-тъпи или по-умни от нас. Просто са били различни в начина си на живот. Използвали са и са създавали оръдия на труда и средства за преживяване от наличното в природата.
Имайки предвид своето незнание за това как е ставало всичко това - аз се чувствам тъп. Ако науча обаче как се прави кремъчно сечиво, ще се чувствам умен...

Офлайн

0

#18 15.11.2012 12:01:40

parev
Редови

От: Стара Загора
Регистриран: 27.01.2010

Интересна тема.Като направя една ретроспекция-навремето Американците стъпиха на Луната(така казват де),сега мисля че нямат грам идея как да се върнат в Космоса(след прекратяването на Шатъла).Не можаха и една свестна ракета-носител да спретнат. А прогреса си върви. Преди се вършеха чудеса,с неща на които сега се чудим как изобщо са работили (например МИГ 21,на който сега надали ще намериш някой да се качи,станцията МИР,египетските пирамиди още всяват раздор как и защо са построени и т.н.)
  В личен план се сещам,че като ученик помнех всичките телефони на съучениците си,а сега имам 2-3 GSM-а и само на единия знам номера и то ако се замисля. А и оня израз „старото матриял“ все има защо да се е появил. Не знам.Кантар работа. smile

Офлайн

0

#19 15.11.2012 12:32:10

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Ама за сметка на това имаш знанията да работиш с 3 телефона...

Офлайн

0

#20 15.11.2012 13:29:04

Flint
Редови

Регистриран: 27.07.2012

Като чета постовете дотук, се сещам, че вероятно трябва да изясня моята позиция по въпроса - а именно, че хората като цяло затъпяват. Значи като казвам това, нямам предвид, че интелектът им намалява. Тук съм съгласен с BPetrov. Човешкият интелект IMHO е константа от появяването на хомо сапиенс насам и =/= на (акумулирано) знание.

Затъпяването е в смисъл на занемарена, неизползвана машина. Един двигател с ръждясали части и клеясали масла в никакъв случай няма да работи толкова ефективно (ако изобщо запали), колкото ако е добре поддържан. В момента преобладаващата част от човечеството е захвърлило този двигател в навеса, припалва го 1 път годишно, а за поддръжка и тунинговане и дума не може да става. И двигателят работи все по-зле и по-зле. Може да го оправим и да замърка като котенце, ама защо да си даваме тоя зор, като не ни трябва...
Дано съм се изяснил.

Офлайн

0

#21 15.11.2012 13:53:32

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Явно темата придоби популярност. Ето материала и на български:

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5291071

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#22 15.11.2012 13:56:31

bgpanev
Редови

Регистриран: 18.08.2012

Искам да направя едно съвременно сравнение.От едната страна са всички интелигентни образовани и работещи хора,а от другата страна са тези които по цял ден си стоят в МАХАЛИТЕ и чакат помощи от държавата тоест от нас.Знаят си правата по добре от нас,креативни отвсекаде,едва ли има по големи опортюнисти от тях,и като прибавим това,че от бебета са голи и боси.Няма ваксини, няма доктори.Естествения подбор важи с пълна сила,но пък не знаят името си да напишат.Сами си правете изводите.

Офлайн

0

#23 15.11.2012 14:15:00

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

bgpanev написа:

... тези които по цял ден си стоят в МАХАЛИТЕ .... не знаят името си да напишат.

Неграмотноста сред подрастващите вече далеч не е присъща само на индо-арийските ни сънародници. Та ако това ще ни е критерия - доста снежнобели българи също ще трябва да ги сложим в същия кюп, заедно с лилавите ни сънародници.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#24 15.11.2012 17:48:51

bgpanev
Редови

windwarrior написа:
bgpanev написа:

... тези които по цял ден си стоят в МАХАЛИТЕ .... не знаят името си да напишат.

Неграмотноста сред подрастващите вече далеч не е присъща само на индо-арийските ни сънародници. Та ако това ще ни е критерия - доста снежнобели българи също ще трябва да ги сложим в същия кюп, заедно с лилавите ни сънародници.

Никъде не съм споменавал цвят на кожата.Мисля,че е добър пример по темата дали прогреса ни пречи на интелигентноста.

Последно редактиран от bgpanev (15.11.2012 17:49:30)

Офлайн

0

#25 15.11.2012 18:24:11

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

bgpanev написа:

... в МАХАЛИТЕ  ...чакат помощи ...Знаят си правата по добре от нас ...креативни отвсекаде ...опортюнисти ...от бебета са голи и боси ... Няма ваксини ... няма доктори ...не знаят името си да напишат.

bgpanev написа:

Никъде не съм споменавал цвят на кожата.

То не се и налага да го споменаваш при всички тия конкретизирания. smile Па и не подценявай Уинда! Той не е "средностатистически"  big_smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#26 15.11.2012 21:26:22

windwarrior
Зла Гад

bgpanev написа:

Никъде не съм споменавал цвят на кожата.Мисля,че е добър пример по темата дали прогреса ни пречи на интелигентноста.

Ми не, не е добър пример. Естествения подбор си важи със същата сила, както и закона на гравитацията, още от динозавърско време насам. Само критериите и крайния резултат малко се различават от времената на събирачите ловци - няма как, еволюция. Но все още шанса да оставиш поколение статистически е по-висок, ако си от по-приспособимите и "успешни" екземпляри.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#27 15.11.2012 21:46:40

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

А бе да обобщим:

"Количеството интелект на Земята е константа, а населението нараства."

Свободен цитат от Законите на Мърфи.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#28 15.11.2012 22:04:22

bgpanev
Редови

windwarrior написа:
bgpanev написа:

Ми не, не е добър пример. Естествения подбор си важи със същата сила, както и закона на гравитацията, още от динозавърско време насам. Само критериите и крайния резултат малко се различават от времената на събирачите ловци - няма как, еволюция. Но все още шанса да оставиш поколение статистически е по-висок, ако си от по-приспособимите и "успешни" екземпляри.

Също така статистически  ,,след около 48 годинки'' тези по-приспособимите и успешни екземпляри ,,лилави братя''  няма да са малцинство а точно обратното. ;D  *BRAVO*  *BRAVO*

Офлайн

0

#29 15.11.2012 22:20:33

windwarrior
Зла Гад

bgpanev написа:

Също така статистически  ,,след около 48 годинки'' тези по-приспособимите и успешни екземпляри ,,лилави братя''  няма да са малцинство а точно обратното. ;D  *BRAVO*  *BRAVO*

Биип, отново грешен отговор  big_smile

Индо-арийците, поне в този си вид, никога няма да станат мнозинство. Освен може би в болните мозъци на група площадни кресльовци с кафяви ризки, дето дъртия Шикългрубер ако ги види от някъде, ще се върти като перка от вентилатор в гроба. Ама това между другото.

Причините за това не са статистически, а чисто икономически. Бидейки основно "паразитен" етнос, нашите неинтегрирани сънародници могат да съществуват само докато съществува и "гостоприемника", и то в достатъчно голямо количество, така че все пак да може да изхранва и паразитиращият организъм - поне така ни учи биологията. В момента в който този баланс бъде достигнат - нещата ще се урегулират от само себе си. Е ще има някои затихващи колебания около равновесната точка, ама равносметката ще е същата. И тогава вече ще им потрябва да покажат адаптивност и интелект. И то ако приемем, че при тях естествения подбор работи в правилната посока. Щото тя еволюцията си има и улички без изход  wink

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#30 15.11.2012 22:29:25

Ийон Тихи
Редови

От: под Шуменското плато
Регистриран: 02.02.2011

windwarrior написа:
bgpanev написа:

Биип, отново грешен отговор  big_smile

Индо-арийците, поне в този си вид, никога няма да станат мнозинство. Освен може би в болните мозъци на група площадни кресльовци с кафяви ризки, дето дъртия Шикългрубер ако ги види от някъде, ще се върти като перка от вентилатор в гроба. Ама това между другото.

Причините за това не са статистически, а чисто икономически. Бидейки основно "паразитен" етнос, нашите неинтегрирани сънародници могат да съществуват само докато съществува и "гостоприемника", и то в достатъчно голямо количество, така че все пак да може да изхранва и паразитиращият организъм - поне така ни учи биологията. В момента в който този баланс бъде достигнат - нещата ще се урегулират от само себе си. Е ще има някои затихващи колебания около равновесната точка, ама равносметката ще е същата. И тогава вече ще им потрябва да покажат адаптивност и интелект. И то ако приемем, че при тях естествения подбор работи в правилната посока. Щото тя еволюцията си има и улички без изход  wink

Страшно съгласен с това, Уинд.

В основата на бушкрафта стои изучаването на Природата и на нещата, които тя може да ни даде.

С нарастването на знанията и уменията ти в бушкрафта, ти ще се нуждаеш от все по-малко и по-малко екипировка. Не от все повече и повече.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff