XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 29.10.2010 15:41:36

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Палатки

bojo75

от доста време си търся палатка за трекинг.двуместна с опция за 3...2+1 ли как там се казва...двуслоина с воден стълб поне 4-5000..и цена не пове4е от 250лв.

purulent

За такъв воден стълб ще ти трябват доста пари ако я търсиш нова.То това е за потоп направо.Моето мнение е че 1000/2000 метра воден стълб са ти предостатъчни.С палатки от практикер които нямат дори означение за водонепроницаемост,един хубав дъжд -почти нищо не влиза,така че имай го в предвид.

vanjo

ТТ данни:
Volume 1.30 m³
Places 2
Max weight 2.50 kg
Height 100 cm
Fabric
Texit® membrane 4000 mm
Floor in polyester, waterproof to 8000 mm
Taped seams on inner tent and floor

bojo75

братле не съм толкова богат 4е да купувам евтини работи... http://bmg.911.bg/a2/offers.asp?p=3691953 мислех си за нещо такова.????
кво ще кажеш

purulent

евтино не значи непременно некачествено,имай го в предвид и това.Ако се водиш само по цената като признак за качество-не винаги е така.А тази от линка е май точно това което търсиш.И на мен ми хареса честно казано [:)] двуслойна,дишаща,не особено тежка и е за потоп [:)]

ops

За предпочитане е двуслойна палатка с воден стълб 2000-3000 милиметра, първо както колегата спомена че за 10000 мм ще ти трябва потоп, второ цените са зверски и трето палатките от 4000 мм нагоре са доста "крехки" поради самия материал и обработката на която се подлагат. Трябва да погледнеш дъното да е поне 4000 мм и да има борд на дъното поне 100 мм. Има евтини варианти предлагани от Ташев/производителя на раници/, както и на Ферино леки и ултралеки. Палатките на Ханна - сл. са доста добри но са по-тежички.
Гледай да има повечко колци за забиване, че пустия материла като се охлаби с времето не се изпъва. Не си взимай двукуполни палатки защото образуват вътрешен конденз между двата свода и сутри почва да ти капе на главата. И гледай вътрешното прострнаство поне да е 2,3 метра ако си ръст над 1.80м .

tirex

bojo аз съм си харесал този модел от Ташев- http://www.tashev.bg/bul/new_page_32.htm

vanjo

Продуктите на HUSKY не са никак лоши само теглото е малко по-голямо ако не те притеснява
сгъната е с размери 45 x 15 cm. Мисля че не е лоша палатка.

purulent

алфа 200 е супер за тези пари,давай Божо ти си

ops

Тирек точно този модел образува конденз мезду двата купола. Иначе е хубава. Има още един проблем, ако си по-едър доста ще ти е зор влизането и излизането поради дългото и ниско предверие трябва да пролазваш. Но е добър модел за 100 лева, гарантирано не пропуска вода.
Бих ти препоръчал http://www.tashev.bg/bul/banshee_200.htm но е само за двама души.

bojo75

[:lol:] май тя ще е а тази на ванго...кво да кажа..прехвалени са май...и аз не бях 4увал за хуски ама се разгледах и май са 4итави...иии ся видях 4е вътре е 2100см
аз съм 190 [:(] ...дали ще мога да се завра вътре спокойно а?

georgetg

За Banshee-то съм чел добри отзиви, но моята препоръка е първо да я видиш разпъната, че малко тесничка ми се струва за 2-ма души, още повече че си и 190 [;-)]

Miro

Божо, не забравяй че ще трябва да има място и за раниците ви. Затова ако имаш възможност си вземи 3-местна, при условие че сте двама.

windwarrior

@ops - то всички палатки образуват конденз. Идеята на двуслойните е конденза да капе от външния купол на вътрешния и там да попива, а не да ти измие очите рано сутрин докато се въртиш из палатката [:)]

Също така е хубаво палатката да +1 място спрямо хорта които ще спят вътре (намример триместна палатка за двама души), първо няма да сте наблъскани като консерви вътре, втори остава място и за малко багаж.

@bojo - аз съм 197 см, и спокойно се събирам в 2100 палатка.

ops

windwarrior явно не си ме разбрал не говоря за двуслойна палатка. Погледни страничния профил на Алфа 200 - има голям купол-спален и малк купол-предверие. Между тях се стича всичкия конденз и пълни обувките които "предвидливо си оставил в предверието на палатката за да не се напълнят със сутришна роса, а по-скоро със сутришен конденз".

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#2 29.10.2010 15:43:44

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Уеб-сайт

Отг: Палатки

bojo75

щом се събира 4овек 197см в палатка 210 зна4и хъскито е моята палатка [:D] и не е тежка за триместна палатка 3.300 много ли е? за това хъски говорим http://bmg.911.bg/a2/offers.asp?p=3691953

windwarrior

Много - малко все твоята гърбина ще го носи [:)] По принцип е малко тежичка за дълги преходи, около 2 кила, 2 и половина е оптимума, ама може да поспестиш едно кило и от нещо друго...

bojo75

СЪГЛАСЕН СЪМ..

vanjo

За борба с конденза ползвам следната хитрина (пакетчета със силикагел)винаги в багажа ми има няколко. Можете да се сдобиете или от някой магазин за компютри или в магазин за обувки. Вечер слагаш по едно в обувките и 1-2 в палатката и готово.

bojo75

тва с силикагела е добро..мерси ще го пробвам [:idea:]

slu4ajna

Аз да кажа от какво съм спестявала тегло:) Имам две палатки - едната е двуслойна Quechua, или нещо подобно, а другата еднослойна евтинийка от Практикер. Обаче колчетата на еднослойната са по-тънки и по-леки, затова ги изпозлвам и за двуслойната:) Освен това не вземам всички колчета. Също си оставям почти свършили пасти за зъби, за да ги взема за планината. Дребните неща понякога трупат безполезно тегло.

bojo75

мерси за съвета...само дето нямам друга палатка [:D] ина4е си права 4е от глупости може да се спести много...ама някое друго кило отгоре отдолу...не е болка за умиралка..в крайна сметка няма да ходя на състезание я...винаги мога да сваля раницата за 5 мин и да по4ина нали

kalata

Ако се спреш на ВАНГО, разгледай сайта на спортсдайрект.. ако има модела който търсиш. то ще ти дойде на почти половин цена.

Аз имам ВАНГО сигма 300. Чудесна къмпингова палатка за един, максимум 2ма човека.. но за мъкнене на гръб е доста тежичка. Този модел е с рейки на външната палатка. За качеството на изработката нямам оплаквания.
Бях писал и в една друга тема, и тук ще го спомена - ванго се прави в китай! Марката е английска с приличен качествен контрол.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#3 02.12.2010 14:33:42

monkey_tm
Редови

Регистриран: 09.11.2010

Аз лично, съм си решил въпроса с една лека еднослойна палатка и.. 4 лв. Толкова струваше 20 м2 дебел найлон.  smile
Премахва всякакви опасения, дали палатката, ще издържи на дъжда а и определено повишава температурата вътре..

Ето и нагледно..
IMGP3552.JPG

Офлайн

0

#4 02.12.2010 14:44:01

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

monkey_tm виждам , че отворът за вентилация на върха на палатката е затворен , не се ли образува конденз ?

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#5 02.12.2010 14:50:16

monkey_tm
Редови

Ами не.. нямаше проблем. Но и ние не пуснахме найлона отпред а и плътното платнище на палатката оставих отворено..
Пък и това го правя, когато има голям шанс за много силен дъжд - а тогава предпочитам евентуален конденз, вместо пропуснала палатка..  wink

Офлайн

0

#6 02.12.2010 21:39:09

Dip4ikov
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 12.01.2010

Конденз се образува винаги (такъв е този тип палатки)!Особено като вали дъжд, защото водата е навсякъде(и най-вече заради найлона)!Но наистина изолира...Това с отвореният вход не върши работа при буря за съжаление smile

"небезизвестният датчик за температурно регулиране"

Офлайн

0

#7 02.12.2010 22:44:06

Green
Редови

как точно го защипваш тоз наилон тези щипки които ми се струва че виждам не са много сигурни според мен малко по силен вятър и ще кажеш адиос на наилона

Офлайн

0

#8 03.12.2010 01:37:25

monkey_tm
Редови

Green написа:

как точно го защипваш тоз наилон тези щипки които ми се струва че виждам не са много сигурни според мен малко по силен вятър и ще кажеш адиос на наилона

Найлона е затиснат с 10-тина големи камъка, които не си личат на снимката.. Иначе може да се хване и с колчетата. А, ако покрива само една палатка се прекарва и под нея. Наистина не разчитам на щипките..  smile

Офлайн

0

#9 03.12.2010 02:15:27

Dip4ikov
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 12.01.2010

Щипките са само за да не се вее найлона, но ако вали и трещи, тогава найлона да излети не е вероятно, поради факта, че самата вода и конденза прилепват найлона плътно към палатката...А ако има само вятър, то тогава са нужни камъните, но пък защо ти е найлона без дъжд?...Като цяло няма да си в 4 звезден хотел, но те пази сух със сигурност и мога да кажа, че в много ситуации съм разчитал на тази комбинация и е вършила работа...И вместо скъпа палатка, мога да купя много други неща(200-300 такива найолана big_smile) smile (нищо лошо към скъпите стоки, просто не са ми по джоба)

"небезизвестният датчик за температурно регулиране"

Офлайн

0

#10 03.12.2010 09:35:38

anjsan
Пущиняк

Аз найлон имам , остава само палатка да си купя. big_smile

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#11 10.01.2011 14:08:01

hubgobllin
Новодошъл

От: София
Регистриран: 10.01.2011

Това с найлона - ок. Обаче ако ви завали приличен дъжд, ще трябва да покриете палатката изцяло и сами се сещате, че свеж въздух няма как да влиза през найлона.

Офлайн

0

#12 11.01.2011 13:13:35

anjsan
Пущиняк

Свежият въздух не е проблем , то не става толкова херметично чак да се задушиш , пък и винаги можеш да оставиш някъде отвор . Лошото е че се образува конденз (проверено е) , но ако палатката е лоша и тече е по-добре така , отколкото да си мокър целият барабар с багажа . Най-добре хубава двойна палатка , но по-горе обсъждаме комбинацията калпава палатка + найлон , което е едно евтино решение за бедни пустиняци . Не най-доброто разбира се .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#13 13.01.2011 01:30:45

zdravkokomitov
Редови

Регистриран: 15.03.2010

Това с наялона е велико решение, да не говорим че той, ако е непрозрачен или полупрозрачен става и за правене на сянка. Аз ползвам един който е много здрам матов и обикновено цветен, невероятно жилав и лек, но много шумоли, подпъхвам го при нужда под дъгите на палатката като връзвам краищата предварително на възел за да не се измъквам, после играе тиксото за опаковки. Като покрив за хамак, обаче ползнам обикновенния, обичам да имам видимост!
Тази година попаднах на материя в Баумакс с ширина 150см и е същата като дъната на палатките, прилича на чувал от захар, черна е; изключително здрава, продава се за поставяне под керемиди, на рула около 75-100кв метра за около 65лв. Направих си тента на двора като дадох да ми зашият две дължини, не е мръднала въпреки слънцето и дъждовете през ден два като здравина за 3 месеца. Подпъхнах носеща летва в средата за да стане двускатна и да не задържа вода. Решението е чудесно за сянка и лесно се освобождава за да се пръска асмалъка над тентата.
Наялоните са ефтино и многофункционално решение, понякога бера и суша гъби в планината, та и като сушилня вършат прекрасна работа, отдолу като се затворят температурите сигурно достигат над 50 гр, трудно се диша и веднага потъваш в пот. Рамките ги правя от тензух, винаги имам в големи количества в планината, двоен става и за завивка в жегите през която не хапят комари и гол да си.
Наялона става чудесно и за пончо против дъжд, независимо дали вървиш или си на колело, всичкия багаж е под него, а отвора, който се изрязва за главата,  с ппомощта на парче тиксо изчезва и отново става за всичко. Наялона никога не е излишен товар, не тръгвайте без него за където и да е, особено в комбинация с опаковъчно тиксо, чудесен заслон и от вятър е!

Офлайн

0

#14 13.01.2011 02:08:17

zdravkokomitov
Редови

Регистриран: 15.03.2010

http://www.23hq.com/zdravkos/photo/2953100  ето тук се вижда добре първата ми палатка, марка Алба донесена ми от Германия за около 100 ДМ преди много години и лошо - матовия наялон който си постилам за лежане отвън преди да легна в палатката, а после покривам с него багаж и колело за да не се мокрят от росата сутрин. Със същия наялон често си събирам вода за пиене когато запасите намаляват като съм за риба, като си правя торба около някой обемист клон с помощта на тиксото. Вода от бъз има кофти вкус!!!
Палатката тежи под 1.5кг, но за двама възрастни идва малка. Дестилатора за вода в близост до реката или някой гьол също не става без наялон, а ако деня е слънчев и горещ, а площта на изпарение достатъчно голяма, могат да се произвеждат литри дестилат, пробвано покрай Тунджа многократно 3-4 литра в рязана ПВЦ бутилка е нормално при площ на изпарение около 1.5 диаметър (водата се просмуква от реката през пясъчен бряг) При по голям диаметър трудно се поставя центриращия камък, но никъде не е казано че това трябва да става точно в центъра на дупката! Всичко според дължината на ръката и локвата! За да не плува първоначално рязаната бутилка в нея се слага подходяща тежест, най добре друга бутилка с вода, а не камък от реката. За 5-6 дни за да не мърдаш от едно място доста проблеми трябва да се решат в крачка щом си с колело, ограничен от обема и килограмите багаж!

Офлайн

0

#15 13.01.2011 02:11:59

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

А в "Ормана" бивакувал ли си? Доста интересна месност с много дивеч и девствена природа.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff