XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 26.10.2012 09:58:36

Flint
Редови

Регистриран: 27.07.2012

Отг: Прахан - (Char-cloth)

Най-после изгледах видеотата, че вчера нещо ме беше налазило бачкане.
+1 за труда и представянето. Ся да изложа "некои съображения" smile Не давам акъл, нито критикарствам, просто споделям мисли.

Relax, не е ли е много голяма кутията, а и дупката на капака  в първата част на първото видео? Във втората част дупката ми се струва таман, но кутията пак е големшка. ИМХО голямата кутия има 2 минуса - иска як огън; трудно се уцелва момента, когато материалът спира да пуши, защото в кутията има много празно пространство, пълно с дим.

Аз използвам една кръгла тенекиена кутийка 10 санта диаметър и 4 висока от бонбончета за левче и нещо. Слагам я на възможно най-слаб огън (на газово котлонче или я бутам в жарта). Така хем пуши по-полека, хем е по-трудно да прегори материала. На слаб огън и да стои малко повече не е проблем, но на силен огън, предполагам и секундите са от значение.

При тебе въглена от памучната фланелка се е получил учудващо здрав и еластичен. При мене се получава много рехав/рядък и се разкъсва само с поглед. Ще пробвам пак с друга дрешка, дано да улуча подходяща. Че стари фланелки бол, ама джинсите са кът smile

Офлайн

0

#17 26.10.2012 10:00:34

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Магазини Секънд-Хенд нямате ли при вас? wink

П.П. На тази снимка се вижда колко е голяма моята кутийка:

flint_and_steel-09-tin_tintder_box.jpg

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#18 26.10.2012 10:35:08

Flint
Редови

Ха, интересно че споменаваш секънд-хенд. От такова магазинче си купих за 50 ст. една кутийка от вакса, малко по-голяма от твоята на снимката. Яка, дебела ламарина. Нося я с мен вместо другата, когато мястото в раницата е от значение. Интересното обаче е друго. На тая кутия пишеше "Вакса Имолинъ, заводъ" еди-кой си. Според мен е някъде от 50-години на миналия век. После десет пъти съжалих, че я съсипах в огъня, но беше късно.

А тая кутийка на снимката с каква цел си й направил дупката отстрани? Капакът не я ли запушва, като го затвориш?

Офлайн

0

#19 26.10.2012 10:41:42

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Flint написа:

А тая кутийка на снимката с каква цел си й направил дупката отстрани? Капакът не я ли запушва, като го затвориш?

Точно си уцелил идеята, но не знаеш какво ми е съображението. wink Кутийката по принцип ми е за съхранение на прахан, и си я нося с мен. Затваря се много плътно, и ще я пази добре. Идеята е да е 2 в 1 - освен да си нося, да мога и да си правя прахан в нея. Ако й пробия дупка отгоре на капака, ще наруша херметичността. Бордчетата обаче са достатъчно високи, за да я направя на тях, и когато е така накриво затворена, и се вижда дупката, е достатъчно уплътнена, за да си правя въглен, а когато я затворя напълно - да го съхранявам. smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#20 26.10.2012 11:04:36

Flint
Редови

xenos написа:

Точно си уцелил идеята, но не знаеш какво ми е съображението. wink Кутийката по принцип ми е за съхранение на прахан, и си я нося с мен. Затваря се много плътно, и ще я пази добре. Идеята е да е 2 в 1 - освен да си нося, да мога и да си правя прахан в нея. Ако и пробия дупка отгоре на капака, ще наруша херметичността. Бордчетата обаче са достатъчно високи, за да я направя на тях, и когато е така накриво затворена, и се вижда дупката, е достатъчно уплътнена, за да си правя въглен, а когато я затворя напълно - да го съхранявам. smile

Аааа, много хитро! И аз използвам моите 2 в 1, но запечатвам дупката на капака с изолирбанд. Това не е особено практично, защото същия изолирбанд много трудно се залепя отново.
Надявам се, че си патентовал идеята с дупката на борда, защото смятам да я изплагиатствам най-безсрамно wink

Офлайн

0

#21 26.10.2012 11:13:09

bubachco
Редови

Регистриран: 16.08.2010

чакайте да се заям малко със стоян tongue wink wink  smile  бе тая кутийка не е ли много тежка? пък и какво бушкрафърско има в нея? когато ти се наложи да си правиш прахан по този метод, слагаш парчето плат в кална топка, правиш дупчица от едната страна със сламка и печеш smile
майтапа на страна. аз си нося прахана в пликче с т.н. цип, а когато ми се наложи да си правя, винаги имам метално фолио /най-често от капачки от кисело мляко/

Офлайн

0

#22 26.10.2012 12:12:41

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Кутийка за сачми на въздушна пушка. Имам три празни. Ако някой бургаски колега желае да пише.
Размерът е малък но е удобно за съхранение и се затварят достатъчно добре.

Офлайн

0

#23 26.10.2012 12:52:35

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

bubachco написа:

бе тая кутийка не е ли много тежка? пък и какво бушкрафърско има в нея?

Кутийката е от някаква твърда и лека алуминиева сплав. wink

Офлайн

0

#24 26.10.2012 13:13:49

zdr_spasov
Редови

От: гр. Свищов
Регистриран: 17.12.2010

Моята кутийка е от две дъна на бирена кутийка, които влизат едно в друго ( точно как се прави и спиртника ).
Размерът на кутийката при мен е "на око" - около 40мм височина. В средата на едното дъно съм пробил отвор ф3мм.

Слагам вътре парченцата плат и я поставям над спиртника. Като спрат да се отделят запалими газове ( демек като спре да излиза пламък от отвора ) - значи баницата е опечена вече smile

Офлайн

0

#25 26.10.2012 22:54:17

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Flint написа:

...Relax, не е ли е много голяма кутията, а и дупката на капака  в първата част на първото видео? Във втората част дупката ми се струва таман, но кутията пак е големшка. ИМХО голямата кутия има 2 минуса - иска як огън; трудно се уцелва момента, когато материалът спира да пуши, защото в кутията има много празно пространство, пълно с дим.

Отговарям Flint:

Кутията е голяма, защото в нея съм събрал няколко различни материи - за нуждите на теста.

На второ място - кутиите от първото и второто видео, са всъщност една и съща кутия с един и същ отвор на капака.

В първият клип бях сложил само дънковият (джинсовият) плат и го "приготвях" на много активен огън от немски бензинов Juwel (както писах по-горе, и се вижда на видеото). Явно, предвид активността на горенето на този котлон се е получило прегаряне на материала и той е станал така чуплив  sad

Flint написа:

При тебе въглена от памучната фланелка се е получил учудващо здрав и еластичен. При мене се получава много рехав/рядък и се разкъсва само с поглед. Ще пробвам пак с друга дрешка, дано да улуча подходяща. Че стари фланелки бол, ама джинсите са кът smile

Във второто видео "обработвам" трите различни материи (бял плат от чаршаф, памучен плат от фланелка и зебло от коноп) заедно в кутията, на този по-лек температурен режим, и както се вижда - над отвора на кутията се запалва съвсем лек и меланхоличен пламък. При този метод въглените и от трите материи останаха много меки, еластични и мъхести ...

Явно ключът за бараката е "обработването" на материалите да става бавно и полека, на по-ниска температура, която да позволява плавно без кислородно горене, до момента в който спре от отвора да излиза какъвто и да е дим.

И в заключение, ще издам една "тайна" която установих от теста.

В предвид високата и голяма метална кутия, в която "приготвях" char-cloth (а), в долната й част материалите се бяха превърнали в прилични въглени и прахан, но в третата третина - най-горе бяха останали полу овъглени и по-светли...
След първоначалното "хващане" на искрата, когато имаме активен въглен от приготвеният прахан, именно тази - не добре овъглена част на платовете се запалва с жив огън и именно това се явява като екстра за добиване на "жив" огън от тази прахан, защото именно там плата не е останал само на въглерод, а още притежава качествата да "създава" пламък ...  wink

Ето, за тези "запалими" участъци  става въпрос:

shisharka%2520333.JPG         shisharka%2520444.JPG

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#26 28.10.2012 10:51:59

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Според някой источници след като започне да излиза пушак от дупчицата, той трябва да се запали. Малко след изгасване на този пламък/ горливия газ / праханта трябва да е готова.

Офлайн

0

#27 28.10.2012 23:57:24

zdr_spasov
Редови

От: гр. Свищов
Регистриран: 17.12.2010

Okdalf написа:

Според някой источници след като започне да излиза пушак от дупчицата, той трябва да се запали. Малко след изгасване на този пламък/ горливия газ / праханта трябва да е готова.

Ако нагряването се извършва с открит пламък, би трябвало да се запалят отделящите се газове. Поне при мен винаги е така, защото ползвам спиртника за целта.
Ако се ползва електрически котлон обаче, може и да не се запалят, а само да си пуши.

Последно редактиран от zdr_spasov (28.10.2012 23:57:55)

Офлайн

0

#28 30.10.2012 18:36:08

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Ползвам малка желязна кутиика от слюди на старите хоботници / противогаза с хобота/. Като я хвърля в жарта става работата.
пп Според мен, малко пространство + малка дупчица + бавен огън. Това е тайната. А и мерак най-важно.

Офлайн

0

#29 13.04.2018 19:03:24

Емос
Редови

От: Юпитер
Регистриран: 17.06.2016

Първата ми успешна прахан или овъглена плат е памук от клечки за уши.

DSC_1503.jpg DSC_1504.jpg

Памука от клечки за уши овъглих на жар в метална кутийка.
На не толкова силна температура. Първо направих малка дупка
на кутийката и запалих малко съчки докато станат на жар.
Излизаше пушек от дупката. Първоначално мислех, че дупката
на кутийката трябва да е по-голяма, но когато я сложих на жарта
с памука, заизлиза пушек през нея. Продължаваше да излиза
пушек през дупката, но махнах кутийката, защото мислех, че
е изгорял памука. Не беше така, памука беше се овъглил,
не стана на пепел. Понеже избързах се овъгли наполовина.

Кутийката е дълга 15см, широка 6 - 7см и висока 2см.
Не съм купувал тази метална кутия, тя се беше вкъщи.
Когато я намерих, реших че става са овъгляване на плат.

DSC_1510.jpgDSC_1511.jpgDSC_1512.jpg

DSC_1516.jpgDSC_1517.jpgDSC_1520.jpg

След това се мъчих да запаля праханчето (плат) с кремък и чакмак.
Не успях, много е трудно да се запали с него. Винаги за малко да
се хване искра, има си начини и чалъми. Някой ден ще се науча.
Взех ферородната запалка и се запали. Разбрах, че е възможно
паленето на овъглена плат с искри.

DSC_1522.jpgDSC_1528.jpg

DSC_1531.jpgDSC_1533.jpg

Може да е много трудно, но аз не се предавам.

Офлайн

6

#30 13.04.2018 20:40:43

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Браво за опита. Другият път ползвай от кръглите памучни тампони за грим, дават добри резултати.

П.П. Много красив чакмак имаш, прилича ми на лебед.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

1
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff