XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 24.10.2012 00:54:41

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Прахан - (Char-cloth)

Реших да направя опити с различни видове материи за добиване на прахан (въглен) и да пробвам отделните качества на всяка използвана материя за добиване на огниво, във вид на мой тест.

Ползваните материи - от ляво на дясно са:

shisharka%2520017.jpg

shisharka%2520015.jpg  - зебло, тъкан от коноп;

shisharka%2520012.jpg  - фин и тънък памучен плат;

shisharka%2520006.jpg  - 100 % мек, памучен плат;

shisharka%2520004.jpg  -   тъкан от плат за джинси.

Първоначално беше необходимо "изгарянето" им в безкислородна среда...

[video][/video]

След този процес се получи видим резултат за характеристиките на всеки получен въглен:

[video][/video]

И накрая беше време да проведа тест за надеждност на всеки един добит прахан (въглен):

[video][/video]

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

1

#2 24.10.2012 08:45:23

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Отг: Прахан - (Char-cloth)

Много добре!  *THUMBSUP* Само лееекичка забележка, която да не се приема като заяждане: Не става въпрос за "изкуствена" прахан. Естествена си е, понеже е от естествена материя (памук), и не е направена по неестествен начин. Има варианти това да се направи и по доста по-примитивни начини. Дори древните ни предци вероятно са я ползвали, като за целта са овъглявали различни богати на целулоза материали - мека дървесина, растителни влакна, гъбни тела и т.н.
Изкуствената прахан е нещо различно. Пример - магнезий, сух спирт, петролни гелове и т.н.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

1

#3 24.10.2012 10:05:57

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Аз писах ама нещо мнението ми зачезнало...Въпросът беше дали някой е опитвал да направи прахан по същата технология но от памучна хавлия?
И може ли да си изпрося да напишеш изводите, че лаптопа ми не работи в момента, а мобилният ми интернет е скръб.

Последно редактиран от BPetrov (24.10.2012 10:10:04)

Офлайн

0

#4 24.10.2012 10:08:02

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Правил съм. Обаче или хавлията ми беше кофти, или просто не става много добре - трошливо ми се стори. Добре се получава от сравнително плътните и не много твърди памучни платове. Чаршафите са ОК.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#5 24.10.2012 10:56:05

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Ами той Владо май подобно ползваше- парче от конопено въже, овъглено в кутия от боя за обувки(примерно). По бледи спомени де.

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#6 24.10.2012 11:15:49

bubachco
Редови

Регистриран: 16.08.2010

ползвал съм овъглени крачоли от стари дънки. ловят искра, получена от удар-кремъки/гръб на нож. полученият прахан не е крехък, и не заема почти никакво място. парче от него, с размерите /и габаритите/ на билет за автобус, стои винаги в портфейла ми.

Офлайн

0

#7 24.10.2012 11:18:47

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

По повод на дънковия плат - и аз имам съмнение, че или има примес, който го прецаква, или нещо в процеса на изготвяне е сбъркано (достъп на кислород, прегаряне). Не би трябвало да е чак толкова зле...

Офлайн

0

#8 24.10.2012 11:24:18

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Денимът е 100% памук, плътно тъкан, най- много боята да е кофти, но ето че при Бачо няма проблеми с хващането на искра.

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#9 24.10.2012 11:25:44

bubachco
Редови

Регистриран: 16.08.2010

стояне, не си ме разбрал правилно:) много съм доволен от прахана, получен от дънков плат.

Офлайн

0

#10 24.10.2012 11:33:46

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Не, разбрах те Бачо! Коментарът ми беше за дънковия плат в клипчето на Галин. Не би трябвало да е толкова лош резултата.

Офлайн

0

#11 24.10.2012 14:27:53

RELAX
Модератор

Съобразявам се с корекциите, въпреки че не етикета е важен, а съдържанието ... wink

Да напиша моите изводи от теста, макар че се виждат нагледно в последното видео.

Ще разгледам видовете материи по поредността на запалването им от клипа.

1. Белият фин памучен плат (от някакъв чаршаф), "хваща" най-бързо искрата, въглена е силен, но бързо изгаря. Предвид тънката структура на материята, въглена е леко чуплив.

shisharka%2520011.jpg  shisharka%2520012.jpg

2. Плат от фланелка - 100 % памук - "хваща" искрата с една идея по-бавно, въглена е силен и гори сравнително по-бавно. Материята след подготовката остана мека, пластична и мъхеста.

shisharka%2520002.jpg  shisharka%2520007.jpg

3. Зебло от конопен чувал - "хваща" искрата най-бавно, но въглена е много силен, гори бавно и при активно раздухване се образува и пламък. Материята след обработката остава мека, пластична и гъвкава.

shisharka%2520013.jpg  shisharka%2520014.jpg

Като гаранция за сигурен въглен във вид на прахан и успешно разпалване (добиване) на огън бих използвал заедно материите под №2 и №3, като за външен слой за запалване от искри бих поставил №2 и за втори долен слой, за стабилен въглен и пламък - №3.

Относно плата от дънки (джинси), при мене така се получи, че въглена стана много трошлив и трудно се задържа като прахан на кремъка. Възможно е наистина материята да не е 100 % памук и вероятните примеси да са причината за този резултат. Ще направя опит и с гарантирано качествен дънков плат за да видя резултата. Също интерес представлява и как ще се "представи" въглен от ленена материя, но още търся такава ... Ще пробвам и с хавлия.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

Офлайн

0

#12 25.10.2012 16:55:44

Flint
Редови

Регистриран: 27.07.2012

RELAX написа:

Относно плата от дънки (джинси), при мене така се получи, че въглена стана много трошлив и трудно се задържа като прахан на кремъка. Възможно е наистина материята да не е 100 % памук и вероятните примеси да са причината за този резултат.

Възможно е причината да е тази, която посочваш. Другата вероятна причина е да си "препекъл" прекалено плата на огъня и затова да е станал трошлив. Случи ми се веднъж. Иначе досега съм направил едни стари дънки на прахан, от която съм изразходвал половината и я предпочитам пред тази от памучни фланелки (тениски им викат някъде), щото платът е по-плътен, не се разкъсва лесно и по-бавно гори. Хваща искра от раз.
Лично мое мнение, разбира се.

Последно редактиран от Flint (25.10.2012 16:58:56)

Офлайн

0

#13 25.10.2012 18:54:24

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Flint написа:

...Другата вероятна причина е да си "препекъл" прекалено плата на огъня и затова да е станал трошлив...

Колко трябва да се пече материала за да не става трошлив? Има ли някаква индикация?

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#14 25.10.2012 20:00:53

Flint
Редови

Регистриран: 27.07.2012

Галимунди написа:

Колко трябва да се пече материала за да не става трошлив? Има ли някаква индикация?

Като спре да излиза пушекът на струйка от дупката в капака. Слагам ударението на "на струйка", защото лек дим винаги ще излиза от кутийката - било от недогоряла боя върху капака, било от катраните от долната му страна. Щом спре да излиза на ясно оформена, насочена струйка, значи е готово.

Офлайн

0

#15 25.10.2012 22:43:54

RELAX
Модератор

"Препичането" също е възможен негативен вариант. Дънковият (джинсовият) плат го "приготвях" на много силен огън - (първата част от първото клипче) - чрез немски бензинов котлон Ювел, който е голяма чума и при него горенето е наистина много активно - вижда се под какво налягане излиза пушека от отвора на кутията, за разлика от втората част на клипа - (руски бензинов котлон Шмель), където пак става без кислородно изгаряне, но изгарянето вътре в кутията явно е много по-кротко и дори успях да запаля излизащият екстракт от изгарящите платове...  Явно това е ключът за бараката ...

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff